T. 6480. Vrijdag 1 April. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. De Rijkspostspaarbank op 1 April. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regels.f 1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. De directie der Rijkspostspaarbank heeft het nut en de inrichting van die instelling in een klein geschrift op zeer bevattelijke wijze uiteengezet. Van regeeringswege zal dit geschrift op ruime schaal worden verspreid, zoodat iedereen met den inhoud daarvan bekend kan worden. Aan alle postkantoren alsmede aan de hulpkantoren, die voor den dienst der Rijkspostspaarbank geopend worden - onder deze behoort uit den omtrek Katwjjk-binnen - zullen na 1 April exemplaren van dat geschrift in toereikenden getale verkrijgbaar zjjn, zoowel voor belanghebbenden als voor hen, die genegen zjjn het in hun kring te verspreiden. Nadat op de beteekenis van de waarlijk groote instelling is gewezen, wordt in het geschrift meege deeld op welke wijze de Rijkspostspaarbank zal werken. Hg, die inlegger in die spaarbank wensebt te worden, begeve zich slechts naar het naastbjjge- legen kantoor of hulpkantoor der posterijen. Na de opgave wie en wat hij is, wordt hem kosteloos een spaarbankboekje uitgereikt. Het geld wordt aan den postbeambte overhandigd, die het bedrag inschrijft in het spaarbankboekje. De inlegger behoeft slechts eens in het jaar - en wel jaarlijks in de maand, in welke hij inlegger is geworden - zijn spaarbank boekje naar Amsterdam te zenden, opdat de rente daarin kunne worden bijgeschreven. Wat de terug betaling betreft, deze is volkomen gewaarborgd door de bepaling der wet: „de Staat waarborgt zonder eenig voorbehoud aan uitleggers de teruggave hunner inlagen en de betaling der aan hen verschuldigde renten." Reeds dadelijk op 1 April worden alle post- en bijkantoren voor den dienst der spaarbank openge steld. Daarnaast een zeker aantal hulpkantoren. Geleidelijk wordt het aantal dezer laatste uitgebreid, zoodat na eenigen tijd alle plaatsen, waar een hulp kantoor gevestigd is, ook in het voorrecht van de gelegenheid tot deelneming aan de postspaarbank zullen deelen. De tijd, waarop de kantoren voor de spaarbank zaken geopend zullen zjjn, is dezelfde als die voor de gewone postzaken, zoodat dagelijks - ook op Zon en feestdagon - gedurende geruimen tijd een ieder zjjn gelden zal kunnen inbrengen. Inlagen in geld mogen niet kleiner zjjn dan 25 centsin het belang eener eenvoudige administratie wordt er zelfs op aangedrongen die geldinlagen uitsluitend uit 25 cents of veelvouden daarvan te doen bestaan. Om tegemoet te komen aan hen, voor wie een inbreng van 25 cents tegeljjk nog te bezwarend is, zijn formulieren kosteloos verkrijg baar gesteld. Deze bevatten 20 vakjes voor even zooveel frankeerzegels van 5 cents. Alleen deze frankeerzegels, niet die van hooger of lager be drag mogen er op worden geplakt. Wanneer het formulier vol is en de bezitter dus een gul den aan 5 cents-frankeerzegels bjjeen beeft kan hij het aan het kantoor brengen, waar tegen in trekking van het beplakt formulier het bedrag van één gulden in het boekje wordt ingeschreven. Hierbjj wordt opgemerkt dat langs dien weg het vaak in gewikkelde en tjjdroovende beheer eener school- spaarbank tot onbeteekenende afmetingen wordt her leid. Wie kleine fooien te geven heeft en die in den vorm van formulieren met postzegels geven wil, kan daardoor menigeen het goede pad wjjzen. De spaarbank werkt voor het gansche land. Al heeft men bijv. te Leiden zjjn spaarbankboekje gekregen, toch kan men op datzelfde boekje te Leeuwarden zoo goed als te Middelburg, te Alk maar zoo goed als te Yenloo, verdere inlagon doen of terugbetaling van het ingebrachte erlangen. Wie naar elders verhuist; een dienstbode, die in een andere stad in betrekking komt; een schipper, die het land doortrekt; een werkman, die door zjjn werkgever tijdelijk op reis gezonden wordt, zij allen hebben overal slechts hun boekje mee te nemen om ook overal elders een postbeambte te vinden, die hun geld in ontvangst neemt of hun terugbetaalt wat zij te goed hebben. Ten slotte herinnert het geschriftje der directie nog aan het groote nut van sparen uit een stoffeljjk en zèdeljjk oogpunt. LKI»EN, 31 Maart. B. en Ws. raden gunstig op een verzoek van J. M. Sobels, om vergunning tot demping van een gedeelte der sloot tusschen het Utrechtsche jaagpad en zij» perceel onder de gemeente Zoeterwoude, Sectie A, Nos. 2943 en 2944, en het gedempte gedeelte aan zijn erf te trekken, mits door eene behoorljjke schut ting van het jaagpad af te scheiden en tegen be taling eener jaarljjksche recognitie van f 1.47 ten behoeve der gemeenten eigenaressen van het Utrecht sche jaagpad. Zjj raden eveneens gunstig op de verzoeken van A. A. Owel en T. H. Hulsteyn, tot het leggen van uitloozingen, de eerste naar de Middelstegracht uit het perceel N°. 28, de laatste naar den Ouden Rjjn uit het pand N°. 41. Ook raden zjj gunstig op een verzoek van H. A. De Ruyter tot het in erfpacht bekomen van een gedeelte van den grond in de Haverstraat, vroeger aan den heer C. J. Zaalberg in erfpacht uitgegeven, en zulks tegen betaling eener jaarljjksche recognitie van f 32.48. Zjj geven in overweging hun college te mach tigen tot het doen rooien van twee boomen aan den Stationsweg, ten behoeve van de werken van den Rjjnlandschen Stoomtram. Zjj raden gunstig op het verzoek van dr. A. E. Simon Thomas, om continuatie als praelector inde verloskunde. De commissie van financiën raadt tot goedkeu ring van een suppletoire begrooting van een staat van af- en overschrjjving van het stedelijk werk huis over 1881. Yoor de betrekking van 3de onderwjjzeres aan de meisjesschool 2de klasse is de volgende voor dracht opgemaakt: mej. W. Yan Romburgh, mej. M. La Lau en mej. M. Paber. Aan die betrekking is eene bezoldiging verbonden van ƒ550, -f- f 100 voor het onderwjjs in de Fransche taal. Aan den burgemeester dezer gemeente is ten behoeve van de noodljjdenden door den watersnood nog ter hand gesteld een bedrag van één gulden. Gedurende het vierde kwartaal van 1880 werden aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende voor het buitenland bestemde brieven, die door onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden: België: F. Yan Woerkom, Antwerpen; Meenwsen, A. Van Biet, A. Hakkenberg, Brussel. Duitsch- land: S. C. Yoormann Zn., Cronenberg; Jotten, Dusseldorf; B. Yan Kleef, Emmerik. Engeland: Teather brothers, Bradford (2 stuks); Miss Lee, Brighton; M. Yan Hes, Landen; M. Peacock,New bridge; Th. Wood, Wakefield. Frankrijk: Gazette 1' Etudiant, Lilies; Mrs. Grahame, mej. Nyon, mevr. St. John, Parijs; A. Granitz Zoon, Tourcoing. De gemeenteraad van Leiderdorp heeft heden besloten de steenen bruggen in den Lagen Rjjndjjk van af de grensscheiding van Leiden tot het Leider- dorpsche hek voor rekening der gemeente te ver lagen. Reeds menigmaal hebben op die bruggetjes ongelukken plaats gehad, zoodat vele inwoners liever langs den Hoogen Rjjndjjk rijden, doch alsdan twee tollen moeten betalen, waarvan zij in het vervolg, als deze weg even veilig is, verschoond kannen big ven. Gisteren werden tot de normaallessen te Voor schoten toegelaten: J. W. IJ. Kleingeld uit Yeur, P. Kneyber nit Stompwijk, J. J. Van Bostelen uit Oegstgeest, D. Paap uit Voorschoten, en de jonge juffrouwen J. C. Van der Mark uit Wassenaar, M. Yan de Peut en H. E. E. Broers uit Voorschoten. Één meisje werd niet toegelaten. Bevorderd werden van de lste tot de 2de klasse G. Kamphorst en M. P. C. Petrie uit Voorschoten, H. Mattiesing en G. J. Van Leeuwen nit Wassenaar, en de jongejuffrouwen A. C. Van Duykeren en M. E. Bernhardi uit Voorschoten. Twee meisjes werden niet bevorderd. - Van de 2de tot de 3de klasse werden bevorderd: H. H. Van der Plas nit Wassenaar, A. De Geus en P. A. Brouckman uit Oegstgeest, E. Jung, J. H. Smit, A. Van Santen, D. G-. Van der Holst en J. G. Baart uit Voorschoten, H. C. Mathlener uit Veur, de jongejuffrouw C. J. Bernhardi uit Voorschoten. Één kweekeling werd niet bevorderd. - Van de 3de tot de 4de klasse gingen over: J. Koot, C. Tiemeyer, J. C. Paap uit Voorschoten, D. Den Baars uit Veur en de jongejuffrouw R. M. E. Aartse uit Voorschoten; - van de 4de tot de 5de klasse: mej. M. P. Van Rosmalen uit 's-Gravenhage, en van de 5de tot de 6de klasse: H. C. Meyer en J. J. Ver hoog uit Voorschoten. De nieuwe cursus begint met 25 manneljjke en 11 vrouweljjke kweekelingen. Bjj de jaarljjksche overgangsexamens aan de Rjjksnormaalschool te Katwijk zjjn bevorderd: van de lste naar de 2de klasse: R. S. Meyboom, W. Van Duyvenbooden, A. Dubbeldam, H. Meerburg, E. F. Hendriks, C. Zjjderveld, M. Schoonenberg en J. Van der Mey; - van de 2de naar de 3de klasse: J. M. Scheurkogel, J. Verdoes, J. W. Kobus, H. Parle- vliet, H. Den Haan, J. Schaap, C. Kuyt en J. An- nokkee; - van de 3de naar de 4de klasse: L. Van Duyn en L. Kruyt; - van de 4de naar de 5de klasse: O. J. Grullemans en C. Verdoes; - van de 5denaar de 6de klasse: A. M. Van Mels. Tot de lessen zjjn toegelaten: C. Brussee van Rjjnsburg, D. A. Zwanenburg, D. Brouwer en J. Van der Laan van Katwjjk en J. Freeken van Warmond. De inrichting telt thans 27 leerlingen. Ds. Greeve van Uithuizen heeft het beroep naar de Christeljjk-Gereformeerde gemeente te Rjjns burg aangenomen. Men schrijft ons uit ZwammerdamGisteren had de onlangs aangekondigde uitvoering, door eenige dames alhier, ten voordeele van de Trans vaal plaats. Een goede opkomst kroonde de pogin gen der uitvoersters terwjjl de verkoop van wafe len en een tombola, zonder nieten, medewerkten een boven verwachting groot bedrag voor de Trans vaal bjjeen te zamelen. Immers met de entrées werd ontvangen een som van f 160, welk be drag aan prof. Harting te Utrecht zal worden over gemaakt. Aan de uitvoersters komt alle lof toe voor haar goed uitgevoerd programma. - Zeer eigen aardig werd het feest met de tegenwoordigheid van twee heeren nit de Kaapkolonie, studenten aan de hoogeschool te Leiden en te Londen, opgeluisterd. Morgen, Vrjjdag 1 April, zal het een kwart eeuw geleden zjjn dat de heer P. Van der Harst door den Koning benoemd werd tot opzichter over de kustverlichting te Scheveningen, terwjjl hij vier jaren vroeger reeds door den minister van marine werd aangesteld tot lichtwachter aan het Scheve- ning8che strand. De majoor W. Van Ling heeft gisteren het commando over het garnizoen te Haarlem aanvaard. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is o. a. ingekomen een adres van C. A. A. Steinigeweg, waarbij hjj vergunning vraagt het Liernurstelsel toe te passen in het in aanbouw zijnde „American Hotel" aan het Leidscheplein, en een mededeeling van den bibliothecaris der universiteit, houdende bericht dat dr. C. E. Heynsius eene belangrijke verzameling wetenschappelijke werken aan de umversiteits-hiblio-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1