,V. 6489. Dinsdag 12 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. A0. 1881. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post...1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADTERTENTIENz Van 16 regels1.05. Iedere regel meer«0.17$. Grootere letters naar plaatsrarmte. STA. OS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN her inneren bij deze de belanghebbenden dat, ingevolge de verorde ning van den 9den Januari 1868 (Gemeenteblad N°. 1), de Beestenmarkt, in plaats van op Vrijdag den loden April e. k., zal worden gehouden op Woensdag den 13den April te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANT6R, Burgemeester. 6 April 1881. E. KIST, Secretaris. L.EIDEM, 11 April. Heden is aan de universiteit alhier de heer F. Delhez, geb. te Dordrecht, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get. -Iets over het Burquisme." Hedenmorgen ontvingen we per Engelsche mail de Indische bladen van 3 tot en met 7 Maart. Op den laatsten dag der vorige week heeft de stad onzer inwoning een treffend verlies geleden door het overlijden van een harer meest geachte bur gers, nl. dr. W. M. S. Junius, in den ouderdom van ruim 70 jaren. Hij was de zoon van den predikant bjj de Luthersche gemeente alhier, van dien naam, en ontving in zijne vaderstad niet alleen zijne eerste klassieke opleiding, maar bezocht ook de Leidsche hoogeschool, waar hij zich op de studie der medi cijnen toelegde. In de roemrijke dagen van 1830 trok de jeugdige student als vrijwillig jager mede tegen België op en maakte op die wijze den tien- daagschen veldtocht mede. Aan de academie terug gekeerd, legde hij zich met vernieuwden ijver op de studie der wetenschappen toe en vestigde zich, na den doctorstitel verworven te hebben, als geneesheer te Wassenaar. Als zoodanig bezocht hij ook meer malen de vorstelijke woning van prins Frederik, die hem als consulteerend geneesheer aan zijn persoon verbond. Korten tijd daarna zien wij hem te Leiden gevestigd, waar hij tct dokter van het Caecilia- gasthuis benoemd werd en zich weldra een bloeiende praktijk verwierf. Een drietal jaren geleden legde hij zijne drukke werkzaamheid neder, om tot aan zijn dood een welverdiende rust te gaan smaken. De overledene was algemeen geacht, niet alleen bij zjjne stadgenooten, om zijn beminnelijk en hulpvaar dig karakter, maar ook bij de geleerde wereld wegens zijne uitgebreide wetenschappelijke kennis. Niet het minst gevoelen zich de vele dokters, die tegen woordig als sterren van de eerste grootte aan den wetenschappclijken hemel schitteren, aan hem ver plicht, daar zij een goed deel van hunne vorming te danken hebben aan den humanen Junius, die hen, toen zij nog student waren, aan het Ziekenhuis, geheel belangeloos, zoo menigmaal de vruchten zijner groote ervaring mededeelde. Hij werd den 24sten November 1810 geboren. Gisteren was de dag, waarop onze stadgenoot de heer M. Yan Wezel zijn 25-jarig feest als leeraar der godsdienstige school en secretaris der Israëlie- tische gemeente vierde. Nadat de geachte jubilaris des morgens te 10 uren in het smaakvol versierde schoollokaal door de in feestgewaad gedoste kinderen was ontvangen, die hem namens de ouders bij monde van den heer Mars man een geschenk, bestaande in twee karaffen en glazen met zilver gemonteerd, aanboden, en toepas selijke feestliederen voordroegen, bij welke gelegen heid ook door den heer M. Cahen namens de school commissie, alsmede door den heer S. B. Berenstein, opperrabbijn uit 's-Hage, het woord gevoerd wasj volgde de ware feestviering in de vergaderkamer van den kerkeraad, waarbij de opperrabbijn, alle kerke- raadsleden, bestuurders der verschillende vereeni- gingen waaraan de heer Yan Wezel verbonden is, tegenwoordig waren. Door den heer Andreson, als voorzitter van deD kerkeraad en van „Gemillath Gas- sadim", den opperrabbijn en den heer Cahen als arm- rerzorger, werd achtereenvolgens het woord gevoerd, en uit alle aanspraken, en niet minder uit de fraaie geschenken, bestaande in een fauteuil, een sofa en twee schilderijen, die den jubilaris werden aange boden, bleek ten duidelijkste hoezeer deze zich in de sympathie en vriendschap zijner geloofsgenooten mag verheugen. Na afloop der plechtige vergade ring werd het feest in de woning van den jubilaris voortgezet, waar hem nog tal van verrassende ge schenken wachtte. De geheele gemeente had zich daar als het ware verzameld en vierde van harte het feest mede. De werkliedenvereeniging „Eendracht zij ons doel" hield Zaterdag-avond in de zaal Noë een eerste, buitengewone vergadering, bij welke gelegen heid de leden in het bezit werden gesteld van een nieuwe banier, die op een zeer eigenaardige wijze onthuld werd. De leden werden niet weinig verrast door de komst van den burgemeester, die eenige oogenblikken in hun midden vertoefde. Het verslag dat de secretaris uitbracht, deed zien dat de ver- eeniging meer en meer in bloei toenam en, hoewel er zeer veel ziekengeld was uitgekeerd, de kas nochtans in goeden staat verkeerde. De opvoering van een drietal tooneelstukjes en een pantomime, verschafte blijkbaar den aanwezi gen veel genoegen enj werd dan ook vele malen toegejuicht. Door het zingen van eenige liederen was de tijd spoedig daar om een begin te maken met het bal, waarmede de feestelijke avond besloten werd. De hoogleeraar P. J. Veth alhier is herkozen als bestuurslid van het Aardrijkskundig Genootschap en de hoogleeraar M. J. De Goeje als zoodanig gekozen. De heer Schelling alhier zal in Mei a. s. vertrekken voor een reis door Arabië. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 38.00, f 20.00, f 4.10 en f 2.00; de laagste f 38.00, f 20.00, f 4.00 en 2.00. De 1ste luit. der art. Yan Hoogenhuyze en de 1ste luit. der inf. Mensing worden gedetacheerd bij het 3de reg. huzaren, terwijl de 1ste luit. J. C. Lagerwerff van het 2de reg. bij het 3de reg. huzaren is overgeplaatst. De Keizer van Rusland heeft aan onzen Koning het grootkruis der orde van St.-Wladimir geschonken. Genoemd kruis is Z. M. overhandigd geworden door het buitengewone gezantschap, hetwelk in Den Haag is aangekomen om officiëel kennis te geven van de troonsbestijging van den Russischen Keizer. Behalve door den Koning en de Koningin is de adj.-generaal, door den czaar belast met de ken nisgeving van het overlijden van keizer Alexander II, ook door prins Frederik ontvangen. Prins Albert van Pruisen, in het begin der vorige week in Den Haag aangekomen, is uit Voor burg naar Hannover teruggekeerd. Op last van het ministerie van oorlog is een nieuw voorschrift uitgegeven, betreffende de wape nen en schietoefeningen bij de infanterie. Dit voor schrift is voorloopig uitsluitend tot leiddraad aan de officieren verstrekt. Het reglement van 1878 met het bijvoegsel van 1880 blijft van kracht bij de schietoefeningen. Het stoomschip „Voorwaarts", 26 Febr. van Batavia vertrokken, is gisteren te IJmuiden aan gekomen; de „Gelderland", 19 Febr.. van Batavia vertrokken, is denzelfden dag te Brouwershaven aangekomen; de „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Napels en zette terstond de reis voort; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok Vrijdag van Napels. Door den minister van koloniën is de heer C. Van Heelsbergen, militair paardenarts 3de kl., in garnizoen te Leiden, tijdelijk gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om gedurende den tijd van één jaar te worden werk zaam gesteld bij den burgerlijken veeartseréjdienst daar te lande. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden dat voor een bekwaam steendruk ker, niet ouder dan 40 jaren, de gelegenheid bestaat om als sergeant-steendrukker te worden werkzaam gesteld bij de topographische inrichting te Batavia. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier zijn gisteren wegens dronkenschap en het maken van spektakel verscheidene personen in politie-bewaring gesteld, waaronder D. M. en W. J. L., die aan den Rjjns- burgschen weg met militairen ruzie zochten, ten gevolge waarvan zij aan het vechten raakten, bij welke gelegenheid zij zich tegen de daarbij gekomen agenten van politie verzet en dezen gé slagen en geschopt hebben, voor welk laatste feit proces-ver baal tegen hen wordt opgemaakt. Hedenmiddag omstreeks halféén is bij den tapper K. in de Morschstraat een begin van brand ontstaan, hetgeen echter door de bewoners dadelijk is gebluscht. De spuit van het "Weeshuis, welke spoedig ter plaatse verscheen, behoefde daar door geen dienst te verrichten. In de afgeloopen week zijn te Katwijk 48 schuiten aangeweest, meestal binnenlek visschers, welke besomden van f 80 tot f 206 in 5 a 8 dagen. Er werd besteed voor groote tarbot, weinig aange voerd, f 9 a f 12, groote tong f 0.50 a f 0.75 klein soort id. f 0.15 a f 0.25, kabeljauw f 1.25 a f 2.50 en bunschol f 0.50 a f 0.90 per stukbinnenlek id. f 3.50 a 4, buitenlek droog id. f 6 a 7 en droogscharren f 4 a f 5 per mand; zeesterren f 1.0 a 12 per kar. Uit een koffer, uit Den Haag verzon den en geadresserd aan J. C. Bodde te Genève, zijnde volgende voorwerpen gestolen1 juweelkistje, lang werpig vierkant, van bruinrood leder, met een glazen deksel, gevoerd met blauw satjjn, inhou dende 1 gouden broche, in den vorm van oen paardenhoef, met twee smaragden en twee kleine paarlen, eindigende in een gouden fraDje1 paar gouden oorknoppen iqet kleine diamanten, in zilver gezet; 1 kleine gouden broche, versierd met licht blauw émail en een kleine paarl in het midden; 1 groot ovaal medaillon van massief zwart onyx met de zilveren letters S. B. Op den achterkant, ook van zilver, staat gegraveerd: Cara Lina 29 Mai 1871; 1 gouden armband, in den vorm van een breeden ketting, waaraan de schakels zjjn verbon den door groote bloedkoralen1 gouden armband in den vorm eener slang (één slinger om den arm) de kop versierd met blauwe steentjes en paarltjes, en met een paar robijntjes tot oogen; 1- gouden vingerhoed, waarop de letters S. B. zijn gegraveerd. Yoor eenigen tijd werd een dame te Yaassen des nachts door een onaangenaam gevoel aan haar oor wakker. Later sliep zij weer in, doch heel spoedig kwam hetzelfde onaangenaam gevoel terug. Bij onderzoek bleek toen dat zij in haar ledikant een bezoek had ontvangen van een rat, die een stukje van haar oor had opgepeuzeld. Het roodvonk blijft in de gemeente Aalsmeer nog altijd aanhouden; gedurig komen er nieuwe gevallen bij, en verscheidene personen zijn reeds aan de ziekte bezweken. De heer Lefèbre heeft zich tot den Haagschen gemeenteraad gewend, met het aanbod om langs telephonischen weg naar een der zalen van het badhuis te Scheveningen duidelijk over te bren gen de concerten, welke in het Haagsche Bosch, den Dierentuin, het Hotel Victoria of Casino nullen worden gegeven.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1