IV. G499. Busdag 26 April. A0. 1881. Bericht. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Zij. die zich met 1°. Mei op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen de tot dien nommers gratis. Van April, Mei, wordt dan alleen de maand Mei ad f 0.37 in rekening gebracht. datum verschijnende het kwartaal Maart, DAGBLAD' '6. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.f 1.10. Franco per post.a 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels.1.05. Iedere regel meer0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. Ver;c 'lering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 28 April 1881, des namiddags te twee uren. Pv.nten ter behandeling: 1*. Bonjeming van het onderwijzend personeel aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (49) 2°. Verzoek van Jhr. W. I. G. Rammelman Elsevier, om con to natie als Archivaris der gemeente. (50) 30. Benoeming van een Commissaris-Voorzitter der Leidsche lu water-Maatschappij. (54) 4°. Verzoek van P. Van Beek, om eene loozing te maken. (47) 5°. Voorstel tot continuatie van den hunr van het perceel in de Smidssteeg. (48) 6'. Verzoek van Dr. C. A. X. G. F. Siehercr, om ontslag ah leeraar aan de Hoogere Burgerschool. (53) 7°. Staat vao af- en overschrijving op de begrooting, dienst 18.80, van de schutterij(46) 3°. Ve r stel tot het doen rooien van boomen aan den Kijns- huiierstraatweg. (551 9". Rc ening over ISSO van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. (52) LEIDEN, 25 April. De heer Bunzei uit Praag opent a. s. Donder dag te dezer stede in hot hotel „Levedag" een schrijfcursus voor volwassenen. Zijn album bevat een menigte proeven van personen die daarbij ver- klarej. het fraaie duidelijke schrift, waarvan die proefstukken getuigen, zich in weinige uren te heb ben eigengemaakt; onder de attesten is er 0. a. één van den rector van het Gymnasium en één van den directeur der hoogere burgerschool te Arnhem, welke beide heeren zich zeer gunstig uitlaten over de methode door den heer Bunzei- gevolgd en de resultaten daarmee verkregen. Zelfs de slechtste schrijf hand schijnt door die methode in een goede te veranderen en zij die hinder hebben van schrijf kramp vinden in den heer Bunzei iemand die aan neemt hen van dit euvel te bevrijden. Zondag 11. werd het jaarlijksche examen ge houden der leerlingen van de Herhalingsschool der Leidsche Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek, hij welke gelegenheid eenige prijzen werden uitgereikt aan die leerlingen welke de school verlieten en gedurende twee jaren of langer de school getrouw hadden bezocht. Zoowel de arron dissemeiits-schoolopziener als eenige leden van de plaatselijke schoolcommissie gaven door hunne tegen woordigheid bewijs hunner belangstelling. En wezenlijk, deze school verdient ten volle waar deering. Aan kinderen die de openbare en bijzondere scholen voor on- en minvermogenden hebben be zocht, wordt kosteloos gelegenheid gegeven om het geleerde te onderhouden en eenigszins voort te zet ten. Het is opmerkelijk dat zoo weinig kinderen van dit onderwijs gebruik maken; niet meer dan 50 a 60 kinderen bezoeken de school. De school tijd is zóó geregeld dat bijna ieder kind hiervan gebruik kan maken, nl. des Zondags van twaalf uren tot halftwee. Is dit verschijnsel toe te schrijven aan mindere bekendheid met deze inrichting of bestaan hiervoor andere redenen? Dat zoo weinig meisjes van dit onderwijs gebruik maken is waarschijnlijk het ge volg van de kleine huishoudeljke diensten waartoe zij reeds op jeugdigen leeftijd geroepen worden. Mochten de ouders toch inzien dat het belang hunner kinderen vordert om op jeugdigen leeftijd kennis te vergaren, opdat zij als nuttige leden der maatschappij kunnen optreden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen f 38.00, 4.00 en f 2.00. De gemeenteraad van Voorschoten heeft be sloten tot invoering van petroleum-straatverlichting in het deel der gemeente Rijndijk. De heer J. F. Van Dijk, predikant te Wou- brngge, hoopt den 4den Mei a. s. den dag te her denken, waarop hij vóór 30 jaren tot den II. dienst werd toegelaten. De Koning zal morgen, Dinsdag 26 dezer, des namiddags te één uur audiëntie verleenen aan de hoofd- en verdere officieren van het regiment grenadiers en jagers, die zich hadden opgegeven om bij gelegenheid van het verblijf van HH. MM. te Amsterdam tot de aldaar te houden audiëntie te worden toegelaten. De Koning heeft aan het plaatselijk comité voor de Noordelijke IJszeevaart te 's-IIage, opnieuw een aanzienlijke gift doen toekomen tot ondersteuning van den aanstaanden vierden tocht der „Willem Barendsz" naar de Poolstreken. Prins en prinses Von Wied, met hunne kin deren in de residentie aangekomen, zullen een groot gedeelte van den zomer aldaar doorbrengen. De heer P. De Loghadès Effendi, die zich met verlof gedurende een maand naar Parijs had begeven, is in de residentie teruggekeerd en heeft zijn functie als zaakgelastigde van Turkije jiervat. De gemeente Delft heeft een harer meest ge achte ingezetenen, den heer G. H. Landmeter, ver loren. Als secretaris-rentmeester van het hoogheem raadschap Delfland, welke betrekking hij nagenoeg 25 jaren vervulde, een verpachting te Bodegraven zullende houdende, overviel hem een aanval van beroerte, welke na weinige dagen een einde aan zijn zoo nuttig als werkzaam leven maakte; hoezeer hij bij zijne stadgenooten geëerd en bemind was, bleek herhaaldelijk bij zijn verkiezing en herkiezing sinds vele jaren als lid van den gemeenteraad en der Prov. Staten van Zuid-Holland, terwijl hij ook geruimen tijd voorzittend meester der Loge aldaar was; alge meen wordt zijn heengaan diep betreurd. De over ledene was 69 jaar oud. Commissarissen der Rotterdamsche Tramweg maatschappij hebben tegen 12 Mei eene buitenge wone algemeene vergadering van aandeelhouders bijeengeroepen, waarin zij een voorstel zullen doen tot wijziging van 19 artikelen der statuten. Deze wijziging betreft hoofdzakelijk de directie en - in verband daarmede - de winstverdeeling. Het doel is nameljjk: het beheer van de zaken der vennoot schap, onder toezicht van commissarissen, zooals reeds gemeld is, op te dragen aan één directeur, die zijne vaste woonplaats te Rotterdam heeft en door de algemeene vergadering wordt benoemd en ontslagen. Commissarissen zouden alsdan de be voegdheid hebben, voor zijne benoeming eene niet- bindende aanbeveling te doen. Wat de winstver deeling betreft, daaromtrent wordt voorgesteld, dat zij evenals op dit oogenblik bepaald blijft op 55 pet. voor de aandeelhouders, 10 pet. voor de com missarissen en 10 pet. voor het reservefonds; maar dat de 9 pet., thans toegekend aan den president directeur, voortaan worde toegekend aan den direc teur, en dat de 16 pet., thans bestemd voor de twee directeuren, zal worden toegekend aan de ambte naren der Yennootschap, door commissarissen in overleg met den directeur onder hen te verdeelen. In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht heeft, onder presidium van prof. Fruin, de bijeenkomst plaats gehad van afgevaardigden van het hoofdcomité tot behartiging der belangen van de Transvaalsche Boeren met afgevaardigden van verschillende plaatselijke comité's. Naar mem ver neemt, had in die bijeenkomst eene gedachten- wisseling plaats over de statuten eener op te richten Nederlandsche Zuid-Afrikaansche VereenigiDg, waar' van een concept, door eene commissie uit de Utrecht- sche en Amsterdamsche comité's ontworpen, aan de vergadering werd voorgelegd. Men is het over die statuten voorloopig eens geworden en zal hen alsnu op eene op 12 Mei a. s. te Utrecht te houden con- stitueerende vergadering ter goedkeuring voordragen. De eventuëel nieuwe Vereeniging zal onmiddellijk na het sluiten van den definitieven vrede tusschen Engeland en de Transvaal haro werkzaamheden aan vangen. Yan „De Delftsehe Wonderdokter", door mevrouw Bosboom-Toussaint, verscheen dezer dagen te Hamburg een Duitsche vertaling. Ook door wijlen jonkvr. A. J. Röell is aan de armen der Ned.-Herv. gemeente to Arasterdam een legaat van f 2000 vermaakt. Men schrijft uit Brussel aan het Yad.Naar men hier verzekert, zon de heer Yan Lansberge na zijn terugkeer uit Indië tot gezant bij het Bel gische hof worden benoemd, een betrekking die de voormalige gouverneur-generaal, naar men weet, reeds vroeger vervulde, tot hij naar Indië vertrok. De heer Gericke Van Herwijnen zou - naar men zegt - het voornemen hebben zich uit het diplo matieke leven terug te trekken. Het stoomschip „Celebes" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdam; de Conrad", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde dien dag te Napels en vertrok 's namiddags te vijf uren weder van daar; de „Drente", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde dienzelfden dag te Marseillede „Amster dam" vertrok gisteren van Zierikzee naar Nieuw-York. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft den heer J. De Hemptinnc, lid der Kamer van Afgevaardigden in België, benoemd tot ridder der ordo van don Nederlandschen Leeuw; tot adjunct-commies bij het dep. van buitenlandsche zaken, den heer J. H. W. Koster, thans 1 sten klerk. Gemengd Nieuws. Bij den winkelier B. op de Mare ontstond in den vroegen morgen van gisteren brand, welke weldra een zeer ernstig aanzien verkreeg, daar de vlammen zich reeds door den winkel begonnen te verspreiden. Aan de tegenwoordigheid van geest van een schipper, die met zijn vaartuig vlak voor het huis aan den wal lag en op krachtige en vlugge wijze het voortwoedende element met emmers water bestreed, is het te danken dat de brand weldra gebluscht was. Een drietal spuiten, op het eerste brandgeroep aangerukt, behoefden daardoor dan ook geene diensten te verrichten. In de Haverstraat, hoek Kraaierstraat, is hedenmiddag een metselaarsknecht, J. v. d. B. oud 19 j., van een twintig sporten hoogen steiger naar beneden gestort. Geheel bewusteloos en ernstig aan het hoofd gewond, werd de man in het huis ge dragen, waarvoor het ongeluk plaats had en waar hij door den chirurgijn S. geneeskundig werd be handeld. De Maandagviering moet aan het gebeurde niet geheel onschuldig zijn. Het bericht omtrent het gebeurde in do Mentje8steeg, onder het gemengd nieuws in het vorige nummer, bevat eene onnauwkeurigheid, die wij met genoegen constateerenhet kind dat uit het water gered werd, was nl. niet een broertje maar een buurmakkertje van het jongske dat zulke benauwde oogenblikken in een kleerenkist heeft door gebracht. In de vorige week zijn te Oudshoorn 4 personen door mazelen aangetast en is er niemand aan die ziekte overleden. Door den rijksveldwachter is bij den bouwman M. M. in Bloeiqendaal, onder Waddings veen, eene geslachte koe in beslag genomen, daar de

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1