zijn aanzienlijk vermogen geheel aan vreemde per sonen had vermaakt. De zoon ergerde zich hier zoo over, dat hij een bediende overhaalde om zijn vader te vermoorden en het testament te stelen. De be diende voldeed aan den wensch van zijn jongen meester en sloeg den oude met een gewicht van een klok zoo geweldig op het hoofd, dat deze eenige .oogenblikken later overleed. Beide misdadigers heb ben bekend en bevinden zich in handen van het gerecht. Door het hof van Assises te Gent is ter dood veroordeeld zekere Dobbelaere, de moordenaar van de dames Wattine te Rijssel. Die moord had onder de volgende omstandigheden plaats: Den 4den September van het vorige jaar verschafte zich de politie te Rijssel met geweld toegang tot de woning der dames Wattine, moeder en dochter, die alleen woonden en zich sedert den löden Augustus niet vertoond hadden. Men vond slechts de gruwelijk verminkte lijken der ongelnkkige vrouwen, die het slachtoffer waren geworden van den roep van rijk dom waarin zij stonden. Alles was gestolen effecten, bankbiljetten, goud, zilver, gezamenlijk ter waarde van omstreeks 100,000. Het eenige spoor door den moordenaar nagelaten, was een hamer, die tot het plegen der misdaad gediend had, en gewapend met dit corpus delicti kwam de Fransche politie, door een fijn en zorgvuldig onderzoek, tot de weten- Bchap dat die aan niemand anders kon toebehoord hebben dan aan zekeren Dupont, die na de gebeurtenis van 15 Augustus eensklaps Rijssel verlaten had, en zich thans te Brussel ophield. Deze Dupont bleek niemand anders te zijn dan genoemde Dobbelaere, een Belg van geboorte, oud-onderofficier bij het Belgische leger, door hetzelfde gerechtshof dat nu zijn doodvonnis uitsprak, reeds vroeger wegens valschheid in geschrifte bij verstek tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. In de Landry-str aat te Parijs is dezer dagen een driejarig meisje, het kind van zekeren F. aldaar, toen zij met een boterham in de hand de plaats opliep, door eenige varkens van haren vader onder den voet geloopen en dermate gebeten, dat zij een nar later den geest gaf. Een deel van het gezichtje was door de dieren verslonden. De „Daily News" spreekt het bericht tegen dat de Engelsche regeering tot de vervolging der socialistische „Freiheit" overging op aandrang van de Russische regeering, maar meent dat zij op dien van Duitschland geschiedt. De zaak van den redacteur Most is gisteren, na het hooren van getuigen en politie-agenten, naar den rechter verwezen, waar zij over acht dagen behandeld zal worden. In de „Freiheit" las men dezer dagen het volgende: „Triomf, triomfI het woord des dichters is vervuld; een der afschuwelijkste tyrannen van Europa, wiens onder gang lang gezworen was, de keizer van Rusland, is niet meerverleden Zondag-middag is het monster met krachtige hand afgemaakt." En in een ander nummer van hetzelfde blad: „De daad moet niet uit het oog verloren worden; alzoo voorwaarts tot de daadl Ieder man voor zich moet vast besloten zijn, zijn leven op het spel te zetten; er is sjephts één doel en één weg, dien wij hebben in te slaan 5 cjftt |8 de gewelddadige omverwerping der hedendaagscke ï^r.uappij. In den ftomeW^n tijd had zelfs een senator den moed, om een nietswaardig despoot met den dolk van den troon te stooten. Onze tegenwoor dige staatslieden zijn van hetzelfde deeg als de despoot, en omdat die bandieten zoo ontaard zijn, geldt voor hen hetzelfde vonnis als voor den despoot zeiven. Het volk moet hen richten gelijk zij het verdienen, en wij, wetende dat wij aan oüs zeiven overgelaten zijn, moeten het als onzen heiligsten plicht en ons ernstigst streven beschouwon, zeiven de hand aan het werk te slaan." Most moet het auteurschap van het beruchte artikel erkend hebben. Bij zijne arrestatie ter drukkerij door vier geheime politie agenten, wierpen deze de zetters en drukkers uit het bureel, namen ze de sleutels en drukvormen voor het nieuwe nommer in beslag, alsmede vele docu menten en brieven. buitenland. Frankrijk. De ministerraad heeft besloten het besluit van den Parijschen gemeenteraad omtrent den prefect van politie niet te vernietigen. De heer Andrieux is niet voornemens zijn ontslag te vragen. Reeds is gemeld dat de drie preteeten van Algerië op non-activiteit zijn gesteld- een beleefde vorm van ontslag. Deze maatregel schijnt een ge volg te zijn van de interpellatie over het bestuur des heeren Albert Grévy in de Kamer, bij welke gelegenheid de Algerijnsehe afgevaardigden hunne klachten staafden met inlichtingen, welke zij slechts door tusschenkomst der bedoelde heeren konden ge kregen hebben. Dnitsclilaud. Wederom werd gisteren eene bijeenkomst van leden van den Rijksdag ter bespreking van het misbruik van ontplofbare stoffen gehouden, onder voorzitterschap van graaf Stolberg. Men nam een voorstel van den heer Windthorst aan: „den Rijks kanselier te verzoeken, het tot stand komen eener overeenkomst met de regeeringen van andere Staten te beproeven, waarbij iedere Staat zich jegens de overige verbond1°. straf te bedreigen tegen moord of poging tot moord op het Hoofd van een Staat, ook al kwam het misdrijf niet tot een begin van uitvoering, alsmede tegen openlijke aansporing tot zoodanig misdrijf, zoowel teu opzichte van «igene burgers als van tijdelijk binnen dien Staat zich ophoudende vreemdelingen2°. laatstgenoemden, als zij moord of poging tot moord pleegden, aan hunne regeering op haar verlangen uit te leveren." Het voorstel wordt onmiddellijk naar den Rijksdag ver zonden. Graaf Wilhelm Bismarck had nog een ver der strekkend voorstel gedaan betreffende hande lingen ter voorbereiding van moordaanslagen. De „Reichs-Anzeiger" behelst de benoeming van den heer Busch tot ondersecretaris van Staat voor buitenlandsche zaken. Gr z-oot-Bi'i tfinnië. Het Engelsche Lagerhuis heeft met 108 tegen 28 stemmen een motie van den heer A. Dilke verwor pen, waarin de wenschelijkheid werd uitgedrukt van het invoeren van het decimaalstelsel voor mateH, munten en gewichten. De regeering wilde zelfs geen enquête betreffende do zaak toestaan. Transvaal. Rechtstreeksche berichten nit Zuid-Afrika in dato 8 Maart melden dat de sluiting van den wapen stilstand een goeden indruk op de Zuid-Afrikaners gemaakt heeft, maar de ultra-Engelschen waren wrevelig en beschouwden de Transvaalsche Boeren nog altijd als rebellen. Zij gaan voort met valsche voorstellingen en uitstrooisels tegen de Boeren en Hollanders. De Zuid-Afrikaners prijzen zeer generaal Wood, den populairsten Britscben krijgsoverste in do Kaapkolonie. Het hoofd der patrouille, die kapitein Elliott heeft doodgeschoten, moet in banden der republi- keinsche overheid zijn. Zijne zaak moot leelijk ge noeg wezen, maar niet zoo erg als kapitein Lam- bart verhaald beeft. Hoe bet zij, de zaak zal streng worden onderzocht. In het Hoogerhuis hield lord Cairns gisteren een redevoering van twee en een half uur, waarin bjj opheldering verlaDgde nopens de schikking met de Boeren, en ten heftigste de politiek der regeering aan viel, welke Engeland smaad berokkende en ontmoe digde. De heer Kimberley verdedigde de regeering, welke het land uit de verlegenheid redde, waarin het vorig Kabinet het gestort had. Wanneer de oorlog had voortgeduurd, zou een groot gedeelte van Zuid-Afrika daarin betrokfean zijn geworden. De oorlog was bovendien het Engelsche volk niet naar den zin geweest. Het gebeurde te Potchefstroom moet nog opgehelderd worden. Lord Cranbrook, lord Bury en lord Salisbury laakten scherp de handelwijze der regeering in zake de Transvaal. Dó gevoigae politiek was füê van capitulatie en alles behalve geschikt om het gezag der koningin te hahdhaven. Lord Northbrook en lord Selborne verklaarden dat de gedragslijn door de regeering aangenomen niet is af te keuren. Volgens een „Times"-telegram uit Durban zullen er noordelijk van Newcastle gestationeerd worden: drie regimenten paardenvolk, drie compagnieën ge nie, drie batterijen artillerie en bet noodige voet volk. Ook te Newcastle zelf blijft een sterk Engelsch garnizoen. Uit Newcastle wordt van gisteren gemeld: Men verzekert dat de Boeren die Pretoria ingesloten hielden, versterkt door de Boeren, die Potchefstroom belegerden, en de twee kanonnen, welke zij daar veroverden, een uitval van het Britsche garnizoen hebben afgeslagen, de soldaten tot in het fort vervolg den en hun zware verliezen toebrachten. Telegrammen, MADRID, 31 Maart. Bij koninklijk besluit is het aan vreemde schepen verboden in Spaanscbe havens binnen te loopen. LONDEN, 31 Maart. (10 uren avonds). Bul letin betreffende de ziekte Yan lord Beaconsfield: „De lijder heeft den dag rustig doorgebracht. De kenteekeuen zijn hedenavond iets gunstiger. De geneesheer zal den nacht bij den patient door brengen." ALEXANDRIE, 31 Maart. Ferdinand De Lesseps heeft concessie gekregen tot het graven van een kanaal en het maken van een spoorweg van Ismaila tot Port-Said. LONDEN, 1 April, De „Daily News" meldt dat de Engelsche regeering besloten heeft zich niet te doen vertegenwoordigen ter internationale munt- conferentie te Parijs. De staatsinkomsten hebben over het afgeloo- pen kwartaal 750,000 pd. st. meer bedragen dan over gelijk tijdvak in 1880. Hot cijfer der inkom sten over. het geheele jaar is 84,041,288 pd. st., zijnde 2,776,233 meer dan in het jaar te voren. GKIUSCIV, 1 April. De 1ste luit. H. P. Staal, van het 4de reg. inf., wordt gedetacheerd bij het 3de reg. huzaren te 's-Hage. De Tweede Kamer heeft in hare heden gehouden zitting, na uitvoerig debat, art. 5 der Rentewet en de daarop voorgestelde amendementen, speciaal dat van den heer De Beaufort om dividenden vrij te stellen, in stemming aangehouden tot na art. 11. De therm. Fahr. teekende gisteravond om 5 u. 44°, 8 u. 46°, 10 u. 36°; hedenmorgen om 5 u. 32°, 8 n. 36°, 12 u. 49° en 's nam. 4 u. 52°. WindN.-O. Het stooms. „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Port Said en vertrok heden. De advocaat mr. J. K. H. Enderlein heeft in de heden gehouden zitting van den hoogen raai den eed als procureur afgelegd. Ofschoon de juiste cjjfers van den uitslag der herstemming over het Nuts-secretariaat nog niet bekend zijn, kan toch worden medegedeeld dat de meerderheid is verkregen door mr. A. Ker- dijk; het verschil is ongeveer 150 stemmen. Door stemgerechtigde ingelanden van den polder Barwoutswaarder is met meerderheid van stemmen besloten in plaats van de molens een stoomgemaal op te richten. Het langdurig proces tusschen den tap jtfabri- kant Yoyson te Abbeville en den heer Pander te 's-Gravenhage werd eindelijk heden door deHaag- sehe rechtbank beslist en wel ten voordeele van eerstgenoemde. De heer Pander werd veroordeeld tot betaling van de door hem gekochte tapijten en voorts in al de kosten van het proces. Het prachtige „Hotel Rouge" te Baarn is gister namiddag geheel door brand vernield. KOLONIËN. BATAYIA, 2 Maart. Heden is afgeloopen het examen voor commies tweede klasse bij den post- en telegraafdienst. Van de elf candidaten commiezen zijn er vier ge slaagd, namelijk de heeren: Mossel, Bogaardt, Smeets en Angenent. Te Soerabaia wordt thans door de rechtbank de beruchte zaak behandeld van d$n diefstal van ƒ30,000, in Februari 1879, door middel eener val sche cheque, bij het kantoor der Jayasche Bank aldaar gepleegd. Op het te Koeteij gestationeerde oorlogsschip „Deli" gijn, volgens het „Macass. Handelsbl." 5 man aan berri-berri overleden, en zou in Straat Macassar een Europeesch getuigd schip gestrand zijn. Por stoomschip „Tamborah" zijn de bemanning en de passagiers van het op de Sangir Eilanden gestrande Engelsch barkschip „Fanny" te Macassar aangebracht. Een der zes voornaamste vorsten van Wadjo (Celebes), met welk rijk eenigen tijd geleden moei lijkheden dreigden te ontstaan, is met prinsen en gevolg den gouverneur van Celebes zijne buide komen bewijzen. Uit Atjeh bericht de correspondent van de „Locomotief," dat te Anak Galoëng op 7 Februari 11. wederom een overval van soldaten door Atjehers heeft plaats gehad. Twee soldaten werden mot de klewang geveld en de geweren ontnomen. Te Soerabaia heeft volgenshet „Soerab. Handelsbl." op een ter reede liggend schip doodslag plaats ge had, door een derden stuurman gepleegd op een matroos. Omtrent de veopest is weinig nieuws te vermel den. De „Locomotief" bericht dat in de afdeeling Goeboek een hevige ziekte onder de karbouwen is uitgebarsten, waardoor in weinige uren elf dezer dieren stierven. Een gouvernements-paardenarts uit

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2