Maandag 25 April N°. 6498. A0. 1881 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per postw 1.40. Afzonderlijke Mommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTLEN: Vao 16 regplN J 1.05. Iedere regel meer0.17^, G rooit re li'liprs naar plaatsruimte. Gemengd IVieii -w s. Omtrent het ongeval in de Crispijnlaan verneemt het Rott. Nbl. nog de volgende bijzon derheden. Het meisje, dat thans met gekneusde ledematen in het ziekenhuis ligt, was bij den heer K., winkelier in het Hang, gekomen om eenige stalen voor hare juffrouw te halen, die haar ook werden medegegeven. Eenige oogenblikken later kwam zij terug en bestelde van een en ander eenige ellen, opgevende dat het voor hare juffrouw was. De heer K., die wel de genoemde juffrouw kende, maar het meisje nooit gezien had, kreeg achter docht en zond een zijner huisgenooten door een achterdeur naar het huis der voorgewende klant en liet daar inlichtingen vragen, terwijl hij het meisje zoolang aan den praat hield. Kort daarna verscheen de juffrouw, die geene bestelling had ge-, daan en evenmin het meisje kende. Uit medelijden met de jeugdige bedriegster, wilde de heer K. niet de politie in de zaak betrekken en gelastte hij een zijner zonen het meisje naar de ouderlijke woning te geleiden om daar het voorgevallene mede te deelen. Onderweg zette zij het echter op een loopen en in de Crispijnlaan gekomen, verdween zij ijlings in eene woning, niet die ha.er ouders. Terwijl de inmiddels opmerkzaam, geworden politie-agent, die in do buurt op post stond, nog sprak met den geleider, kwam de bewoonster van het huis waarin het meisje verdwenen was, ijlings naar buiten ge schoten en vertelde dat een meisje, dat zich eerst in een kast had willen verbergen, de trappen op, naar den zolder was gestormd en zich uit het raampje had laten valleD. Een onderzoek beves tigde dit verhaal maar al te zeer. Het kind lag met gebroken heenen en ernstig gekwetst en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar haar toe stand niet buiten gevaar wordt geacht. Het „Café Krasnapolsky" te Amster dam wordt thans met hot electrisch licht van Gramme verlicht. Niet minder dan 24 groote eivormige electri- sche lampen, die elk eene lichtsterkte van eenige honderden kaarsen vertegenwoordigen, zijn in de ver schillende zalen aangebracht. Het doel, waarvoor deze kostbare verlichting in dit café is aangeschaft, was eene lichtsoort toe te passen, welke bij voldoende sterkte een minimum-warmte in de zalen ontwikkelt. Dat dit doel bereikt is, bewees het verschil, dat de thermometer aangaf op den laatsten avond toen gas werd gebrand en de eerste twee avonden toen de electrische lampen ontstoken waren. De thermometer toch daalde van 85 tot 62 gr. Fahr. De Amsterdam sehe gemeenteraad heeft aan den heer Lefèbre te 's-Hage concessie verleend tot het aanleggen van eene telephoon-leioing tusschen het Amstel-hotel en het Paleis voor Volksvlijt, tot overplanting van de concerten. In het dorp Loxstedt, nabij Bremer haven, zijn 25 boerderjjen door brand vernield. Het vee is grootendeels gered, maar van de inboedels, gereedschappen, voorraden enz. is weinig behouden gebleven. Onder toezicht van prof. Bellroth te Weenen is daar eenige dagen geleden door zijn assistent dr. A. Wölfler thans een vierde vrouw van den maagkanker geopereerd, eene vrouw van 52 jaren, bij wie de operatie goed geslaagd is, zoodat zij zich 10 dagen later zeer wel bevond en reeds allerlei voedsel kon gebruiken. De eerste vrouw, die de operatie 10 weken geleden onderging, bevindt zich in volmaakten welatand - De twee andere patiënten zjjn, naar men weet, aan de gevolgen der operatie bezweken. Mejuffrouw Hortense Schneider, die in vroegere jaren als eerste zangeres in het The atre des Variétés te Parijs schitterde, heeft zich blijkbaar niet met enkel roem vergenoegd, maar ook het stoffelijk gewin geenszins uit het oog verloren. Een paar dagen geleden ontdeed zij zich namelijk van hare edelgesteenten en een gedeelte van haar meubilair, en wel voor de som van 424,127 fr. Een snoer van 42 kostbare parels met een sluiting van safieren en brillanten bracht in publieken verkoop 68,000 fr. op. Volgens sommige Fransche bladen wordt lord Stanley Alderley te Parijs verwacht, waar hij met den minister van koophandel een con ferentie zal houden over het optreden van eene nieuwe, tot nog toe onbekende ziekte, van nog ern stiger aard dan de trichine, en door den laatsten invoer van Amerikaansch spek in Europa overgebracht. Te Mont-de-Péru weitz, een dorpje op de Fransch-Belgische grens, heeft zekere Parot zijn schoonmoeder den hals afgesneden, omdat ze hem voor leeglooper uitschold. Onmiddellijk daarop ver hing de moordenaar zich in dezelfde kamer waarin hij zijn misdaad had gepleegd In 1 878 zijn bij de Pruisische rechtban ken 1994 aanklachten wegens majesteitsschennis ingediend. Verreweg het grootste gedeelte van de beschuldigden bevindt zich thans nog in do gevangenis. In „Harpers Magazine" geeft de heer T. M. Coan een overzicht van den nationalen rijk dom der voornaamste Staten. Daaruit blijkt dat het nationaal vermogen van Engeland zonder de koloniën 44,400, van Frankrijk 36,700, van de Ver- eenigde Staten 32,000, van Duitschland 22,000, van Rusland 15,000 en van Nederland 11,150 millioen dollars bedraagt. Het jaarljjksch inkomen der bevol king bedraagt per hoofd in Groot-Britannië en Ierland 165, in de Vereenigde Staten 165, in Neder land 130, in Frankrijk 125, in do Britsche kolo niën 90, in Duitschland 85 dollars. Amerika zou, met do vermeerdering van het nationaal vermogen sinds 1850, heel Duitschland hebben kunnen koopen. Nu ook Frankrijk tot de oprichting van een rijkspostspaarbank heeft besloten, reeds in 1875 in Italië en in het begin van deze maand in ons vaderland ingevoerd, gaf de Engelsche regeering, op voorstel van den heer Gladstone, een nieuw ge tuigenis van dankbaarheid der natie aan den heer Sikes, den vernuftigen ontwerper dier heilzame inrich ting, die sedert 1861 onder den naam van „post office saving bank" in Engeland met vrucht in werking is. Zij heeft hem namelijk den rang toege kend van knight", een personeelen titel die den drager het recht geeft het woord „Sir" voor zijn naam te plaatsen. Sir Charles Sikes, zoon van een bankier uit Hunderfield, is thans 63 jaren oud. Hij heeft het zeldzame geluk zijne denkbeelden in zijn vaderland in volle werking en vervolgens naar den vreemde overgebracht te zien. De heer Gladstone verklaarde bij deze gelegenheid dat hij sedert het aannemen van het vrijhandelstelsel van Robert Peel in 1846, geen instelling gekend had die zooveel tot vermeerdering der huiselijke deugden bij den arbei denden stand, en van den nationalen rijkdom had bijgedragen, als de postspaarbank. Hoe wraakzuchtig apen zijn, bleek een paar dagen geleden wederom, toen in de rue Abouhir te Parijs, de aap van een vischverkooper een knaapje, dat naar men zegt het beest nogal eens geplaagd had, onverwacht naar het been vloog, en dat lichaams deel met zijne tanden zoo vast greep, dat men het nijdige dier den keel tot stikkens toe moest dicht knijpeD, eer het zijn slachtoffer wilde loslaten. De toegebrachte beet is zoo diep dat de toestand van het kind bezorgdheid inboezemt. De wonde is on middellijk uitgebrand geworden. Men zegt dat Alexander III door mid del van telephonen, die zijn paleis met het gerechts hof verbonden, het proces der moordenaars volgde. BUITENLAND. Frankrijk. Uit Tunis wordt gewag gemaakt van onderschei dene aanvallen op beambten van den spoorweg; het verkeer is evenwel niet gestremd. Het gerucht van het vermoorden van den Franschen consul Roustan wordt tegengesproken. Het transportschip „Corrèze", met 2 bataljons van het 88ste regiment aan boord, is gisterochtend Bona gepasseerd in de richting naar de Tune sische kust. Betreffende de jongste dagorder van den minister Farre, voorschrijvende dat alle oorlogscor respondenten in Tunis die het wagen over de bewe gingen der Fransche troepen te spreken, voor den krijgsraad zullen gedaagd worden, zeggen enkele Parijsche bladen dat zelfs Napoleon III zoo'n wille- keurigen maatregel niet zou hebben durven af kondigen. Gr ro o t-13 i*i tn. nnl Lerothodi, het Basuto-hoofd, heeft aangeboden zich onvoorwaardelijk aan de Engelschen over te geven en zijn volk te gelasten de wapens neer te leggen. De correspondent van de „Standard" spreekt de geruchten omtrent de gruwelen der Boeren jegens de Engelschen tegen. Geen enkel geval van die gruwelen is authentiek kunnen blijken. De corres pondent schrijft die geruchten op rekening van boosaardige overdrijvingen, die maar al te gebrui kelijk zijn onder de in de Transvaal wonende En gelschen. - De Engelschen te Pretoria verlaten die stad, daar zij gelooven dat de oorlog aanstaande is. In berichten uit Leidenburg wordt het bevestigd dat het in Zoeloe-land rustig is. De „Times" heeft uit Kandahar bericht ont vangen dat de ontruiming is voltooid en de laatste Engelsche troepen gisteren afmarcheerden. Vereenigde Staten. Dezer dagen heeft de „Parnell Land-League" te Brooklyn eene bijeenkomst gehouden, waarin de moeder van het bekende Engelsche Parlementslid Parnell eene toespraak hield, opkomende tegen ge welddadigheden en o. a. verklarende dat de heer Gladstone zoowel bij haar zoon als bij haar zelve stappen had gedaan. „Laat uw zoon slechts met ons samenwerken", zoo had hij gezegd, „en hij zal de redder van Ierland worden." - Den volgenden dag hield de heer O'Donovan Rossa eene redevoering tot de club van „Vereenigde Ieren" te Brooklyn, waarin hij als zijn gevoelen te kennen gaf dat van Engeland niets te wachten was, tenzij Ierland be reid was om zijne aanspraken gewapenderhad vol te houden. Voorts las hij een brief voor van een der personen, die in den aanslag op Mansion House te Londen de hand hadden gehad en die hij met den naam van „zendelingen" bestempelde. De En gelsche overhedeD, verzekerde hij, waren met de ware namen der betrokken personen niet bekend en do „zendelingen" zouden hunne taak voortzetten. De vijand, zoo eindigde de redenaar, moet ten zijnent worden getroffen. Ook een ander spreker, de heer James Macdermott, liet zich zeer heftig uit, o. a. verklarende dat een pond dynamiet meer waard was dan alle motiënwelke opmerking luide werd toegejuicht. Een telegram uit Ottowa behelst dat al de Sioux-Indianen, die gedurende de laatste vier jaren de wijk op Canadaasch gebied hebben genomen, zich nu aan de autoriteiten der Vereenigde Staten hebben onderwerpen, met uitzondering van het hoofd Sitting Bull en eenige zijner aanhangers. Men ge looft echter dat laatstgenoemden ook spoedig tot hetzelfde besluit zullen komen.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1