Dinsdag 19 April. N°. 6493. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regels....-...-.»—1.06. Iedere regel meer..w 0.17 J. Grootero letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Een onzer oudste stadgenooten, de heer J. Yan der Kamp, viert heden zijn zilveren huwe lijksfeest. Als een zeer groote bijzonderheid kan hierbij medegedeeld worden dat genoemde heer dit feest thans voor de tweede maal viert; met zjjne vorige ochtgenoote was hij 45 jaren door het huwe lijk verbonden. Tot eer van den wakkeren grijs aard, die thans 93 jaren telt, mogen wij nog ver melden dat hij een welbesteed leven achter zich heeft. Tot in het vorige jaar was hij commissaris van verschillende veerschuiten, eene betrekking die hij 44 jaren vervulde; terwijl hij, bij de vroegere organisatie, 30 jaren lang als hoofdman van de nachtwacht fungeerde. Een genoegljjke oude dag zij den waardigen jubilaris nog weggelegd! Op de Mare nabij de Warmonderbrug had hedenmorgen een schoorsteenbrandje plaats, dat nog met een paar kardoezen kon gebluscht worden. Gistermiddag had een kind, dat langs den weg speelde, het ongeluk aan het Levendaal te water te geraken. Na veel moeite slaagde men er in den jeugdigen drenkeling, geheel bewusteloos, op het droge te brengen. De beide van Stokkels, vader en zoon, zjjn gisteren van hier naar Den Haag getransporteerd. Met het dempen der sloot aan het sta tion is een aanvang gemaakt. Het gerechtshof to 's-Gravenhage heeft heden arrest gewezen in de zaak van den heer D. G. te Goedereede, die door de rechtbank te Rotterdam was veroordeeld tot geldboete wegens het doen eener valsche aangifte van paarden voor de personeele belasting. Het Hof heeft zich ver- eenigd met het oordeel van den gemachtigde van den appellant dat door eene aangifte van paarden van den landbouwer in de 3de klasse, die aangifte niet als valsch kon aangemerkt worden en op grond daarvan het vonnis vernietigd en den appellant van alle rechtsvervolging ontslagen. Eergisteravond ongeveer te tien uren is in Den Haag aan den Bocht van Guinea een jeugdige dienstbode, in de nabijheid van het huis waar zij diende, door een aderbreuk getroffen. Bij het overbrengen gistermorgen uit de woning naar het gasthuis is zij overleden. Bernardus Zweers, die beschuldigd werd van in het laatst van het vorige jaar onderschei dene inbraken, o. a. te Amsterdam en te Haarlem in het Florapark, te hebben gepleegd, is door het gerechtshof te Arnhem veroordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf. De eisch was 12 jaren. Hij zal nu eerlang mede voor het gerechtshof te Amsterdam wegens 10 gequalificeerde diefstallen terechtstaan. Voor de weduwe Soppe en harézeskin- deren (de postcondueteur Soppe werd te Zwolle in dienst door een trein gedood) is ruim 6000 bij elkaar gebracht. KOLONIËN. BATAVIA, 16 Maart. Het voornaamste, zoo niet het eenige nieuws van belang is het eervol ontslag door de regeering ver leend aan den generaal Yan der Heyden, als gou verneur van Atjeh en Onderhoorigheden, en de benoeming tot civiel-gouverneur aldaar van den vroegeren gouvernements-commissaris Pruys Van der Hoeven. Deze beschikkingen geven bij enkele personen levendige blijdschap, bij zeer velen echter leedwezen en ergernis. Met goed gevolg ia het klem-notaris-examen af gelegd door den heer C. P. H. Bachiene, controleur lste kl. bij het binnenl. bestuur. De heer L. G. De Val, aspirant-ingenieur der b. o. w. te Rembang, is overgeplaatst naar Bodjo- negoro (res. Rembang). Uit de residentie Djokdjocarta worden, in de 5 dagen sinds de laatste mail verloopen, door de ge woonlijk goed onderrichte „Mataram" niet minder dan 4 ketjoepartijen gemeld. - Ook de onveiligheid ter zeekust blijft even erg. De „Oostpost" ver meldt weder één geval van zeeroof tusschen Pas- soeroean en Madura. Omtrent de op West-Java heerschende koorts epidemie is eenige verbetering te berichten. Uit de Preanger werd op uit. Februari nog een getal van 15520 koortslijders opgegeven. De verstrekking van geneesmiddelen en ook geneeskundige inspectie en verpleging hebben behoorlijk plaats, de eerste zelfs op ruime schaal. De „Javasche Courant" bevat een ordonnantie, waarbij Atjeh en Onderhoorigheden onder het rechts gebied van den Raad van Justitie te Padang wordt gebracht; en een uitvoerige regeling bij ordonnantie van het rechtswezen in Atjeh en Onderhoorigheden. Met enkele uitzonderingen wordt de uitoefening der rechterlijke macht aldaar opgedragen aan landraad, magistraten en residentie-gerecht. Een andere or donnantie regelt het bestaan van inheemsche recht banken (Moesapats) in de afdeeling Groot-Atjeh. Een laatste ordonnantie verheft Atjeh en Onder hoorigheden tot een op zich zelf staand commandement. De „Javasche Courant" bevat een besluit van den gouverneur-generaal, regelende het Civiel Be stuur op Atjeh, onder een hoofdambtenaar met den titel van goeverneur en een jaarwedde van ƒ20,000 en 4800 voor representatiekosten. Bij besluit van den gouverneur-generaal is de krijgsraad te velde te Atjeh met ingang van 1 Juli e. k. opgeheven. Bij een ander besluit is bepaald dat magistraten op Atjeh zullen zijn de controleurs of de ambtenaren, die daar het Nederl. gezag ver tegenwoordigen, elk in hunne afdeeling. Algemeen is de ingenomenheid met de nieuwe Koloniale Bank. Een schrijver in de „Soerabaia Crt." berekent dat op Java een 150 tal suikerfabrieken zijn, die elk minstens 60,000 a 100,000 noodig zouden hebben, om hunne inrichting naar eisch te verbeteren. De kapt. P. C. Gaal, van het 13de bat. inf. te Soerabaia, is naar Weltevreden vertrokken, wer- waarts hij is overgeplaatst om ten aanzien zijner geschiktheid voor den hoofd-officiers-rang beoordeeld te worden. De lste luit. der inf. De Brauw, van hetzelfde bat., te Soerabaia in garnizoen, is bij het subsistentenkader aldaar overgeplaatst. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. V erleend: etn 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, met ingang van i April a. s., aan den resident van Bantam mr. J. P. Metman en met ingang van 4 April a. s. aan den resident van Japara J. W. Mooyen. Ont slagen: eervol van het ambt van gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden de luit.-gcneraa], adjudant des Konings io buiten- gewonen dienst K. Van der Heyden, onder dankbetuiging voor de door hem in dip betrekking bewezen goede diensten, met bepa ling dat bij als zoodanig in fnnctie zal blijven tot aan de komst van zijn opvolger. Benoemd: tot verificateur 4de kl. bij de in- en nitvoerr. en acc. P. Schram; tot gouverneur van Atjeh en Onderh. d« hoofdambt, op wachtgeld A. Pruya Van der Hoeves, laatstelijk gouv.-commissaris voor de organisatie van het gouv. Atjeh en Onderh.; tot comm. op het residentie-bnrean te Ternate tevens griffier bij den raad van justitie aldaar de ambtenaar op wachtgeld H. G. Baumgarte, laatstelijk 2de comm. bij de alge- meene rekenkamer. - Bij den post- en telegraafdienst: tot com miezen lste kl. de comm. 2de kl. H. Keuvers en L. A. Bonmai; tot comm. 2de kl. de tijd. comm. 2de kl. M. Th. Cordezius en de comm. der 3de kl. F. Ch. Bogaardt, G. T. Smeets en G. P. J. Mossel en de adjnnct-comm. G. F. H. ADgenent; tot tijd. comm. 2de kl. de adj.-comm. AL A. Van Hassolt. Bij betbin- neil. best, op Java en Madura: tot controleur der lste kl. de contr. 2da kl. F. R. W. Vas Cattenburch; tot contr. 2de kl. A. De Vulder Van Noorden, thans tijdelijk met de waarn. dier betr. belast; tot asp. contr. M. Herz, thans tijdelijk. - Met isgang van 6 April a. i. tot resident van Bantam, de ass.-rea. vas Soerakarta A. J. Spaan. - Bij de commissie tot het afnemen te Soerabaia van het examen bedoeld bij artikel I b van Staats blad N°. 185 ontslagen, eervol, wegens vertrek, als lid H. Vrendenberg en benoemd voor het jaar 1881 tot lid J. H. 11. d'Arnaud Gerkens,»ingeniear lste kl. Ontslagen: eervol, uit zijne betr., wegens ziekte, de comm. der 2de bij den postlienst J. G. Zeydel; uit zijn betr. de comm. op het res.-kaot. te Ter- aale, tevens griff. bij den raad van just, aldaar P. C. Coldenboff. T ij d e 1 ij k belast: met de waarn. der betr. van contr. 2de kl. de asp.-contr. J. Hofland. Departement van Oorlog. Verleend: een 2-jarig verlof naar Europa, wegen9 12 jaren onafgebroken dienst in N.-I,. aan den lsten lnit. der ÏDf. J. F. Van den Boom. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit zijn betrekking van adjudant van den gouv.- gen. de luit. ter zee der 2de kl. bij de kon. Ned. marine A. C. Van den Sande Lacoste. Geplaatst: te Atjeh de kapt. der inf. G. M. Slangen, thans non-actief. Overgeplaatst: de lste luit.-kwarlierm. Van den Waart Van Gulik, van Batavia naar Cheribon; de 2de luit.-kw. Van Genderen, van Samarang naar Willem I; de 2de luit.-kwart. Rink, van Batoe-Tocüs naar Padang; de onder-int. 2de kl. Sexaoer, van MoDtok naar Batavia; de onder-int. 2de kl. Ouwerling, van Batavia naar Muntok; de lste lnit. der art. Kuypers, van Samarang naar Willem I; de off. van gez. 2de kl.' Maier, van Qombong naar Tjilatjap. Departement van Marine. Benoemd: tot havenmeester te Koepang (Timor) P. Van der Hoeven, thans tijdelijk met de waarneming dier betrekking belaat. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 15 April. Hoewel de ver oordeelden, toen hun het vonnis was beteekend, verklaard hadden zich in hoogei* beroep te zullen voorzien, hebben zij de daartoe gestelde 24 nren laten verloopen, zonder aan hun voornemen gevolg te geven. Twee hunner, Russakoff en Michailow, vroegen echter gratie; doch het gerechtshof oor deelde dat wegens het ijselijke van de misdaad aan genade niet te denken viel; desniettemin heeft het de smeekschriften aan den keizer gezonden, en deze antwoordde dat het recht zijn loop moest hebben. In hunne laatste oogenblikken hielden de misdadi gers zich zeer bedaard en sterk. Alléén Russakoff viel in zwijm toen hem de linnen zak over het lichaam getrokken werd. Behalve Sophie Perowska, wier gelaat zelfs hoog gekleurd was, waren zij zeer bleek. Vóórdat zij stierven, kusten de veroordeelden het kruis, dat de pope hun voorhield, en maakten zij naar alle zijden een buiging. BERLIJN, 15 April. Aan de Eng. „Standard" wordt uit St.-Petersburg geseindEen aantal revolutio nairen hebben een gewapenden aanval gedaan op troepen, die de gevangenis bewaakten waar de ter dood veroordeelde moordenaars van Alexander II waren opgesloten. Een twintigtal der oproerlingen werden gevangengenomen en aan ongeveer vijftig gelukte het te ontsnappen. De in hechtenis geno men personen werden in het bezit gevonden van dynamietbommen. Hoevele van deze gevaarlijke voorwerpen geworpen zijn en met welken uitslag, weet men niet met zekerheid; daarover zijn de meest uiteenloopende geruchten in de hoofdstad in omloop. NIEUW-YORK, 15 April. Wegens den feestdag geen beurs en geen markt. ROME, 15 April. Graaf Antonio Mastai Ferretti, neef van wijlen paus Pius IX, had de drie kardi nalen Raffaele Monaco la Valeta, vicaris-generaal, Giovanni Simeoni, gewezen secretaris van Staat, en Mertel Teodolfo, gewezen minister, tegen den 6den April voor de rechtbank gedagvaard, om in hunne hoedanigheid van executeuren-testamentair rekening en verantwoording te doen van hun beheer der nalatenschap van den Paus. Geen der gedaagden verscheen, en de behandeling der zaak werd uitge steld tot 6 Mei, als wanneer, indien zij afwezig zijn, vonnis bij verstek zal worden gewezen. Leiden, 16 April. Ter markt werd beden aangevoerd Tarwe 12 hectoliter. Wintertarwe f 10.a 10.50. Zomer- tarwe 9.a f 9.50. Rogge 13 H. L. Winterrogge 8.50 a f 9.Zomerrogge f 7.50 a 8.Gerst 10 H. L. Zomergerst f 5.60 a f 6.Chevalier-gerst 7.25 a f 7.76. Haver 14 H. L. Zware Haver ƒ5.a 5.60. Lichte Haver 4.25 a 4.60. Dnivenboonen 6 hectoL ƒ8.50 a 9.25. Paardenboonen 9 hectoL f 8.a 8.50. Graaboter 10560 kilogr., lste qaalit. 1/, vat 52.a/66. Schei- 2de qaalit. Va vat 42.a 46.Graaboter late qnalit. per kilogr. 1.30 a 1.40., Schei- 2de qualit. ptrkilogr. 1.05 a ƒ1.15. Lange Zwarte Tnrf, 11,000 dnbb. heetol., 0.21 a 0.25.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1