N'. 6480. Vrijdag 3 April. A\ 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommers.a 0D5. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels.1.00. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTKX Oproeping van dc Britsche onderdanen, gevestigd In deze gemeente. URGE MEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN Gezien de circulaire van den Heer Commissaris des K minzs in da provincie Znid-Holland, van den 5den Maart, A, N°. 420 (4de afd waarbij wordt verlangd eene epgave van liet getal der Britsche onderdanen, die in deze gemeente zijn gevestigd; Noedige» kij deze alle Britsclie Onderdanen uit, die op 4 Afril in deze gemeente gevestigd waren, om daarvan véór of •p den Halen iezer opgaaf te doen ter plaatselijke Secretarie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidei. DE KANTER, Burgemeester. 5 April 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 7 April. Hedenmorgen zijn van hier naar Amersfoort vertrokken het depot en reserve-eskadron van hot lste reg. huzaren. Ze werden tot de Rijnspoor, aan den Haagweg, uitgeleid o. a. door de muziekcorpsen van het 4de reg. infanterie en der schutterij. Mot den middag kwamen het depot en reserve-eskadron van het 3de reg. huzaren uit Den Haag hier in garni zoen. Buiten de voorm. Wittepoort werden ze opge wacht behalve door verschillende militaire autori teiten, ook door de beide reeds genoemde muziek corpsen en een talrijke menigte, welke eveneens bij het afscheid van de vertrokkenen tegenwoordig was. Bij Otto Schulze, te Leipzig, zal een vertaling verschijnen van het belangrijke werk van prof. H. Kern„De geschiedenis a au het Buddhisme in Iudië." Door den Raad der gemeente Nieuwveen is, ingevolge art. 195 der Gemeentewet, aan Gedepu teerde Staten het raadsbesluit ter goedkeuriug aan geboden om, behalve de bestaande veemarkt, op den tweeden Woensdag in de maand November, jaarlijks nog twee veemarkten te houden, als eene op don derden Woensdag der maand April en eene op don eersten Dinsdag in November. Het besluit daartoe is geuomen naar aanleiding van een schrijven uit gaande van bet bestuur der afdeeling Nieuwveen en Omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De geueeskundige Staatscommissie te Utrecht heeft bevorderd tot arts de heeren J. P. Plet en M. A. Mendes De Leon, beiden candidaat-artsvoor het geneeskundig gedeelte toegelaten de heeren: J. J. W. Verhoeff en K. Roodzant, doctorandi. Naar men verneemt, heeft de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij zich door het toene mend goederenvervoer genoodzaakt gezien zich zes tender-locomotieven aan te schaffen, waarvan er drie te Amsterdam in dienst zullen worden gesteld. Uit Rotterdam meldt men dat mej. Beersmans thans weder in zooverre is hersteld, dat zij ver moedelijk nog vóór het einde van dit speelseizoen weder zal optreden. De Koning heeft voor de verloting der voor werpen, overgebleven uit de „Fancy fair" van het Volkspaleis te Amsterdam, een fraai geschenk doen toekomen. Door den Raad van Haarlem werd op voorstel van B. en Ws. besloten, hun op te dragen een gemoti veerd adres aan den Koning te ontwerpen en den Raad ter vaststelling aan te bieden, waarbij op wijzi ging van grens tusschen Haarlem en Schooten wordt aangedrongen. Bedoeld adres is gisteren door den gemeenteraad behandeld en vastgesteld. Den eersten dag dat de postspaarbank in werking was - 1 April - werd reeds f 8911.09 ingebracht door 763 inleggers aan 127 kantoren. Een beter bewijs, meent men, dat de nieuwe dienst in een behoefte voorziet, is niet te geven. De gemeenteraad van Amsterdam heeft op het adres van het centrale comité der ontworpen algemeene koloniale en uitvoer-tentoonstelling, in 1883 aldaar te houden, om kosteloozen afstand, in gebruik tot uit0. Maart 1884, van ongeveer 20 hectaren grond, gelegen achter het in aanbouw zijnde Museumgebouw aan de Stadhouderskade, met algemeene stemmen op één na, conform het voorstel, na enkele wijzigingen in de voorwaarden, gunstig beslist. - Aan dr. Israels is, op verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar in de gezondheidsleer aan de kweekschool voor onderwijzers. Bij de gisteren te Amsterdam door de N. H.-M. gehouden veiling van 91,569 balen Java- en 95 b. Pa- dang-koffie is nagenoeg alles boven taxatie verkocht. Een vleiend schrijven van den Koning gewerd dezer dagen den heer P. C. Bayens te Waalwijk, nopens de door hem uitgegeven kaart van den doorbraak te Nieuwkuik. In dat schrijven wordt die kaart belangwekkend genoemd en hulde gebracht aan het fraaie pennewerk van den verdienstelijken vervaardiger, den heer A. B. Yan Lieshout. Yanwege het hoofdcomité tot behartiging van de belangen der Transvaalsche Boeren zijn twee adressen verzonden: één als bewijs van sympathie aan het volk der Zuid-Afrikaansche Republiek en één aan bet Londensehe Transvaal-comité (kap. Verney), als dank voor betgeen dat comité in het belang der Boeren gedaan heeft. Tot organist bij de Doopsgezinde gemeente te Koog aan de Zaan is benoemd de heer P. J. Perrïn, muziekonderwijzer te Amsterdam. Ingevolge machtiging des Konïngs, bij besluit van den 5den dezer, worden de kapt.-luits ter zee P. Swaan cn W. Steffens met den laatsten dezer eervol ontheven van het door hen geroerde bevel, respectievelijk over Zr. Ms. opleidingsschepen „Anna Paulowna" en „Admiraal Yan Wassenaer", en met den lsten Mei a. s. vervangen door de kapt.-luits. ter zee jhr. A. F. Meyer en S. Ivrayenhoff Yan de Leur. De Staatscourant van heden bevat het verslag van de werkzaamheden der commissie bij kon. be sluit van 23 Juli 1880 benoemd ter bevordering van inzending van melk- en fokvee en zuivel, op de internationale tentoonstelling in October 1880 te Londen gehouden. Het stoomschip „Schiedam" is gisteren van Nieuw-York te Brouwershaven aangekomen. Z. M. heeft aan J. E. De Sturler verlof ver leend tot het aannemen der benoeming tot ridder der orde van Isabel la Catoliea van Spanje, en tot het dragen der daaraan verbonden versierselen- aan den vice-admiraal jhr. J. H. Yan Capellen, adj.- gen. en tweeden chef van het Milit. Huis des Ivonings, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van de St.-Anna-Orde, ridder lste kl., hem door den keizer aller Russen geschonken; - aan den lsten luit. R. baron Van Heeckeren Yan Molecaten, van den grooten staf, ordonnance-ofRcier van den Koning, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierselen van de St.-Anna- Orde 3de kl., hem door den keizer aller Russen geschonken- den ritmeester H. G. J. Maas Geeste- ranus, van het lste reg. huzaren, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld; den lsten luit. der inf. J. Yan Dam, thans op non-activiteit, op pensioen gesteld, en het bedrag dier pensioenen resp. bepaald op f 908 en f 1050 's jaars. Gemengd Nieuws. Ter beschikking van den eigenaar is in de daartoe bestemde bewaarplaats afgezonderd een snoekkleurige hond (reu) met afgesneden ooren en staart. Professor Telle uit Parijs zal Zondag avond ook aan Leiden een bezoek brengen. Onder de goochelaars moet hij een eerste plaats innemen. De Haagsche bladen toch, alsmede o. a. de „Külnische Zeitung", maken met zeer veel lof van zijne voor stellingen melding. Vooral zijn Arke Noachs moet iets nieuws en interessants wezen. Men mag dus verwachten dat men zich een bezoek aan den Schouw burg niet zal beklagen. De stoomtramlijn van Rotterdam op Delfshavon is gisternamiddag feestelijk geopend. Waar blijft die toch van Leiden op Haarlem Zouden de ongunstige geruchten toch werkelijk waar zijn? Uit Yeur komt do volgende klaagtoon tot ons: Het ziet er met de jonge planten bij de tuinders allertreurigst uit; de nachtvorsten en felle oostenwind der laatste dagen vernietigden allés. Komt er niet spoedig zachter weder opdagen, dan gaan voor duizenden guldens aan bloemkool in deze streek verloren. De schrale wind heeft aan de wei landen een roode, vale kleur gegeven: niets, let terlijk niets ontwikkelt zich tot groei. In een der privaten van het stations gebouw te Utrecht moet men hedenmorgen een groote hoeveelheid gouden en zilveren kerksieraden gevonden hebben, te zamen voor eene waarde van f 30,000. Waarschijnlijk zijn ze afkomstig van een onlangs te Antwerpen gepleegden kerkdiefstal en door den dief, uit vrees van aanhouding, daar verborgen. Ten huize van een geneesheer te Arnhem vervoegde zich een heer, die aldaar in een wacht kamer gelaten werd, doch bij de komst van den geneesheer reeds overleden was. Een kind van ander halfjaar te Drachten dronk, zonder dat de ouders het merkten, uit een theepot, waarvan de inhoud zóó heet was dat het weldra onder smartelijke pijnen bezweek. Een ernstig aan het station te Zwolle verwonde wisselwachter, G. W. Yan de Pol, is overleden. Hij was weduwnaar en laat drie jeugdige kinderen na. Een tienjarig meisje is te Groningen door een tram overreden en weinige oogenblikken daarna bezweken. Een der raderen was haar over hoofd en hals gegaan. Verleden week stal een onbekend man te Briltil (prov. Groningen) een schaap uit de weide. De politie was hom spoedig op het spoor. Toen de dief dit bemerkte, sneed hij zich een diepe wonde in de keel en sprong in het Hoendiep. Het later opge haalde lijk is nog niet herkend. De gemeenteraad vanZwolleheeft/100 toegestaan voor een uitdeeling op het Paaschfeest van eieren en krentenbrood aan de kinderen der beide scholen voor kosteloos onderwijs. De uit- en doorvoer van landverhuizers houdt aan, en soms verneemt men bijzonderheden, welke een eigenaardig licht werpen op het leven van sommigen. Zoo is een Zwitser uit zijn vader land naar Amsterdam gemarcheerd, zonder meer kapitaal dan er benoodigd is voor den overtocht; vandaar, dat hij bedelonde den weg aflegde naar de plaats van inscheping. - Van een buitenman, die voornemens was naar Amerika te verhuizen, wordt medegedeeld dat hij zjjn inboedel in 't ge heim verkocht voor f 200, en wel zoo stilletjes, dewijl hij nogal schuld had. Toen hij was afgetrok ken, komt de kooper met zijn bewijs van eigendom opdagen; doch zie, er kwamen nog drie andere per sonen, die op dezelfde wijze eigenaars van het boeltje waren geworden. De stad Chios is bijna geheel door aard beving vernield; ook Thesme heeft veel geleden. Men schat dat door de aardbeving 3000 personen zijn gedood of gewond. De te Smyrna ontvangen berichten zijn hartverscheurend. De ramp is ver schrikkelijk en overtreft alles, wat men zich den ken kan. Al de loealiteiten van het eiland zijn ge heel onderstboven gekeerd. De schokken duurden nog voort, zoodat de verschrikte bevolking de ste den verliet, zonder de dooden te begraven. Niet minder dan 40,000 personen zijn zonder kleeding, zonder dak en zonder voedsel.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1