N*. 6497. Zaterdag 23 .April. A'. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH Hjjjj I II IMI—IIII I PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post.1-4Q- Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DEB ADTERTENTIENt Van 16 regel*.1.08. Iedere regel meerO.I7|. Grootera letten naar plaaUrnimt*. LEIDEN, 22 April. Bij het groote succes dat Minnie Hauk te Amsterdam en in Den Haag en, naar wij vernemen, gisteravond ook te Rotterdam had, zal het onze lezers zeker aangenaam verrassen, dat wij hun de komst der gevierde zangeres ook hier ter stede kunnen aankondigen. Het voornemen bestaat dat Minnie Hauk hier den 2den of 3den Mei ais Marie in Donizetti's „Regimentstochter" zal optreden; reeds moeten daarover onderhandelingen zijn aangeknoopt, die alle kans hebben tot een gewenscht resultaat te leiden. Op de vergadering van de Nederlandsche Maat schappij tot bevordering van Nijverheid zal morgen, Zaterdag, als spreker optreden mr. S. C. J. W. Yan Musschenbroek. Het onderwerp, reeds in Amsterdam door denzelfden spreker op het Aardrijkskundig Genootschap behandeld, nameljjk de verbinding van den Niger met de Westkust van Afrika, en de ont wikkeling van Soudan, doet eene getrouwe opkomst verwachtendoor nauwkeurige en uitvoerige kaarten zal, naar wij vernemen, de heer Van Musschenbroek een en ander nader ophelderen. Wij vertrouwen tevens dat de leden van hun recht van introductie ruim gebruik zullen maken. In tegenwoordigheid van vele leden en belang stellenden, waaronder we de wethouders de heeren De Fremery en Librecht Lezwijn opmerkten - de inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. D. J. Steyn Parvé, had kennis gegeven tot zijn leedwezen verhinderd te zijn - had gisteravond in de Stads- zaal de 96ste algemeene vergadering plaats van het Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix." Ze werd geopend met een welkomstgroet door den president, prof. dr. D. Bierens De Haan, die ver volgens verslag van den toestand der school uit bracht. Daaruit bleek dat de cursus 1880/81, be gonnen met ISO leerlingen, is geklommen tot 193. Veel verandering onderging het onderwijzend per soneel. De heer Van Wijhe, phil. doet., naar buitens lands vertrokken, werd bjj het onderwijs der natuur lijke historie vervangen door den heer H. Ekama, phil. cand. in de wis- en natuurkunde. In het ver slag wordt het leedwezen uitgesproken dat ook deze ijverige onderwijzer de school nu heeft verlaten wegens verandering in zijne plannen; zijne plaats zal eerst in den volgenden cursus moeten vervuld worden. Dezen cursus moesten de werkzaamheden van wijlen den teekenonderwijzer De Vink worden verdeeld. De heer Biegman nam de boetseerklasse over, waarbij hij reeds den vorigen winter met zoo goed gevolg was werkzaam geweest. Voor het hand- en Dupuis-teekenen is de heer A. J. Nieuwenhuis aangesteld. Langzamerhand voert deze zijne eigenaardige, eenvoudige methode in, waarbij het zijn streven is het teekenen vooral dienst baar te maken aan de bouwkunde. Commissarissen vertrouwen dan ook ten volle, dat zijn onderwijs een goede richting aan de handteekenschool zal geven. Mr. N. L. J. Van Buttingha Wiehers, die als leeraar der staathuishoudkunde zijn ontslag wenschte en verkreeg, is tot heden nog niet ver vangen; het uur waarop hij les gaf werd besteed aan het onderwijs in de perspectief. De onderwijzer A. Van der Ileyden, gelukkig hersteld, vertrok metterwoon naar Rotterdam. Hij wenschte evenwel zijne lessen aan de Bouwkundige School voort te zetten en driemaal 's weeks kwam hij dan ook, niettegenstaande storm en winterkoude, geregeld zijn onderwijs geven. De heer J. D. Rijk verliet in December de'school wegens vertrek naar Arnhem. De heeren Biegman en Niesten belastten zich voor het verdere gedeelte van den cursus met zijne lessen, waardoor stoornis in het onderwijs voorkomen werd. Voor den zomer cursus is de heer Enders aan het onderwijs toegevoegd De verdienstelijke onderwijzer H. J. Walle ver trok naar elders; de heer W. A. Van Lith heeft nu ook zijn onderwijs in het bouwkundig rekenen bij de 4de klasse op zich genomen. Ook dr. S. Figee verliet door eene benoeming aan de H. B.-S. te Til burg in Januari deze stad. De natuurkunde werd door dr. Van Romburgh overgenomen en het onder wijs in werktuigkunde en technologie werd toever trouwd aan den heer R. SissiDgb, candidaat in de wis- en natuurkunde alhier. De zomercursus vangt aan met 155 leerlingen, aldus verdeeld: 1ste kl. 18, 2de kl. a 25, 2dekl. b 25, 3de kl. 30, 4de kl. 30, 5de kl. 12, 6de kl. 8, voor enkele vakken 7. Op hartelijke wijze werden de 14 leerlingen toe gesproken, die zich of een diploma van voldoend afgelegd eind-examen of het eeremetaal hadden waardig gemaakt. Nadat de spreker vervolgens in warme bewoor dingen ook aan de leeraren in het algemeen en den wakkeren directeur den^heer P. Dikshoorn in het bijzonder had dank gfe'd^d voor hetgeen zij sedert korter of langer tijd voor M. S. G. gedaan hadden, maakte hij met bijzondere ^ibgenomenheid melding van een verblijdend gerucht; dat nog wel fluisterend in Leidens atmosfeer de rondte doet, doch alle kans heeft tot verwezenlijking te komen, nl. het oprich ten van een Ambachtsschool." Wanneer men nagaat hoe ook de practische opleiding van den werkman hare eisehen heeft, waaraan door Mathesis met den besten wil van de wereld, om financiëele en andere redenen, niet kan worden voldaan, dan is die ingenomenheid zeer verklaarbaar. Gaarne onder schrijven wij dan ook de woorden van den geaehten voorzitter, „dat het gerucht spoedig waarheid moge worden en die school - eendrachtig met het Genoot schap een goed geheel makende - een nuttige en werkzame schakel zal worden in de aaneenge- vlochten keten van onderwijsinrichtingen, waarop onze goede stad Leiden met eenige fierheid' bogen kan, van de opleiding van bewaarschoolonderwijze ressen af tot aan de hoogeschool Alvorens de aanwezigen nu tot het bezoek van de tentoonstelling der beide scholen, uit te noodigen, mocht de voorzitter niet nalaten de trouwe zorgen te herdenken van iemand, die nu feeds 24 jaren de vruchten van kennis en ondervinding aan de leerlingen van het Genootschap mededeelt en daar bij met onverflauwden ijver allen tot een voorbeeld strekt: de heer J. W. Schaap, wien daarvoor wel gemeende dank werd gebracht. De tentoonstelling, in de beide benedenzalen georganiseerd, kan uitmuntend geslaagd heeten. Ze geeft een duidelijk overzicht van de nuttige en goede werking der instelling. Wij mogen dan ook niet nalaten om onze stadgenooten op te wekken van de hun welwillend aangeboden gelegenheid tot bezichtiging gebruik te maken. Zoowel kenner als leek zullen een en ander met belangstelling gadeslaan Ze is nog geopend hedenavond van 7 tot 10 uren morgen van 10 tot 4, en Zondag van 12 tot 4 uren Van de leerlingen der Handteekenschool bevinden er zich niet minder dan 3352 teekeningen, als van de 1ste kl., welke 44 leerlingen telt, 1609; 2de kl. met 31 1., 949 t.3de kl. met 48 1., 489 t. 4de kl. met 15 1.; 137 t.5de kl. met 17 1., 101 t. 6de kl. met 20 1., 67 teekeningen. De Bouwkundige School is vertegenwoordigd door 2054 teekeningen, afkomstig van de volgende klas sen: 3de kl. met 45 1., 1040 t. (één leerling bracht het tot het aanzienlijk cijfer van 133); 4de kl., 18 1., 292 t.; 5de kl., 17 1., 248 t.; 6de kl., 25 1., 249 t.; schaduwen-klasse 29 1., 741.perspectief 26 1.;, 151 teekeningen. De 25 leerlingen der boetseerklasse hebben 64 werkstukken afgeleverd. Voor de beantwoording der uitgeschreven prijs vragen werden de volgende bekroningen toege kend 1°. Copiëering van een vorstelijk verblijf, op dubbele grootte: W. Fontein, kleine zilv. med. J. N. Doornberg, groote br. med., en N. Piket, groote br. med.- 2°. Copiëering van eene kapel op eene begraafplaats, op driemaal grooter 6chaalA. H. Rümer, kleine br. med., en P. De Wilde, boekge schenk. Handteekenschool: 1°. Pleister-ornament in Itali- aansche Renaissance, W. Van Schaik, kleine zilv. med.; A. F. Verhoog, groote br. med., en W. Van Steenbergen, groote br. med.; - 2°. Pleisterkop: „de Spion", H. J. Valk, kleine zilv. med.; Accessit niet toegekend. Boetseerklasse: 1°. Ornament in Renaissance-stjjl, H. J. Valk, kleine zilv. med.A. F. Verhoog, groote br. med., en G. De Blauw, groote br. med. Van degenen, die eind-examen hebben gedaan, verkregen een diploma: F. Los, W. Van Schaik, W. C. La Feber, A. Koorenhoff en A. A. Schreuder. De uitslag der overgangsexamens is als volgt: Bevorderd werden naar de 2de klasse 39, naar de 3de klasse 18, naar de 4de klasse 29, naar de 5de klasse 11 en naar de 6de klasse 9 leerlingen. Eervolle vermeldingen werden toegekend in de lste klasse a aanH. N. Van der Waals, G. De Koning, J. H. Teeuwen, D. Kloots, J. A. Hageman, D. H. De Lange, F. Klein, H. J. Mes en J. W. Ivlinkert; - in de lste klasse b aan: G. Groenen dijk, J. Selier, W. De Just, J. Christiaanse, H. D. J. Cornielje, F. H. Kriek, W. P. J. Brittijn, A. J. P„ Roovers en F. A. Wempe; - 2de klasse aG. C. Rietbergen, J. C. Kooreman, J. H. Rozier, M. W. Karstens, P. C. Schreuder en A. Van As; - 2de klasse b: F. II. P. Boom, C. H. Van der Drift, C. C. Van Ingen en J. P. J. Van Ewijk; - 3de klasse a: A. J. Gooszen, II. C. Klinkert, A. H. Rümer, P. Dee, J. J. Brouwer, M. De Mey, J. Hoeks, W. Jongeneel, J. Jongeneel, H. Sutterland en L. Van den Berg; - 3de klasse b: W. H. Van der Nat, H. J. Belterman, C. J. Van Beukering, D. H. Ter- burgh, M. D. N. Van Hest, J. Koorenhoff, F. N. Schaap en J. Van den Berg; - 4de klasse: H. J. Sloos, J. De Nie, J. A. Verhoog, P. De Wilde, A. Best, A. Renier en E. Van Rij; - 5de klasse: K. Verloop, J. Christiaanse, J. N. Doornberg, B. H. W. Willebrands, G. De Blauw, B. E. Spijker, H. J. Planjer, W. Fontein, N. Piket en P. N. Kriek; - 6de klasse: W. C. La Feber, A. Koorenhoff", A. F. Verhoog, W. Van Schaik, A. A. Schreuder, H. J. Brouwer, F. Los en J. De Vink. - Voorts nog aan: H. J. Valk, W. Van Steenbergen, J. Vlaanderen, J. Koudjjs, H. M. Klaver, G. Heenk en J. Vreug denburg. Vóór tot het nazien der rekening werd overge gaan, meende de voorzitter eenige verklaring te moeten geven van het nadeelig saldo waarmede die sloot. Dit tekort was gedeeltelijk schijnbaar, ge deeltelijk werkelijk. Schijnbaar, omdat voor de eerste maal de rekening met 31 Dec. in plaats van zooals vroeger in Sept. gesloten was, maar werkelijk, om dat het bestuur bij het overlijden van twee onder wijzers hunne traktementen over het loopende kwar taal had uitbetaald, terwijl tevens tegelijkertijd in het onderwjjs moest worden voorzien. Ook had het groot aantal leerlingen verscheidene parallelklassen noodzakelijk gemaakt, - een verblijdend verschijnsel, maar iets wat veel geld kost. De rekening zelf wees aan in ontvangst 11,053.57 en in uitgaat f 12,940.84, waaronder aan onderwjjs 9734; zij werd onder dankzegging aan den penningmeester goedgekeurd. In de plaats van de heeren dr. A. W. Kroon jr., prof. dr. A. P. N. Franchimont en K. De Boer, die als bestuursleden moesten aftreden en niet weer her kiesbaar waron, werden gekozen de heeren A. L. De Sturler, L. G. Le Poole en W. Kok.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1