Door wjjlen vrouwe J. Van Idsinga, weduwe van den lieer mr. J. C. Walkart, overleden te Amsterdam, is aan de Maatschappij van Weldadig heid besproken een som van vijfhonderd gulden, vrij van successierechten» H. M. de Koningin zal Donderdag-avond 5 Mei te Amsterdam een cour van dames houden. Den lsten Mei zal te Brussel een bijeenkomst "Worden gehouden om het feest ter eere van Hendrik 'Conscience te organiseeren en een commissie van uit voering te benoemen. De kolonel, directeur der Artillerie Stapel en Constructie-Magazjjnen te Delft, zal, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, den 2den Mei a. s. aanbesteden de levering van 550 groote blauwe dekens ten behoeve van gemelde Magazijnen. Het weiden der paarden van het 3de reg. huzaren, in Den Haag in garnizoen, is aangenomen door den heer W. C. Bieben te Voorschoten, tegen 74 cents per dag en per paard. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Haarlemmermeer is het voorstel tot het aangaan eener geldleening ad f 8000 goed gekeurd. Ten opzichte van het schoolgaan te Lei- muiden van kinderen uit Haarlemmermeer is beslo ten, zich te vereenigen met het daaromtrent door Leimuiden gedaan voorstel tot betaling van f 20 per kind, met dien verstande dat zij die daarvan wenschen gebruik te maken, zich zullen moeten voorzien van een vergunningsbiljet van Burg. en Weths., hetwelk zal worden afgegeven alléén aan hen, die op een grooteren afstand dan 4500 meter van eene school wonen. - Voorts is besloten tot het aanschaffen van twee annihilatours, totblussching van brand, en wel één voor Hoofddorp en één voor Nieuw-Vennep. De heer Rivière, die als agent van het goe derenvervoer van de Haagsche Tramwegmaatschappij te Scheveningen vervangen werd door den heer C. J. Baert, is bevorderd tot chef de dépot aldaar. Te Haarlem is een openbare vergadering ge houden tot bespreking van de drankwet. Nadat de heeren dr. Van Reeken, L. P. Smidt, mr. Goeman Borgesius en mr. A. C. Waller verschillende pun ten nader hadden toegelicht, werd een adres om op aanneming van het ontwerp aan te dringen ter teekening gelegd. Dat adres werd terstond door ruim 100 aanwezigen geteekend, terwijl nog een twintigtal leden tot de afdeeling van het Multa- patiorsbond toetraden. Commissarissen van de Rotterdamsche Tram wegmaatschappij zullen binnenkort een vergadering van aandeelhouders bijeenroepen, waarin een voor stel tot wijziging der statuten zal behandeld wor den. Het voornemen moet zjjn om de directe op te dragen aan één directeur in plaats van aan drie, zooals thans. De feestcommissie tot viering van het 250- jarig bestaan van het „Collegium Musicum Ultra- jectinum" te Utrecht slaagt naar wensch in hare pogingen. Alleen wordt voor 17 dames-leden van het koor, die bereidwillig hare medewerking aan boden, nog logies gezocht in gastvrije woningen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp, strekkende om door aanvulling van de wet van 9 April 1875, tot regeling van den dienst en het gebruik der spoorwegen, aan de bestuurders van spoorwegdiensten de verplichting op te leggen tot het nemen van maatregelen tegen voortplanting van heide- en boschbranden, ontstaande meestal - gelijk bij ingesteld onderzoek als waarschijnlijk is gebleken - door vuur, uit voorbijrijdende treinen op door de zonnehitte verschroeide beplanting of begroeiing van den spoorweg gevallen. De te nemen maatregelen zullen bestaan in het graven van sloo- ten, het omspitten of het bedekken met onbrand bare stoffen van eene doorgaande strook gronds, of in eenig ander middel, waardoor het spoorwegter rein, naar het oordeel van het staatstoezicht, voor dat doel op voldoende wijze van de aangrenzende eigendommen wordt afgescheiden. BI— op de prijsvraag, door de regelings-commissie der tentoonstelling van hulpmiddelen voor den boek handel uitgeschreven voor een teekening van een eerediploma, zijn ingekomen twaalf antwoorden. De prijs van f 100 is toegekend aan de teekening, ingezonden onder het motto „Repos ailleurs", waar van vervaardigster bleek te zijn mejuffrouw Adolfina Giesze, leerares in het handteekenen aan de hoo- gere burgerschool voor meisjes te Amsterdam. Sedert de indienststelling van Zr. Ms. oplei dingsschepen „Anna Paulowna" en „Admiraal Yan Wassenaar" zijn tot heden meer dan 800 schepe lingen tooi* do marine gevormd. Blijkens het 21ste jaarverslag van de ver eeniging voor Christelijk-nationaal schoolonder wijs, hebben de inschrijvingen in de nieuwe rentelee- ning van f 50,000 tot het geven van voorschotten aan scholen, tot dusver het cijfer van f 33,250 bereikt. Op de eerstvolgende algemeene vergadering zal een voorstel van de hulpvereeniging Rotterdam worden behandeld, om het ontbrekend bedrag aan te vullen uit het saldo van de kas der vereeniging. Het hoofdbestuur van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw heeft besloten het krediet van 3000, dat door de algemeene vergadering van 15 Maart jl. is toegestaan voor hot steunen van internationale tentoonstellingen, te besteden door aan de leden der Maatschappij, die op de aanstaande tentoonstelling vau melknijverheid te Gent willen inzenden, hulp te verleenen. Het aanvankelijk voor nemen, om gezamenlijk met de Friesche en Gelder- scho Maatschappij van Landbouw eene belangrijke inzending van vee en zuivelproducten te doen plaats hebben naar de internationale tentoonstelling, die dit jaar te Birmingham zal plaats hebben, is opge geven, doordien de regeering ongezind is om mede te werken door een subsidie, gelijk aan dat van 't vorige jaar, en ook omdat die tentoonstelling niet in October maar reeds in het begin van Juni zal worden gehouden. De Hollandsche Maatschappij heeft nu Gent voor hare rokening genomen; de Friesche Maatschappij zal voor eene belangrijke inzending naar Hannover zorg dragen. De tentoonstelling te Gent zal worden gehouden van 10 tot 14 Juli a. s., op het St.-Pietersplein. Het feestprogramma voor 't XXXIVste Ned. landhuishoudkundig congres, te Enschedee te hou den van 20 tot 24 Juni a. s., luidt als volgt: 20 Juni ('s avonds): Concert in het Volkspark, te geven door het Enschedeesch mannenkoor en het muziek corps dd. schutterij. - 21 Juni: Landbouwtentoon stelling, matinée musicale, 's avonds concert, Ben- gaalsche verlichting. - 22 Juni: Bezichtiging van de fabrieken, 's avonds concert, na afloop bal-cham- pctre, Bengaalsche verlichting. - 23 Juni: Matinée musicale, 's nam. rijtoer, 's nam. 5 uren gemeen schappelijke feestmaaltijd, 's avonds te 8 uren con cert in het Volkspark, schitterend vuurwerk. - Boven dien zullen 45 vraagpunten aan het oordeel der congresleden worden onderworpen. Op een stal in de gemeente Edam is een ge val van longziekte voorgekomen. Dientengevolge zijn 21 stuks rundvee afgemaakt. Het stoomschip „Madura", van Amsterdam naar Batavia, is gisteren van Napels vertrokken; de „W. A. Scholten" is Donderdag van Nieuw-York naar Rot terdam vertrokken; de „Hampton", van Rotterdam naar Batavia, vertrok van Southampton gisterna middag; de „Prins van Oranje" vertrok heden van Amsterdam naar Batavia. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Zierikzee mr. J. M. Isebree Moens, thans kanton rechter-plaatsvervanger, advocaat en procureur, als mede wethouder aldaar; - verleend de volgende pensioenen, als aan: B. Van Berkel, ontvanger van het buitengewoon zegel, f 3530; Z. Jansen, komm. lste kl. bij 's Rijks belastingen, f 375; A. Van der Beek, ontv. der dir. bel. en acc., f 334; B. Jonk man, idem, 782; W. C. P. Toe water, zich ook schrijvende Toe Water, provinciaal inspecteur der dir. bel. enz., f 4000; E. Verrijt, wed. van P. B. Knufman, in leven kommies lste kl. bij 's Rijks bel., f 195; W. Evers; wed. van H. Van Leèuwen, idem, f 174; D. J. Okhuysen, kommies 2de kl. bij 's Rijks bel., f 310; E. Evers, wed. van H. Van der Sande, in loven kommies lste kl. bij 's Rijks bel., f 423. BUITENLAND. Franlirijk. Uit Manilla wordt nader bericht dat de burger oorlog, welke tusschen de inboorlingen van de Philip- pijnsche eilanden is uitgebroken, in verband staat met de verkiezing van een opvolger voor den sultan van Sulong, die overleden is. De officieuze bladen doen het vermoeden rijzen, dat de expeditie tegen de Ivrumirs toch eigenlijk op Tunis gemunt is. De „Rép. frang." kondigt eene expeditie naar Tabarka aan en zegt dat dit eiland een maritiem etablissement van groote beteekenis zal worden. Volgens een bericht uit Konstantinopel te Weenen ontvangen, heeft de Porte een poging ge daan om bij de Fransche regeering tusschenbeide te komen in zake Tunis, doch Barthélemy St.-Hilaire antwoordde dat tot zulk een lusschenkomst geen aan leiding bestaat, daar de bey van Tunis als onaf hankelijk heerscher beschouwd wordt. De gewezen keizerin Eugénie is te Parijs aangekomen en afgestapt ten huize van den heer Haussmann. Duitscb.la.nd. De barons Jomini en Fredericks, die uit St.-Fe- tersburg te Berlijn aankwamen, ontvingen een bezoek van den Russischen gezant Von Saburoff en zetten des middags hunne reis naar Nizza voort, om aan vorst Gortschakoff aldaar, bij gelegenheid van diens 50-jarig dienst-jubilé, de gelukwenschiugen van het Russische ministerie van buitenlandsche zaken over te brengen. Te Berlijn is overleden de professor Ludwig Waldenburg, 44 jaren oud, door de gansche wereld bekend door zijne goed geslaagde pogingen om de pneumatische behandeling van de respiratie- en cir culatie-ziekten in te voeren. Oostenr.-Ilong. Monarchie. Ook de „Polit. Correspondenz" maakt eene dépêche uit Uskub openbaar, meldende dat Derwisch-pacha met succes slag geleverd heeft aan de Albaneesche Baschi-bouzouks bij Verschirovice. Door deze over winning is hij meester geworden van de spoorweg- lijn Mitrovitza-Salonika. Derwisch-pacha beschikte over 10,000 man met eenig geschut. Onder zijne bevelen streden de generaals Osman-, Mustapha- en Ibrahim-pacha. Op tweeden Paaschdag heeft de eerste „Neder- Oostenrijksche Boerendag" te Weenen plaats ge vonden ruim 4000 personen waren in de zaal aan wezig en ten minste 2000 bevonden zich cp straat, die niet meer in de zaal konden geborgen worden. Overeenkomstig het besluit, bij de oprichting der Vereeniging genomen, mochten advocaten en afge vaardigden het woord niet voeren. Het Oostenrijksch-Hongarijsche Staatsblad be helst het uitleveringstractaat, door de Monarchie met Nederland gesloten. Onder de misdrijven, waar voor uitlevering wordt toegestaan, vermeldt art. 1 den aanslag op het leven van den Souverein of de leden zijner familie. De kroonprins Rudolph is, vergezeld van den groothertog van Toskanen, op zijne terugreis uit het Oosten, te Zara aangekomen. Hij werd door de bevolking op het hartelijkst ontvangen. Te Werschetz, in Hongarije, zijn 52 personen, wegens het vervaardigen van valsch geld en val- sche banknoten, in hunne werkplaats door de poli tie gearresteerd. Griekenland. De heer Coumondouros, minister-president, gaf, toen hem de collectieve nota van de gezanten der mogendheden overhandigd werd, te kennen dat hij zich een schriftelijke beantwoording voorbehoudt. Overigens moest hij het betreuren dat de gezanten onopgemerkt hebben gelaten dat gedeelte van zij* antwoord op de eerste nota hetwelk betrekking heeft op het lot der Grieksche bevolking, die door de nieuwe grenslijn uitgesloten wordt van Griekenland. In den ministerraad van Donderdag verlangde de minister van oorlog dat Griekenland in de nota aan de mogendheden Prevesa zou blijven eischen. Toen dit voorstel geen bijval vond, diende de minister een verzoek om ontslag in. Telegrammen. PHILADELPHIA, 22 April. De arrondissements rechtbank alhier heeft verklaard dat de voorgeno men uitgifte door de Reading-Spoorwegmaatschappij van uitgestelde income-bonds onwettig is. De rech ter M'Vennan was van oordeel dat de maatschappij door hare statuten niet tot zulk een uitgifte ge machtigd was. Het voorgestelde plan zou eerst dan wettig zijn wanneer het den vorm had van eene leening, doch dit was hier geenszins het geval. Zoo als de uitgifte thans is voorgesteld, staat zij buiten de wet. Dit gevoelen werd door den rechter Bettler gedeeld. De rechtbank heeft daarop het besluit van 18 Nov., waarbij tot de uitgifte gemachtigd werd, weder ingetrokken. De Mississippi en andere noordwestelijke rivie ren zijn buiten hare oevers getreden, en daardoor is groote schade in Illinois, Missouri, Iowa, Michi gan en Wisconsin aangericht. De voorsteden van Chicago staan gedeeltelijk onder. Vijf personen zijn te Beloit (Wisconsin) verdronken. Vier anderen vonden den dood doordien een brug bij Rock-Island (Illinois) werd medegesleept. ATHENE, 22 April. Derwisch-pacha heeft gis teren de Albaneezen in Stuna aangevallen en na

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2