Donderdag 21 April. A0. 1881. .V. 6495. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DA&BLAD. PltlJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posta U40. Afzonderlijke a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. ILESREN, 2© April. Morgenavond zal in de Stadszaal alhier de 96ste algemeene vergadering gehouden worden van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix". Op die vergadering zal o. a. verslag van den toe stand der school worden uitgebracht en zullen de door de leerlingen verworven medailles en diploma's worden uitgereikt. Wanneer men nu tevens weet dater bij die gelegenheid ook een tentoonstelling der téekeningeh en werkstukken zal worden geopend, dan bestaat er o. i. alle reden om to verwachten dat ook leden en genoodigden goed zullen opkomen. Zooals men weet, wordt met het einde van dit speelseizoen het tooneelgezelschap van de heeren Le Gras, Van Zuylen Haspels ontbonden, en zullen eenige artisten door den heer Van Zuylen tot een nieuw gezelschap worden vereenigd, terwijl de overigen deel zullen uitmaken van den troep van het „Nederlandsch Tooneel." Maandag 25 dezer zal het gezelschap, dat hier gedurende de laatste jaren geregeld voorstellingen gaf, blijkens achter staande advertentie, als zoodanig van ons publiek afscheid nemen. De toestand van den heer J. H. Schuurman, te 's-Hage, vroeger predikant aldaar, thans beroepen predikant bij de Evang.-Luthersehe gemeente te Leiden, is zeer zorgelijk. Vóór weinige dagen heeft hij nog een brief geschreven aan de Evang.-Luth. gemeente in Den Haag, waarin hij aan alle ge meenteleden een laatst vaarwel toeroept. Dat schrij ven werd Zondag-morgen bij de godsdienstoefening door ds. Heiwig voorgelezen en maakte diepen indruk op de gemeente. Aan de Nederlandsche Gustaaf-Adolf-Vereeni- ging is, naar wij vernemen, gelegateerd f 5000 door den heer mr. P. J. Ledeboer te 's-Hage, en 500 door den heer C. C. Gies te Amsterdam. Tot onderwijzeres in de vrouwelijke hand werken te Noordwijk is benoemd mej. F. Ton Hoor. Blijkens de opgaven betreffende de sterfte in eenige groote gemeenten van ens land in het jaar 1880, was de verhouding der overledenen tot 1000 inwoners: Amsterdam 29.5; Arnhem 26.6; Dor drecht 32.5; 's-Gravenhage 25.4; Groningen 26.3; Haarlem 27.7; 's-Hertogenbosch 30.3; Leeuwarden 24.8; Leiden 28.8; Maastricht 31; Rotterdam 27.3 Utrecht 29.4. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden: 1°. dat eerlang gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen van een veeartsenijkundig examen, ter verkrijging van het diploma van veearts; aanmelding vóór Mei aan den directeur van 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht; - 2°. dat in de maanden Mei en Juni a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het leveren van voldoende bewijzen van genoegzame voorbe reiding tot de beoefening der natuurkundige weten schappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen; aanmelding vóór 15 Mei a. s. aan den voorzitter der examen-commissie dr. D. De Loos, directeur der hoogere burgerschool te Leiden; - 3°. dat in den loop van de maand Juni a. s., aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht, gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het natuurkundig examen voor aanstaande vee artsen; aanmelding vóór 1 Juni a. s. aan den directeur van gemelde school; - 4°. dat de eind examens der polytechnische school, vermeld onder B en C in de artt. 60—65 der wet, regelende het middelbaar onderwijs, in de maand Juni a. s. te Delft zullen worden afgenomen, en dat zij die een dezer examens wenschen af te leggen, zich daartoe vóór 1 Mei a. s. schriftelijk bij het departement van binnenlandsche zaken moeten aanmelden, met nauwkeurige opgave tot welke examens zij wenschen te worden toegelaten. Volgens te 's-Hage ontvangen bericht, is de heer Pruys Van der Hoeven den 28sten Maart jl. van Batavia naar Atjeh vertrokken, ter aanvaar ding van het bestuur over dat gewest. In eene vergadering van kantoorbedienden, te Amsterdam, is bij meerderheid van stemmen beslo ten, een „Ivantoorbediendenvereeniging" te stichten, met bet doel om elk lid, die buiten zijne schuld uit zijne betrekking geraakt, te steunen en zoo noodig aan een nieuwen werkkring te helpen. Eene commissie zal de zaak verder in orde brengen. Uit ruim 300 sollicitanten is door den minister benoemd aan het internaat der Rijkslandbouwschool te Wageningen, D. H. Klein, instituteur aldaar. De gemeenteraad van Delft heeft aan de heeren C. De Ligt te Rotterdam en M. C. Wenste te 's-Hage onder nader te stellen voorwaarden concessie ver leend tot het aanleggen van een stoomtramweg van het spoorstation H. S.-M. naar Zegwaard enz., voor zooveel Delft aangaat; doch afwijzend beschikt op het verzoek van den beer S. E. Oudschans-Dentz, om concessie tot aanlog eener duinwaterleiding in die gemeente. Uit do ingekomen rekening der ge meente-gasfabriek blijkt dat deze over 1880 een batig saldo van f 49,536.321/i heeft opgeleverd. Het stoomschip Conrad", van Batavia naar Am sterdam, vertrok Maandag van Port Said. De kapt. jhr. A. F. C. Meyer en de 1ste luit. J. E. Oltmans, heiden van het wapen der inf., alsmede de kapt. jhr. A. D. J. Calkoen en de 1ste luit. G. A. Wirix van de art., allen op non-act., zijn in actieven dienst hersteld en ingedeeld, de eerste bij het 1ste, de tweede bij het 4de reg. inf. en de beide anderen bij het 3de reg. vJd-artillerie. De kamerheer-ceremoniemeester maakt hekend, ingevolge de bevelen des Konings, dat fl .t Hof den 16den dezer den lichten rouw heeft aa genomen, voor een week, wegens het overlijdc i vrouw de prinses Caroline, weduwe van pr I'rederik Ferdinand van Denemarken. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Arnhem, standplaats Hui en, H. J. Blaisse, cand.-notaris, thans burgeou ester en se cretaris der gemeente Duiven; tot notaris binnen het arrondissement Zierikzee, standplaats Zierikzee, P. Way, cand.-notaris te Arnhem- bij het wapen der artillerie benoemd: 1ste reg. vesting-artill., tot 1 sten luit., de 2de luits. A. E. J. G. d'IIamecourt, H. Kern- per, II. B. Moll, E. M. Ch. Baak en W. F. Pop, van het corps, .alsmede den 2den luit. J. E. Ranneft, van het 4de reg. vesting-artill.; bij het 2de reg. vesting-artill., tot lsten luit., de 2de luits. A. Van Doorninck en I. Francois, beiden van het corps; 3de reg. vesting-artill., tot lsten luit., de 2de luits A. J. Dekker, L. Op ten Noort, L. Van de Velde en L. baron Van Hogendorp, allen van het corps; 4de reg. vesting-artill., tot kap., den lsten luit. P. E. Boele, van het corps; tot lsten luit., de 2de luits. D. J. Middelbeek, A. C. Van Altena en W. J. H. De Veer, allen van het corps, alsmede den 2den luit. L. C. Van Kuyk, van het 1ste reg. vesting artill. bij de instructie-compagnie, tot lsten luit., den 2den luit. W. Vosmaer, van het corpshij het corps pon tonniers, tot lsten luit., den 2den luit. G. J. Neiszen, van het corps; bij het corps torpedisten, tot kapt., den lsten luit. J. D. Onderwater, van het 2de reg. vesting-artill.; benoemd bij het personeel der mili taire administratie, tot lsten luit.-kwartierm., de 2de luits.-kwartierm. J. A. Neuwieller en H. Rinck, van het personeel, gedetacheerd bij het leger van N.-Indië; voorts: hij het 4de reg. inf., den 2den luit.-kwartierm. P. Vink, van het corps; bij het 5de reg. inf., den 2den luit.-kwartierm. C. E. Smeets, van het corps; bij het 6de reg. inf., den 2den luit.- kwartierm. B. G. Volsélewel De Witt Hamer, van het corps; bij het 7de reg. inf., de 2deluits.-kwar tierm. S. C. Holland en C. A. Heshusius, beiden van het corps; bij het 1ste reg. veld-artill., den 2den luit.-kwartierm. A. A. Kleynhens, van het corps. Gemengd Nieu -vv s. Heden heeft met dep stoomtram Leidon- Katwijk de eerste proefrit plaats gehad. Daartoe werden gebezigd een locomotief en een personen wagen 1ste en 2de klasse, geheel overeenkomende met die tusschen Den Haag en Scheveningen in ge bruik. Natuurlijk ging deze rit gepaard met de moei lijkheden welke aan zulk een eersten tocht verhonden zijn. Even op den Rijnshurgschen straatweg o. a. nam de machine een positie aan, welke bij een geregel- den dienst niet zal voorkomen. Een tooneel, dat de lachspieren van eon groote menigte toeschouwers geruimen tijd in be weging hield, hoe rampzalig hot ook in den grond genoemd moeht worden, had gisteravond omstreeks te negen uren in de Kruisstraat plaats. Een zwaar beschonken echtpaar had daar een hevigen woor denstrijd, welke zoo hoog liep dat man en vrouw elkaar te 'lijf gingen en geducht toetakelden. Toen de omstanders eindelijk de vechtenden met veel moeite gescheiden hadden, zocht de man nogmaals zijn troost in de herberg, terwijl vrouwlief, na eerst nog ruzie mot een van do omstanders gezocht ta hebben, dien zij in haar benevelden toestand voor haren waardigen echtvriend aanzag, door een schaar van buurvrouwen naar hare woniDg geleid en te bed gebracht werd. Bij de aankomst van een der stoombooten der „Volharding" sprong gisteren een der passa giers over boord, t. w. een vet varken, dat waar schijnlijk van het krachtige geluid der stoomfluit geschrokken had. Het was een ongewoon gezicht het logge dier zich door het water te zien bewegen, wat echter vlugger in zijn werk ging dan men wel zou vermoeden. De grootste moeilijkheid was nu het beest uit het hem zoo vreemde element te ver lossen. Zes man begaven zich daartoe in een schuit en mochten er met vereende krachten na vele ver- geefsche pogingen in slagen den drenkeling geluk kig nog tijdig aan boord te hijschen. Hedenmorgen omstreeks halftien is ten- huize van mejuffrouwen Gezrs. De G., aan de Boter markt, een schoorsteenbrand ontstaan, maar door middel van een paar kardoezen gebluscht. In Den Haag is een dronken diender door twee agenten van politie naar het bureel op de Nieuwe Haven overgebracht. - Een dienstmaagd met een pakje sigaren in de hand, ontmoette er gistermiddag in de Veencstraat een militair, die heel beleefd een sigaartje uit het pakje nam. Van die vrijpostigheid gaf het meisje kennis aan een agent van politie, die èn sigaren, èn dienstbode, èn militair mede naar het bureel nam. Door de politie te Delft is aldaar aan gehouden II. v. A., schoenmakersknecht uit Leiden, wegens hinnenhraak en diefstal van eenige gelden ten nadeele van G. H., met wien hij in hetzelfde logement was gehuisvest. Te Arnhem is een bekende dronkaard wegens het overmatig gebruik van sterken drank gestikt. In den timmermanswinkel van Dirk Ruiter te Nieuw-Vennep is brand ontstaan. Hoewel de spuit gereed stond om water te geren, heeft men den brand kunnen blusschen met emmers water. Men zegt dat kinderen met lucifers hadden gespeeld, hetgeen den brand zou hebben veroorzaakt. De schade moet niet belangrijk zijn. Te Middelburg is eene vrouw van mid delbaren leeftijd, die met haar man en kind wan delde, op straat plotseling ineengezonken. Zij was onmiddellijk een lijk. De te Smeermaas verschijnende Nieuws bode meldt dat Aloffs bekend heeft niet alleen den

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1