Dinsdag 19 April. N°. 6493. Ar 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Derde Blad, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0-17*. Grootere letters naar plaatsruimte. LKIWÜIV, 16 April. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat in dit jaar twee jongelingen na afgelegd examen als scheepsklerk zullen kunnen wordeD aangesteld. Het gezelschap van Coquelin zal einde Mei te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Arnhem, Dordrecht en Leiden voorstellingen geven. Onder de op te voeren stukken behoort ook „Les Ouvriers". Den 4den Juni gaan do artisten naar Deneraarken. De 13de April was voor den burgemeester van Ter-Aar, den heer A. E. Van Dam, zeer ge wichtig. Op dien dag toch was het veertig jaren geleden dat hij als burgervader werd geïnstalleerd. Allerwegen wapperde van do huizen de geliefde viag, den feestvierenden burgemeester ter eere. Te elf uren in den voormiddag vervoegde zich bij den jubilaris eene commissie uit de burgerij om hem met een hartelijk woord te feliciteerep en uit naam der burgers als geschenken aan te biedeneen schrijftafel en stoel en een gouden horloge met ketting. Diep geroerd betuigde de grijze jubilaris zijnen dank voor de belangstelling der burgers en ge noeglijk bleef men een paar uurtjes bijeen. In den loop van den dag en des avonds ontving do burgemeester voorts tal van felicitaties, terwijl hij ook elders bleek niet vergeten te zijn. Den volgenden dag werden de kinderen der open bare school onthaald op krentenbrood en wijn, welk kinderfeest door den jubilaris werd bijgewoond en bij welke gelegenheid de kinderen hem gelukwensch- ten en een album tot aandenken aanboden. Zeer vergenoegd, voorzien van eene toepasseljjke plaat als herinnering, keerde het jonge volkje huiswaarts. In de volgende week is het feest voor de leerlingen der R.-K. school en de bewaarschool. Men schrijft ons: De boomkweekers kunnen zich verheugen in een gunstig voorjaar, wat betreft de bestellingen, die van elders komen. Meer en meer nemen de Aalsmeersche kweekerijen in bloei toe en worden zij ook in het buitenland bekend. - De arbeid in de tuinen is dit jaar zeer achterlijk, terwijl de planton in de kassen en onder de broeiramen veel zorg vereischen. De teelt van bloemen wordt met elk jaar uitgebreid. - De vruchtboomen zijnerover het algemeen thmelijk met vruchtknoppon voorzien; de bollen zijn echter zeer achterlijk, maar daardoor wint de kans dat ze inwendig geen schade leden door het gure weder en den ijzel. Door de zware ijsmassa's zijn echter vele schoone boomen bescha digd of vernield. Uit Den Haag wordt bericht dat de prins Yon Wied op den 2den Mei een groot bal zal geven in het eerstdaags te openen nieuw „Hotel des Indes" (voorheen het huis van baron Yan Brienen), aan het Lange Yoorhout aldaar. In verband daarmede is het niet onwaarschijnlijk dat de komst der Konink lijke Familie te Amsterdam zal uitgesteld worde». „De Portefeuille'' deelt mede dat eerlang hier te lande in den handel zal komen een tweetal ge- sdiriften van mej. Mina Kruseman, en wel: „Cen- drillon en de moord aan Cendrillon gepleegd" en een drama in drie bedrijven: „Hélène Richard of in weelde geboren". Het eerste werkje gaf aanleiding tot de rechtsvervolging, door mevr. Enthoven tegen mej. K. ingesteld; het drama werd in Indië her haalde malen opgevoerd. De heer Mimaut, gewezen consul van Frank rijk te Amsterdam, commandeur der orde van het Legioen van Eer, ia, in den ouderdom Tan 79 jaar, te Parijs overleden. Voor de vee- en zuivel-tentoonstelling, die 10 Juli te Gent geopend zal worden, zijn 4 nieuwe apnyaers afgeschreven voor vee van Hellandsch ras, behoorendo aan landbouwers, wier hofsteden in Nederland gelegen zijn1°. voor een koppel van 2 melkkoeien en 2°. voor koeien, de meeste melk en van de beste hoedanigheid gevende, - zijn ieder 4 prijzen uitgeloofd, bestaande in medailles en 250, 200, 150 en 100 fr. in geld; voor n°. 3, vaarzen met 2 tanden, en n°. 4, vaarzen met meer dan 2 tanden, zjjn elk twee prijzen, bestaande uit medailles met 200 en 100 fr. in geld, uitgeloofd. Gemengd Nieuws. De Prov. Gron. Crt. meldt dat er weer plannen ontworpen zijn om van de oude koninklijke stallen te 's-Hage een passage te maken met een uitgang op het Buitenhof en een op de Plaats. Naar men mededeelt, hebben aan de fa briek der heeren Cristie, Nolet en De Kuiper te Delfshaven Zaterdag de laatste twintig smeden ge daan gekregen, zoodat de fabriek, waar eenmaal honderden voor zich en hun gezin het brood ver dienden, thans gesloten is. In Kevelaar, bekend door zijne bede- vaarten, woedde eergistermiddag een hevige brand, die tal van huizen en eene kerk in de asch heeft gelegd. Het vuur brak op verscheidene punten tegelijk uit, en 's avonds te tien uren lag reeds de helft der plaats in de asch. Brandspuiten uit Goch op 2 uren afstands, en van evenver gelegen ge meenten snelden ter hulp. Het bericht van-sommige bladen dat de Fenian Coleman, die in de zaak van het Mansion House te Londen betrokken was, te Nieuw-York zou zijn aangekomen, wordt in twijfel getrokken. Te Brussel gooide een dronken mineur in een herberg vier dynamietpatronen in een bran denden haard. Een vreeselijke ontploffing volgde. Vijf personen werden daarbij doodelijk getroffen, waarvan twee onmiddellijk stierven. Donderdag en Yrjj d a g h ebb en t e Brus sel hevige onweders gewoed, vergezeld van gewel dige slagregensterwijl den laatsten dag zelfs een menigte hagelsteenen viel, als een vuist zoo groot, zegt een Brusselsch blad. Gedurende een uur was het Park door den hagel met een wit kleed overdekt, maar ook te spoedig einde vond. Iets voor den heer Des Amorio Yan der Hoeven, lid van onze Tweede Kamer: Te Beuthen, een stadje in Opper-Silezië, kwam onlangs een post open, die door velen begeerd werd, maar de sollici tanten moesten het bewijs leveren dat zij een ver mogen van 60,000 mark bezaten. Het gevolg was dat de inkomstenbelasting verlaagd kon worden, want het bleek nu dat zoovele inwoners, die vroeger in lagere klassen der belasting waren opgenomen, genoemd vermogen rijk waren, zoodat de belasting bij gelijke percentage veel te veel zou hebben opgebracht. Op een buitenlandsch gezelschap van 5 a 6 personen, verblijf houdende in een kermis wagen, nabij Groningen, is de aandacht der inge zetenen gevestigd. De verschillende leden van het gezelschap houden zich bezig met het zoeken naar munten van een bepaald jaartal. Zij vervoegen zich te dien einde bij de winkeliers, koopen iets en doen dan heel toevallig vragen naar deze of gene munt soort, die voor hen meer dan de gewone waarde heeft. De argelooze winkeliers storten dan den in houd van hunne geldladen op de toonbank en de vreemdelingen zijn wel zoo goed hen in het zoeken te helpen. Als zij vertrokken zijn, komt de win kelier doorgaans tot de ontdekking dat behalve de gevraagde munten ook andere zijn verdwenen. Het is niet onmogelijkjdat zij mettertijd ook Leiden met een bezoek zullen vereeren. Daarom zij men op zijn hoedel Het vinden van bloedsporen en een lok grijs haar aan een struik, op den eenzamen weg van Livry naar de Seine, dat, zooals men weet, tot allerlei vreeseljjke vermoedens aanleiding gaf, is gelukkig op zeer voldoende wijze opgelost. Het gevonden bloed is nl. bij een scheikundig onderzoek gebleken eenvoudig van eene geit geweest te zijn, terwijl de tragische grijze haarlok die vooral reeds zoovele sombere fantasieën en verontwaardiging had uitgelokt, niets anders was dan buikhaar van de zelfde diersoort. De verklaring ligt dus voor de hand dat de misdaad neerkomt op het stelen van eene geit, die door de dieven, uit vrees voor ont dekking, op een stille plaats is afgemaakt. Van vijf der veroordeelde misdadigers in het proces-Russakoff heeft de voltrekking van het doodvonnis door den strop gisterochtend te tien uren op het plein Semenoff plaats gehad. Voor Jesse Helfmann is, wegens de bijzondere omstandig heden, waarin zij verkeert, de voltrekking van het vonnis tot later uitgesteld. Er wordt zelfs gemeld dat zij verzachting van straf zou hebben gekregen. Bij de terechtstelling van Michailoff brak de strop tweemalen. Eene groote menigte was in de straten, die op het plein uitloopen, op de been. De orde is echter nergens verstoord. De Engelschman Suter, die bij Salonika door roovers is weggevoerd, was reeds lang ge waarschuwd en had dan ook Turksche soldaten ter bescherming van zijne woning ontvangen. Deze werd niettemin des nachts plotseling door eene bende van ruim 60 roovers aangevallen en toen fo soldaten tot ontzet aansnelden, was de heer Suter met zijn gezin reeds in de macht der roovers, zoo dat hij zelf den soldaten moest verzoeken, den strijd niet voort te zetten. Mevrouw Suter, die met hare kinderen spoedig vrijgelaten werd om een losgeld voor haren man bijeen te brengen, zegt dat de roovers allen Grieken zijn, van welke sommigen ook Italiaansch spreken en één Engelsch. Eon beteekenisvol foit heeft zich in Japan voorgedaan: De mikado heeft namelijk een rouw van twintig dagen voor het hof te Yeddo uitgeschreven, naar aanleiding van den dood van Alexander II. Dit is de eerste maal dat het Ja- pansche hof den rouw over een buitenlandsch vorst aanneemt. De traditioneelo gele rouwkleur zal door het Europeesche zwart vervangen worden. Een klompenmaker, die, vier maanden geleden, door zijne kat in de hand was gebeten, werd Dinsdag, terwijl hij zich in den spoortrein tusschen Nimes en Toulouse bevond, door zulke geweldige pijnen in hot gansche lichaam aangegre pen, dat men hem in allerijl naar het ziekenhuis in laatstgenoemde plaats moest overbrengen. Nau welijks daar aangekomen, kreeg hij een aanval van razernij, waarin hij naar de omstanders beet, zoo dat men genoodzaakt was hem het dwangbuis aan te trekken. Eerst eenige uren later verloste de dood den man uit zijn onbeschrijfelijk lijden. De Bochumer moordenaar he eft bekend de vijf vrouwen, die van December 1878 tot No vember 1880 aldaar mishandeld en vermoord zijn, allen overvallen en om hot leven gebracht te heb ben met hulp van een man, die op zijne aanwijzing than8 eveneens in hechtenis genomen is. De moor denaar heet Peter Schiff, telt 43 jaren, was bezem binder van beroep, en in den ganschen omtaek ge vreesd en als een liederlijk persoon bekend. Hij heeft reeds eenmaal drie jaren tuchthuisstraf ondergaan. Het stoomschip „Nebo", van Rio-Janeiro, ontmoette den 8sten April midden in zee het bark schip Tiger", bestemd naar Baltimore, dat van Liver pool reeds 77 dagen reis had. De bemanning had zich verscheidene dagen gevoed met lappen leer in lampolie geweekt, en toen de olie op was, den hond van den kapitein verorberd. Er viel nm letterlijk niets meer te eten, zoodat d« bemanning spoedig den hongerdood zou zjjn gestorven, toen de „Nebo" ge lukkig gepraaid werd, die de ongelukkigeq van mond- behoeften voorzag.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1