boelhuis] Boelhnis te Voorschoten. I. I. C. VAN LEEUWEN] Vervolg der Advcrteiitiëii. Negen en veertig stuks gezond Hoornvee, V» kilo De 's-Graveiiliaagsclie Credietver- eenigiug en Deposito-Kas, De echte Amerikaansche Petro- leum-Kooktoestellen Witte Donderdag heet in Duitschland Groene Donderdag en wordt daar nog gevierd door allerlei gebruikeD, die uit de bijgeloovige tijden van weleer afkomstig zijn. Overal eet men bijv. iets groens, te Berlijn in het bijzonder boerenkool, elders spinazie, op allerlei wijzen toebereid; verder wordt er een eigenaardig soort gebak voor dezen dag be reid, te Hamburg „Judasooren", in Bohemen „Judas- brood" genaamd; de honig speelt een grooterolop Witten Donderdag. Wie in Neder-Oostenrijk 's mor gens het allereerst honig gebruikt, blijft het geheele jaar voor den beet van een dollen hond bevrijd de Saksers en Hessen zouden voor geen schatten verzuimen op Witten of Groenen of, zooals de Denen en Zweden zeggen, op „reinigenden" Donderdag hun honig te gebruiken. In Bohemen is de Witte Don derdag een geluksdag; de boeren wasschen zich 's morgens aan de rivieren en werpen er een met honig besmeerde snede broed in, om het water gun stig voor het land te stemmenin de Mark (Hessen) planten de boeren dien dag hun kool, verzekerd dat zij dan het best uitkomt. Voor de Vlamingen zijn de eieren van het gevogelte, op Witten, hoogen of grooten Donderdag gelegd, „absolutie-ciers" en behoeden zij het mannelijk geslacht voor lichamelijk leed, terwijl ze als voorbehoedmiddel tegen brand en tegen heksen wonderen verrichten. In Engeland bestaat het gebruik om op „Maundy Thursday" in de koninklijke kapel van Whitehall een gastmaal aan te richten voor even zooveel arme vrouwen en mannen als de Koning of Koningin jaren telt. Ook in andere oorden worden voor de armen tafels aan gericht, maar ook in Engeland wordt overigens deze dag meer bepaald aan Donar, den beschermer van den landbouw, gewijd en voor den oogst gebeden. Onlangs las men in de „Gazette des Tribunaux" het volgende bericht: In den namiddag van gisteren heeft een stoutmoedige diefstal met inbraak plaats gehad bij den heer M. Bi, rentenier te Brussel, die na zijne zaken afgedaan te hebben, gewoon is zich in den namiddag per rijtuig naar zijn landgoed te Enghien te begeven. Gedurende zijne afwezigheid nu heeft men kisten en kasten openge broken en zich meester gemaakt van eene som van 10,000 fr. in goud, benevens een kistje met juweelen van meer dan de dubbele waarde. Een rol van 50 bankbiljetten van f 1000 fr., die vlak voor de hand lag, is gelukkig aan de aandacht van den dief ontsnapt. De politie heeft een ijverig onderzoek ingesteld. Den volgenden morgen ontving de redacteur een briefje van dezen merkwaardigen inhoud: „Dank! duizendmaal dank, mijn waarde heer, voor uwe kostelijke inlichtingen. In mijne overhaasting heb ik verscheidene malen de bankbiljetten die in een stuk courant gewikkeld waren, in mijne handen gehad, zonder dat ik een oogenblik vermoedde dat ze iets anders zouden zijn dan oude rekeningen o quitantiën. Gistermiddag is de heer B. wèer op zijn gewonen tijd naar Enghien gereden en heb ik van de gelegenheid gebruik gemaakt opnieuw bij hem in te breken, en zoo mijn verzuim goed te ma ken. Gaarne leg ik nu hierbij do verklaring af dat uwe inlichtingen zeer nauwkeurig waren. De bank biljetten zijn thans ook in mijn bezit, zoodat ik, dank zij uwe welwillende aanwijzingen, een man in bonis ben geworden. Ik betreur het ten zeerste dat mijn incognito mij niet toelaat u bij mij ten eten te vragen. Ontvang nogmaals den dank van uwen getrouwen lezer." De brand in de rue Truffaut, die zoo veel slachtoffers maakte, is vermoedelijk met opzet aangestoken door den voornaamsten huurder, zekeren F., een wijnhandelaar. Do mau had vele schulden en was voor oen enorme som geassureerd. Getuigen bevestigen dat hij tegen zijn zuster, die hem lastig viel om de teruggave van eene geleende som van 10,000 fr. zeide: „Als jelui me nog langer verveelt, steek ik den heelen rommel in den brand." Gelijk het gebruik dit tusscheq verloof den wil, zendt aartshertog Rudolf eiken dag aan prinses Stephanie een ruiker witte bloemen. Maar keizerin Elisabeth heeft haar zoon een denkbeeld ingegeven, dat aan dit dagelijksch geschenk elke alledaagschheid ontneemt. Nu eens wordt de rui ker van witte rozen, in den vorm van een koffertje, aangeboden: het deksel van witte viooltjes, de zijden van rozen, en de voering van witte madeliefjes, op welke bloempjes zich bevinden een paar prachtige oorhangers, twee peervormige paarlen; dan weder bestaat het geschenk uit een waaier van kant ge monteerd op ivoor en versierd met een S, govormd door witte primula veris. Maandag bestond het cadeau uit een kistje, waarvan de wanden uit Coro- mandelhout vervaardigd waren, verborgen onder takken van witte seringen, en waarvan het binnenste met wit satijn gevoerd was, dat versierd was met lelietjes van dalen; dit kistje bevatte prachtige cachemiren doekjes, de schoonste kanten van Chan- tilly en heerlijke Spaansche blondes. - Een schoon rijpaard is voor de prinses aangekochthet zal haar aangeboden worden met teugels, versierd met witte bloemen. Aartshertog Rudolf bepaalt er zich niet toe, een zeker aantal ruikers, meer of minder schoon, te bestellenhij moet er ook aan denken eiken dag zijn zending aan de blonde prinses te variëeren. De aardbeving op Chios. De telegraaf heeft reeds gemeld, dat Chios op nieuw door aardbeving geteisterd is, en telkens vindt men onder de telegrammen nog enkele nadere bijzonderheden. Omtrent de eerste aardbeving schrijft een bewoner van het eiland aan een te Konstanti- nopel verschijnend blad o. a. het volgende: „Den dag, waarop de ramp ons trof, was de atmosfeer drukkend en loodzwaar, en de gezicht einder werd telkens gespleten door stralen licht welke een naderenden storm schenen aan te kon digen. Dit verontrustte de inwoners echter niet, daar zij een gewoon onweer tegemoet zagen. Om tien minuten over tweeën echter beefde en schokte het geheele eiland, zoodat drie vierden der huizen in de stad plotseling instortten. Als kaartenhuizen vielen ze in, een duizendtal menschen onder de puinhoopen begravende. De grond wiegelde links en rechts en danste op en neder, de bouwvallen samenknellende en persende tot een vormloozen steenhoop. De menschen die gespaard waren ge bleven, liepen wezenloos heen en weer, niet wetende waar redding te vinden. Ze werden door de hijgende aarde heen en weer gedreven als veeren door den wind. Steeds rommelde de onderaardsche donder; men hoorde het gekraak der ineenstortende huizen en het gegil der gewonden en levend begravenen. Zij, die de steden en dorpen ontvluchtten, vonden nog geene redding, want de heuvels en bergen trilden en schokten, on reusachtige brokken aarde en rotsen donderden van de bergen neder op de vlakte, groeven makende in den bodem. Lange breede kloven gaapten in de straten. Op enkele plaatsen waren geheele straten met huizen in de diepte verdwenen en zij, die om vrienden te redden de stad insnelden, konden de gebouwen niet vinden, waar ze gewoond haddon. Intusschen bleef de grond nog steeds trillen en schokken en een zware schok wierp gelukkig de bouwvallen weer omhoog en uiteen, dus duizenden lijders bevrijdende en het mogelijk makende dat velen gered werden. Onder de citadel werden 500 slachtoffers begraven. Veertig Turksche vrouwen, die bijeen waren om te bidden, werden allen bedolven. Geheele gezinnen van tien tot vijftien personen zijn gezamenlijk onder do bouw vallen begraven en zijn onmiddellijk gedood of ter dood veroordeeld, daar het onmogelijk is hun bij stand te geven. Op het land is de verwoesting, vreemd genoeg, nog erger geweest dan in de steden. Het klooster van Neomoni is geheel geslecht en zestig monniken zijn bedolven. De plaats, waar het dorp Nonita eens stond, gelijkt op eene oude, sinds lang ongebruikte steengroeve. In de dorpen Calimanis, Thimiana en Nevihori zijn, naar men gelooft, drieduizend menschen omgekomen. Te Tchismi werden 1000 huizen ver nield. To Vato Pannya is geen huis overeind ge bleven. In de vlakte van Vounaki zijn vijftig duizend menschen cp den open grond in een kamp bijeen. Er zijn slechts enkele tenten, en ouden, zieken, ge wonden en dooden liggen hulpeloos bijeen. Hart brekend is het te zien, hoe ouders van groep tot groep dwalen, hunne kinderen zoekende. In het geheele eiland is geene enkele bakkerij overeind gebleven, zoodat er geen brood te krijgen was. Een dorp, dat amphitheatersgewijze tegen den berg boven de vlakte was gebouwd, gleed in zijn geheel van de rots af en stortte neder. In het goheel telde men 250 schokken, van welke veertig zwaar genoog waren om een stevig huis tot een puinhoop te maken. Men is begonnen met pogingen om de begravenen te red den, doch het werk is bijna hopeloos. Verschrikkelijk is het wat we zien. Hier geeft eene hand nog zwakke teekenen van leven, toonende, dat een ongelukkige daar onder tonnen steen bedolven is. Ginds hoort men eene stem uit de diepte. Eene snikkende dochter ligt op de knieën, pogende haar vader, die in de diepte onder do bouwvallen zit, en haar hooren kan, moed in te spreken. Het is ontzettend en hart brekend wat wij hier zien." Men rekent dat op Chios geen twintig huizen meer bewoonbaar zijn. 45 dorpen zijn geheel vernield. Notaris BROEKSMIT te Wassenaar zal aldaar op de Woning, bewoond door WILLEM RU VGROK aan den Paapweg, op Woensdag 80 Apr»l 1881, 'svoormiddag8 te elf uren (en niet den 13den), in het openbaar verkoopen: 15 Koelen, die ge kalfd hebben of nog moeten kalven, 41 vare Koelen, eene guste Vaars, 8 llokkclingcn, een zoo goed als nieuwen Speelwagen op veeren, een Tilbury en hetgeen verder ten verkoop zal wor den aangeboden. Te bezichtigen des morgens vóór de verkooping. Betaaldag 15 Juli 188 mits be kende en gegoede borgen stellende. Koppen van f 10 en daar beneden contant. Notaris D. K. J. SCHOOR te Voorschotenzal aldaar aan de boerderij genaamd Woelwijk", nabij het dorp, op Dinsdag 26 April 1881, 's voormid- dags to 10 uren, om contant geld publiek ver koopen zijnde Kalfkoeien, Vare Koeien, eenjarige Pinken en 1 Stier, alsmede 8 Paarden, waarvan een tweejarige bruine merrie en een dito gebjktands, 1 vet Varken, 4 dito (overloopers), eenjarige Lam meren en eenige Kalveren. wijders: Landbouwmachines en Gereedschappen, waaronder 1 Grasmachine, 1 Hooischudder, 1 Hooi- hark, Ploegen, Eggen enz., 1 Tilbury, oen goed onderhouden volledig stel gereedschappen voor de Melkerjj en de Kaas- en Botermakerij, waaronder ook 30 koperen Melkmouwen, 10 rood koperen Melkketels, 1 dito fornuis, zoo goed als nieuw, en eindelijk eenige meubilaire Goederen, eikenhouten Bergroeden en hetgeen verder te voorschjjn zal worden gebracht. Alles daags vóór en op den verkoopdag te be zichtigen. Koe li- en Banketbakker, HAARLEMMERSTRAAT No. 6, bericht dat hij steeds voorhanden heeft: Turons. per f 0.90. Theekransjes 7) T> 0.80. 7) 71 0.80. y> 0.70. Chocolaad-Banket v> 7) 0.60. Koninginnen-Brood V V 0.70. Best Kleingoed 7) T 0.50. Beste Goudsche Moppen y) 7) 0.60. Beste Weesper Moppen 7) 7) 0.70. 7) 0.60. 7) 7) 0.60. Paleis-Banket 1) 7) •n 0.60. Versche Gebakjes enz. enz. gevestigd te s-GravenhagePrinsengracht 14. Verleent krediet onder verschillende vormen. Neemt gelden a deposito. Met 3 dagen opzegginga 2 pCt r 10 a 2'A 1 maand a 3 i) 2 a 3'/2 i3 a 4 Correspondent voor Leiden is W. A. VAïï LIVH, Papengracht 18, alwaar de noodige inlich tingen te verkrijgen zijn. De Directie, kir. J. B. VAN BERCKEL. J. L. DIETZ. van 1 tot 6 vlammen zijn steeds tegen concurree- rende prijzen verkrijgbaar bij VAAT KERKIIOFF, Breestraat 52. S/F- Ze zijn zeer gemakkelijk alsmede van de verschillende namaaksels te onderscheiden.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2