N\ 6301. Donderdag 228 April. A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yooi Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Af. mderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meerO.I7J. Grootere letters naar plaatsrnimte. LEIDEN, 37 April. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amorika door middel van het stoomschip „Maas", waarvan de laatste bus lichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op Zaterdag den 30sten April a. s., des morgens te elf uron. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf men bezorgd zijn. Het was gisteren het einde van de Paasch- vaeantie aan de Rijksuniversiteit alhier, en meer dan vroeger werden thans de wettelijke termijnen in acht genomen. Toch was het niet mogelijk dit bij alle colleges te doen. De twee drukst bezochte aan de universiteit: de colleges in het staatsrecht en in het strafrecht, konden niet worden gegeven. Het ontbrak noch aan leerlingen, noch aan hoog- leeraren, maar aan een lokaal. Die colleges werden tot dusver gegeven in het gebouw van het Munt en Penningkabinet. Nu de verzameling daaruit ver dwenen is, is het gebouw gesloten en voor een nieuw lokaa' was niet gezorgd. Dan 22sten April had alhier de jaarlijksche ver gadering plaats van aandeelhouders in de Leidsche Duinwaicr-Maatschappij. Er waren 81 aandeelen, vertegenwoordigende 30 stemmen. Uit het verslag van de directeuren blijkt, dat over lier jaar 1880 werden gesloten 398 contracten, waarvan 3G8 voor gewoon abonnement en 30 voor gebruik per meter. Aai waterleverantie werd ontvangen /'33,167.531/2) terwijl de uitgaven bedroegen 26,36S,291/a. Het hoofdbuizennet werd vergroot met 840 meters. De waterstand in reservoir en kanalen was steeds bevredigend, terwjjl het water van goede hoedanig heid bleef. De watertoren, machines en filters zijn in deug delijke!) toestand, en werden behoorlijk onderhouden. Om het hoog-reservoir van den watertoren werd een ijzeren balustrade gemaakt, om dit onderhoud te vereenvoudigen. Steeds neemt het aantal abonnementen toe; ter wijl in het begin dezes jaars een contract met het Rijk werd gesloten tot levering van water in de uni versi teitsgebouwen De balans sloot met een voordeelig saldo van ƒ4500, nadat behoorlijke afschrijving had plaats gehad. De aftredende commissaris de heer A. Yan Len- nep werd weder herkozen. Met zekerheid kunnen we thans melden dat Minnie Hauk ook hier ter stede een voorstelling O zal komen geven; doch niet den 2den, maar op Maandag den 9den Mei a. s. Ze zal optreden als Marie in Donizetti's „Regimentstochter", ter zijde gestaan door de leden van de Hoogduitsche Opera te Rotterdam. Wederom wacht onzen kunstminnenden stadge- mooten een schoone avond: de „Leidsche Zangver- eenig'ng Caecilia" zal opnieuw een drietal composities van beroemde meesters ten gehooro brengen. Ze mogen nl voor velen niet nieuw meer zijn, des te meer zijn dezen dan in de gelegenheid om de heer lijke toonscheppingen naar waarde te genieten. En voor hen, die er nu voor de eerste maal kennis mede kunnen maken, is het mede overbodig hier een woord van opwekking tot bijwoning van het concert bij te voegen. De Zangvereenigïng toch heeft door hare vroegere uitvoeringen getoond dat het haar streven is om het goede dat zij op haar programma stelt, op even goede wijze aan te bieden. De jongste uitvoering o. a. bewees dat en zal zeker nog bij velen in aangename herinnering zijn gebleveD. Den eenen dag ontvingen we over Brindisi de Indische bladen van 17 tot en met 21 en den daaropvolgenden, over Napels per stoomschip „Con rad", die van 22 tot en met 25 Maart. De Holland- sche mail vertrok dus 4 dagen later van Batavia dan de Engelsche, doch kwam hier slechts één dag later aan, zoodat zij op de Engelsche op hare reis hierheen 3 dagen had ingehaald. De commissaris des konings in deze provincie heeft bepaald dat het onderzoek van de verlofgan gers der militie te land in het militie-kanton Leiden zal plaats hebben op 8 en 9 Juni alhier. De therm. Fahr. teekende gisteravond om 5 u. 48°, 8 u. 44°, 10 u. 42°; hedenmorgen om 5 n. 44°, 8 u. 48°, 12 u. 52° en 's nam. 4 u. 50°. WindN.-W. De toestand van ds. Schuurman blijft steeds zorgelijk. De nacht van gisteren werd door den lijder nogal rustig doorgebracht. De heer L. Bressan, predikant te Tonneins, heeft de benoeming tot predikant bij de Waalsche kerk te Rotterdam aangenomen. Bij goed en zacht woder zullen do muziek uitvoeringen in de Sociëteitstent in het Haagsche Bosch Zondag a. s. hervat worden. De Tweede Kamer ving gisteren haar sectie- arbeid weder aan. Onderzocht worden verschillende naturalisatie- en suppletoire begrootingsontwerpen, zoomede die houdende bepalingen op de uitgifte van schatkistpromessen, aanvulling der wet op den spoor wegdienst, overdracht van werken aan het water schap de Linge, uitwatering en verdediging der dijken bij ijsgang enz. In de gewone algemeene vergadering der Haagsche Brood- en Meelfabriek, gisteren onder voor zitterschap van den heer Th. F. Schill gehouden, werd het verslag uitgebracht over don toestand dei- vennootschap in het afgoloopen jaar. Het debiet in de beide broodfabrieken nam zeer toe en bereikte een vrij hoog cijfer. De aflevering van brood aan beide fabrieken, van alle soorten te zamen, bedroeg 5,755.920 kilogr., tegenover 5,298,449 kilogr. in 1879; eene vermeerdering in één jaar, zooals sedert 1863 niet bereikt is geworden. Het debiet van beschuit bleef nagenoeg op dezelfde hoogte. Een bedrag van 90,918.13y2 werd aan de gezamenlijke depot houders uitgekeerd als loon of korting op het door hen verkochte brood. Aan aandeelhouders kan, be halve de rente ad 5°/0, nog een dividend van zeven procent uitgekeerd worden. Het bestuur werd ge machtigd desvereischt tijdelijk een bedrag van ƒ60,000 op te nemen. Tot bestuurslid werd herkozen het periodiek aftredende lid mr. J. P. Van Bosse. In de gistermiddag te Rotterdam gehouden vergadering van aandeelhouders in de Rotterdamsche Bank is de voorgestelde kapitaals-reductie door afschrijving van 20 pet. op do aandeelen met alge meene stemmen aangenomen, nadat eerst een motie van den heer Roest Van Limburg met 234 tegen 27 stemmen verworpen was, strekkende om het niet gestorte bedrag op de met 50 pet. gefourneerde aandeelen vooraf op te vorderen. Deze motie werd op gronden van billijkheid bestreden door commissa rissen en directie. De overige wijzigingen in de statu ten werden zonder discussie met algemeene stem men op één na aangenomen. Naar aanleiding van het verslag werden nog inlichtingen gevraagd om trent do zekerheid der vorderingen op de Hollandsoh- Duitsche Bouwmaatschappij en op de Rotterdamsche Handelsvereeniging. Wat die eerste betreft, ver klaarde de president-directeur dat deze gedekt is door verschillende persoonlijke waarborgen onder den meest bindenden vorm; de tweede is gedekt door hypothecaire obligatiën van gelijk bedrag en een surplus van 10 pet. in andere waarden. Zoo lang de aandeelen der Rotterdamsche Handelsver eeniging blijkens de beursnoteering nog eenige waarde hebben, behoefde men volgens den directeur geen vrees te hebben, dat deze pretentie niet ten volle terecht zou komen. Tot commissarissen werden ge kozen de heeren D. H. A. Kolff, Hugo Molenaar, F. Koch, J. A. P. Pit, L. A. E. Suermondt en C. M. Viruly. In den wedstrijd der Amsterdamsche vereeni- ging „Thalia" zijn door de jury, bestaande uit de heeren Thijm, Hofdijk, A. Ising, Róssing en J. L. Wertbeim, het tooneelspel „Hoogmoed", ingezonden onder het motto „Luctor et Emergo", en het blijspel „De Van Dalens van Poelwjjk", ingezonden onder het motto „Amat victoria curam", als de beste der ingezonden stukken beschouwd, zonder echter in aanmerking te kunnen komen voor het uitge loofde gouden eeremetaal. Het bestuur van „Thalia" heeft nu besloten den schrijvers een verguld zilve ren aanmoedigings-medaille aan te bieden. Zij wor den verzocht hunne namen bekend te maken. De Arnhemsche Bankvereeniging keert over 1880 een dividend van 12 pet. uit. Het stoomschip „Wyberton", van Batavia naar Rotterdam, is Zaterdag te Point de Galle aangekomen en heeft den volgenden dag de reis voortgezet; de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, vertrok Zondag-voormiddag van Point de Galle; de „Madura", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde heden te Port-Said en zou nog denzelfden dag de reis voortzetten. Z. M. heeft, met 1 Juni a. s., aan mr. H. Vollenhoven, op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van referendaris bij het dep. van binnenl. zaken, met dankbetuiging voor de door hem gedurende meer dan veertig jaren aan den Koning en aan den lande bewezen diensten; en, met ingang van denzelfden dag, tot referendaris bij gemeld departement benoemd mr. H. J. Dijck- meester, thans hoofdcommies bij het departement van koloniën, en A. Van der Velde Az., thans hoofd commies bij het dep. van binnenl. zaken; den heer I. Salmon, laatst consul der Nederlanden te Bangkok, een pensioen verleend van 1799 'sjaars; - met 1 Mei a. s., den 2den luit. der mariniers M. J. Struick overgeplaatst als 2den luit.-kwartiermeester bij het corps; voorts als zoodanig aangesteld den schrijver 3de kl. (sergeant) van dat corps A. F. Beydals; aan den Oost-Indischeu hoofdambtenaar B. L. W. Eibach, laatstelijk hoofdingenieur voor het vak van scheepsbouw in Ned.-Indië, thans met verlof in Europa, op verzoek, met 1 Mei a. s., eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, bijaldien hij volgens de bestaande bepalingen daarop aanspraak heeft; - den hertog van Brunswijk benoemd tot grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw; den heer A. Freuller, laatstelijk secr. van het Spaansche gezantschap te 's-Hage, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw; benoemd tot opzichters der 2de kl. voor het stoomwezen, met ingang van 1 Mei a. s., J. L. Goudswaard te Rotter dam, met ingang van 1 Sept. a. s., N. Van den Toorn te Hendrik-Ido-Ambachtaan den Oost- Indischen ambtenaar A. Kayser, laatsteljjk 2den commies bij het dep. van openbare werken in Ned.- Iridië, thans met verlof hier te lande, op zijn ver zoek, met 1 Mei a. s., eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Oemengd Nieuws. Een plastisch, anatomisch, mechanisch en ethnologisch museum met 1000 praeparaten van. het menschelijk lichaam en 500 anatomische voor stellingen zal Leiden volgens achterstaande annonce met een bezoek komen vereeren. Verscheidenheid dus genoegTe Amsterdam, waar het museum on geveer drie weken geweest is, werd het zeer druk bezocht. In de Gehoorzaal alhier zal het slechts acht dagen blijven. De algemeen bekende photograaf, dö heer J. D. Kiek, zal binnenkort zijn 70sten geboorte dag mogen vieren. Naar aanleiding van dien zo» zeldzamen, maar daarom des te meer gedenk- waardigen dag, heeft hij zijne talrijke bekenden

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1