Woensdag 13 April. N». 6400. A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor LeideD per 3 maanden1-10. Franco per postL40. Afzonderlijke 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!?: Van I6 regels1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 13 April. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nederl. Oost-Indië door middel van het stoomschip Hampton", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den ICden April a. s., des avonds te halfzes. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dns uiterlijk des morgens om 10.45 bezorgd zjjn. Aan Gedeputeerde Staten dezer provincie is, na raadpleging van de besturen der betrokken gemeen ten, gebleken dat eene uitbreiding der grenzen van Leiden niet door het publiek belang wordt gevor derd; zij kannen daarom vooralsnog geene termen vinden om het verzoek van het gemeentebestuur van Leiden in gunstige overweging te nemen. Ter aanvulling van het bericht omtrent het door den heer Van "Wezel alhier gevierde zilveren feest kan nog worden medegedeeld dat ook eemge zijner oud-leerlingen zich op dien dag niet onbetuigd lieten en den jubilaris, onder een hartelijke toe spraak van den oud-leerling J. Van Gelderen, een zilveren inktstel met dito pennenhouder aanboden.' Bij koninklijk besluit is het tolgeld van tram wagens aan tollen op de wegen van Leiden naar Haarlem, van Amsterdam naar Kaarden en van Naarden naar Amersfoort vastgesteld, als volgt: 1". van de rijtuigen, op een paardenspoorweg ge bruikt wordende, voor ieder aangespannen trekdier, vijf cents; 2°. van een stoomspoorwagen, met de daardoor in beweging gebrachte wagens, tien cents. De mail van Ned.-Indië, per stoomvaartmaat schappij „Nederland" (stoomschip „Koningin Emma"), kan hedenavond alhier verwacht worden. De officieren van het 2de reg. veld-artillerie, hetwelk thans geheel alhier en te 's-Hage in garni zoen ligt, hebben zich in een der lokalen van de Witte Sociëteit, aldaar, vereenigd om door een kameraadschappelijken maaltijd de nieuwe samen stelling van het regiment te vieren en tevens om de Donderdag jl. aldaar aangekomen officieren van dat corps te verwelkomen. De kapitein N. H. A. Camp, van het 5de bat. 4de reg. inf. te Gouda, is op zijn verzoek tegen 1 Hei overgeplaatst bij het 3de reg. inf., en ingedeeld bij den staf van het 3de bat. te Bergen- op-Zoom. De R.-K. bewaarschool te Noordwijk is weer geopend, daar in de behoefte is voorzien door het aanstellen van leeken-onderwjjzeressen. Het heeft prinses Hendrik der Nederlanden behaagd, den titel te aanvaarden van donatrice der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. Aan het in deze week te 's-Gravenhage te houden examen voor klerk bij de rijkstelegraaf, zal, o. a. door vijf vrouwelijke candidaten worden deelgenomen. In de pauze bij de oefeningen in den onder- lingen wedstrijd, door de algemeene Turnvereeni- ging te Rotterdam gehouden, is aan haren hoofd- voorturner, den heer A. G. H. Yan Meekeren, na mens de vereeniging „Arena Studiosorum" te Lei den een prachtige inktkoker aangeboden voor zijne welwillende bemoeiingen bij den laatsten wedstrijd, door deze vereeniging gehouden. Bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit van Amsterdam is gisteren met gunstig gevolg het theoretisch apothekers-examen afgelegd door den heer H. F. D. Claasen, student in de wis- en natuurkunde. In den loop der maand Mei wordt de koningin van Zweden te Amsterdam in het „Amstel-Hotel" verwacht, om zich weder onder behandeling van dr. Mezger te stellen. Voldoende aan een ons gedaan verzoek, deelen wij mede de oprichting te Amsterdam eener ver eeniging onder den naam „Unie", met het doel om door onderlinge ontwikkeling het staatkundig leven op te wekken en te verhoogen en langs ordelijke en wettige wegen aan de lands-, provinciale- en ge meente-regeeringen de meening van de burgerij, waar het noodig is, kenbaar te maken, terwijl eene cir culaire is verspreid, waarin zij in het bijzonder hen, „die door de wetten des lands als onmondigen wor den beschouwd, wier belangen daardoor niet altijd worden behartigd en die alleen door middel eener krachtige vereeniging, langs wettigen weg, hunne wenschen en billijke eischen kunnen doen hooren ter plaatse waar dit noodig is", nitnoodigt lid dezer vereeniging te worden. De „Unie" werkt in vrij zinnigen, vooruitstrevenden geest, doch heeft geen afgerond programma. Zjj vertegenwoordigt geene partij, dan die van recht, eerlijkheid en gezond ver stand en niemand, die zich aansluit, behoeft te vreezen, of dat hij ontrouw worde aan zijne leus of dat hij zich zal aansluiten bij eene vereeniging, die in eenigerlei opzicht geacht zou kunnen worden te kort te komen aan den eerbied voor wet en recht. In de „Amst. Crt." wordt de zaak der schrij vers aan de landswerf te Amsterdam, die met kor ting op hun traktement gestraft zijn, omdat zij zich tot den minister hadden gewend met een adres om verhooging hunner wedden, toegelicht. Daaruit blijkt dat de toon van het adres, naar het eenstem mig oordeel van al de superieuren, .zeer ongepast en aanmatigend was. Dit zal waarschijnlijk hun straf verzwaard hebben, maar de hoofdoorzaak daar van was - volgens de „Amst. Crt." - deze, dat zij bij de inzending van het adres opzettelijk hebben nagelaten de voorschriften, die daaromtrent aan 'slands werven bestaan, op te volgen; geen adres sen mogen nl. verzonden worden dan door tusschen- komst der chefs. In het tijdvak van 1 tot 14 Mei a. s. zuilen de zeemiliciens der lichting 1877 bij gedeelten uit den zeedienst worden ontslagen. Het stoomschip „Madura", van Amsterdam naar Java, is Zondag te Southampton aangekomen de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, vertrok 8 April van Suez met de mails en 5 passagiers van het aldaar teruggekeerde stoomschip „Prinses Amalia"; de „Stella" arriveerde 9 dezer,'s ochtends 5 uren, van Amsterdam te Nieuw-York, met 666 passagiers, na een reis van 15'/2 dag; de „P. Caland", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gister namiddag te één uur Lezard. Bij het sectie-onderzoek van het wetsontwerp- Kanaalverbinding Amsterdam-Merwede ging men nagenoeg algemeen van het denkbeeld uit dat ver betering der gemeenschap te water van Amster dam met den Rjjn wenschelijk en noodzakelijk is. Men kon aannemen dat omtrent dit punt tusschen Regeering en Volksvertegenwoordiging volkomen overeenstemming heerscht. Alleen over de wijze, waarop in de bestaande behoefte behoort te wor den voorzien, bleef verschil van gevoelen bestaan. Naar de meening van zeer vele leden beantwoordt het voorgesteld kanaal niet aan dien eisch of heeft de regeering gefaald in het betoog dat dit in ge noegzame mate het geval is. De regeering tracht door dit eene middel een tweeledig doel te bereiken, namelijk een kanaal voor den buitenlandschen han del van Amsterdam te verkrijgen en het binnen- landsch scheepvaartsverkeer langs de Vecht en in de richting van Gorkum te bevorderen. Maar die beide doeleinden zijn niet te vereenigen. Het te besteden aanzienlijk kapitaal zal dus tot zekere hoogte weggeworpen geld zijn. De Rijnhandel zal niet herleven, veeleer nog meer verloopen. Overi gens wees men op de eenstemmige afkeuring van het voorstel in de hoofdstad, op de zaakrijke adressen van Rijnvaart-comité, kamer van koophandel, ge meenteraad en van anderen te Amsterdam en beriep men zich op de nota, door den heer Froger in zijn afd. overgelegd en aan het voorloopig verslag toegevoegd. In strijd met het voorafgaande lieten verscheiden leden sympathie voor het regeeringsvoorstel bljjken. Yele leden stelden het ontwerp tegenover het Gel- dersche Vallei-plein en het kanaalplan-Waldorp om tot de slotsom te komen dat de verdediging der regeering van het ontwerp in volledigheid en kleur veel te wenschen overlaat. Een derde categorie van leden verlangde dan ook nader onderzoek, hetzij door een parlementaire enquête, een staatscommissie «f een raad van den waterstaat. In de meeste afdeelingen vond het denkbeeld van een nader onderzoek geen bijval. Daardoor zou de zaak slechts op de lange baan worden geschoven. De regeering heeft een keuze gedaan en die trachten te rechtvaardigen. Wordt die rechtvaardiging door de meerderheid niet voldoende geacht, dan brengt het wezenlijk belang del zaak mede, dat het tegen woordig wetsontwerp ter zijde gesteld en zoo spoedig mogelijk door een ander vervangen worde. Gemengd Nieuws. Eerstdaags zal een begin worden ge maakt met het dempen van een gedeelte der Zand- sloot, loopende voorbij het Station en Zomerzorg, waartoe door het gemeentebestuur van Oegstgeest toe stemming is verleend. Zal nu ook dat gedeelte gedempt worden, vanaf de grensscheiding van Leiden tot aan het nu weldra gedempt wordende gedeelte? Aanvrage daartoe schijnt nog niet gedaan te zijn. Veel is over de demping gesproken; de gemeente Oegstgeest heeft daarin geen bezwaar, zoo als blijkt; waar blijft dan nu de voorgenomen verbreeding en verfraaiing van den toegangsweg tot het station? In de laatste dagen begint het er te Katwijk wederom wat fatsoenlijker uit te zien. De ijzeren brug over het additioneele kanaal nadert hare voltooiing. Zij ziet er, evenals de geheele baan, zeer solide en doelmatig uit. De verbreeding der zandbaan is afgeloopen. De bergen klinkers en keien zijn tot bergjes gereduceerd en de kunstduinen tot heuveltjes. De waaiervormige brug ligt op haar plaats en de dakvormige balans brengt haar af en aan in beweging, zoodat men thans in de ge legenheid is er over te gaan. De straten worden wederom van steenen voorzien en de ondiepten in de glooiingen van den weg worden overal bijge werkt. Het pruttelen van vele ingezetenen neemt af in gelijke verhouding als de baan van den stoom tram meer en meer hare voltooiing nadert. Alles doet zien dat het einde der dagen van tijdelijke verwoesting gekomen is, en dat Katwijk weldra door ijzeren banden aan Leiden zal zijn verbon den. Men spreekt er van, en wij gelooven het te kunnen verzekeren, dat de stoomtram den 2den Mei voor het publiek zal worden geopend. Het is te wenschen dat velen alsdan van de gelegenheid zul len gebruik maken om voor weinig geld zich op een aangename en solide wijze naar Katwijk te ver plaatsen, om door de frissche, versterkende zeelucht en door het verblijf aan het prachtig strand en op de fraaie duinen, versche krachten in te zamelen, voor het zoo dikwijls vermoeiende, drukke en afmat tende leven in de stad. Als nadere toelichting omtrent hetgeen dezer dagen vermeld werd als een „staaltje van Oostersche weelde", kan het volgende dienen. Aan de firma W. Hoogenstraaten Co. alhier is wer kelijk de levering opgedragen van alle gerechten, benoodigd voor een souper van 100 en voor een bal van 500 personen, allen gasten ten hove van den keizer van Solo (soesoehoenan van Soerakarta), bij gelegenheid van een plechtigheid, die aldaar in Juli a. s. zal gevierd worden.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1