N". 6476. Maandag 28 Maart. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Berde Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per meandeo.f 1.16. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 18 regela1.05. Iedere regel meer0.17$. Groenere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nienws. Mijnheer cle Redacteur In uw Dagblad kwam onlangs een hoofdartikel voor, getiteld„Publiciteit", waarin de levering van do officiëele Handelingen van den Gemeenteraad wordt besproken. O. m. vind ik daar de volgende aanhaling, waarmede ik het volkomen eens ben: „Voorwaar een treurig bewijs voor het algeheel „gebrek aan belangstelling, dat tot dusverre hier „tor stede heersehte, ten opziohte van de vergade ringen waarin de algemeene belangen worden be handeld en zoo menige beslissing wordt genomen, „die een gewichtigen invloed kan hebben op den „gang van zaken binnen de gemeente, waarvoor geen „enkel inwoner onverschillig mag zijn;- een gebrek „aan belangstelling, dat ook alles behalve vleiend „mag heeten, voor de gemeentelijke vertegenwoor digers zelf, die hun tijd en krachten ten beste „geven ter bevordering v.an den bloei en de wel vaart van de plaats hunner inwoning." Het is algemeen genoeg bekend dat Leidens ingezetenen zich weinig met gemeentezaken bemoeien, omdat zij voor een groot deel door hunne bezig heden en zaken er van worden afgeleid, of om andere redenen er zich niet mede willen inlaten. Zooveel is echter toch zeker dat er nog heel wat zijn die den gang der zaken gaarne en geregeld zouden willen nagaan, maar worden teruggehouden door de vreemde wijze waarop hier het officiëele verslag wordt verspreid. Dezer dagen had te Ostende de jaar- iijksche prijskamp voor het dansen plaats. Er wordt j dan niet alleen op het sierlijk maar ook op het lang durig dansen gelet. Een meisje had het in dit laatste al heel ver gebracht, want zij danste drie kwartier onvermoeid voort en won den prijs. Na het dansen viel zij echter in flauwte en moest zij naar huis vervoerd worden, waar zij niet meer tot bewustzijn kwam en reeds den volgenden dag overleed. Te Dallos, in Texas, werd een landbou wer, zekere Arnold, vóór eenigen tijd door een dollen hond gebeten. Na eenigen tijd zelf de nade ring van watervrees gevoelende, begaf hij, ten einde zijne vrouw en kinderen in zijn waanzin niet in ge vaar te brengen, zich in het dichtste van een nabij gelegen bosch, waar hij zich aan een boom bond met een 'stevigen ketting, waarna hij den sleutel van het hangslot ver wegwierp. Eenige dagen later werd hij door zijn gezin gevonden, dood, de oogen uit hunne kassen puilende, met geheel verwrongen gelaat, de aarde om den boom als omgeploegd en cenige zijner tanden in de schors van den boom. In de opera te Nizza werd „Lucia" gege ven; te acht uren, weinige minuten na het opgaan vau het gordijn, ontstond brand op het tooneel. Men heeft behalve de '59 lijken er later nog 11 gevonden; de brand duurde slechts één uur. Yan l.et gebouw zijn alleen de muren overgebleven. De Las van de Italiaansche opera Cottoni is gestikt op het oogenblik, dat hij den uitgang bereikte. De zangeres Bianca Donadio, die ontkwam, was reeds gekleed, toen de brand uitbrak, om als Lucia op Ie treden; Strakosch heeft zijn been verstuikt. On der de lijken vond men er drie, die elkander vasthiel den man, vrouw en een kind, dat een sinaasappel in de hand hield. De feesten te Nizza zullen ion gevolge van dezen ramp niet plaats hebben cn de prijzen, die voor de overwinnaars waren be stemd, zullen aan gezinnen der slachtoffers, waar van de meesten uit den minderen stand zijn, worden gegeven. Ook de regeering zal onderstand verleenen. INGEZONDEN, Men oordeele: Als er eene vergadering van den Gemeenteraad is geweest, duurt het, als het heel mooi gaat, een volle week eer men het 1ste num mer van het verslag ontvangt, maar zijn de behan delde zaken daarmede nog niet afgeloopen, dan duurt het nog 8 dagen eer men het 2de nummer krijgt, zoodat men het eerste nagenoeg vergeten is, en zoo den draad van het geheel kwijt raakt. Daarop is wel eens aanmerking gemaakt, maar ge woonlijk werd dan geantwoord: „daar kunnen wij niets aan doen, de heeren houden de proeven zoo lang." Dit moge nu waar zijn, maar dat kan dan toch niet het geval zijn met de ingekomen stuk ken, en daarmede gaat het evenzoo, zoo niet slim mer. Het is mij voorgekomen dat de ingekomen stukken door mij werden ontvangen op den avond van den dag dat de zaken die er in voorkwamen des middags in de zitting van den Raad reeds waren afgehandeld. Of dit nu ligt aan de voorwaarden, waarop de levering is aangenomen, of aan andere oorzaken, laat ik in het midden, zooveel is toch zeker dat dergelijke verstrekking van de Handelingen van den Gemeenteraad in het geheel niet strekt om de belangstelling levendig te houden. Den Haag mag hier wel bepaald tot voorbeeld worden aangenomen. Gewoonlijk vergadert de Ge meenteraad daar Dinsdag-namiddags te 2 uren, den zelfden avond krijgt men, evenals hier, het voor- Ioopig verslag, maar men kan er van verzekerd zijn dat den daaropvolgenden "Woendag-avond het officiëele verslag reeds wordt verzonden, en zoo de behandelde zaken daarmede niet zijn afgeloopen, krijgt men iederen avond een nummer tot het eind van de zitting. Als op die wijze de officiëele Handelingen van den Gemeenteraad worden uitgegeven, kan men ver zekerd zijn dat de deelneming veel grooter zal zijn dan zij tot dusverre is geweest. Een Abonné. [Het is natuurlijk dat het niet aan den nieuwen uitgever zal liggen om de Handelingen zoo spoedig mogelijk te doen verschijnen. Het is zelfs in zijn belang. Maar toch zullen er, naar ons bij informatie is gebleken, telkens wel eenige dagen mede gemoeid zijn. Er is b. v. Donderdag-middag gemeenteraads zitting geweest. Vrijdag daarop ontvangt de uitgever dan het uitgewerkte verslag, dat dan echter nog, elk voor zijn gedeelte, aan de leden moet worden toegezonden. Men rekene daarvoor den Zaterdag en den Zondag. Is nu Maandag-morgen de kopij weder geheel terug, dan kan ze reeds 's avonds afgezet zijn. De Dinsdag wordt dan voor het corrigeeren en een gedeelte van den Woensdag voor het re videeren der proeven bestemd. Des middags kan dan worden ge drukt en des avonds verzonden. Maar dan moet ook alles zijn meegeloopen. Men ziet hieruit tevens dat juist met het uitzenden en wachten de meeste tijd ver loren gaat. Ware dit niet het geval, dan kon het Verslag reeds des Zaterdags verschijnen. Red.] PRINSDOM MONACO. Monte-Carlo, 14 Maart 1881. Men zou hedennamiddag bij het binnentreden van het Atrium gemeend hebben dat de roulette niet draaide. Er werd queue gemaakt voor het bord, waarop in den loop van den dag de telegraphische nieuwtjes worden opgehangen. Het bericht van den ditmaal wel gelukten moordaanslag op den Czar ging van mond tot mond, maar ieder wilde zelf lezen. Zoo hebben dan eindelijk booswichten de bijzondere waakzaamheid die men over C z a r e n heeft vastge steld, wéten te verschalken. Engelschen, Duitschers, Polen e tutti quanti, ieder naar hun aard en inzichten, redeneerden en voorspelden. De Oostersche quaestie, de oude Duitsche Keizer, de aanstaande algemeene oorlog, de daling der fondsen, het werd alles besproken met een haast en gejaagdheid alsof een paar omwentelingen van de roulette al die vraagstukken zouden beslissen. Chi lo sa? De wereld wordt door een onverbiddelijke logica gere geerd en Hartmann zelf, als hij niet te zenuwachtig was, zou volgens zijn systeem altijd voorzien in welk loketje de knikker moet vallen. Dat de Amsterdamsche beurs en alle andere beur zen, onbewust de eeuwige logica volgende, zeer geroerd en aangedaan zullen zijn door den geweld- dadigen dood van dezen éénen man, is zeer waar schijnlijk. De uitwerking heeft reeds plaats gehad even snel als de ontploffing van het dynamiet dat een Keizer versplinterde. De nawerking zal haar fatalen loop volgen en in afwachting begin ik het P. S. dat ik u beloofde. Hoe gaarne nam ik u mee op de fraaie wande lingen en de kleine en grootere uitstapjes, die wij hier deden en die wij nog voornemens zijn te doen, maar die wij stellig niet alle doen zullen omdat het leven zoo tijdroovend is. Vraag maar eens aan uwe vrienden die Cap-Martin, Roquebrüne, Castil- lon, Bordighera enz. bezochten, of zij niet zielsver langen hebben, die schoone valleien, bergen en kus ten weer te zien. Langs de wegen welke die oorden verbinden, treft men tuinen en paleizen van met aardsche goederen rijk gezegenden aan, waarvan enkele alleen de reis waard zijn, als men het treft dat de eigenaar ze wil toonen. Zoo troffen wij het dat Mr. Hanbnry, tusschen Menton en Veniimiglia, bij den ingang van zijn aan de rotsen hangende tuinen stond, toen wij daar met ons gezelschap, twee landauers vol, stil hielden om op een bord te lezen dat dien dag de tuinen niet te zien waren. De zeer vriendelijke eigenaar maakte voor ons eene uitzondering, en de beminnelijkheid van onzeBrus- selsche dames die aardig wat Engelsch spraken, mag wel oorzaak zijn geweest dat de heerHanbury ons niet Blechts in de tuinen, maar ook in zijn paleis rondgeleidde. Zijn 88-jarige vader vergezelde ons daar op de marmeren trappen en de mozaïeke vloeren der salons, die rijk gestoffeerd waren met kostbare antieke meubelen en versierselen, gelijk de tuinen met de zeldzaamste boomen, struiken en bloemen. De oudeheer was tevreden met dit plekje om er een barren, Engelschen winter te ontvlieden. Bij Bordighera bouwde Ch. Garnier een villa voor den bankier Bischoffsheim, die er nooit komt; de man die ons het huis toonde, vertelde ons dat hij dien avond alles gereed moest hebben om acht vrienden van den bankier te ontvangen. "Wij zagen nog een andere villa waarvan de kleine vestibule geld waard is om de teekeningen al fresco door Meissonnier, Corot en andere kunstenaars op de wanden geteekend. En daar is nog zooveel dat natuur en kunst hier te zien geven, dat men best doet met zelf te komen. Als gij komt en gij zijt heel gezond en heel sterk dan zijn geen voorzorgen, buiten die welke gij ge- gewoonlijk neemt, noodig. Maar wat moet men u raden als gij ziek en zwak en teer en gevoelig zijt? Ziet, dat is het ernstige punt voor mijn P. S. Gij hebt van zooveel zonneschijn, zooveel azuur, zooveel palmboomen, zooveel geurende gewassen en bloemen gelezen, dat de gedachte aan wind, schrale lucht en tocht, vooral tocht, niet in u is opgekomen. Gelooft niet dat ik u de zaken anders verteld heb dan ik ze zag, hoorde en gevoelde. Houdt wel in 't oog dat gij de indrukken laast van iemand, die gezond is en vrij in zijn bewegingen, berg op en berg af, en die, koud geworden in een kamer waar de thermometer op 60° staat, er even uitgaat om zich warm te loopen. Maar borstlijders, teringzieken, kuchende, hoestende stumperds, die, in doeken en sjaals gewikkeld, zich bewegen als waren ze van porselein, moeten die hier komen? (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1