X°. 6300. Woensdag 27 April. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos 51 tot en met 55 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. f 4000. De trottoirs zullen dan een breedte verkrijgen van 1.05 tot 1.20 meter, behalve de hardsteenenband. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posta 1A0. Afzonderlijke Nommers.a 0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEIV. Bediening der Bruggen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN: Gelet op de publicatie van 26 Maart, betrekkelijk de bediening op boitengewonen tijd; Brengen ter algeineene kennis dat de vastgestelde regeling van de bediening der bruggen op buitengewonen tijd ook van toepas sing is op de Zon- en Feestdagen in art. 5 van het raadsbesluit van 1S80 vermeld, zoodat voor de opening der bruggen 2 December op Zon- en Feestdagen steeds personeel beschikbaar is ten raad- huize en de belanghebbenden zich te dien einde aan het bureau van politie zullen behooren te vervoegeD, terwijl in de gevallen waariu het uur waarop de vaartuigeu de bruggen op Zon- en Feestdagen zullen passceren, bekend is, de belanghebbenden wor den uitgenoodigd daarvan tijdig aan den betrokken brugwachter opgave te doen, zullende alsdan de brugwachter op het aangegeven uur bij de te openen bruggen tegenwoordig zijn. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Leiden, 1)E KANTER, Burgemeester. 23 April 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 26 April. Heden is aan de universiteit alhier de heer A. F. Lens, geb. te Samarang, bevorderd tot doctor in do rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Iets over de rehabilitatie in 't strafproces". Commissarissen der stedelijke gasfabriek hebben geantwoord op eenige door het raadslid den heer De Goeje gemaakte opmerkingen omtrent het onderzoek naar do lichtsterkte van het gas. De lezing van dat rapport, welks strekking we bereids modedeelden, doet opnieuw de conclusie trekken dat meD met hand en tand moet blijven vasthouden aan het beginsel: minstens 16 kaarsen in de stad te constateeren door iemand buiten de fabriek, zooals nu door prof. Rijke. Men neme nooit tot maatstaf een onderzoek aan de fabriek. De onder vinding, elders opgedaan, geeft tot het wenschelijke daarvan aanleiding. Immers, als wij ons niet bedrie gen, dan heeft b. v. in Den Haag het onderzoek op een afstand van meer dan 3000 meter van de fabriek plaats, waar men dan nog 16 kaarsen vindt. Wat nu ginds mogelijk is, zal toch hier ook wel uitvoerbaar zijn, te meer nog daar de prijs per kub. meter in de hofstad 9 cents bedraagt, - en dit, let wel, onder den druk van een groot groudkapitaal. De gemeenteraad heeft intertijd besloten de beslissing aan te houden nopens een voorstel tot het leggen van trottoirs in de Paardensteeg en op de Hoogewoerd. Hu de opgerezen bezwaren tegen dat plan door het advies van den advocaat-consulent zijn opgeheven en het belang der openbare veilig heid nog steeds de uitvoering van dat plan vereischt, kan het tijdstip geacht worden gekomen te zijn, om daaraan gevolg te geven. Zoolang er gewichtige bezwaren bestaan om den toestand van de Paar densteeg, bij het in- en uitrijden te verbeteren zoo dat de Schapensteeg tot dat einde moet blijven dienen, is het leggen van trottoirs aldaar door de aangebrachte verbeteringen niet dringend noodzake lijk maar blijft op de Hoogewoerd zeer wensche- lijk, ter voorkoming van ongelukken, en wegens den toestand der bestrating aldaar, die voortdurend voorziening vereischt. Het vroegere plan is uitdien hoofde gewijzigd, zoodanig dat alleen op de Hooge woerd het leggen van trottoirs wordt voorgesteld en niet geplaveid met IJselsche gele klinkers, maar met tegels van gehard cement, die minder vatbaar zijn voor gladworden. De kosten daarvan, nu alleen de Hoogewoerd betreffende van de Hoogewoerdsbrug aan de eene zijde tot de Ivraaierstraat en aan de andere tot het 2de Watersteegje, bedragen over 460 centiaren, met de buitengewone voorzieningen aan keldergaten, plinten, roosters enz., een som van Onder verwijzing naar bovenstaand rapport der commissie van fabricage geven B. en Ws. den raad in overweging tot het aanleggen van trottoirs aan de Hoogewoerd te besluiten. Toven3 stellen zij voor de kosten te voldoen uit den post onderhoud van straten en pleinen, zullende later te zijner tijd een voordracht tot verhooging van het artikel met het benoodigd bedrag worden ingediend. Zij geven den raad mede in overwoging tot de be noeming over te gaan van een commissaris-voorzitter der Leidsche Duinwater-Maatschappij, ter vervul ling van de vacature ontstaan ten gevolge van de periodieke aftreding van den heer L. M. De Laat De Kanter, en raden gunstig op de door de directie van de Rijnlandsche Stoomtramweg-Maatschappij gevraagde vergunning om do twee boomen staande tussehen den overgang van den Hollandschen IJzeren-Spoorweg en do Poelbrug te mogen rooien, alsmede den eersten boom tussehen den övergangs- weg van den spoorweg en Zomerzorg, noodig om van den overgang van den spoorweg in schuins gebogen richting over den straatweg heengaande met den tram op het spoor van de gedempte sloot langs het Stationsplein te komende verwijdering van den derden boom is wenschelijk, omdat deze geïsoleerd zou blijven staan. De commissie van financiën stelt voor de rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier over den dienst van 1880 goed te keuren: in ont vangst tot eene som van 475, in uitgaaf tot eene som van 432.271/J, zoodat van de toegestane gelden niet is gebruikt 42.721/2, hetgeen den ren- danten in kortiDg zal strekken van de toelage over 1881. Er bestaan geen bezwaren om aan dr. C. A. X. G. F. Sicherer eervol ontslag te verleenen als leeraar in de Iloogduitsche taal- en letterkunde aan de hoogere burgerschool, met recht op pensioen na een 35-jarigen diensttijd. Alleen omtrent het tijdstip waarop dat ontslag zal ingaan, bestaat verschil van gevoelenB. en Ws. stellen voor den 6den October, omdat op dien datum in 1846 adr. als leeraar aan het gymnasium is aangesteld; de plaatselijke com missie van toezicht en de inspecteur daarentegen den lsten September, d. i.'vóór den aanvang van den nieuwen cursus, wanneer dan in het belang van het onderwijs de nieuwe leeraar in functie zal kunnen treden. Gesteund door geldelijke subsidie van de afdeeling Hazerswoude-Koudekerk der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, zijn eenige heeren van Koudekerk en Hazerswoude er in geslaagd een harddraverij van paarden van zessenklaar te orga- niseeren tegen 11 Mei a. s., des middags te twaalf uren. Te oordeelen naar den prijs, die f 200 zal bedragen, belooft zij goed te zullen slagen. Evenals dat heden plaats had voor de officieren van het reg. grenadiers en jagers, zal de Koning morgen in Den Haag audiëntie verleenen aan de hoofd- en verdere officieren van het 3de regiment huzaren, dat aldaar garnizoen houdt. Het Hederlandsche oefenings-eskader heeft gis teren de reede van Napels verlaten. Aangezien het gebleken is, dat een aantal onderofficieren op de hoofdcursussen zijn toegelaten zonder de vereischte practische bekwaamheden te bezitten, is door den minister van oorlog bepaald dat zij, dezen zomer gedurende zes weken naar hunne corpsen terugkeerende, daarin bijzonder zul len worden geoefend en dat daarna een omstandig rapport hen betreffende zal moeten inkomen. In de vergadering van de watersnood-com missie, te 's-Bosch gehouden, is besloten het ver dronken vee ten volle te vergoeden, alsmede de pootaardappelen en het zaaikoren. Zeer spoedig kan de regeling van de schade aan de huizen en door verzandingen worden tegemoet gezien. Het stoomschip „Drente", Yan Java naar Rotterdam, vertrok Zondag van Marseille. Gemengd 1ST i e u. w s. Do officiëolo opening van don stoom tram Leiden—Katwijk is thans voorgoed vastgesteld op Maandag a. s., waarvoor de uitnoodigingen tot bijwoning bereids zijn verzonden. Het vertrek van hier is bepaald op des morgens te negen uren, en de terugrit van Katwijk op elf uren. Naar wij ver nomen, zal na dezen inwijdingstocht de opening der lijn voor hot publiek te twaalf uren plaatshebben. Bij twee veohouders te Koudekerk is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Naar men verneemt, heeft de deurwaar der M. bij do rechtbank te Haarlem, sedert Goeden Vrijdag verdwenen, zich te Brussel doodgeschoten. De arrondissements-rechtbank te Rot terdam deed gisteren uitspraak in de vroeger ver melde procedure van de Oost-Indische Gasmaat schappij contra curatoren in het faillissement Ker- dijk en Pineoffs, waarbij de Gasmaatschappjj de toe lating tot verificatie van een vordering van f 300,000 in het faillissement vroeg. Curatoren weigerden die toelating, omdat de vordering, naar hunne meening, vereffend was door de overdracht van 60 aandeelen Afrik. Ilandelsver., die echter volgens eischeresse tot zekerheid voor de vorstrekte 300,000 hadden gestrekt. Bij vonnis van gisteren stelde de rechtbank de eischeresse in het gelijk en gelastte hare toe lating tot verificatie van een vordering van ƒ300,000. Wat de rente betreft, ontzegde de rechtbank de vordering, omdat niet bewezen was dat vooruit rente was bedongen. Toen de officieren van het oudste jaar der tweede afdeeling van de Krijgsschool een bezoek aan de nieuwe Hollandsche waterlinie brachten, werd door hen ook de nieuwe mineurskazerne te Utrecht in oogenschouw genomen, benevens de ver schillende benoodigdheden voor den vestingoorlog. Bij deze gelegenheid werd ook een dynamiet-patroon vertoond en daarna ontstoken, met het ongelukkig gevolg dat een luitenant der cavalerie door een weg geslingerd stukje der huls in een der oogen werd getroffen. Hij werd onmiddellijk naar het rijks hospitaal overgebracht, en daar was de dirigeerende officier van gez. 1ste klasse dr. J. A. Fles genood zaakt het oog uit te nemen. De toestand van den gewonde is zorgelijk. Yelen onzer lezers zullen nog niet ver geten zijn hoe in het vorige jaar aan het strand te Blankenberghe twee hoopvolle jongelingen, badende, den dood in zee vonden, door gebrek aan reddings middelen. Thans blijkt uit de Belgische bladen dat bij het omslaan van het scheepje van den heer Panesi, de dood der drenkelingen aan dezelfde omstandig heid te wijten is. Het bijna ongelooflijke feit wordt daarbij medegedeeld dat een der ongelukkigen langer dan een uur zich met wanhopige kracht aan de kiel van het omgeslagen vaartuig heeft vastgeklemd gehouden, tot hij, eindelijk, door uitputting gedwongen was los te laten. Het personeel der officiëele red dingsboot stond intusschen werkeloos van het strand af dien verschrikkelijken doodstrijd aan te zien, daar de boot onklaar was. Te Luik wordt door een 14 0- tal jonge- lieden een monsterbal gegeven in den grooten schouw burg; 3- a 4000 invitaties zijn rondgezonden. Er is alleen aan bloemen 1200 fr. besteed. Het decoratief dór zaal is verzekerd voor 12,000 fr. Het geheele feest zal p. m. 30,000 fr. kosten. Uit Heidelberg wordt bericht dat de beroemde anatoom Gegenbaur door lijkgif zeer ern stig ziek is geworden. Men hcopt hem echter te behouden.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1