PRIJSVRAGEN door Rector en Senaat der Universiteit te Leiden uitgeschreven. De 1 9-jarige mejuffrouw ElisaMerville, een Parijsche schilderes yan naam, heeft zich met een revolver door het hart geschoten. De dood van haren bruidegom, die Woensdag aan typhus over leed, bracht haar tot die wanhopige daad. De sergeant Callonge van het 17de regiment jagers, in garnizoen te Courbevoie, lag Vrijdag-avond omstreeks 8 uren rustig op zijn leger een boek te lezen toen de jager Bone hem eenklaps met een geweer - morsdood sehoot en vervolgens zich zeiven een kogel door de hersens joeg. De Russische bladen zeggen datin plaats van het ljjk van Nicolaas Rubinstein dat eener Russische barones, die terzelfder tijd te Parijs overleed, bij vergissing naar Moskou werd over gebracht en ter aarde besteld. Het lijk van Rubin stein zou te Riga zijn begraven. KOLONIËN. Van Oabij het hosp. te Willem I, de off. van gez. 2de kl. AA. Gerstnbij het hosp. te Soerabnia, de off. van gez. 2de kl. L. J. De Rochemont. Hersteld in activiteit: bij de inf.: de kapt F. G BuJaan; bij de art.; de naagazynm. lste kl. (kapt.) D. H. Fluim Mentz, tijdelijk ter bescbikk. van den comm. van het leger. Overgeplaatst: de 2de luit.-kwartiermeester Busscher van Samarang naar Banjoe-Biroe. Departement van Marine. Bij den raad van tucht op de Ned.-Ind. koopvaardijschepen: Ontslagen: eervol, w. ver trek, als lid, tevens president, de Icapt.-Iuii. ter zee X. L. baron Van Heeckeren Van Waliën, onder dankbet. Benoemd: tot lid, tevens president, de kapt. ter zee jhr. J. H. P. Von Schmidt Auf Altenstadt, tomra. van Zr. Ms. fregat „Zeeland". V er- gnnning' verleend om te repatjiëerenaaD de kapts. ter zee W. Easlie en 1 J. Van der Sleydeo; aan den kapt.-luit. ter zee H. 1). Guyot; aan de luitsj-ier zee 1ste kl. J. Dalem, B. Kempe en B. De Groot; aan den off. van gez. lste kl. H. Pietera en P. A. Risch; aan den off. van admin, late kl. F. Bamberg; aan de luits. ter zee 2de kl. L. C. Van de Sande Lacoste en G. I. Buys, aan den off. vao gez, 2de kl J. Bijleveli en aan den adelb. lste kl. J. C. P. Kiayenboff Van de Leur. BATAVIA, 21 Maart. Een bloedig gevecht tusschen opiumsmokkelaars en roovers vond eenigen tijd geleden tusschen Ge- nook en Demak plaats. Voorzien van een briefje der politie, waarin gezegd werd dat de houders op reis gingen om karbouwen te koopen, begaven twee personen zich met f G00 naar Demak, om clande- tiene opium in te slaan. Op hun terugweg 's nachts te twee uren, werden zij aangevallen door drie per sonen uit de dessa Genook, waaruit zich een hevige strijd tusschen smokkelaars en roovers ontspon, met den uitslag dat een der laatsten een lanssteek in den buik kreeg, waaraan hij een half uur later overleed. Ook de beide andere roovers werden ge wond, doch minder beduidend. Wat de opium be treft, deze was even te voren, gedragen door een koelie, de roovers ongehinderd gepasseerd. In de Preanger-regentschappen is de veepest bui ten het cordon uitgebroken. Dientengevolge is de pagger gedeeltelijk verplaatst en zijn vier militaire posten in westelijke richting vooruitgeschoven, zoo dat de lijn nu loopt van Tombak Roeping over Tegal skmar, Tjisondawoet en Radja mandala naar Parang Bitoeng. Reeds met de eerstvolgende Atjeh-boot, den 29sten dezer maand, zal de nieuwe gouverneur van Atjeh, de heer Pruys Van der HoeveD, naar zijne bestemming vertrekken. Volgens van den gouverneur van Atjeh en onder- hoorigheden, onder dagteekening van 22 Februari jl. ontvangen bericht, heeft de veetyphus te Mala- boel, die in het begin van Januari jl. aldaar is uit gebroken, opgehouden te heerschen. De ziekte heeft in het geheel ongeveer 40 slachtoffers geëischt. Door den gouverneur-generaal van Ncd.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: eervol, de klerk teralg. «eer. D. E. Brouwer. Benoemd: tot hulponderw. aan de school voor kinderen van mindere inl. militairen te MagelaDg (Kadoe) de onderw. 3de kl. J. Luitjes. Overgeplaatst: van de o. 2de 1. s. te PadaDg (Sum. Westkust) als hoofdonderw. naar de o. 1. s. te Buitenzorg (Batavia) R. Metelerkamp. Ver leend: een 2-jarig verlof naar Europa, w. z., aan den ing. late kl. bij den wat. en 's lands burg. o. w. H. G. Van Sillevoldt en aai den voorz. van den landraad te Palembang, nar. W. A. Brill; aan den res. van Krawang J. De Blaauw, aan den 2den comm. bij de alg. aecr. C. G. A. Greveliok en aan den laten comm. bij de alg. rakeDk. S. F. J. De Sobeemaker. Ontslagen: eervol nit 'a lands dienst met behoud van recht op pensioen, de aecr. der res. Timor, tevens vendumeester aldaar, A. D. Le Bruyn eervol nit 'a lands dienst, de adj.-commies bij den post- en telegraafdienst te Samarang C. W. A. Th. Willtmsen; eervol uit 's dienst, de gewezen klerk bij de alg. rekenkamer R. G. F. Baumgarte; eervol uit zijne betrekking, wegens ziekte, de comm. 3de kl. by den post- en telegraafdienst A. J. F. Fagnotti. Be noemd: tot res. van Bantam, A. J. Spaan; tat voorzitter van den landr. te Palembang, mr. G. A. Stem; tot secr. der rei. Timor, tevens kash. en vendum. aldaar, H. D. Wiggers; bij den waterstaat en 's lands burg. o. werken: tot ing. lste kl. A. J. Numans; tot ing. 2de kl., M. Hofland; tot ing. 3de kl., G. Van Nee; tot ads.-ing., A. G. Lamminga. Bij den raad van Justitie te Makaaser (Celebes en onderh). Ontslagen: eervol wegens vertiek, als lid J. A. Broese Van Groenau, onder dank betuiging voor de door bem als zoodanig bewezen diensten; benoemd: tot lid J. R. De Jong, kapitein der artillerie. Bepaald: dat de benoemde adsp.-contr. J. H. Van der Zweep in de res. Pasoeroean, de beo. contr. 2de kl. R. A. Manren- brecher in de rea. Bagelen, de ben. adsp.-contr. H. Knyp en E. W. J. Van Dijk, in de res. Soerabaia, en de benoemde contr. 2de kl, J. C. Van Es, in de re9. Samarang blijven geplaatst. Geplaatst: op de bezittingen bniten Java en Madnra in de res. Lampongsche districten de ben. contr. lste kl. L. K. Van Swieten; als hnlpODderw. aan de openbare lagere school te Toeban (Rembang), de tijdelijk werkzaamgestelde part. onderwj 3de kl. A. 1. J. Roskott. Departement van Oorlog. Met ingang van den dag, waarop door den lnit.-gen., adj. des Konings in bnit. dienst, K. Van der Heyden, het burg. be9t. over dat gewest zal worden nedergelegd Ontheven: eervol van zyne betr. van milit. bevelh. van Atjeh en Onderh., de gen. off. voorn., onder dankb. vaor de door hem in die betr. bewezen goede diensten. Ontslagen: eervol nit Zr. Hs. dienst, wegens lichamelijke ongeschiktheid voor alle milit. dieusteD, met behoud van reoht op pens de l9te Init. der inf. C. Van Craus; eervol uit Zr. Ms. milit. dienst, wegens vol brachten diensttijd, met beh. van recht op pens., de maj. der inf. J. C. Dockheer. Bevorderd.' tot kolonel bij het wapen der inf., de luit.-kol. J. F. Haus. Geplaatst bij den milt. geneesk. dienst: bij het liosp te Weltevreden, de oll'. van gez. 2de kl. F. F. Lammert, J. W. A. Jloorenbos eu dc milit. apotb. 3de kl. II. Overeenkomstig Art. 49 der Wet op het Hooger Onderwijs worden de Studenten der Nederlandsche Universiteiten uitgenoodigd hunne krachten te be proeven aan de behandeling der navolgende onder werpen, opgegeven door de Medische Facuiteit. I. De faculteit verlangt een experimenteel onder zoek naar de wijzigingen in de bloedsdrukking, die voornamelijk albuminurie veroorzaken. II. De faculteit verlangt een experimenteel onder zoek naar den overgang van gevormde elementen door de placenta naar de vrucht. Literarische Faculteit. I. Exponatur quid de ratione judicandum sit, quam in Ovidio recensendo inierit Nicolaus HeinsiusDan.F., si ad artem criticam hujus aetatis exigatur. H. Men vraagt een - met bewijsplaatsen gestaafd - overzicht van de eigenaardigheden van het Amster- damsche volksdialect in de 17de eeuw. Philosophische Faculteit. I. Men vraagt eene geleidelijke uiteenzetting van de theorie der wervelbewegingen naar de onder zoekingen van Helmholtz, Kirchhoff, Thomson en anderen. II. De verhouding, ten aanzien der geneeskrachtige werking, van de Extracta spirituosa en aquosa van Folia Belladonnae, Conii en Hyoscyami wordt gewoonlijk gesteld als 2: 1. Door physiologische en chemische proeven te be palen, of voor die meening deugdelijke grond bestaat. Theologische Faculteit. I. Eene geschiedenis en critiek van het ontologisch bewijs van het bestaan van God. H. Wat leert de critische beschouwing van de Boe ken des Ouden Testaments omtrent het ontstaan en de geschiedenis der voorstelling van een verbond tusschen Jahwe en Israël? Juridische Faculteit. I De rechters en de rechtspleging in Drente tot het einde der 18de eeuw. II. De faculteit verlangt eene verhandeling over de misdrijven door middel van de drukpers gepleegd en de strafrechtelijke verantwoordelijkheid voor (Je misdrijven naar het nieuwe Wetboek van Straf recht, en over de vraag in hoeverre bij dat Wetboek het beginsel van volkomen vrijheid van drukpers wordt geëerbiedigd. De vragen worden beantwoord in de taal, waarin ze zijn gesteld. De antwoorden, geschreven met eene andere hand dan die van den auteur, worden vóór 1 Mei 1882 toegezonden aan den Secretaris van den Senaat der Universiteit. Zij worden geteekend met eene spreuk en gaan vergezeld van een gezegeld briefje, dat dezelfde spreuk tot opschrift heeft en den naam en het adres des schrijvers bevat. Op den derden Dinsdag van de maand Septem ber 1882 wordt het oordeel der faculteiten over de ingekomen verhandelingen afgekondigd en aan de schrijvers der meest voldoende antwoorden, die door de faculteiten der bekroning waardig zjjn ge keurd, de gouden eerepenning uitgereikt. BUITENLAND. Frankrijk. De minister van marine heeft eene depeche ont vangen van den commandant der „Surveillance", gedagteekend uit La Calle van gisternamiddag te één nur, waarin gemeld wordt dat er een hevige wind woei en de zee heel hoog stond; de schepen werkten hevig op de ankerplaats. Troepen aan land to brengen, was ondoenlijk. De Tunesische vlag was sedert gisterochtend nog niet van het fort op het eiland Tabarka geheschen. - De minister heeft den commandant in antwoord hierop getelegrafeerd dat de schepen voor het eiland Tabarka de noodige maatregelen va* veiligheid moesten nemen, maar zij moesten zich zoo min mogelijk verwijderen. Uit Tunis wordt gemeld dat de regeering van den bey ernstige maatregelen neemt, om een conflict te voorkomen. De nacht-patrouilles zijn vermeerderd. Elk Arabier, die des nachts op straat wordt aangetroffen, wordt gearresteord. Het is ver boden gewapend uil te gaan. - In berichten uit Algiers houdt men het voor mogelijk dat ereenige op zich zei ven staande feiten van geestdrijverij zul len plaats hebbeD, maar dat er geene ernstige be weging in Algerië te vreezen is. Nader wordt bericht dat in den toestand te Tunis sedert Zondag-avond geen verandering ge komen is. De zee staat voor het eiland Tabarka bij voortduring hol. Daardoor werd het aan land brengen van troepen verhinderd. De stortregens hielden aan. Aan de Tunesische grenzen is de grond overstroomd. Uit Algiers wordt het bericht bevestigd dat een Fransch officier, commandant van een Arabisch bureau, vermoord is in de omstreken van Aiin Sfiscifi door Ouledsidi cheik. Deze gruweldaad wordt beschouwd als een gevolg van den moord van kolonel Flatters en zijn geleide. Eene mobiele colonne, samengesteld uit infanterie en cavalerie, is op marsch gegaan van Saïda naar Géryville. Twee colonnes staan gereed om naar de grens van Teil, in de provincie Oran, te vertrekken» Spanje. Een officiëele depeche uit Manilla meldt dat de zoon van den overleden sultan heeft verklaard, dat hij, als opvolger van zijn vader, de souvereiniteit van Spanje en de thans bestaande traktaten aan neemt, terwijl hij belooft dat hij eiken opstand tegen de Spanjaarden zal straffen. GJ-root-Britannië. De prins van Wales zou waarschijnlijk heden de begrafenis van Beaconsfield bijwonen en de koningin vertegenwoordigen. Van Paddington zullen extra- treinen loopen naar Hughenden. Baum, Beaconsfields vertrouwde bediende, was de laatste, die het lijk zag, dat Vrijdag werd gekist. Groot is het aantal kransen, dat in Cnrzon-street is aangekomen; een daarvan was vergezeld van een kaartje, waarop geschreven stond dat de geefster van hare jeugd af door Beaconsfields schrijverstalent was bekoord. In het Lagerhuis heeft de heer Gladstone gisteren onder toejuichingen een voorstel aange kondigd tot oprichting van een gedenkteeken ter eere van lord Beaconsfield. De tweede lezing der Iersche Landwet is begonnen- De heer Gibson heeft haar zeer heftig bestreden. Oostenr.-Hong. Monnrehie. De kroonprins zal zijne bruid niet van Brussel afhalen, maar haar tot do grenzen te gemoet gaan. In de zaak der bezwaren, door de kiezers uit de groote grondbezitters in Opper-Oostenrijk ingebracht, heeft het rijks-gerechtshof beslist dat er inbreuk gemaakt is op de bepalingen betreffende de verkiezingen van den rijksraad en op die betref fende de verkiezingen voor den Opper-Oostenrijkschen Landdag. De „Ungarische Post" deelt mede dat Zondag de overeenkomst betreffende de overneming der voltooiing van den ganschen spoorweg Buda-Pest- Semlin, met zjjtakken, in het ministerie der open bare middelen van vervoer is onderteekend. De kosten zullen worden gedekt door een leening van 24 millioen 5 pet. rente, tot welker overneming het Rothschild-consortium zich bereid verklaarde. Het desbetreffend wetsontwerp zal binnenkort bij het Lagerhuis worden ingediend. Zwitserland. De Bondsraad heeft een rechter van instructie naar Geneve gezonden, om een onderzoek in te Btellen ter zake van het aanplakken van een protest tegen de uitvoering der doodvonnissen te St.-Peters burg. Er moet onderzocht worden of vreemdelingen en vreemde genootschappen aan de aanplakking deelgenomen hebben. Telegrammen. ROME, 25 April. De geneesheeren dringen bij den Paus aan op een verblijf op het land, daar de gezondheidstoestand van Z. H. hun bezorgdheid inboezemt. PARIJS, 25 April. Uit St.-Petersburg wordt ge meld dat de politie te Wassili-Ostrow een vooga-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2