Donderdag 14 April. N°. 6491. A0. 1881. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 1—6 regels.1.05. Iedere regel meer0.17* Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Zekere Kamphuis, uit Groningen, is gisternacht te Amsterdam aangehouden, verdacht van bedrieglijke bankbreuk; door den officier van justitie was tegen hem bevel van inhechtenisneming uitgevaardigd. Hij was vergezeld van zijne vrouw en schoonzuster, die eveneens werden aangehouden. Men vond in zijn bezit ongeveer 2300. De stad Nieuw-York verkeert dezer dagen in groote opschudding wegens een mislukten kinderroof. Verscheidene weken achtereen ontving een rijk juwelier, Louis Strasburger, brieven, waar in men dreigde zijn elfjarig dochtertje Rosa te ont voeren, zoo niet eene som van 60,000 dollars op eene aangegeven wijze werd betaald. De gouver nante van het kind moest langs een bepaalden weg zekere straat doorgaan en het geld, in eene enve loppe gestoken, op het hooren van een pistoolschot laten vallen. Verscheidene malen was hiermee de proef genomen, doch geen pistool werd afgevuurd. Eindelijk, verleden Donderdag, gelukte het. Een schot klonk, de gouvernante liet een ledige enve loppe vallen, een man schoot toe om haar op te rapen en werd door een geheim politie-agent, die de gouvernante volgde, aangegrepen. Bij de wor steling ging bij toeval een pistool van den agent af en de kogel drong door het oog den onbekende in de hersens, zoodat hij op de plaats dood bleef. De medeplichtige, die het seinschot loste, is later gevat en nog anderen zijn in hechtenis genomen. Het zjjn allen Duitschers, die in October 11. op de zelfde boot met de familie Strasburger uit Europa kwamen. De kamer, waarin men de kleine Rosa had willen opsluiten, is ontdekt en het is gebleken dat reeds door de voornaamste belanghebbenden plaats genomen was naar Europa. Te Marseille scheepte zich metdetroe- pen, voor Bona bestemd, een vrouw in, die van af Avignon een der soldaten was gevolgd. Zij werd op het schip gevonden en moest toen weer aan wal worden gebracht. Wanhopig over de scheiding van haar beminde, wierp zij zich in zee, maar werd er spoedig weer uitgehaald. De Turksche rooverbende, die het echt paar Suter meevoerde, was 50 man sterk; er zjjn echter Grieken onder. Voor dat Suter is losgelaten, zullen geen troepen worden gezonden. De rede van den procureur -genera al Murawieff in het Russisohe nihilisten-propes moet een meesterstuk geweest zijn en werd door alle aanwezigen, ook door de beschuldigden, met groote aandacht gevolgd, hoewel zij volle vijf uren dunrde. De vijf advocaten (Sheljaboff wilde zich zeiven verdedigen) voerden achtereenvolgens aanvoor Russakoff zijne jeugd, de verleiding, waaraan hij had blootgestaan en zijne openhartige bekentenis; voor Michaïloff zjjn wensch om het lot der arbeiders te verbeteren, welker ellende hjj uit eigen ervaring kendevoor vrouw Helfmann hare slechte opvoe ding; voor Kibalitsch de verleiding in jongere jaren; voor Sofie Perowska hare onbewimpelde bekentenis en de vervolging, waaraan zij reeds op jeugdigen leeftijd had blootgestaan. Sheljaboff moest in zijne rede door den voorzitter herhaaldeljjk tot kalmte vermaand wordentoen hjj zjjne vaderlandsliefde als Rus deed uitkomen, siste het publiek. Hjj ver klaarde ten slotte spijt te gevoelen over de moeite van spreken, die hij zich gegeven had. Toen het doodvonnis door het gerechtshof bekend gemaakt werd, omhelsden de veroordeelden elkan der en Sheljaboff, de overige steunende, riep: „Ik verlang geene cassatie!" De zitting had van des ochtends 10 uren, toen de procureur-generaal zjjne rede begon, tot des avonds 11 uren geduurd, was te middernacht hervat en te halfzeven d. a. v. ge schiedde de uitspraak. De veroordeelden ontvingen eenige uren later ieder een afschrift van het arrest. Het gerechtshof heeft de schuld van allen als bewezen aangenomen ten opzichte van alle in de akte van beschuldiging opgesomde punten, behalve ten aan zien van Michaïloff, Kibaltitsch en vrouw Helfmann omtrent de aanwezigheid bij den moordaanslag van 13 Maart. Het arrest is, zooals gemeld, reeds be krachtigd; doch de veroordeelden hadden 24 uren tijd om te beslissen of zij in cassatie wilden komen, waarvan zij dan ook gebruik zullen maken. KOLONIËN. BATAYIA, 11 Maart. Te Modjo-Warno in Java's Oosthoek, in een door den zendeling Jellesma voor 25 jaar gestichte inlandsche Christengemeente, is dezer dagen de kerk ingewjjd. Te Batavia is in de afgeloopen week een meeting gehouden ter bespreking van den „handenarbeid voor kinderen" als leervak in school en huis. Men verneemt uit den Oosthoek dat de beruchte diefstal, op een postkar gepleegd, tot klaarheid be gint te komenverscheidene bankbiljetten zjjn reeds ontdekt en daders gevat. In het Solosche is door de keizerljjke regeering voor alle ketjoes de straf des doods bepaald. Zoo lang echter het ophangen niet door onthoofden ver vangen wordt zegt de „Java-Bode", zal de dood straf als afschrikkend middel weinig baten. Zr. Ms. stoomschip „Deli", command. Cornelissen, van het station Batoe Tinaga te Macassar terugge keerd, heeft 7 personen van zjjn bemanning aan de berrie-berrie verloren, terwjjl 23 anderen daaraan Ijjdende zijn. De heer Halkema, correspondent van de „Lo comotief" te Djokdjokarta, is door de regeering uit de Vorstenlanden en aangrenzende residenties ver bannen, wegens een voor de Inlandsche vorsten kwetsend dagbladartikel. Een belangrjjke concessie-aanvraag is gedaan door twee Fransche heeren, nl. graaf Brau de Saint Pol Lias en J. E. De la Croix, om in Atjeh een koffie-plantage aan te leggen, en wel te Lohong op de Oostkust. Dag aan dag worden ljjken van inlanders of uit geputte en stervende inlanders hier en in den om trek op de publieke wegen gevonden. Dit zonder ling en onrustbarend verschijnsel wjjst op groot ge brek en groote sterfte onder de inlandsche bevolking. Omtrent de koorts-epidemie op West-Java be richten de officiëele rapporten, voorkomende in de „Jav. Crt." van Vrijdag 4 Maart, dat de toestanden op enkele plaatsen, onder den invloed van de dro gere weersgesteldheid der laatste weken, eenigszins gunstiger zjjn. Op 21 Februari waren in Bantam nog 5812 koortsljjders in behandeling. Met ruime hand worden door de regeering levensmiddelen en medicjjnen verstrekt. De zorgeloosheid, de vuilheid, en op vele plaatsen ook de vooroordeelen der be volking, maken echter vaak de verstrekte hulp krachteloos. Naar men verneemt, is de prjjs, waarvoor de ljjn Batavia-Buitenzorg door het gouvernement zal worden overgenomen, gesteld op 6 millioen gulden. Voor het thans afgeloopen zoogenaamd klein- ambtenaars-examen waren van de 42 candidaten 41 opgekomen. De uitslag is, dat van dit getal 26 onvoldoende, 4 voldoende, 10 goed en 1 uitmun tend het examen hebben afgelegd. Door den gouverneur-generaal van Ncd.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: een 2-jarig verlof naar Earopa, wegens ziekte, aan den onderwijzer 1ste kl. bij het o. 1. o. voor Europeanen en gelijkgesteldenG. Ter Marsch, en aan den 3den comm. op het res.-kant. te Soerabaia F. C. Calicher; een 2-jarig verlof naar Earopa, wegena ziekte, aan de 3de en late comm. bij de algem. rekenk. H. VaD der Goot en P. Cobet een 2-jarig verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den ontv. der in- en nitvoerr. en ace. te Siak Sri Indrapoera (Oostkust van Sumatra), L. J. Seilberger; een jaar verlof naar Ned., wegens ziekte, met I April 1881, aan den not. te Soerabaia A. J. Snouck Hurgronje; een 2-jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den adsp.-contr. bij het binDenl. beatuur op Java.en Madura, E. M. Poortman; een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan H. J. Oosting, contr. lsie kl. bij het binnen), be stuur op Java en Madura; een 2-jarig verlof naar Earopa, w. ziekte, aan den comm. 3de kl. bij den post- en telegraafdienst W. W. Keizer. Ontslagen: eervol, als proc. bij het hoog gerechtshof van N.-I. L. Van Woudrichem Van Vliet, benoemd lid in het college van boedelm. te Batavia; eervol, nit 'elands dienst, de klerk op bet ads.-res. kantoor te Malang (Pasoeroean) C. G. Bangert; uit 'stands dienst, de gew. vendn-afslager bij het vendukantoor te Passoeroean J. J. Soetena. Ingetrokken: het besluit van 13 Febr. 1881, waarbij aan den lsten bode bjj het college van boedelm. te Batavia H. J. Van der Heyden, wegens meer dan 15 jaren onafgebroken dienst in deze gewesten, een tweej. verlof naar Eoropa is verleeud. Benoemd: tot res. van Banjoemas, F. A. A. Ruitenbach; tot adsia.-res. van Mand héling en Ankola (res. Tapanoli, gouv. Sumatra's Westk.), tevens vendom, aldaar D. F. Van Braam Morris; tot tijd. vervanger van den not. A. J. Snonck Hurgronje te Soerabaia, ged. deafw. van dezen met verlof naar Nederland de csnd.-not. L. F. G. Bode; tot lsten commies bjj de alg. rekenk. A. H. Siermans, tot 3den commies op het res.-kant. te Soerabaia, J. G. F. Wetzel; tot 3den deurw. bij den raad van jast. te Batavia, E. N. Laokau. Bij bet binnenl. bestuur op Java en Madura: tot contr. 1ste kl. A. E. Van der Maaien; tot contr. 2de kl. W. F. L. Boissevain; tot 3den onderw. aldaar J. L. Van der Made, onderw. 3de kl. bij bet openb. 1. ond.tot iog. 1ste kl. bjj den waterstaat en 's lauds burg. openb. werken J. H. H. d'Amand Gerkens; tot ads.-res. van Soekaboemi (res. Preanger- regentach.) O. A. Bornabjj Lautier; van Ngawi W. C. M. B. Ingeoluyff; tot ads.-res. van Tjitjalegka (Preanger Regentsch), J. W. Ph. Te Mechelen; van Djoewaoa, P. H. J. Varkevieser; van Bandong (Preangen Regentsch.), J. W. Middelburg; vanSragen E. A. Halewijn. Ingetrokken: de benoeming tot 3den onderw. aan de school van zonen van inlandsche hoofden enz. te Probo- linggo van den onderw. 3de kl. F. J. Eysenburger, met bepaling dat hij als 4de hulponderw. aan de openb. 1ste lag. school Bte Samarang werkzaam blijft. Goedgekeurd: dat door den raad van justitie te Ternate is benoemd: tot 2den buitengew. subst.-griffier buiten bezwaar van den lande bij die rechtb. J.J. E. Soentpiet, klerk op het res.-kant. aldaar. Machtiging verleend: tot uitreiking van eene akte van toelating tot nit- oefeaing der genees-, heel- en verlosk. praktijk in Ned.-Indië, aan J. W. Loysen Dillié. Departement van Oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. dienst, wegens volbr. diensttijd, met beh. van recht op pens., de kapt. der inf. J. J. Spoelstra; op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. milit. dienst, de off. van gez. G. J. H. Fornée en de kapt. der inf. C. I. J. H. Van Kempen, laatatgen. wegens volbr. diensttjjd en met beh. van recht op pens. V e r 1 e e n d een 2-jarig verlof naar Europa, wegena ziekte, aan den off. van gez. 1ste kl. dr. H. Mitrea en aan den 2den luit.-kwartierm. bij de milit. adm. P. H. Krol. Vergund: Aan den van bet lezer in Nederland bij dat in Ned.-Indiï eedet. kapt. der inf. N. W. Hofstede, om bij laatstgeD. leger gedet. te blijven, in afwachting dat door den koning zal zijn beschikt op een door hem gedaan verzoek om zijne detacheering voor den tjjd van vijfjaren te verlen gen; aan den van het leger in Nederland bij dat in Ned.-Indië gedet. 2den, thans lsten luit. der inf., W. D. HubBer, op zijn verzoek, na 15 Mei 1881 naar Nederland terug te keeren. Ge- plaatst: te Atjeh, de kapt. der inf. F. G. Bodaan, thans non-actief. Departement van Marine. Verleend: een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den opziener bij den dienst der kastverlichting in Ned.-Indië T. Hommes. Overgeplaatst: van Zr. Ms. wachtschip te Soerabaia op Zr. Ms. st. „Curasao" te Soerabaia, de kapt. ter zee W. F. Meyende off. van admin. lste kl. G. H. C. Van Nnys en de off. van gez. late kl. H. Van Stocknmvan Zr. Ms. opnemiDgsvaartnig Hydrograaf" op Zr. Ms. wachtschip te Batavia, de off. van gez. 1ste kl. P. B. Rischvan Zr. Ms. st. „Watergeus" op Zr. Ms. wachtschip te Soerabaia de luit. ter zee 1ste kl. J. Dalen; van Zr. Ms. wachtschip te Soera baia op Zr. Ms. st. „Watergeus" alt 1ste off. de luit. ter zee lste kl. C. L. De Jong; van Zr. Ms. st. „Amboina" op Zr. Ms. wachtschip „Gedeh", als tijdelijk lste off., de luit. ter zee 2de kl. H. Velthuyzen, en zulks met intrekking zijner plaatsing op de „Soem- bing-. Vergunning verleend: om te repstriëereD aan den kapt. ter zee W. Enelie; aan den luit. ter zee lste kl. J. Dalen en aan de off. van gez. late kl. A. Pieters en P. B. Risch. In getrokken: de overplaatsing van den off. van gez. lste kl. A. Pieters van Zr. Ma. st. „Merapi" op Zr. Ms. st. „Soembing". Vertrekkende passagiers van Batavia, per stoomschip „Koningin Emma", op 12 Maart. Mgjoor der artillerie M. A. Kuytenbronwer en echtgeooote; mevr. de wed. M. P. Van Minkelen, geb. KoyteobrouwerJ. Khun; J. W. Mc. Donald, echtg. en kind; mevr. de wed. J. Barthelemy, geb. Maidman en kind; L. Mackertich; M. Stephens; J. W. Ketjen, echtg. en 3 kinderen; mevr. de wed. M. A. Van der Bilt La Motthe, geb. Bosscber; G. Ter Marsch en eebtg. R Werdmnller Von Elgg en echtg.; twee dames E. P en A. F. 's Graenwen; mej. C. Cornelissen; joogebeeren H. en K. Bikirt; A. F. A. Van Scherpenberg; mevr. A. E. Von Koraeic; con troleur BB. K. W. G. Watson; B. L. Repelius; kapt. inf. J. M. Vervat; R. Bossers en echtg.; off. vin gez. J. B. Heisen en echtg.; kapt. inf. J. H. Heyl; T. Hommes; mevr. T. B. In 't Veld; mej. E. P. In 't Veld; B. M. In 't Veld; off. van gez. B. Van Delden; mevr. de wed Wassink, 1 zoon en 1 dochter; mej. Van den Berg; L. Doornik; mej. C. R. De Vrie»; J.Tak en echtg.; F. R. Roo»; J. Vettevogel; F. J. Schaap; Zr. Ms. troepen en schepelingen.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1