N\ 6487. Zaterdag 9 April. A*. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Zooals onze lezers weten, is aan den Uit- I gever van het Leidsch Dagblad onlangs ook de uitgifte opgedragen van het officiëele Ver slag der Handelingen van den Gemeente- raad met de daarbij behoorende Ingekomen I Stukken. Daarop wordt thans de inteekening open- I gesteld. Het is bet streven van den Uitgever I om de ingezetenen in de gelegenheid te I stellen tegen zeer billijken prijs zich op de I hoogte van de gemeentezaken te houden. De inteekening is drieërlei: óf enkel voor de Verslagen, óf enkel voor de Ingekomen Stukken, óf voor beiden. Zoowel voor de Verslagen als voor de Inge komen Stukken is de prijs per kwartaal op slechts 25 cents voor ieder afzonderlijk bepaald. Aan ons Bureel worden de inteekeningen zoo spoedig mogelijk ingewacht. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1AÜ. Afzonderlijke Nommara.MS. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regeli.1.08. Iedere regel meer0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 8 April. Aan den 57sten verjaardag van prinses Sophia der Nederlanden, zuster des Konings, gemalin van den regeerenden groothertog van Saksen-Weimar-Eise- naeb, werd heden alhier op de gebruikelijke wijze gedacht. In de maand Maart zijn binnen deze ge meente geboren 158 kinderen, als: 80 zoons en 78 dochters, waaronder zijn begrepen 4 tweelingge boorten; overleden 88 personen, als: 20 mannen, 17 vrouwen, 27 zoons en 24 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 10; gehuwd 12 paren. Yan de 13 candidaten, die gisteren in Den Haag examen deden, zijn er 11 geslaagd, van wie er één abusievelijk N. H. Ten Ho et is genoemd; dit moet zijn Ten Holt. Gedurende de tweede helft der maand Februari zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid dor geadres seerden niet besteld konden worden: W. Brouwer, H. M. Cohen, Honselman, A. Sin clair, Amsterdam; mej. R. De Goeje, Arnhem; P. Bieszen, Delft; mej. M. Yisser, 's-Gravenhage; A. Kugt, Lisse; Pieter Niewerf, Oegstgeest; mej. J. Bosloper, Ternis; mej. M. De Groot, Jansje Van Egmond, Rotterdam; J. Yan Steyn, Warmond; J. J. Van Bleer, Soeterwoude. Briefkaarten: H. Gra- venstein, mej. Yisser, wed. Sleeger, mevr. Geys- beek Molenaar, Amsterdam; A. Koomans, Goed- schalhoondI. Leers, LeidenJ. A. Jonker, Haarlem. De eindverslagen zijn verschenen omtrent de ontwerpen tot wijziging der wetten op het zegelrecht en nopens de registratiebelasting. Beide acht de commissie van rapporteurs rijp voor openbare be raadslaging. Wat de gewijzigde registratiewet betreft, is de meerderheid der commissie echter van oordeel dat - daar dit wetsontwerp geenszins de gewichtige bezwaren wegneemt, die het gevolg zijn van onze tegenwoordige wetgeving op het stuk der registratie en eene algeheele herziening dier wetgeving niet minder dan vroeger eene dringende behoefte blijft - eene bepaling in de wet, die, herziening binnen een niet al te lang tijdsverloop voorschrijvende, hoogst wenschelijk mag worden geacht. De bezwaren van regeeringswege tegen dit denkbeeld geopperd, komen haar niet afdoende voor. Men mag toch aannemen dat b. v. na drie jaren de uitkomsten van de her ziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen bekend zullen zijn, en mocht dit al of niet het geval wezen, dan kan bij de wet op zeer een voudige en weinig tijdroovende wijze de datum der herziening worden verschoven. De bepaling welke de meerderheid der commissie in de wet wensebt gebracht te zien, zal wel de werking der wet niet over eenigen tijd opheffen, maar zjj zal toch uit werken dat de wet herzien wordt, en bovendien is haar nut reeds in zoover niet te miskennen dat zij de regeering tot overweging noopt en de zaak op de agenda van logislaticven arbeid houdt. Dc commissie stelt daarom voor een nieuw artikel toe te voegen, luidende: „De wetgeving op de registratie wordt vóór 31 December 1S84 aan eene algemeene her ziening onderworpen." De hoofdonderwijzer, de heer L. L. Yeenendaal, mocht gisteren het voorrecht genieten van 25 jaren in de gemeente Hiliegom zijne betrekking te hebben vervuld. Tal van ingezetenen gaven blijken met dit feest in te stemmen door het vroegtijdig uitsteken der nationale driekleur en door geschenken, die den jubilaris werden aangeboden. Door de Nederlandsche Rijnspoorwegmaat schappij ziju vastgesteld nieuwe tarieven der vrach ten voor reizigers enkele reis en voor reizigers met retourkaarten. In deze tarieven, die door den minister van waterstaat zijn goedgekeurd, zijn de vracht prijzen tusschen een aantal stations aanmerkelijk verhoogd. Zoo zijn de vrachtprijzen enkele reis RotterdamDen Haag, thans (evenals op den Hol- landschen Spoorweg) bedragende 1.20, ƒ1, ƒ0.60, in het nieuwe tarief gebracht op 1.45, 1.20, 0.75. Retour RotterdamDen Haag voor 2 dagen, thans (evenals op den Hollandschen spoorweg) ƒ1.60, 1.30, 0.80, volgens het nieuwe tarief 2.35, 1.80, 1.20. Retour RotterdamUtrecht voor 2 dagen, thans 4.10, 3.10, 2.05, volgens het nieuwe tarief 4.25, 3.25, 2.20. Retour Den HaagUtrecht voor 2 dagen, thans 4.60, 3.55, 2.25, volgens het nieuwe tarief 4.90, 3.70 2.50. Retour Gouda-Den Haag voor 2 dagen thans 1.60, 1.30, 0.80, volgens het nieuwe tarief 2.35, 1.80, 1.20 enz. Bij dit nieuwe tarief is voorts bepaald dat de daarin voorkomende vracht prijzen slechts zoolang van kracht blijven, als er geen aanleiding voor de Maatschappij bestaat, ze geheel of gedeeltelijk in te trekken; van die in trekking wordt een maand te voren aankondiging gedaan. Bij intrekking treden hoog ere vracht prijzen daarvoor in werking, eveneens door den minister van waterstaat goedgekeurd. De drukke communicatie op den gi ooten weg naar Leiden aan het station der Rijn- en Centraal- spoorwegen te Utrecht wordt door het verkeer en het rangeeren der treinen aanhoudend belemmerd, hetgeen, inzonderheid op marktdagen, nadeelig en zelfs gevaarlijk is. Verschillende ontwerpen tot voor ziening in dezen op den duur onhoudbaren toestand zijn steeds om de kostbaarheid aangehouden of als onvoldoende ter zijde gelegd. Thans verneemt men dat nieuwe voorstellen daaromtrent, door 's rijks waterstaat opgemaakt, in overweging zijn, die nog dit jaar in uitvoering zullen komen. Er is opnieuw een rapport verschenen der commissie tot nader onderzoek naar den toestand van het oude gedeelte van het Haagsche raadhuis en bepaaldelijk van den voorgevel, den zjjgevel en den toren. De commissie, bestaande uit de heeren L. II. Eberson, C. Muysken en A. W. Van Dam, kwam na een zeer nauwkeurig onderzoek tot de conclusie, dat het bovengedeelte van den voorgevel tot den onderkant der kroonlijst spoedig moet worden afgebroken, om zekerheid te hebben dat de afbraak daarvan niet op andere, voor de veiligheid gevaarlijke wijze geschiede. Ten voordeele der Prins-Hendrik-stichting voor behoeftige oude zeelieden van alle gezindten is onder meer ingekomen de belangrijke gift van drie duizend gulden, onder de letters N. N. uit Zwolle. Ter gelegenheid zijner benefice-voorstelling werd den gevierden baryton der Fransche opera te 's-Hage, den heer De Vries, gisteravond een blijk van waardeering van zijn talent en van achting voor zijn persoon geschonken, nl. een prachtige lauwer krans in zilver. Deze krans van mat zilver met ver gulde knoppen, ontworpen in navolging eener be staande teekening van prof. Stracké en vervaardigd door de firma Joseph B. Citroen te Amsterdam, heeft een gewicht van 4 kilogram. Op het lint van ge polijst zilver is met siarljjke letters gegraveerd: „Hommage a Maurice De Vries, Les compatriotes admirateurs de son talent, La Haye, 7 Avril 1881". De strik van het lint wordt gevormd door een nisje, waarin de zanger zijn eigen beeld als „Hamlet" vindt. De krans rust in een fraai étui. Een album, gebonden in blauw fluweel met zilveren middelornement en hoeken, bevattende de namen der deelnemers aan dit geschenk, werd tevens den beneficiant aangeboden. Het meesterlijk in kleuren gecalligrapheerd titelblad behelst dezelfde opdracht als op het lint van den lauwerkrans is gegraveerd. Het centraal-bestuur van het Algemeen Neder landsch Werkliedenverbond heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het feit, dat 12 schrijvers of klerken aan's rijks marine werf te Amsterdam, waarvan er vier meer dan 24 en vier meer dan 12 dienstjaren tellen, gestraft zijn geworden met een korting op hun salaris, drie maanden lang van 50 centen per dag (het salaris bedraagt 1.60 a 2 per werkdag van 12 uren), om dat zij bij den minister van marine op verhooging van loon hadden aangedrongen. In het adres van het Nederlandsch Werkliedenverbond aan de Kamer wordt verzocht, dat zij bij den minister van marine zal aandringen, dat deze zoo mogelijk het billijk verzoek der klerken om lotsverbetering zal toe staan en dat de straf aan de klerken opgelegd tenietgedaan zal worden. De Kamer zal natuurlijk den minister van marine in de gelegenheid stellen om over dit adres ophel deringen te geven. Immers, men kan toch niet ge- looven dat de klerken gestraft zijn geworden alléén omdat zij herziening hunner salarissen aan den Minister hebben verzocht! Indien zoo iets mogelijk ware, zou men er aan gaan twijfelen of we nog wel in ons Nederland wonen. Door de Amsterdamsche Omnihusmaatsehappij zijn gedurende het lste kwartaal 1S81 vervoerd 1,546,047 passagiers, tegen 1,520,843 in hetzelfde tijdvak van 1880. Het bestuur van het waterschap „de 30 ge meenschappelijke polders op Tessel" heeft een geld- leening van 370,000 a 4 pet. uitgeschreven. Naar men verneemt, zal de Arnhemsche Tram wegmaatschappij 2'/2 pet. dividend uitkeeren. De officier van gezondheid lste kl. A. Pieters, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën zijn de heeren Th. G. J. Wight, plaatsvervangend districtsveearts te Winschoten, II. H. Huizenga, geëxamineerd vee arts, wonende te Buitenpost in Friesland, en C. A. Kühler, geëxamineerd veearts, wonende te Eist, bij Arnhem, tijdelijk gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om gedurende den tijd van één jaar te worden werkzaam gesteld bij den burgerlijken veeartsenijdienst daar te lande. Z. M. heeft benoemd tot notaris ter stand plaats de gom. Driebergen, W. Yan der Muelen, cand.-notaris te Vianenter standplaats Beekbergen, gem. Apeldoorn, W. J. M. Verkouteren, cand.-not. te Apeldoorn; ter standplaats Yaassen, gem. Epo, A. Huender, cand.-notaris te Lochem, secretaris en gem.-ontvanger der gem. Laren; ter standplaats der gem. Heerde, P. Crezée, cand.-notaris te VaasseD; aan den heer H. Gimberg Van der Hoeven, gewezen referendaris bij het departement van koloniën, een pensioen verleend van 2594 'sjaars.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1