Maandag 4 April. iV. 6482. A*. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S meenden1.10. Franco per posL1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regel*.f 1.05. Iedere regel meer0.17). Groottr» letters naar plaatsruimte. KOLONIIEN. BATAYIA, 25 Februari. Tot leden van het Bataviaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen zijn benoemdde heeren G. C. F. W. Mundt, Parakan Salak; mr. G. H Lowe, Samarang; mr. J. Hulshoff Pol, Soerabaia B. Hoetink, Medan; B. C. De Jong, Batavia; jhr H. W. N. Hora Siccama, Batavia; mr. F. H. F. Junius, Celebes; H. J. Hardeman, Samarang; mr, A. D. H. Heringa, BangkalanM. Bock, Batavia, en dr. M. Treub, Buitenzorg. Men deelt mede dat er in de volgende maand bij het wapen der infanterie een promotie van 7 kapiteins kan tegemoet gezien worden. Aan boord van een der stoomschepen ter reede van Soerabaia heeft een derde stuurman jeen matroos dood geslagen, die door hem van diefstal verdacht werd Hij heeft den man natuurlijk maar een kastijding willen geven, doch de stomp kwam aan tegen een abnormale milt, die daartegen niet bestand was en scheurde, met het gevolg dat de man eenige oogen- blikken later bezweek. Het laatste gedeelte van het derde bataljon te Soe rabaia is Zaterdag-morgen naar Malang vertrokken. Uit Tengger klaagt men dat de wegen aldaar erbarmelijk zijn en do tijgers het den bewoners zeer lastig maken. Uit Kadoe en uit Djokdjocarta worden weder kefjoe-partijen bericht, waarbij voor duizenden gul dens geroofd is. In de „Locomotief" wordt door dr. J. H. F. Sollewijn Gelpke in eenige artikelen de wensche lijkheid en rentabiliteit van een proefstation voor planten op Java betoogd. Omtrent de koortsepidemieën op West-Java be helst de „Jav. Crt." bij voortduring uitgebreide statistieken. Volgens de laatste rapporten over de maand November stend Bantam bovenaan, daarop volgden Batavia, Samarang, de Preanger, Probo- lingo en Krawang. De sterfteverhouding tot de be volking was in Bantam 0.308. Aangaande de veeziekte blijven de berichten steeds zorgwekkend. Particuliere tijdingeH houden in, dat de ziekte van uit Cheribon meer en meer "Tagal nadert. In de Preanger is de toestand gunstigvan 4 tot 10 dezer kwam daar geen geval van vee ziekte voor. De veelooze streek te Sumedang met paggers is voltooid. Krawang heeft thans het meeste te lijden. Alleen op de Pamanoekan en Tjiasem- landen werden van 23 Januari tot 5 Februari 2113 beesten als aangetast of verdacht afgemaakt. Omtrent Atjeh valt weinig bijzonders te vermel den. Weder zijn hoofden in onderwerping gekomen en de oorlogspartjj neemt af. Al de havens zijn voor den handel opengesteld, behoudens vooraf gaande visitatie der schepen te Oleh-leh. De be ruchte benting te Matoe Iliq zou, volgens Atjehsche berichten, verlaten zijn. De opstand in de Transvaal heeft in deze kolonie allerwege hartelijke belangstelling opgewekt. Mot geëvenredigde verontwaardiging is dan ook gisteren hier het bericht ontvangen van de houding door het hoofdcomité van het „Roode Kruis" in Neder land aangenomen. Door den gouveroeur-generaal van Ncd.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Overgeplaatst: door den directeur van het binnenl. best. van het bcschdistrict Toeban-Bodjonegoro naar het boschdistrict Tegal-Pekalongan de opz. 3de Li. Y. N. Hornung; van het boschdistriet Kgawi-Soerakarta naar het bosch district Toeban-Bodjonegoro de ben. opz. 2de kl. C. Grondhout. Ontslagen: eervol uit zijne betr wegens ziekte, de 2de comm. bij de algem. rekenk. H. J. Wessel»; eervol uit 's lands dienst, de klerk op het borc-au van den chef over den geneesk. dienst F. F. Vau Lingen en de ambt. op non-set mr. Th. F. Thurkow; ui', 's lauds dienst, de gew. adsist -re.- van Kcetei VV. A. Scitz. caoeind: tot re», da Oostkust tst, Sumatra Tl. K. ever - tot re», van Tersate jhr. Th. G. Boreel; tot ads.-res. van Perua- lang, tevens vendum., C. E. G. Ottenboff; van Brebes J. M. Van Blommensteinvan Sragen J. W. Middelburg; tot ads.-res. voor de politie te Samaraog J. A. B. Wiselins; tot hoofdcoram hij het dep. van ond., eered. en ngverh. J. W. Jagtmantot ads.-iug. bij den waterst. L. J. C. Van Es; tot secr. bij e wees- en boedelk. te Padang A. M. Wittenrood; tot adj.-teer. bij de wcesk. te Batavia mr. D. Beets.; tot zontverkooppakhuismeester te Karang Antoe, W. H. Bloem. Belast: met de tijdelijke waar neming der fonctiën van voorz. der landraden te Magelang en Temanggoeng (Kedoe) mr. M. Levie. Goedgekeurd: door den directeur van justitie: dat door de landraden te Bezoekie is ontslagen, eervol, wegens vertrek, als buitengewoon snbst -grif. bniteo bezwaar van den lande, bij die rechtbank H. C. A. G. De Vogel; dat te Indramajoe is benoemd tot buitengewoon subst.-vriff buiten bezwaar van den lande mr. B. Nijman; dat te Madiogn is benoemd tot buitengewoon subst.-griffbuiten bezwaar van dei lande mr. A. C. M. Van Lawick, beiden rechterlijk ambtenaar. Toegovoegd door den dir. van het binnenl. best.; aan den hontv. belast met het beheer over het boschdistrict Samarang, de technische ambt. van het boschwezen A. E. Dudok Van Heel, «n benoemd: tot opz. 2de kl C. A. Floris en L. E. Doelitsob; tot opz. 3de kl.Ch. F. Hagestein, G W. Lemmers en Z. A. O. I-aak. Verleend: een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den resident van Banjoemas C. De Clercq Moolen- burgh en aau den ing. 2de kl. bjj deD waterst. H. G. C. M. Hamming. Benoemd: tot onderw. 2de kl. bij heto 1. o. voor Europeanen en gelijkgest. G. J. Van Essel; tot 3den comm. bij het dep. van onderw., eered. en nijverheid B. E. A. Jacques. Ontslagen: eervol, wegens vertrek, als lid van den res.-raad te Benkalis H. W. Nyenhnis en J. S. S. C. Cezard. B e n o c ra Ar tot lid van dien raad G. G. F. Von Lindhcim, 1ste luit. der inf., milit. comm. aldaar, en P. G. Van Akkere. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: de kapt. der inf. P. O. Gaal, van Soerabaia naar Weltevreden; de off. v.gez. O. F. CaDDegieter, van Weltevreden naar Kadong Kcbo, eu J. Scbülein, van Weltevreden naar Salatigade ond. intendanten 2de kl. H. Wilkens, van Macassar naar Samarang; M. Lafon- tainc, van Pontianak naar Samarang; P. M. E. Socters, van SamaraDg naar Pontianak; dc 1ste luits. kwartierm. N. J. Van der Bent, van Soerabaia naar Batavia; E. H. Veiner, van Band- jermassiu naar Batavia, en J. E. Van Schaik, van Mr.-Cornelis naar Bandjermassinde apothekers 1ste kl. G. K. Timmer, van Atjeh naar Soerabaia; E. Polak, van Weltevreden naar Atjeh; en de 2de kl. H. K. BoramezijD, van Atjeh naar Weltevreden; A. H. Hisgen, van Tjilatjap naar AtjehB. Frijliuk, van Willem I naar Tjilatjap; de off. v. gez. 2de kl. F. G. A. Huber, van Kedong-Kcbo naar Atjeh; dr. E. H. Bimmerman, van Salatiga naar Atjeh; dr. R. A. J. Snethlage, van Atjeh naar Weltevreden C. W. E. Stumpff, van Atjeh naar Macassar; de kapt. kwart. S. Bendeler, van Batavia naar Atjeh; de 1ste luits. kwartierm. C. Kaakebeen, van Atjeh naar Mr.-Cornelis; H. W. G. Wilde- rink, van Atjeh naar Soerabaia. Verleend: een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan de officieren van gez. 1ste en 2de kl. J. H. Van der Leeuw en J. B. Vah Delden. Ver gund: aan den van het leger in Nederland bij dat in Ned.- iDdië gedet. 2den thaus lsten luit. kwartierm. bij de mil. adra. J. P. Arimont, na 15 Maart 1881 Daar Nederland terug te kecren. Verleend: een 2-jarig verlof naar Europa wegens ziekte, aan den magazijnmeester der artillerie 21e kl. (1ste luit.) B. L. E. A. Von Plessen Hohen EntriDgen. Overgeplaatst: de 2de luit. der inf. B. J. Eekhout, van Djokdjokarla naar Atjeh. Geplaatst: in de 3de mil. afd. de onlangs uit Neder land aangekomen 1ste luit. der inf. J. W. F. H. Tissot van Patot. Departement van Marine. Overgeplaatst: van Zr. Ms. st. „Atjeh" op Zr. M3. ramtorenschip „Koningder Nederlanden" de off. van gez. 1ste kl. J. J. Borst; van Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. st. „Atjeh" de uit Nederland verwa-ht wordende off. v. gez. 2de kl. W. N. De Graaf. Vergunning verleend orate repatriëefen aan den kapt. luit. tee zee H. Guyot. Trou.iv-, Geboorte- en Doodberichten. GEHUWD. F. H. C. Botellho eu M. A. C. Schöoherr, Padang. A. P_ J. Vogelpoel en M. A. Van Vloten, Bata via. J. Wouters en R. F. Barentz, Samarang. W. R. De la Rarubalje en M. J. Braakman, (bij Volm.) Tjilatjap en Batavia. H. J. Bijlcveld en E. Van Bloemen Waauders. (bij Volm.) Batavia en Salatiga. A. W. Broes Van Dort en Ch. Fischer, Palembang. L Geesdorp en J. N. M. Cohen, Ba tavia. J. Ch. Scheuer en J. Ohl, Samarang. N. J. Kol- lenijn en II. M. H. Schadee, Bodjonegoro. II. Schroder en C. J. Van Blokhuizen, Batavia. i. M. Stok en J. A. Blau- kert, idem. J. A. Van Riju Van Alkemade en A. M. Dyi- hoorn (bij Volm.) Gouda. J. W. Hendrix en M. Th. H. Linssen, Roermond. P. J. Hoyer en E. P. Bach, Samaraog. BEVALLEN, M. Rombouts geb. Van der Kan D., Sama rang. C. Jagtmans geb. Pons D., Batavia. L. H. Rijn- ders geb. Stoelman Z., Soerabaia. M. F. H. Polack geb. Vau Hien Z., idem. L. Suermondt geb. Netscher Z., idem. D. Rufi geb. Postma D., Banjoemas. E. Van Mourik geb. Breevoort Z., Djokdja. J. H. Van Blomm-sttin geb. üoyer Z., Suerabaia. M. E. R. De Vries geb. Tol'ohr Z., Batavia. M. E. Guérin geb. Van Güinster D., idem. Mevr. Wiggcrs ;eb. Williuk Ketjen D., Madioen. --,A Keasberry geb. Lnoo! Z., Waroe. OVERLEDEN. A. Berger M. 54 j F'.-mbang. T. De la Motte M„ Pekalongan. M. H. Vraneken V., Batavia. M. G. E. Van Blommestein geb. Herrebrugh., St. „Voor waarts." W. H. Humme M., Peppoh-Sidho-Ardjo. S. J. Moilcma M. 48 j. Siodanglaia. J. M. P. Brouwer K. 4 j., Passoeroean. V. L. Israel K. 5 m., Modjokcrto. C. Jo hannes geb. Berghuis, Soerabaia. 1'. W. Van Hengel K. 3 Samarang. C. N. Gorter jong. 18 j Batavia. J. Fr. oia jd, 18 j., Tioeroeg. M. E. Yap fieriling K. G m., Kedirie. BUITENLAND. Frankrijk. De Senaat heeft met 138 tegen 134 stemmen, niettegenstaande een rede van den heer Furry, aangenomen een amendement van Bérenger, be helzende dat de intrekking der „lettres t 'obé- dience" niet toepasselijk zal zijn op onderwijzers en onderwijzeressen die vóór 1 Maart 1881 in functie waren. Uit Algiers wordt gemeld dat de troepen, uitgezonden om de Algerjjnen te beschermen, een levendig gevecht gehad hebben met de Tunesische vrijbuiters. Het gevecht was bij het afzenden van het bericht nog niet geëindigd. Duitschland. De Duitsche rijkspartij, de Duitsch-conservatieven, het centrum, de nationaal-liberalen en de Polen ondersteunen eenstemmig het voorstel van den heer Windthorst, betreffende internationale maatregelen tegen moord of poging tot moord op souvereinen; de Fortschrittspartij en de secessionisten besloten het voorstel van Windthorst in beginsel te ondersteunen. Het bij den Rijksdag ingekomen voorstel van den heer Windthorst tegen den vorstenmoord is door 276 afgevaardigden van alle partijgroepen onderteekend. Groot-Britannië. In het Lagerhuis heeft Grant Duff verklaard dat de regeering geen tijding heeft, dat de Boeren met het garnizoen van Pretoria gevochten hadden. Do heer Childers verklaarde dat het gezamenlijk getal troepen in de Transvaal en Natal 12,000 bedraagt. De heer Northcote zeide dat een spoedig debat over de Transvaal wenschelijk was, en dat de heer Hicks Beach daarom een motie zou aankondigenhij wenschte echter vooraf te weten, of hot Huis ver dere documenten zouden worden voorgelegd. De heer Gladstone zal de vraag Maandag beantwoorden. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, de heer Harcourt krijgt, voortdurend cadeaux door tusschenkomst van de post. Thans weer ont ving hij een doodkist in miniatuur. Rusland. De verkiezingen voor den stadsveiligheidsraad te St.-Petersburg hebben alle reeds plaats gehad. De „Agence Russe" verneemt dat de regeering ook andere steden op haar verzoek dergelijke inrichting zal schenken. Het proces tegen Russakoff, Jeliakoff, Micha- iloff, Hesse, Helfmann en Sophie Peroivskaja is nu officiëel op 7 April vastgesteld. Naar men zegt, heeft de politie weder eenige belangrijke arrestatiën gedaan, waaruit opnieuw bleek dat de nihilisten ook onder het corps offi cieren aanhangers tellen. Ook moet wederom eene geheime drukkerij ontdekt zijn. Turltlje. Men verzekert in do diplomatieke kringen dat de Grieksche minister Koumondouros de door de Porte voorgestelde grensregeling onaannemelijk ver klaard heeft en op het verkrijgen van Pre vos a blijft aandringen. Marktberichten. Leiden, 2 April. Ter markt werd heJen aangevoerd Tarwe 10 hectoliter. Wintertarwe f 10.a f 10.50. Zomer- tarwe ƒ9.— a 9.50. Rogge 11 H. L. Winterrogge f 8,50 a f 9.Zomerrogge f 7.50 a f 8.Gerst 9 H. L. Zomergerst 5.50 a f 6.Chevalier-gerst f 7.25 a f 7.75. Haver 12 H. L. Zware Haver 5.a/"5.00. Lichte Haver f 4.25 a 4.50. Duivenboonen 7 hectol. f 8 50 a f 9 25. Paardeuboonen 9 hectol. 8.a 8.50. Graaboter 7350 kilogr., 1ste qualit. vat f 60.a 04. Schei- 2de qualit. V-1 v&t f 50.a 54Grasboter 1ste qualit. per kilogr. 1 50 a 1.C0., Schei-2de qualit. perkilogr. f 1 25 a f 1 35. U ."«of, ""OOOdubb hectol.. 0.22.V» a/0.25.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1