TERIJ. ISENTHAL Co., N*. 6488. Maandag 11 April. A0. 1881. Schoonmaaktijd. !!3 groote Prijzen!! Derde Blad. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Adverteiitiën. 50,000 Mark 25 April a. s. HAMBURG. Tot 25 A.pril a. s. 400,000 Mark 250,000 Mark 150,000 Mark 100,000 Mark 75,000 Mark LEIDSCÏÏ ÉSfó DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Gemengd Nieuws. Naar men verneemt, zijn door de justi tie te Rotterdam al de zilveren voorwerpen in be slag genomen, die in den nacht van 1 op 2 Juli van het vorig jaar op de buitenplaats van den heer baron Yan Tuyll onder Heemstede waren ontvreemd en naar welke voorwerpen tot nog toe vergeefs was gezocht. Marie Bière, de revolver-heldin, gaf te Bordeaux een concert. Dat was een stout bestaan, aangezien haar minnaar, waarop zij schoot, evenals zij zelve uit Bordeaux afkomstig was. Er werd ge applaudisseerd en gefloten; het applaus behield de overhand, en hoewel midden in den avond weer kabaal werd gemaakt, kon het concert toch doorgaan. Ten huize van den heer F. C. Bake, hoofdingenieur van den provincialen waterstaat te 's-Boscb, moet een brutale diefstal zijn gepleegd; 12 zilveren lepels en 12 vorken worden vermist. De hofstede „Leiden" in den polder Eierland op Tessel, eigendom van den heer mr. A. Blussé te Dordrecht, is totaal verbrand. Het pand was, naar men verneemt, tegen brandschade ver zekerd. Een massa hooi, stroo, granen en een geit, toebehoorende aan den pachter Boon, die eerst den dag te voren zich op de hofstede gevestigd had, is mede een prooi der vlammen geworden. Alleen de meubelen en het vee zijn gered. Hoewel deze zaken mede tegen brandschade verzekerd waren, had de pachter verzuimd kennis te geven van zijn woonplaatsver andering en zal hij dus geene vergoeding voor de geleden schade kunnen erlangen. Omtrent de oorzaak loopen verschillende geruchten, waarvan als het waar schijnlijkst wordt aangenomen dat een paar kinderen van den bewoner, die beiden in het verstand gekrenkt zijn, in de schuur met vuur hebben gespeeld. Sedert een jaar waarschuwt de „Huis vrouw" tegen de wederverschijning der crinoline. Tot nu toe is daar niet veel van te bespeuren maar de angst van de „Huisvrouw" heeft aanste kend gewerkt en een „inzendster" heeft het denk beeld geopperd, om zich gezamenlijk tegen het weder-invoeren van dat „kleedingstuk" te verzetten. De „Huisvrouw" heeft een reeks van namen van dames ontvangen, die zich verbinden om geen crino line te dragen zoo deze door de mode mocht wor den voorgeschreven. Het blad zal in een volgend nommer de lijst mededeelen. Dezes beschuldigden van den moord op den czaar zijn onder een sterk escorte naar de gevan genis gebracht, waar het getuigenverhoor zal plaats hebben en waar zij zullen blijven, totdat het pro ces is afgeloopen. 75 getuigen en 11 deskundigen zijn opgeroepen. Inmiddels heeft de keizer, dank zij het nihilistisch comité, de voorwaarden vernomen die de nihilisten stellen wanneer zij rustig zullen blijven. Alexander III ontving namelijk een procla matie in groot formaat, waarin wordt verlangd: al- gemeene amnestie voor alle politieke misdadigers, vertegenwoordiging van alle standen van het Rus sisch volk, onbeperkt kiesrecht en geen inmenging der regeering bij de verkiezingenvolkomen vrij heid van de pers, van het woord, van v ergadering. Wordt dat alles toegestaan, „dan zweren wij bij al wat heilig is de wapens neer te leggen en ons volkomen aan de regeering te zullen onderwerpen." De Petersburgsche raad der 25 heeft de maat regelen van Baranoff een beetje verzacht; de tol- boomen aan de poorten der stad zullen waarschijn lijk weer worden verwijderd, daar deze uiterst lastig zijn voor de burgerij. Men is van oordeel dat Baranoff wel wat overijld te werk ging. Wat belet een lid der revolutionaire partij, die zich van het station naar een hotel laat rijden, dat hij voor uit opgaf, een kwartier later naar een ander hotel te gaan, wanneer de prijzen of de kamers hem niet naar den zin zijn? Het rechtsgeding is gisteren begonnen met het voorlezen der akte van beschuldiging, hetgeen twee uren duurde en gevolgd werd door het verhoor der beschuldigden. Na eene schorsing der zitting van twee uren, begon het getuigenverhoor, hetwelk des avonds afgebroken en tot heden verdaagd werd. In de zaal hing de met floers behangen levensgroote beeltenis van den overleden keizer. Een aantal hoog geplaatste personen, benevens tien vertegenwoordi gers van buitenlandsche en vijf biunenlandsche dag bladen, een Grieksch, Roomsch en Luthersch gees telijke en een Mollah, voor de eedsaflegging, woonden de zitting bij. Het Senaatslid Fuchs presideerde. Als procureur-generaal fungeert de heer MurawiefF, dezelfde ambtenaar van het openb. min., die inder tijd het onderzoek der zaak van Hartmann had ge leid, toen diens uitlevering van de Fransehe regeering gevraagd werd. Voor de zes beschuldigden zaten de vijf verdedigers. Sheljaboff wil zich zeiven verdedigen. Er waren bewijzen van toegang tot de zaal afge geven. Alle toegangen werden streng bewaakt Gis teren kwam het door Sheljaboff tegen de bevoegd heid van het gerechtshof ingebracht protest ter sprake, waarin, aangezien de rechters tevens partij waren, gezworenen uit het volk werden verlangd. De president deed een besluit voorlezen, waarbij op grond van de artikelen 1031 en 600 van het Wetboek van Strafvordering het protest als onge grond werd afgewezen. Op de vraag naar zijn beroep antwoordde Sheljaboff, dat zijn gansche leven aan de zaak des volks was gewijd geweest. - In den verderen loop van het verhoor verlangde hij, dat twee door hem aangewezen getuigen zouden worden opgeroepen, welk verlangen werd geweigerd, op grond dat de bedoelde getuigen zelve wegens dezelfde aangelegenheid werden vervolgd, waarom hunne oproeping verlangd werd. In zoodanige geval len wordt namelijk het weigeren van antwoord ver gund. - De verklaringen van den overleden Golden- berg werden voorgelezen. In een bergplaats van stroo, op de bin nenplaats van een huis van drie verdiepingen, be woond door arbeidersgezinnen, rue Truflfaut te Pa rijs, barstte Dinsdag-avond omstreeks negen uren brand uit. De vlammen, door de menigte van brand bare stoffen gevoed, verhieven zich zoo plotseling en met zulk een geweldige kracht dat den bewoners bijna geen tijd gelaten werd zich door de vensters en langs de daken te redden. Een oude, zieke weduwe die niet de kracht had om zonder hulp op te staan, is op haar bed verbrand, terwijl een andere oude vrouw, die, door de vlammen achtervolgd, uit het venster sprong, in de stevige armen van een brand wacht terecht kwam en slechts licht gekneusd werd. Een persoon werd onder een instortenden muur bedolven, en zwaar gekwetst daaronder uit gehaald. Twee brandspuitgasten ontvingen kwetsu ren, de een aan den voet, de ander aan de hand, terwijl aan een derde de duim tusschen een pomp afgekneld werd. Tot 50 franken boete is door het ge rechtshof te Avignon veroordeeld Marie Michon, die haren vroegeren beminde, op de meer en meer ge bruikelijke wijze, vitriool in het aangezicht had ge worpen. De jury werd door het publiek op de tri bune luide toegejuicht. Bij een brand in een steenkolenmijn te Beuthen (Silezië) zijn 150 paarden omgekomen. In het Central Park te Nieuw-Yorkzal op het initiatief der daar wonende Duitschers een standbeeld voor Beethoven verrijzen. Te la Teste, bij Arcachon, heeft een moeder haar kind vermoord. De schuldige, Maria Dufourcy, is gearresteerd. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.06. Iedere regel meer0.17i Grootere letters naar plaatsruimte. De ondergeteekende F. DEL-SA SSO, Itali- aansch Schoorsteenveger en Rookverdrijver, be veelt zich beleefd in de gunst zijner Stadgenooten aan voor alles wat tot zijn vak behoort, belovende eene prompte en zeer civiele bediening. Adres: Gedempte Gracht N°. 17.a F. DEL-SA8IO. en vele van 40,000, 30,000, 25,000, 20,000, 15,000, 12,000, 10,000, 8000, 6000, 5000, 4000, 3000, 2000 Mark enz. enz. De kleinste prijs bedraagt meer dan de koopprijs van een lot. Evenals vroeger, is de prijs der loten amb telijk vastgesteld en bedraagt voor: heele origineele loten 3.60 Ned. Cour. lialve origineele loten 1.80 vierde origineele loten 0.90 Tegen ontvangst van het bedrag in munt biljetten, Nederl. postzegels of per postwissel uiterlijk tot verzenden wij deze origineele loten, met het staatswapen voorzien, in tijds voor de trekking der eerste klasse. Uitvoerige trekkingsprogram ma's voegen wij bij iedere bestelling. Ambte lijke trekkingslijsten en de gewonnen sommen worden na de trekking prompt door ons toe gezonden. De uitbetaling der gewonnen prijzen geschiedt onder toezicht der regeering. Bij de laatste trekkingen zijn zooals bekend IN NEDERLAND op N°. 61060, 83406, 68907 gevallen. Wij hopen ook dezen keer onze Begunstigers in Nederland met groote prijzen te kunnen verrassen. Ten einde met ge wone stiptheid alle bestellingen te kunnen uitvoeren, verzoeken wij ons ze ten spoedigste en direct te zenden. HoofdloteriJ-Kantoor, nemen wij bestellingen aan voor de lste Klasse der Hamburger geldloterij, die, zooals bekend, van de regeering uitgaat en door deze is ge waarborgd. De loterij bevat ditmaal 100,000 loten en 51,700 prijzen; zij is dus weer grooter geworden. Er is geene loterij, welke zulke voor- deelige kansen biedt. Alle prijzen worden even als in de Nederlandsche staatsloterij in 7 snel achtereenvolgende trekkingen uitgeloot; de hoofdprijzen die in 't gelukkigste geval ge wonnen kunnen worden, zijn:

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1