.V. 6484. Woensdag 6 April, A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. EIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.f 1.16. Francs per post.1.4(1 Afzonderlijke Nommerj.(MB. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regel».1.06. Iaden regel neerP-'7J. Grootere letten naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. Oproeping van de Rrltschc onderdanen, gevestigd in deze gemeente. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEIDEN; Gezien de circnlaire ran den Heer Commissaris des K .nines ia de provincie Zaid-Hollatid, van den 5den Maart, A, N°. 420 (4de afd waarbij wordt verlangd eene opgave vaa bet getal der IMtsche Onderdanen, die in deze gemeente zijn gevestigd Noodigen bij deze alle Rritsclie onderdanen uit, die op 4 Jpril in deze gemeente gevestigd wareD, om daarvan vóór of •p den 11 den dezer opgaaf te doen ter plaatselijke Secretarie. Burgemeester en Wethonders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. S April 18S1. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. der Verordening van den 27sten November 1879 (Gemeenteblad N°. 10); Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd: tet Heer der gebuurte N°. 32, of N°. 7 van Wijk VII, de beer ADRIANUS SCHOUTEN, en zulks in de plaats van den heer JOHANNES DE VLAAM, aan wien op zijn verzoek een eervol •ntslag uit die betrekking is verleend. Burgemeester en Wethonders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 April 1881. B. KIST, Secretaris. LEIBEN, 3 April. Aan het ons toegezonden verslag der Leidsche Spaarbank, opgericht door de afd. der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, over 1880, ontleenen wij het volgendeHet gezamenlijk bedrag der inlagen was in het afgeloopen jaar 371,883.38'/2, dat der terug betalingen 238,816.38, tegen 291,927.25'/, en 222,000.49'/2 in 1879. Het kapitaal aan de inleggers verschuldigd, dat aan het einde van 1879 f732,478.83 bedroeg, is in het afgeloopen boekjaar gestegen tot f 893,841.42. De bezittingen van het hoofdkapitaal vertegenwoordigen, na aftrek van het voordeelig saldo groot f 8162.80'/, dat op het reservefonds wordt overgebracht, een waarde van f 893,841.42, tegen f 732,478.83 in 1879. Aan rente is ontvangen en te goed f 36,107.39 en bijgeschreven f 28,295.58'/,, terwijl die cijfers in het vorige boekjaar respectievelijk waren f 30,775.86'/, en f 24,302.02. Het reserve fonds, dat uit0. 1879 f 46,165.26 beliep, is door ver meerdering met het zoooven genoemd saldo van het hoofdkapitaal, door rente, verkoop van nieuwe boekjes en verkocht materieel, aangegroeid tot ƒ53,405.54. Hiervan is afgetrokken ƒ3251.97 voor administratie kosten, afschrijving van meubilair enz. Het aantal inlagen heeft in 1879 bedragen 11,795, in '80 12,911; het aantal terugbetalingen in '79 5160, in het afgeloopen boekjaar 3939. Als nieuwe in leggers zijn in 1880 ingeschreven 1227, tegen 1093 in het vorige jaar. Het cijfer der geheel afgeloste boekjes bleef beide jaren constant, nl. 636. Het getal inleggers bedroeg uit. December 11. 5904, tegen 5315 op denzelfden datum van het vorige jaar, waarvan er 144 waren (in '79 104) die voor 1000 en daar boven hadden ingeschreven. Tot die inleggers be- hooren echter ook corporatiën, dus vereenigingen van personen. Het gemiddeld kapitaal aan eiken inlegger verschuldigd, bedroeg 151.39'/,, in het jaar te voren 137.86'/,. Mocht de zoo heilzaam werkende inrichting, blij kens bovenstaande cijfers, zich in een niet onbe- langrijken vooruitgang verheugen, zoo leed zij daarentegen treffende verliezen door het afsterven van twee verdienstelijke voorzitters, de heeren J. J. Hubrecht en mr. H. Obreen, en het lid der com missie mr. A. Van Hettinga Tromp, in wier plaats werden gekozen de hoeren G. P. De Neve, Th. M. Roest en H. P. Van Boneval Faure; terwijl in de vacature, ontstaan door het aftreden van de heeren Th. M. Roest en mr. C. H. P. Klaverwijden, werd voorzien door de benoeming van de hoeren P. Van der Velden Erdbrink en mr. W. D. Bosch. - De commissie van controle bestond uit de heeren C. H. Pleyte en W. F. Modderman. Ten slotte maken wij nog melding van eene aan wijzing van het bedrag van inlage en terugbeta ling en van de aan de deelhebbers betaalde rente over een 30-tal jaren, waaruit o. a. blijkt dat het ingebrachte kapitaal sedert het jaar 1849 meer dan verzesvoudigd is, terwijl de eigenaardige fluc- tuatiën, door de verschillende Enropeesche oorlogen in het inbrengen en opvorderen veroorzaakt, daarbij zeer duidelijk in het oog springen. Heden werd de aanbesteding der geniewerken aan de Doelenkazerne alhier gehouden met den volgenden uitslag: Voor het eenjarig onderhoud der kazernegebouwen, begroot op 6420, was inge schreven door de heerenA. Ressenaar te Leiden voor 6710; W. H. Neuteboom id. voor 6900; S. Van Leeuwen id. voor 7000; A. Kloots te 's-Hage voor 7100. Voor een hinnenverving van de kazerne in den Doelen, op 1500 begroot, waren inschrijvers de heeren: Van der Drift, Van Amerom, Cohen en Marks, allen te Leiden, respectievelijk voor 1337, 1645, 1794 en 1980; Eisvogel te Rotterdam voor 1397De Leur te Utrecht voor 1380 en Sterk te Bodegraven voor 1389. De aanbesteding had plaats onder nadere goed keuring vam den minister van oorlog. De stemgerechtigden der Ned.-Hervormde gemeente te Hillegom' hebben besloten, gedurende de eerstvolgende tien jaren, opnieuw de beroeping van predikanten en de benoeming van ouderlingen en diakenen aan den kerkeraad op te dragen. Tot hoofdingelanden van den Haarlemmer- meerpolder zijn verkozen de heerenA. J. E. baron Van Ittersnra (aftredend lid) met 460 stemmen, P. Verkuijl met 348 en J. H. M. Evelein met 356 stemmen. Op den heer H. A. HaDedoes (aftredend lid) werden 169 stemmen uitgebracht. Met groote meerderheid van stemmen is door ingelanden van den Schinkelpolder te Aalsmeer be sloten op de fundeering van den watermolen een stoomgemaal op te richten. Op den staat van afkoop van tienden, over 1880, bevattende, wat de tienden van het staats domein betreft, al de in dat jaar gesloten afkoopen, komen Hillegom en Lisse voor met een oppervlakte van 715 hectaren, 35 aren en 82 centiaren, tot een afkoepsprijs van 575,80; - op dien der tienden van particulieren Warmond met een oppervlakte van 3 hectaren, 69 aren en 37 centiaren, tot een afkoopsprijs van 273. De groote parade, welke op Vrijdag a. s. in Den Haag moest gehouden worden, ter eere van den verjaardag van prinses Sophia der Nederlanden, echtgenoote van den groothertog van Saksen-Weimar- Eisenach, zal ingevolge de bevelen van Z. M., ter zake van den hofrouw, geen plaats hebben. Bij jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blok land te 's-Hage is voor de Transvaalsche Boeren sedert de vorige opgaaf nog ontvangenvan N. N. 100, X. 100, Z. 60, K. en C. 10, derde gift van een vijand der rentebelasting 6, diversen 63.50, door tnsschenkomst van den Ned. consul te Duinkerken 14.28. Bij het hoofdcomité van het „Roodo Kruis" is sedert de laatste opgave, blijkens mededeeling in de Staatscourant van heden, ontvangen 12,160.55, waaronder eene som van 10,000 van het centraal comité in Nederlandsch-Indië en 35.50 van het comité te Sassenheim. Prins Albert van Pruisen is gistervoormiddag per Rijnspoor uit Hanover in Den Haag aangekomen. De jeugdige prinses Wilhelmine zal den Koninj en de Koningin bij het aanstaande bezoek aan Amster dam op 26 April vergezellen. Eenige ingezetenen van Amsterdam hebben zich vereenigd tot een poging om den 300sten verjaardag van de afzwering van koning Philips van Spanje als graaf dezer landen in de hoofdstad te doen vieren. In de vastgestelde nieuwe verordeningen voor de zeemacht zijn de qualiteiten van schieman, schie mansmaat en kwartiermeester van de kapiteinss'oep bij de koninklijke Nederlandsche marine verva len. De Rotterdamsche Tramwegmaalschappij kan over 1880 geen dividend uitkeeren. Ze heeft- een batig saldo van 24.42. Het onvoldoende vervoer- cijfer wordt als de oorzaak beschouwd van de minder goede financiëele resultaten der onderneming. Op ultimo December waren voorhanden 42 gesloten en 18 open wagens, 187 paarden, 1 hit en 10 muilezels. Er is besloten tot aanvaarding der concessie van de lijn Delfshaven-Schiedam. De kerkeraad der Waalsehe gemeente te Rotterdam heeft toezegging van beroep gedaan en doen toekomen aan den heer Louis Bresson, pred. te Tonneins, in Frankrijk. Tot opzichter van de gemeentelijke gasfabriek te Groningen is door den gemeenteraad benoemd de heer A. Payens, opzichter aan do gasfabriek te Nijmegen. De benoeming is voorloopig voor één jaar. Het stoomschip „Voorwaarts', van Batavia naar Amsterdam, is gisteren St.-Vincent gepasseerd. Z. M. heeft met ingang van 1 Mei a. s. be noemd tot directeur van een der rijkstelegraaf kantoren den telegraphist der 1ste kl. A. Van Bommel. Wie hunner, die van een klucht honden, heeft gisteravond in den schouwburg alhier niet zitten schudden van het lachenEr was waarlijk daartoe voor hen gelegenheid genoeg, misschien wel wat t e veel. Von Mosers „Bibliothecaris" toch is een aan eenschakeling van vermakelijken onzin met allerlei grappen, welke men voor een enkele maal wel eens gaarne hoort en ziet, vooral wanneer ze worden uitgevoerd op een wijze als dit nu door de leden van het weldra ontbonden Rotterdamsche tooneel- gezelschap geschiedde. Vlug en levendig werd alles afgespeeld, alsof de tooneelisten zelf pret in de pret van het publiek hadden. Het is Diet wel doenlijk hun die do voorstelling niet bijwoonden, van het stuk in het kort een eenigs- zins juist denkbeeld te geven. Men moet het zelf gezien hebben om het te kunnen waardeerenimmers, dit kan men het toch, want de schrijver heeft het voor niet meer willen uitgeven dan het iseen farce, waarvan de groote deugd bovendien is dat ze zich niet met moraal of zoogenaamden ernst inlaat. Er wordt alleen op de lachspieren gewerkt, niet enkel met gezegden en misverstanden, maar ook met af wisselende en soms onverwachtste scènes. We be hoeven hier slechts aan de spiritistische seance te herinneren. Ook de leukheid, welke de optredenden niettegen staande alles èn in woorden, èn in gebaren, èn in gelaatsuitdrukking, wisten in acht te nemen, was meermalen onbetaalbaar en bracht de toeschouwers voor de enkele uren des te meer in de gewenschte stemming. De heer A. Van Zuylen, die de titelrol vervulde, was niet het minst op zijne plaats, en toen hij o. i. zijn glanspunt had bereikt, werd hem dan ook van uit de loge een groote krans toegeworpen. Het spel van de dames Jeanne De Groot en E. Van Rijk bleef evenmin ongewaardeerd. Ze ont vingen ieder een prachtigen bouquet. De eigenaar digheid waarmede dit gepaard ging, zal zeker wel aan velen niet zijn ontgaan. Immers, geen der beide dames had op het oogenblik zelf genoemde erken ning van haar spel opgemerkt. Eerst kort daarna was dit het geval, maar toen nog slechts gedeeltelijk; zij ontdekten slechts één bouquet. De aanspraken daarop kende echter de eene der andere toe; later kwam de oplossing. Ook dat was een tooneeltje dat de toeschouwers goed deed! De zaal was bij deze voorstelling, waarschijnlijk de laatste van het gezelschap der heeren Le Gras c. zeer goed bezet; alleen voor de loge waren nog enkele plaatsen verkrijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1