jjver aan hot volk eon doorn in het oog was, is or een steen doodelijk getroffen. De politie heeft d irop vuur gegeven, twee personen uit het volk w ilen doodelijk getroffen en 32 gekwetst, sommigen ze r zwaar. Het gevecht duurde geruimen tijd; het volk koos ten slotte het hazenpad. Het parlements lid Dillon, Maandag op eeae meeting sprekende, hoeft verklaard dat voor het vergoten bloed de minis ters Gladstone en Forster verantwoordelijk waren. Te Molenbeek-Saint-Jeau bij Brussel 11 eeu geheele schouwburg tot den grond toe afge brand, waarbjj ook het geheele personeel in de vlam men is omgekomen. De brand ontstond in den nacht van Zondag op Maandag, omstreeks halféén, ter wijl de directeur roet zijne familie afwezig was, en had bij de ontdekking reeds zulk een uitbreiding gekregen dat het niet mogelijk was da zware kis ten, waarin de acteurs en actrices geborgen waren, te redden. Hoewel de schade betrekkelijk gering is (de geheele troep was voor 1000 fr. geassureerd) wordt de ramp door het publiek zeer betreurd, dat nu waarschijnlijk voor geruimen tijd van een ma rionetten-theater zal verstoken blijven. Yan het gebouw zjjn slechts de vier muren overeind gebleven. Dit Madrid wordt berioht dat de Man- zb tares buiten hare oevers is getreden. Tussehen Buelra en Cadiz is do spoorweggemeensehap afge broken. De Guadalquivir is ontzaglijk gewassen. Vier voorsteden van Malaga staan onder water. De koning zal met den minister van buitenlandsche zaken naar Andalusië gaan. De koning van Bolgië zal met zijn vrouw en dochter den 5den Mei naar Weenen vertrekken. De vitriool als wraakmiddel te gebrui ken, is reeds ouderwetsoh en een dame in Hongarijo bedacht daarom iets nieuws om haar ontrouwen echtgenoot te straffen. Eij plaatste onder zijn lodi- kaut een hoeveelheid dynamiet en bracht daar een lout bjj. Toen haar echtgenoot eenige oogenblikken in bed lag, hoorde men een hevigen knal, terwjjl het huis en de omliggende perceelen zwaar bescha digd werden. De ontrouwe man was zoo ernstig verwond, dat hij eenige oogenblikken later over leed. Ongelukkig voor de dame kwam haar mis daad uit, waarvoor zij zich nu voor de rechters zal hebben te verantwoorden. BUITENLAND. Frankrijk. Desseaux, de oudste afgevaardigde der Fransche Kamer (hij vertegenwoordigt Rouaan), werd Zon dag-avond in de „Opóra-Comique" onwel. Men bracht hem naar den foyer en liet een dokter roepen, maar toen deze kwam, was Desseaux reeds over leden. Desseaux, die 83 jaar oud was, leed aan een hartziekte. Uit Algiers wordt van gisteren geseind: Met de inscheping van troepen naar Bona wordt ijverig voortgegaan. Men gelooft dat de vijandelijkheden niet vóór Zondag zullen beginnen. De troepen aan de grenzen hebben last gekregen versterkingen af te wachten, zoo zij niet aangevallen worden. De dagbladen en de publieke opinie verlangen een krachtig optreden. Spanje. Yerleden Zaterdag is onder de vensters van het paleis des hertogs van Santona eene bom ge sprongen, gelukkig zonder dat iemand daardoor gekwetst werd. De „Imparcial" heeft een brief ontvangen, waarin haar aangekondigd werd dat eene bom ook voor haar bureel zou geworpen worden. Volgens een te Madrid loopend gerucht, is te Oporto eene republikeinsche beweging ontstaan en hebben de opstandelingen zich verschanst in den schouwburg. Rusland. Men zegt dat de czaar dagelijks dreigbrieven in zijn jaszakken vindt. Zeven studenten van Jassy zijn wegens nihilis tische plannen van de universiteit verbannen. Men wil weten dat de behandeling van het proces tegen de moordenaars van den czaar, waar van de aanvang op morgen, Donderdag, was be paald, opnieuw voor enkele dagen is uitgesteld. De internationale tentoonstelling, welke in den loop van dit jaar te Moskou zou gehouden worden, is thans definitief tot 1S82 verdaagd. In den aanstaanden herfst zal op de Russische grenzen eene samenkomst plaats hebben tussehen den Czaar, keizer Wilhelm cii keizer Frans Jozef. De plaats zal later bepaald worden. Transvaal. De vluchtelingen uit de Transvaal hebben aan den minister Kimberley een protest gezonden tegen den vrede. De bewoners van de Transvaal, die aan de Engelschen getrouw bleven, klagen over de be handeling die zij van de Boeren ondervindon. „De „Standard"-correspondont is naar Pretoria gegaan. Hij ontmoette de Britscbe gevangenen op weg naar Natal. Zij waren gezond en tevreden over de ondergane behandeling. De correspondent herhaalt zijne vroeger» berichten aangaande het schrikbewind der Boeren en do heerBohende regeeringloosheid. De Britsche kolonisten verklaren het verblijf in de Transvaal ondraagljjk, en voorzien dat zij geruï neerd zullen worden. De Hollanders ia Utrecht ver klaren liever te emigreeren dan onder de Boeren- regoering te blijven. Te Kaapstad had eene heftige anti-Hollandsche demonstratie plaats. Men verbrandde Gladstone's beeltenis en verbrijzelde de ruiten aan de bureelen van de „Cape Argus" en de „Zuid-Afrikaan." Generaal Wood is van Newcastle naar Pretoria vertrokken, zonder eenig eskorto van betcekenis met zich te nemen. Dit wordt, blijkens do berichten van de „Times" en de „Standard", in Natal hoogst onvoorzichtig gevonden. Yenczuela. President Guzman Blanco heeft het congres der Yereonigde Staten van Yenezuola voor 1881 geopend met eene boodschap, waarin over de buitenland- sohe betrekkingen der Republiek o. a. het volgende voorkomt „Op het gebied onzer betrekkingen met het buiten land hebben wij in het afgeloopen jaar met de be vriende regeeringen de beste verstandhouding be waard, mot standvastigheid ons rocht verdedigd, maar tevens op rechtvaardige wijze de rechten der mogend heden erkend. „De Yereenigde Staten van Noord-Amerika, waar aan Yenezuela dank verschuldigd is voor de krach tige wijze, waarop zjj de rechten der Nieuwe Wereld verdedigen, hebben onzen zaakgelastige erkend zoo dra zij officieel kennis droegen van de optreding der constitutioneele regeering hier te lande. -Met do regeering der Nederlanden blijven onze diplomatieke betrekkingen' steeds afgebroken, omdat zij voortgaat te volharden in hare dwaze (absurda) pretentie, zich niet verder bezig te houden mot de reclamation, door Venezuela hij haar ingediend wegens de medewerking, waardoor het eiland Curasao de omwenteling van 1871 ondersteunde en bevorderde, terwijl Yenezuela erkend heeft en voortgaat de vorde ringen te betalen, door Nederland ingediend wegens de schade en nadoelen, door vroegere burgeroorlogen aan Hollandsehe onderdanen toegebracht." Telegrammen. MADRID, G April. De Nederlandache gezant is gisteren door den koning van Spanje ontvangen, ter overhandiging zijner geloofsbrieven. Uit de daarbij gevoerde gesprekken bleek de hartelijkheid der betrekkingen tussehen Spanje en Nederland. DUBLIN, 6 April. Bij eene proclamatie van den onderkoning worden allen, die niet tot het dragen van wapenen gerechtigd zijn, opgeroepen om hunne wapenen vóór den löden dezer bjj de politie af te leveren. Deze bepaling is van toepassing verklaard op 17 graafschappen en op de steden Limerick, Galway en Cork. ST.-PETERSBURG, G April. Baron Alexander Nicolai, gewezen chef van het burgerlijk bestuur in den Kaukasus, is tot minister van onderwijs benoemd in de plaats van Saburoflf, die senator is geworden. De minister van binnenlandsche zaken heeft de uitgave van de te Smolensk verschijnende „West- nik" voor acht maanden geschorst en van het dag blad „Porjadok" de vergunning voor den verkoop op straat ingetrokken. LONDEN, 6 April. De „Morning Post" beweert dat 6ir Charles Dilke en de heer Brassey, leden der regeering, bet blad „Die Freiheit" financieel ondersteunden. L, fcüIOKIV, 6 -A-pril. Commissarissen der stedelijke gasfabriek alhier leggen aan den gemeenteraad over het rapport van hoedanigheid van het gas in de maand Maart 11., uitgebracht uoor prof. P. L. Rijke. De gemiddelde waarde bedroog 1G.52, de grootste waarde 17.47 en de kleinste waarde 15.67 kaarsen. De eenheid is het licht, dat men verkrijgt van eene spermacetikaars, dio 120 Eng. grein por uur verbrandt, en waarvan er G in ééa Engelsch pond gaan. De gebezigde brander is de Sugg's London Argand Burner n\ 1 met 24 openingen en waarbij 5 Eng. kub. voeten (141 kub. d. m.) gas per nur verbrand worden. Het gas be vatte geene merkbare hoeveelheden zwavelwaterstof. Het bedrag van de zwavel in de overige zwavelver- bindingen is altijd gebleven beneden het voor do Londenecho fabrieken vastgesteld maximum van 28 grein in de 100 kub. voeten. Het gemiddelde is ge weest 17.19 grein in de 100 kub. voeten. Het ge middelde ammoniagehalte is geweest 4.18 grein ia do 10# kub. voeten. Het voor de Lcmdensche fabriekea vastgesteld maximum is 4 grein voor hetzelfde aantal kub. voeten. Tegen het verzoek van mej. C. J. G. Yan der Upwioh om eervol entslag uit hare betrekking van derde onderwijzeres aan de school der derde klasse N#. 2 bestaat bjj B. en Ws., na het hoofd dier school gehoord te hebben, geen bezwaar, zoodat zjj den Raad in overweging geven dat ontslag met ingang van 16 Mei a. s. te verleenen. Ten aanzien van de in hare handen gestelde stukken betrekkelijk de verzoeken van J. M. Sobels tot demping en inneming van een gedeelte der sloot langs hot Utreohtsche jaagpad, en van H. A. De Ruyter, ter bekoming in erfpacht van een ge deelte van den grond, vroeger aan C. J. Zaalberg in gebruik afgestaan, deelt de commissie van finan ciën aan den Raad mede dat de tot dusverre ge bruikelijke recognitie van 31/» 's jaars per centiare haar over het algemeen te laag voorkomt, in ver houding tot de waarde die aan don in gebruik te geven grond moot worden toegekend. Zjj zou het uit dien hoofde wenscheljjk achten den in den regel gevorderd wordenden prijs in het vervolg aan een herziening te onderwerpen en zulks iu verband met de verschillende omstandigheden, die van in vloed kunnen zjjn op de waarde van den grond, waarvan het gebruik door de belanghebbenden wordt aangevraagd. Wat de thans aanhangige adressen betreft, meent geuoemde commissie overigens dat er wel termeu bestaan om met den voorgestelden prijs genoegen te nemen, o. m. op grond dat de adressant De Ruyter reeds sedert geruimen tijd in het ganot is van hot gevraagde terrein in zijne betrekking tot de zaak van den beer Zaalberg en het hier alleen geldt eene overscbrjjving van een gedeelte van den vroe ger aan den heer Zaalberg iu gebruik gegeveu grond. In overweging geeft zjj evenwel om aan de erf pacht een termjjn te verbinden, b. v. van 20 jaren, na afloop waarvan eene nadere beslissing kan wor den genomen aangaande de aan dien grond te gevea bestemming, terwijl het raadzaam schijnt het gebruik van het gedeelte gedempte sloot langs hetUtrecht- 8clie jaagpad slechts tot wederopzeggens te ver leenen, ook met het oog op de eventueele opheffing van het gemeenscbappeljjk jaagpad en de splitsing der eigendommen. De Tweede Kamer heeft in hare zitting van hedenmorgen op verzoek van den minister van financiën besloten de verdere beraadslagingen over de Rentewet te schorsen, daar de gisteren genomen beslissingen onvemjjdelijk grooten invloed zullen uitoefenen op de werking der wet zoo die tot stand komt en al dadelijk eene omwerking van verscheidene bepalingen vorderen. De minister acht zich verplicht de gevolgen van de besluiteu der Kamer in ernstige overweging te nemen en na te gaan of en hoe daarin is te voorzien. Hedenmiddag heeft de Kamer nog verschillende kleinere ontwerpen aangenomen. De heer De Jong kreeg verlof tot eene latere interpellatie over deu vee-invoer in Engeland. - Morgen komen andere ont werpen aan de orde. De minister van waterstaat heeft aan de Tweede Kamer eenige inlichtingen doen toekomen op het adres van de vergadering van hoofdingelanden van het Hoogheemraadschap van Delfland, houdende klacht over de benoeming van een Hoogheemraad buiten de voordracht van hoofdingelanden. De slot som daarvan is, dat zoowel uit de geschiedenis van de vaststelling als van de latere toepassing van het kon. besluit van 29 Maart 1822 blijkt dat wel uitdruk kelijk de bevoegdheid tot benoeming buiten de nomi natie van dijkgraaf, president of leden van de bestoren van de waterschappen, daarbij aan den Koning is voorbehouden; in overeenstemming hiermede kan dan ook de benoeming van mr. C. J. E. graaf Yan Bjjlandt tot hoogheemraad van Delfland niet geacht worden in strijd met het bepaalde bij art. G van bet reglement voor het hoogheemraadschap van Delfland. Volgens den minister is bij het be sluit van 1822 de onbeperkte keuze aan den Koning voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2