Woensdag 120 April. N". 6494. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post.1-40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER AD TEUTEN TIEN: Van 16 regels. Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17*. LEIDEN, 19 April. Heden werd alhier de j aarlij ksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de naamlooze vennootschap „de Leidsche Bouwvereeniging" ge houden. Uit de rapporten van het bestuur en de ge committeerden bleek dat de vennootschap in bloeien- den toestand blijft verkeeren. Het aftredend lid van hot bestuur, de heer dr. A. Heynsius, werd herkozen en tot gecommitteerden voor het nazien der rekening werden de heeren dr. P. Van Geer en mr. H. L. A. ObreeD aaugewezen. Onze stadgenoot de heer C. J. Baert is benoemd tot agent van het goederenvervoer te Scheveningen van de Haagsche Tramwegmaatschappij. De heer J. G. Arentz alhier is benoemd tot kapelmeester van het muziekcorps der dd. schut terij te Gouda. De miliciens van de lichting 1880, alhier in garnizoen, die niet voor het blijvend gedeelte zijn aangewezen, zullen Vrijdag en Zaterdag 29 en 30 April a. s. met onbepaald verlof huiswaarts keeren. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen f 38.00, f 20.00, 4.00 en f 2.00; de laagste f 38.00, f 20.00, 4.00 en f 2.00. De Koning en de Koningin hebben op eersten Paaschdag deelgenomen aan de bediening van het Heilig Avondmaal door ds. Gerth Van "Wijk, in de Kloosterkerk. Op tweeden Paaschdag woonde H. M. de voormiddag-godsdienstoefening in de Duitsch- Evangelische kerk bij, onder gehoor van ds. Martius. Te Amsterdam is het officiëele bericht uit 's-Gravenhage gekomen, dat HH. MM. den 3den Mei een bezoek aan de hoofdstad zullen brengen. Volgens verscheidene bladen te Weenen zal de Prins van Oranje, bij de plechtigheden ter ge legenheid van het huwelijk van den kroonprins van Oostenrijk-Hongarije en prinses Stephanie van België, onzen Koning te Weenen vertegenwoordigen. De berichten omtrent den toestand Yan prinses Hendrik luidden Zondag bevredigend. De zieke bracht den nacht rustig door en bevond zich redelijk wel. De nacht van Zondag op Maandag was eveneens rustig. De lijderes had een verkwikkenden slaap ge noten, terwijl de toestand voortdurend gunstiger werd. De toestand der prinses is heden zeer bevredi gend. Zij heeft een rustigen nacht gehad. Vanwege de afdeeling „'s-Gravenhage" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal dit jaar aldaar een harddraverij gehouden worden met paard en chais op Maandag 30 Mei a. s. De ge- zamenljjke uitgeloofde prijzen en premiën zullen de aanzienlijke som van 800 bedragen. De mede dinging zal openstaan voor paarden, die geen of één stadsprijs gewonnen hebben. De Gereformeerde predikanten-conferentie, tot wier samenkomst in Oct. 11. te Amsterdam werd besloten, zal in de laatste dagen van Juni te Rotter dam worden gehouden, in verband met de tegen dien tijd bepaalde vergadering van de Vereeniging voor hooger onderwijs op Gereformeerden grondslag. De ouders van den jongeling V. L. J., die onlangs wegens onwilligen manslag door de arron- dissements-rechtbank te Utrecht tot 3 weken cel straf is veroordeeld, hebben aan den Koning gratie voor hun kind gevraagd. Volgens particuliere berichten uit Penang, is de luitenant-kolonel J. F. Haus bevorderd tot kolonel en belast met het bevel over de troepen in Atjeh. Door den minister van koloniën zjjn de scheeps timmerlieden 3de kl. op 's Rijks werf te Hellevoet- sluis, J. Brous, B. C. Klop en B. Boelhouwer, ge steld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden geplaatst als vice- commandeurs voor het vak van scheepsbouw bij een der marine-etablissementen daar te lande. De commissaris des konings in de provincie Noord-Holland heeft benoemd tot leden van de commissie tot het afnemen van het eind-examen der H. B.-scholen in die provincie voor dit jaar, de heeren: dr. H. Brongersma, directeur der H. B.-School met 5-jar. cursus te Haarlem, tevens voorzitter; dr. J. E. Rombouts en mr. F. A. De Graaff, leeraren aan die school; W. Middelveld Vierssen, directeur der H. B.-School met 3-jar. cursus te Haarlem; dr. D. Van Lankeren Matthes, directeur; dr. A. Van Hennekeler, A. D. Hagedoorn en C. E. Poser, leeraren aan de H. B.-School met 5-jar. cursus te Amsterdam; J. J. Terwen, mr. F. M. Vonk en J. G. Sennett, leeraren aan de H. B.-School te Alkmaar; dr. D. De Loos, direc teur; dr. J. Campert cn P. Werkman, leeraren aan de H. B.-School te Leiden. De examens zullen te Haarlem worden gehouden. De oudste priester in het bisdom Roermond, de heer Heidens, pastoor te Heel, is in den ouder dom van 87 jaren overleden. Ruim een halve eeuw was de geestelijke leiding dier gemeente aan hem toevertrouwd. Het stoomschip „W. A. Scholten" is Vrijdag te Nieuw-York aangekomen; de „Wyberton" vertrok Zaterdag van Batavia naar Rotterdam; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok Zondag van Suez; de Conrad", van Batavia naar Amster dam, arriveerde dien dag te Suez en heeft de reis voortgezet; de „Madura", van Amsterdam naar Batavia, passeerde mede dien dag Kaap St.-Vincent; de „Hampton", van Rotterdam naar Java, arriveerde gisternamiddag te Southampton. De Staatscourant van heden bevat de Wet van 3 Maart 1881 (Staatsblad n°. 35) tot vaststelling van een Wetboek van Strafrecht. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot rijksontvanger te Etten en Leur c. a. G. J. Van Kerkwijk, thans te Charlois c. a.aan Th. Van den Bergh, op verzoek, eervol ontslag verleend als hoofdcommies ter secre tarie van den Raad van State, behoudens aanspraak op pensioenden tijd van duur der detacheering bij de landmacht in West-Indië van den sedert tot lBten luit. bevorderden 2den luit. L. C. Dijxhoorn, van het wapen der artillerie hier te lande, aan vankelijk vastgesteld op 3 jaren en later verlengd met 2 jaren, andermaal verlengd met een halfjaar, en alzoo nader bepaald op vijf en een half jaar. Gemengd Nieuw». Een man met een houten been, J. F. ge naamd, niet in deze gemeente tehuis behoorende, werd Zondag-middag door de politie wegens bede larij aan den Witten Singel aangehouden en naar het politie-bureel overgebracht. Bij onderzoek werd een som van bijna f 2 in zijn bezit gevonden, 's Avonds losgelaten, begaf hij zich naar zijn loge ment en vergastte daar zjjn medelogé's en zich zeiven zoo overvloedig op jenever dat allen duchtig be schonken geraakten. Toen de man op den tweeden Paaschdag wederom, thans op den Rijnsburgschen weg, met zijn houten been het medelijden der voor bijgangers trachtte op te wekken, werd hij nogmaals gearresteerd. Bij deze gelegenheid verzette hij zich met geweld, en bracht zelf aan een agent van politie, die hem in zijn winstgevend bedrijf stoorde, stok slagen toe. - Door de politie is heden eveneens aan gehouden de persoon van S. S., die van de uit stalling van den schoenmaker P. een paar bottines ontvreemd had. Op de Langegracht geraakte gisterna middag omstreeks 6 uren een vijfjarig meisje al spe lende te water, en zou onder de blikken van een overtalrijk publiek ongetwijfeld verdronken zijn, zoo niet zekere Gans gekleed te water was ge sprongen en de reeds zinkende kleine had gered. Zijn daad verdient te meer lof daar de wakkere redder de zwemkunst niet machtig is. - Ongeveer op hetzelfde uur had Zondag een geheel gelijk ongeval plaats op het Levendaal, waarbij ook de redding op dezelfde wijze geschiedde. De Leidsche visschers Stokkel, vader en zoon, verdacht van diefstal te Sassenheim, wer den in 1872 door het toenmalige gerechtshof van Zuid-Holland wegens diefstal van lood, respectieve lijk tot 6 jaar tuchthuisstraf en 4 jaar correctioneele gevangenisstraf veroordeeld. Yan Alphen is gevanlcelijknaar's-Gra- venhage overgebracht Dirkje V., geboortig van Oude- Wotering, wegens diefstal van geld en van een zilveren horloge ten nadeele van J. De V., bij wien zij dienstbaar was. In de vorige week zijn te Oudshoorn geen personen door mazelen aangetast en is niemand aan die ziekte overleden. De officier van justitie te Haarlem verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijf plaatsen van: Pieter Yan der Leest, schippersknecht, gedomicilieerd te Alphen, tot omstreeks half Maart jl. verblijf gehouden hebbende te Aarlanderveen, en Willem Govertse, vroeger kastelein te Nieuwe-Wete- ring, volgens opgave later woonachtig te Noordam, onder Amstelveen. Beiden moeten door den rechter commissaris voor strafzaken te Haarlem gehoord worden. Yr ij da g-ochtend omstreeks hal fa cht ont stond te Steenbergen, gemeente Roden, een hevige brand. Yan de 15 huizen, die het gehucht bevat, zijn er 6 verbrand. In het huis, waarin de brand ontstond, zijn bjjna alle meubelen, 12 runderen, 3 paarden en een varken verbrand. Bij een ander ver brandden 4 runderen. De overigen hadden nog zoo veel tijd om hunne levende have, en gedeeltelijk hunne meubels, te redden. In eene woning, behoorende tot een door twaalf gezinnen bewoond blok huizen, staande in de Yriendenlaan, tusschen Hofdijk en Rottekade, te Rotterdam, is brand ontstaan. Nadat een paar spuiten water gegeven hadden, meende men dat de brand gebluscht was, zoodat dan ook eenige spui ten inrukten. Kort daarop echter brak de brand opnieuw uit, en toen met grooter hevigheid dan te voren. Het geheele blok is uitgebrand, zoodat niet minder dan 12 gezinnen bij de ramp betrokken zijn. Iemand uit Rotterdam, 'savonds met den stoomtram naar Delfshaven rijdende, had, op het balkon van den eersten wagen staande, het ongeluk het evenwicht te verliezen en tusschen twee wagens te vallen. Zwaar gewond werd hij eerst naar het ziekenhuis te Delfshaven, en van daar per draagmand naar het ziekenhuis te Rotterdam over gebracht. Nader verneemt men dat hem een arm en been zijn moeten worden afgezet, en dat er alle reden bestaat om voor het behoud van zijn leven te vreezen. De ongelukkige heeft een vrouw en zes kinderen. - Een ooggetuige meldt omtrent het -ongeval het volgende: Opeens zag ik een ledige plaats midden op het achterste balkon van den laatsten wagen en trof een akelige gil mijn ooren de conducteur gaf onmiddellijk het signaal om te stoppen, maar daar dit onvoldoende is om door den machinist bij de in werking zijnde locomotief ten allen tijde vernomen te worden, duurde het eenige seconden vóór de trein stilhield. De passa giers die van het noodlottig geval getuigen waren, keken den weg op, maar zagen niemand, doch in hetzelfde oogenblik onder den wagen zoekende, ontdekten zij het slachtoffer, roerloos op den grond liggende. Hij had tegen het beschot van het balkon geleund of daarop gezeten en greep volgens som migen naar zijn pet, die yan zijn hoofd viel. De

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1