N". 6498. Maandag 25 April. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden.f 1.10. Franco per post.1.4Q. Afzonderlijke Nommers.B 0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 18 regelt.f 1.08. 017*. Iedere regel meer. Grootere lettert naar plaatsruimte. Gemengd Niéuws- In een rijtuig der Leidsche Tramweg- maatschappij had gisteren een feit plaats, als op een dergelijke plaats zeker zelden of nooit voorge komen is. Een jeugdig wereldburger zag daarin namelijk, omstreeks acht uren in den avond, op de hoogte van het Academisch Ziekenhuis het eerste levenslicht. De moeder, een 17-jarig Boskoopsch meisje, werd na den meest welwillenden bijstand, in het bijzonder van de vrouw van den kleeder- bleeker C. aan den Stationsweg, ondervonden te hebben, onder toezicht van een tweetal dokters, naar de zooeven genoemde inrichting overgebracht, waarheen zij, vóór het zonderling incident, zich reeds, onder geleide van haren vader, op weg bevond. Een nuttige les voor ouders! - In een woning in de Meutjessteeg waren vier kinderen alleen achtergelaten, die zich nu den tijd trachtten te korten door het spelen van een aangenaam spel letje, waarbij een der kleinen, een jongske, in een groote kleerkist moest plaats nemen. Nauwelijks hadden de andere dreumissen gezien dat broertje goed en wel in de kist zat, of zij gingen met hun allen daarop staan, met het gevolg dat het slot dicht viel en broertje het in zijn enge, bijna luchtdicht gesloten ruimte erg benauwd kreeg. Toen het spel letje nog eenigen tijd geduurd had en het in de kist zoo heel stil begon te worden, begon een der oudste kinderen bang te worden, en zette het op een schreien, ten gevolge waarvan eenige buren binnens huis kwamen en spoedig het geval begrepen. Daar de kist echter stevig op slot was, duurde het nog een vrij geruimen tijd eer een timmerman gevonden was die ze openbrakzoodat de kleine dan ook bont en blauw en in bewusteloozen toestand te voorschijn werd ge bracht. De in allerijl ontboden geneesheer mocht er gelukkig in slagen het kind in het leven te behou den. Merkwaardig is de omstandigheid dat een kind uit hetzelfde gezin dienzelfden middag uit het Rapen burg gered werd, waarin het, zonder toezicht spelende, was terechtgekomen. ^Voor den eigenaar ter beschikking, is in de daartoe bestemde bewaarplaats afgezonderd: een zwart en wit geteekende hond (reu) met witte, korte pooten, en witachtig zwarte borst, van mid delbare grootte. De Nederlandsche Spectator van heden bevat een plaat met het bovenschrift: „In het spoeling district na aanneming van de drankwet". Op den voorgrond ziet men een melkkoe van buitengewone magerheid, naast een leegen spoelingbak, en in de verte de zwaitberookte branderijen en molens van Schiedam die er verlaten en somber uitzien. De magere koe spreekt: „Het volk drinkt meer melk, en de branderijen leveren mij geen spoeling meer, - hoe lever ik nu melk, that is the question!" Vanwege het genootschap „Natura Ar- tis Aragistra" zijn, ten overstaan van een bevoegd ambtenaar, in den IJsel boven de vaste brug te Zutfen wederom een 160,000-tal jonge zalmen los gelaten. De heeren E. H. Krelage en Zoon te Haarlem hebben dit jaar weder, evenals in het vorige, in de tuinbouw-inrichting aan den Kleinen Houtweg geplant twee hyacinten-pronkbakken, die voor liefhebbers en kweekers ter bezichtiging zijn gesteld van af Zondag den 24sten April tot in het begin van Meivoor bewoners van Haarlem en om streken, dagelijks tusschen 2 en 4 uren des namid dags voor vreemdelingen ook des voormiddags, van 1012 uren. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft Charles De Macewicz, oud 5# jaren, wonende te Krakoff (Rusland), schuldig verklaard aan het desbewust gebruik maken van valsch bankpapier, namelijk het te Maastricht uitgeven van valsche Russische biljetten van 25 roebels, en hem deswege, overeenkomstig den eisch van het O. M., veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 5 jaren en een geldboete van f 50, subsidiair 2 dagen gevangenisstraf. In de nabijheid van Crefeld werd een grijsaard, die door zijne twee zoons sedert jaren verla ten was, Woensdag door dezen bezocht; de ellendelin gen zochten twist met hun ouden vader en brachten hem niet minder dan 20 gevaarlijke wonden toe, aan de gevolgen waarvan de oude man, H. Takke genaamd, den volgenden dag is overleden. Een bleekersknecht te Parijs sprong op het zien van een man die bij den „pont de Saint- Louis" in de Seine sprong, den zelfmoordenaar na. Beiden werden echter door den snellen stroom mede gevoerd en verdronken jammerlijk. De rampzalige, die zich op die wijze van kant maakte, pleegde dns een dubbele misdaad. Augusta Securius, een luchtreizigster, die in de laatste dagen te Minden met haar ballon „Neptunus" herhaalde welgelukte opstijgingen deed, is op den tweeden Paaschdag „van een slechte reis gekomen". Het plotseling op reis opgekomen ongun stige weder stuurde den ballon in verkeerde richting bij de beproefde daling werd het bootje telkens met groote kracht tegen den grond geworpen, doch het gelukte haar niet het anker te doen vallen. Einde lijk bleef het schuitje in een boom haken en viel zij er bewusteloos uit, zoodat een harer armen ge broken, de andere gekneusd en haar gelaat deerlijk gekwetst is. Professor Ignaz Horvath van detech- nische hoogeschool te Pesth heeft zich doodgeschoten. Vermoedelijk heeft een plotseling opgekomen krank zinnigheid don 37-jarigen geleerde tot deze wanhopige daad geleid. Volgens een telegram uit Nieuw-York kan een verstoring van den dampkring verwacht worden op de noordelijke kusten van Engeland en op die van Noorwegen, vergezeld van regen en van stormvlagen uit het Zuid-Westen, loopende naar het Noord-Westen. Volgens zeggen van leeuwenjagers in de woestijnen van Afrika, hebben Russische nihi listen aanvraag bij hen gedaan om ontplofbare kogels, volgens eene nieuwe vinding, waarvan zij zich sedert korten tijd op de leeuwenjacht bedienen. Verschillende modellen werden verzocht. Zooals men weet, werd bij de conferentie van Genève in 1869 beslist dat deze afschuwelijke projectielen in den oorlog niet mogen gebezigd worden. Verscheidene jagers hebben met verontwaardiging geweigerd aan het verzoek der vreemde revolutionairen te voldoen, anderen daarentegen hebben voor grof geld de nieuw ste en gevaarlijkste kogels aan hen verkocht. In het kristallen paleis te Marseille had dezer dagen eene onbeschrijflijke paniek plaats. Op het oogenblik dat het tooneel met elektrisch licht verlicht werd, riep iemand „Brand!" De toe schouwers! vlogen op van hunne zitplaatsen en drongen naar de uitgangen, zeodat tal van vrouwen onder den voet geraakten. De glazen werden stuk geslagen en de scherven verwondden eenige per sonen. Van de galerijen sprong men op straat, waarbij een soldaat het been brak. Vruchteloos schreeuwden de tooneelspelers en de bevelhebber der brandweer het publiek toe dat geen sprake was van brand. In een oogwenk was de zaal ontruimd. Het fraaiste was dat het rumoer ook in den tegen overgelegen „Gymnase"-schouwbtirg een dergelijk tooneel veroorzaakte, ondanks alle pogingen van den commissaris van politie om het verschrikte publiek te bedaren. De overstrooming in Spanje aan de oevers van den Guadalquivir neemt toe. Er is een werkstaking onder de werklieden in de steenkolenmijnen van Asturië ontstaan; de werk stakers wierpen verscheiden kolenwagens in de rivier zij eischen loonsverhooging. Naar aanleiding van de eerlang te ver wachten opvoering van Coppées „Mme. de Mainte- non" in het „Odeon" te Parijs, merkt de „Univers Illustré" op, dat, wanneer de schrjjver de toeschou wers een maaltijd van Bodewijk XIV wil laten bijwonen en daarbij eenigszins getrouw blijven aan de werkelijkheid, er nogal aardig wat zal te zien zijn. De prinses Palatine toch geeft de volgende beschrjjving van een diner van dien vorst: „Ik heb den koning dikwjjls vier borden met verschillende soep zien eten, een geheelen fazant, een dito patrijs, een groot bord met salade, een goede portie scha- penvleesch, twee fiksche sneden ham, een bord met gebak en dan nog vruchten en confituren." De sou pers waren naar evenredigheid. Berichten uit Bagdad houden in dat de pest het getrokken sanitaire cordon wel is waar niet heeft overschreden, maar dat hare uitwerkselen en hare vernieling in de besmette districten des niettemin vreeseljjk zijn. Elk, die door de pest wordt aangetast, is binnen tien uren tjjds een lijk. De plaatsen Nedjeb en Djukara, die door de bewoners geheel ontruimd zijn, heeft men ten gevolge van de zware besmetting in brand moeten steken. De koning van België geeft zijne doch ter 5,000,000 franken mede ten huweljjk, waardoor zij nu reeds als bruidschat ontvangt wat zij later toch zou geërfd hebben. Verder moet de koning het koninkl|jk domein in de Ardennen op pribs Boude- wjjn vastgezet hebben, op die wijze dat heerljjke goed ongesplitst in de familie wenschende te bewaren. De gemeenteraad van Brussel heeft strenge verbodsbepalingen uitgevaardigd tegen het vervoer van ljjders aan besmettelijke ziekten in opertbare voertuigen. Afzonderlijke rjjtuigen z|jn daarvoor ingericht. Correspondentie naar Nederl. Oost-Indlë, met aanwijzing der laatste buslichting te Leiden. Van Amsterdam, met de stoomschepen der Maatschappij „Nederland", om de 14 dagen: 8 en 22 April, 6 en 20 Mei; laatste busl. te 12 uren 's nachts, voor drukwerken en monsters des avonds te 9 uren. Over Nap el 8, met de stoomschepen der Maat schappij „Nederland": 4 en 18 April, 2, 16 en 30 Mei; laatste busl. te 12 uren 'snachts. Over Marseille, met de Fransche pakketbooten, welke Riouw, Banka en Palembang niet aandoen: 1, 15 en 29 April, 13 en 27 Mei; laatste busl. te 12 uren 's nachts. Over Brindisi, met deEngelschepakketbooten 7 en 21 April, 5 en 19 Mei; laatste busl. te 12 uren 's nachts. Marktberichten. Leiden, 83 April. Ter markt werd bedeu aangevoerd Tarwe 13 hectoliter. Wintertarwe f 10.a f 10.50. Zomer- tarwe f 9.— a f 9.50. Rogge 14 H. L. Winterrogge f 8.50 a f 9.Zomerrogge f 7.50 a f 8Gerat 10 H. L. Zomergerat 5.50 a f 6.Chevalier-gerst f 7.2» a f 7.75. Haver 15 H. L. Zware Haver/"5.a/"5.50. Lichte Haver f 4.25 a f 4.50. Dnivenboonen 7 heetol. /"8.50 a f 9.25. Paardenboonen 8 hectol. 8.a 8.60. Graaboter kilogr., late qnalit. V* vat f 48.a 52. Schei- 2de qnalit. Va vat f 38.a f 40Graaboter late qnalit. per kilogr. f 1.20 a f 1.30., Schei-2de qnalit per kilogr. f 0.95 a f 1.05. Lange Zwarte Tart 6000 dnbb. heetol., f 0.221/2 a f 0.271/2* Londen, 22 April. Granen vaat. Aan de kust worden 11 tarwe- ladingen ten verkoop aangeboden. De aanvoeren bestoaden nit: Eng. tarwa 1400 qr.vreemde d'. 38,600 qr.Eng. gerat 1000 qr.; vreemde d°. 3100 qr.Eng. haver 1600 qr.vreemde d°. 60,200 qr. Petroleum - Voorraad 66,029 v. Geraff. Lijnzaad Aan voer 35,700 qr. Frieache Boter 112/. Soiker, Havana n*. 12 26/-.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1