[Wij achten ons verplicht steller van bovenstaand schrijven nader in te lichten op welke wijze verslagen van de zittingen der Haagsche Rechtbank in ons bezit komen, te meer om het denkbeeld, als zoude het verslag door een der leden van de Redactie of een onzer Verslaggevers gesteld zijn, ge heel weg te nemen. Daar het te omslachtig zoude zijn voor de bladen in Nederland te 's-Hage, waar de belangrijkste zaken besproken en behandeld worden, ieder een afzonderlijken verslaggever aan te stellen, heeft het grootste gedeelte daarvan een contract gesloten met algemeen secretaris der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aangenomen, en in verband hiermede eervol ontslag gevraagd uit zijne betrekking als diree eur der Rijkspostspaarbank. De heer M. A. Perk zal de functiën van secretaris waarnemen, totdat de nienwbenoemde zal zijn in dienst getreden. Naar de Zwolsche Crt. verneemt, bestaat bij de directie der Ned. Handelmaatschappij hot voor nemen, om hare bezittingen te Nijverdal eerlang in veiling te brengen. Bij de marine zullen de tot dusver in ge bruik zijnde blauwe hemdskragen der mindere schepelingen worden afgeschaft en vervangen door andere, volgens een model van den kapitein-luite nant ter zee Mac Leod, commandant Zr. Ms. brik „Zeehond". Tn de Maandag-avond gehouden vergadering van den Raad van Toezicht der Amsterdamsche Bank is besloten aan de algemeene vergadering van aandeel houders, welke den 5den Mei a. s. zal bijeenkomen, voor te stollen het dividend over 1880 te bepalen op 74 pet. an het reserve-fonds te versterken met 1 pet. of f 60,000. Te Arnhem is overleden mr. G. W. baron Van Zuylen Van Nievelt, bijna 40 jaren lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. De kapit.-luit. ter zee H. D. Guyot en de officier van administratie der lste kl. F. Bamberg, uit Oo8t-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft dr. A. Vrolik, oud-minister van financiën, en mr. N. G. Pierson, hoogleeraar in de staathuishoudkunde aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam, mede-directeur der Nederland- sche Bank, aangewezen als speciale commissarissen voor Nederland bij de muntconferentie, die op 19 April a. s. te Parijs zal worden geopend- benoemdtot lid en voorzitter der commissie die gedurende de jaren 1881, 1882 en 1883 belast zal zijn met het afnemen van het veeartsenjjkundig examen, A. W. H. Wirtz, directeur van 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht; tot lid en secr. W. C. Schimmeltot leden dr. Th. H. Mac Gillavry, te Leiden; L. Swart, te Dordrecht; M. J. P. H. Thomassen, te Maastricht; tot plaatsvervangende ledendr. C. A. Pekelharing, te Utrecht; A. J. Montens, te Zevenbergen; E. O ver bosch, te Gouda; T. Janné, te Roermond; J. Ma- zure Cz., te Amsterdam. Correspondentie naar Nedcrl. Oost-Indlë, met aanwijzing der laatste buslichting te Leiden. Van Amsterdam, met de stoomschepen der Maatschappij „Nederland", om do 14 dagen: 8 en 22 April, 6 en 20 Mei; laatste busl. te 12 uren 's nachts, voor drukwerken en monsters des avonds te 9 uren. Over Napels, met de stoomschepen der Maat schappij „Nederland": 4 en 18 April, 2, 16 en 30 Mei; laatste busl. te 12 uren 'snachts. Over Marseille, met de Fransche pakketbooten, welko Riouw, Banka en Palembang niet aandoen: I, 15 en 29 April, 13 en 27 Mei; laatste busl. te 12 uren 's nachts. Over Brindisi, met de Engelsche pakketbooten 7 en 21 April, 5 en 19 Mei; laatste busl. te 12 uren 's nachts. Gemengd Nieuws. De bekende visschers Stokkel, vader en zoon, zijn door de politie alhier aangehouden als verdacht van een te Sassenheim gepleegden diefstal van goederen, welke althans ten hunnen huizen zijn in beslag genomen. De arrestatie der verdachten had in den afgeloopen nacht plaats op het oogenblik dat zij met hun schuitje van de zoo genaamde visscherij hier in de stad terugkeerden. Een 14-jarige jongen, genaamd J. V., is gisteravond, in verregaanden staat van dronken schap op de Hoogstraat tegen den grond liggende, door de politie naar haar bureel gebracht. De jon gen was in dien toestand gekomen door het veel vuldig gebruik van likeur, waartoe hij was over gegaan omdat hij onaangenaamheden met zijne pa trones gehad had. Op de k leederbl eekerjj van den heer D. buiten de voormalige Wittepoort had gistermiddag een onstuimig tooneel plaats. Twee van de knechts kwamen in beschonken toestand te werk, en wer den door den patroon uitgenoodigd zich te verwij deren. Zij weigerden echter pertinent hieraan te vol doen, wonden zich meer en meer op en het gevolg waseen vechtpartij, waaraan men een einde maakte door een der woeste gasten naar het politie- bureel over te brengen. BUITENLAND. Frankrijk. De Franschen hebben 20,000 man naar Tunis ge zonden om de Krümirs en don bey van Tunis tot rede te brengen. Zij beschikken in Algerië zelf over 50,000 man. De Krumirs, een tafrifke bende, die langs de grens van Algerië in tenten woont, erkennen het gezag van den bey niet; geregeld maakten zij strooptochten op het Fransch gebied, met medeweten van den bey, zeggen de Fransche bladen, die dan echter jaarlijks schadevergoeding in geld en vee be taalde. In den laatsten tijd hadden ook moorden plaats, behalve de diefstalllen van vee. Toen de Fran sche regeering hierover die van Tunis ter verant woording riep, beschuldigde deze op haar beurt de Franschen van diefstal van ossen en weigerde schade vergoeding. Nieuwe diefstallen en moorden maakten krachtig optreden van Frankrijk noodzakelijk. Men verwachtte dat het spoedig tot een treffen zal komen. Op het laatste oogenblik had de bey nog 300,000 fr. schadevergoeding laten bieden, die de Fransche gene raal Ritter afsloeg. Ter vervanging van Ménier is te Meaux tot lid van de Kamer gekozen de republikein Dethomas, met 10,697 stemmen; op den tweeden republikein- schen candidaat waren 7234 stemmen uitgebracht. De „IntranSigeant" kondigt tegen „den zooge- naamden Goeden Vrijdag" een banket van vrijden kers aan, waartoe ook dames zullen worden toege laten en zelfs, voor half geld, kinderen beneden de twaalf jaren. Groot-Britannlê. Een vergadering van Fenians te Nieuw-York heeft over den heer Gladstone het doodvonnis uitge sproken omdat het verlies van menschenlevens in de laatste oploopen in Ierland te wijten zou zijn aan zijn dwangwet. Zij beraadslagen nu, hoe het vonnis ten uitvoer te leggen. De Engelsche politie heeft bijzondere voorzorgsmaatregelen genomen. Oostenr.-Hong. Monarchie. In de Kamer heeft de minister van financiën gis teren de wet ingediend betreffende de conversie der 400 millioen Hongaarsche goudrente. De minister wordt gemachtigd de houders der 6 pet. rente in series de schuld te rembonrseeren, óf in 4 pet. schuldbrieven, óf in geld. Vóór Jan. 1885 moet de operatie geëindigd zijn. Telegrammen. ROME, 12 April. De „Italië" meent te weten dat Cairoli weigert in het kabinet te blijven. Heden avond zullen al de hoofden der linkerzijde nog eens bijeenkomen. Vooraf begeeft Depretis zich tot den koning om hem den uitslag der onderhandelingen mede te deelen. - Graaf Schuwaloff is aangekomen. KONSTANTINOPEL, 12 April. De heer Goschen heeft aan de Porte te kennen gegeven dat zij aan sprakelijk is voor de veiligheid van den heer Suter en voor de betaling van het door de roovers ge- eischte losgeld. BERLIJN, 12 April. (R. N.) Drukke conferenties hebben hier plaats tusschen prins Bismarck, den Deenschen kroonprins en den prins van Wales, welke tot de allerzonderlingste geruchten aanlei ding geven. Volgens die geruchten zouden er on derhandelingen gevoerd worden over de volgende schikking: De oude hertog van Brunswijk zou na zijn vijftigjarig jubiliaeum met den titel van groothertog afstand doen van de regeering ten behoeve van den hertog van Cumberland, die, zoo als bekend, een zwager is van den Deenschen en den Engelschen kroonprins en een zoon van den overleden koning van Hannover. De hertog van Cumberland zou dan uit dankbaarheid voor Prui- sens bemiddeling zijne aanspraken op den troon van Hannover plechtig afstaan en het Bruns- wijksche legercorps zou bij de Pruisische regimen ten worden ingedeeld. De Duitsche kroonprins zou door tusschenkomst van den groothertog van Baden de noodige stappen daartoe reeds in Brunswijk hebben doen nemen. LONDEN, 13'April. Het comité voor de onafhan kelijkheid van de Transvaal hield gisteren een ver gadering, waarin werd voorgelezen een brief van het Nederlandsche Transvaal-Comité, bevattende betui ging van hartclijken dank aan het Londensche Comité voor zijne bemoeiingen, die tot zulk een goeden uitslag hebben geleid. Daarna werd beslbten de pogingen voort te zetten, met het doel voor de Transvaal een volkomen onafhankelijkheid te ver werven, in den zin zooals deze door Gladstone en Hartington in hunne vroegere redevoeringen ig aangeduid. DUBLIN, 13 April. De Landliga heeft gisteren een vergadering gehouden, waarin Parnell en Dil lon het woord voerden. Een resolutie werd aange nomen, houdende verklaring dat de landbill onvol doende is. LONDEN, 13 April. De heer Goschen keert in den loop van deze maand uit Konstantinopel her waarts terug en zal vervangen worden door lord Duflorin, die nog deze week St.-Petersbnrg verlaat en hier komt. Volgens de „Morning Post" zal lord Dufferin door sir Alexander Paget, en dan door Layard opgevolgd worden. LEIDEN, 13 April. Naar aanleiding van het in verschillende bladen voorkomende bericht omtrent den Stoomtram LeidenHaarlem zijn wij in staat gesteld mede te deelen dat binnen enkele dagen de geheele baan berijdbaar zal zijn en de geregelde proefritten zul len beginnen, terwijl het vaste plan bestaat de lijn in de eerste dagen van Mei, uiterlijk den 15den, te openen. Wat de opdracht van aandeelhouders tot het instellen van een onderzoek betreft, daar van kan geen sprake zijn, en wel om de eenvoudige reden dat er geene vergadering van aandeelhouders heeft plaats gehad, en dus ook geen besluit in dien zin kan genomen zijn. De therm. Fahr. teekende gisteravond om 5 u. 64°, 8 u. 60°, 10 u. 54°; hedenmorgen om 5 u. 50°, 8 u. 57°, 12 u. 66° en 's nam. 4 u. 64°. WindZ.-O. De heer P. Van der Sluys, predikant hij de Christ.-Geref. gemeente te Amsterdam, heeft het beroep naar Alphen a/d. Rijn aangenomen. De majoor A. J. F. Egter, toegevoegd aan den commandant der bereden artillerie, iB uit laatst- gemelde functie eervol ontheven en geplaatst bij het 2de reg. veld-artillerie. Naar men verneemt, worden de prins en prinses Yon Wied en kinderen tegen den laatsten dezer maand in Den Haag verwacht. INGEZONDEN. Geachte Redacteur, 't Deed me leed, in uw 'geacht blad het verslag te lezen van de zitting der Haagsche rechtbank, waarin de Heer B. zich had te verantwoorden wegens een feit, door hem op den 14den Maart bedreven. Versta me wel, M. de R., niet het verslag als ver slag; maar de wijze waarop uw verslaggever zich van zjjn taak gekweten had, deed me pijnlijk aan. - Uw verslaggever toch, heeft bij die zaak eenige, voor het groote publiek zeer interessante bijzonder heden verteld, die geenszins noodzakelijk er bij behooren. Hij had echter, toen hij zijn verslag op stelde, zich wel mogen, vergewissen, of, wat hem misschien door den een of ander ter oore is gekomen, louter waarheid bevatte. - Zoo hij het gedaan had, zou hij den lezers van het blad een onjuiste bij zonderheid bespaard hebben. - Onjuistheden echter kan men een journalist gemakkelijk vergeven; maar, M. de R., niet te vergeven is, naar mijn bescheiden meening, de onkïeschheid, die uw verslaggever be gaat, wanneer hij een „fatsoenlijk" meisje, dat part noch deel aan de zaak heeft, er in betrekt. Ik geloof waarlijk dat het geen illusie van me is, wanneer ik overtuigd ben, in deze meening niet, alleen te staan. Onder dankzegging voor de mij toegestane ruimte in uw blad, en uw verslaggever wat meer kieschheid en wat meer juistheid bij het opstellen zijner verslagen toewenschende, noem ik mij met hoogachting, M. de R., Uw Dw. Leiden, 13 April 1881. B. GO

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2