Zaterdag 30 April. 6503. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Het Rapport in zake de Gasquaestie. fo LEID8CH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posta 1A0. Afzonderlijke Nommers.a 0.05. PRIJS DEB ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Reeds is ons n°. van 27 April jl. maakten wij met een enkel woord melding van het antwoord van commissarissen der gasfabriek op een missive van B. en Ws., houdende verzoek om inlichtingen aan gaande eenige door den heer De Goeje in de raads zitting van 17 Maart 11. gemaakte opmerkingen. Het groote belang der zaak, welke het hier geldt, noopt ons uitvoeriger op dat stuk terug te komen. Voor ons ligt het verslag der gemeenteraadszit ting van 17 Maart - men ziet alweer waar het goed voor is in het bezit van die documenten te zijn - waarin de heer De Goeje zijn interpellatie hield, hierop neerkomende dat het gebruik van twee ver schillende photometers (den Letheby-photometer door den deskundige, den Evans-photometer aan de gas fabriek) de door de persoonlijke fouten der waar nemers toch reeds zoo moeilijk betrouwbare resul taten nog onzekerder maakt; dat het den inter- pellant daarom wenschelijk voorkomt, dat commis sarissen er op blijven aandringen, dat, hoezeer het ook bevreemdt dat de deskundige daartegen be zwaar maakt, op beide plaatsen van waarneming mot beide instrumenten proeven zullen worden genomen. En wat is nu het antwoord van h'eeren commis sarissen Commissarissen achten de beste oplossing, dat de Raad hem machtige den Letheby-photometer aan de fabriek te plaatsen en voortaan de gasbe- reiding zoodanig in te richten, dat dit instrument steeds een lichtsterkte aangevo van 16ofl7Engel- sche standaardkaarsen. Als men zulk een antwoord leest na alles, wat er over de gasquaestie werd geschreven en gespro ken, zou men den moed gaan verliezen om opnieuw te beloogen wat reeds voor de honderdste maal werd aangetoond en alleen kan leiden tot hetgeen allen, die belang stellen in een goede straatverlich ting, nog steeds blijven wenschen, ja mogen eischen. Maar de zaak is van te groot gewicht om er de bijl bij neer te leggen. Nogmaals dan: Wat raakt het alle belanghebbenden, welke lichtsterkte aan de fabriek wordt verkregen? Daaromtrent zjjn zij vrij onverschillig, en terecht; het eenige wat zij wen schen, ja mogen eischen, overeenkomstig hetgeen in den gemeenteraad werd besloten, is een lichtsterkte van minstens 10 kaarsen in hun woningen, op hun straten. En nu leert het staatje over de lichtsterkte in de afgeloopen maand Maart, door commissarissen zelf in hun antwoord aangehaald, dat tegenover gemid deld 17.90 kaarsen aan de fabriek, slechts 16.52 kaarsen op een afstand van 1100 meter werden verkregen. Een verschil dus van bijna ll/2 kaars. Summa summarum, indien aan het verlangen van commissarissen wordt voldaan, heeft men kans tegen over 16 a 17 kaarsen aan de fabriek slechts 14.50 a 15.50 kaarsen ongeveer in de stad te verkriigen. Merkwaardig is hetgeen commissarissen hierop laten volgen„Hierdoor zal naar hun meening blij ken dat de uitgaven der exploitatie niet zoo aan zienlijk behoeven verhoogd te worden als nu het geval is, en worden tevens de verschillen, nu voort spruitend uit de persoonlijke fouten van twee waar nemers, opgeheven." Wie nu betalen die verhoogde uitgaven? Immers de gasverbruikers. En hebben zij niet eenparig verklaard dat verbetering der hoedanig heid van het gas hun verkieslijker voorkwam dan verlaging van den gasprijs? Indien dus de belang hebbenden bij uitnemendheid voor goed gas gaarne een betrekkelijk goeden prijs betalen, wat bekom meren dan heeren commissarissen zich over het uit blijven der vroeger in het vooruitzicht gestelde ver laging van den prijs? En wat het tweede gedeelte der aangehaalde zinsnede betreft, de twee waarnemers, waartegen commissarissen bezwaar hebben, zijn in ons oog juist onmisbaar, en de verschillen, al of niet voortsprui tende uit de persoonlijke fouter, mogen naar onze meening volstrekt niet worden opgeheven, zal niet alle zoo hoogst wenschelijke controle ten eene- male ontbreken. Het is waar, de waarneming met twee verschil lende toestellen, al zijn het dan ook beide standaard instrumenten, levert een onzekeren grondslag op. Doch er bestaat een middel om dat bezwaar uit den weg te ruimen. Indien de deskundige, om welke reden dan ook, den Evans-photometer als waar nemingswerktuig verwerpt, dan getrooste de go- meente zich de voor een zoo belangrijke zaak zeker niet weggeworpen kosten, verbonden aan het aan schaffen van een tweeden Letheby-photometer, die dan in de vereischte donkere kamer aan de fabriek moet worden geplaatst. Een omwisseling van instrumenten zal dan ter vergelijking onnoodig zijn, en acht men dan nog een onderlinge verificatie wenschelijk, dan zal het voldoende zijn, dat de waarnemers onderling van plaats verwisselen. Daar tegen zal bij den deskundige, die dan op beide waarnemingspunten zich van den door hom uit sluitend gewenschten Letheby-photometer zal kunnen bedienen, wel geen bezwaar bestaan. Zoolang men aan de waarnemingen van den des kundige, welke in den eersten-tijd soms onverklaar bare afwijkingen opleverden, een gevolg van de zee van moeielijkheden, aan dergelijke experimenten verbondon, vertrouwen blijft schenken, zal men zijn adviezen dienen op te volgen. Maar wat men ook doe, men trede nimmer in het voorstel van de heeren commissarissen om de waarnemingen eenvoudig tot de fabriek te be perken. Zulk een controle is geen controle, waarbij de verbruikers ook maar het geringste belang hebben. Zij vragen uitsluitend: welk gas levert men ons in de gemeente, op een tamelijken afstand van de fabriek. En als men dan ziet, gelijk wij reeds in ons N°. van 27 April jl. opmerkten, dat elders, b. v. in de naburige residentie, op nog heel wat grooter afstand dan 1100 meter van de gasfabriek, gemiddeld een lichtsterkte van boven de 16 kaarsen wordt verkregen, dan bestaat er zeker geen enkele reden, waarom men hier ter stede niet dezelfde bevredigende uitkomst zou kunnen verkrijgen, maar men zich zou moeten bepalen tot voor de verbruikers niet het minste belang opleverende waarnemingen aan de gasfabriek. LEIDEN, 29 April. De stad onzer inwoning heeft heden een ge voelig verlies geleden door het onverwacht afsterven van een harer meest geachte ingezetenenden heer Gualtherus Kolff. Gisteren in den vooravond nog in volle gezondheid verkeerende, werd hij kort daarna door een plotselinge ongesteldheid overvallen, die weldra het ergste deed vreezen. Hedennamiddag om halfdrie was hij dan ook niet meer. Zijn verscheiden zal door velen diep gevoeld worden. Niet alleen was hij een trouwe en liefdevolle echtgenoot en vader, ook voor hulpbehoevenden was hij of een trouwe en goede raadsman of een steeds welwil lende hulp. Altijd was hjj bereid een ieder met zijn helderzienden blik met raad en daad bij te staan. Vandaar dat ook zoo menige instelling het zich tot een eer rekende hem tot commissaris of mede bestuurder te bezitten. In het bijzonder gaf hij blijken hoezeer hem de Kweekschool voor Zeevaart alhier ter harte ging. Ze was als het ware zijn pleegkind. - Tijdens hij in Indië vertoefde, gaf hij aldaar aan den boekhandel een belangrijken stoot om dien uit den toestand te dier tijde op te richtende tot heden steeds bloeiende en alom gunstig bekende firma G. Kolff C°. te Batavia was er o. a. het gevolg van. Aan zijn in vloed was hot daardoor mede te danken, dat de banden op dit gebied tusschen hier en ginds nauwer werden toegehaald. Hier te lande teruggekeerd, ves tigde hij zich eerst in zijne geboorteplaats Gouda, daarna te Leiden; doch de handel was hem te lief om een werkeloos leven te lijden. Menig belangrijk en prachtig werk, zoowel op letterkundig als op aardrijkskundig en ander gebied, vooral op Indië betrekking hebbende, zag bij hem het licht. Vele schrijvers stelden het op prijs door zijne energie wanneer hij de uitgave der vruchten van hun geest of kunst op zich wilde nemen. Daarom nam hij in de uitgeverswereld hier te lande een voorname plaats in en werd ook hij tot bestuurder van de Vereeniging tot bevordering hunner belangen gekozen. Wanneer het noodig was, gaf hij eveneens blijk mede een welversneden pen te bezitten. Zijn heengaan zal te meer gevoeld worden omdat het plaats had op den nog krachtvollen leeftijd van ruim 54 jaren. Den 18den April 11. was het 25 jaar geleden dat prof. R. F. H. P. L. A. Van Boneval Eaure tot hoog leeraar in het privaatrecht aan de Groningsche academie benoemd werd. Drie jaren bleef hij daar werkzaam en sedert 22 jaar is hij een der sieraden der Leidsche hoogeschool. In beide plaatsen heeft hij niet alleen tal van leerlingen gevormd, maar ook vrienden en vereerders zich verworven en dezen wenschten dien dag niet onopgemerkt te laten voor bijgaan. Daar evenwel de juiste datum met het Paaschfeest samenviel, is die herdenking uitgesteld tot op a. s. Maandag. Zij zal, naar wij vernemen, een geheel huiselijk karakter dragen, daar de be scheiden hoogleeraar te kennen heeft gegeven van alle openbare manifi statiën liever verschoond te willen blijven. Blijkens de voor het jaar 1881 vastgestelde kiezerslijsten is het aantal kiezers in deze gemeente als volgt: voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal 1233, voor de Provinciale Staten 1228 en voor den Gemeenteraad 1771. Mej. W. J. Sturon te Leiderdorp is benoemd tot hoofd der bewaarschool te Barwoutswaarder. Ds. Van Spall te Leimuiden heeft bedankt voor de beroeping naar Andel. Het beroepingswerk bij de Ned.-Herv. ge meente te Woerden zal niet meer door het kies college, maar door den kerkeraad geschieden. Men verzoekt ons onze lezers er opmerkzaam op te maken dat de tentoonstelling van Oude Kunst in de Gothische Zaal te 's-Hage a. s. Zondag, 1 Mei, onherroepelijk gesloten wordt. Op dien laatsten dag is zij nog van 12 tot 6 uren geopend tegen een entree van 25 cents. De chef van het militaire huis en de opper kamerheer des Konings maken bekend dat Z. M. op Woensdag den 4den Mei a. s., des morgens te half- tien, in het paleis te Amsterdam audiëntie zal ver- leenen aan militairen, civiele autoriteiten en com- missiën, en op Donderdag, 5 d. a. v., te halftïen aan particulieren. Degenen, die verlangen tot deze audientiën te worden toegelaten, worden uitgenoo- digd zich in te schrijven op' een der lijsten, welke daartoe aan het paleis gereed zullen liggen van heden af tot en met 2 Mei, des namiddags te 4 uren, op welken tijd die lijsten zullen worden gesloten. De Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij te Amsterdam keert over het afgeloopen jaar 7 percent dividend uit; het winstcijfer bedraagt 122,513.27. De heeren Van Ollefen, Moor en Veltman te Amsterdam, hebben voor de gala-voorstelling ©p 7 Mei a. s. den doer hen gepachten stadsschouw-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1