In de Co.ol8traat te Rotterdam is eane vrouw, i^j buurt bekend onder den naam van »®rtr.iR8n Lotje", des morgens naast eene jenever- 'LeSöb door de buren dood op haar bed gevonden. De politie schijnt echter vermoedens »re koesteren, dat niet eene jeneverberoerte, doth vergiftiging haar den dood berokkend heeft, 2ij doet ten minste nasporingen. De vrouw was sedert eenige dagen door haren man verlaten. Zooals men weet, komen soms ziekte gevallen voor, waarin de lijders alleen gered kunnen worden door het brengen van nieuw, gezond bloed in hun lichaam. Zulk een „transfusio sanguinis" zou ook, volgens het N. v. d. D., in het gasthuis te Amsterdam toegepast worden op een man, die aan een gevaarlijke soort van bloedarmoede leed. Er moest hem een zekere hoeveelheid bloed door de buikholte in het lichaam gebracht worden. De kunstbewerking zou in tegenwoordigheid van eenige professoren en een aantal studenten door prof. Tilanus verricht worden, maar er deed zich een groot bezwaar op: er was nog geen gezond persoon, die zich de vrij aanzienlijke hoeveelheid bloed, die noodig was, wilde laten aftappen, wat niet zonder gevaar geschieden kan en dikwijls na eenige weken nog nadeelige gevolgen heeft. Een militair student, de cand.-arts M., verklaarde zich echter bereid zijn bloed te geven tot behoud van den patiënt; de operatie gelukte uitstekend en de zieke mag op vol komen herstel hopen. Het is te wenschen dat ook de heer M., die natuurlijk door het bloedverlies eenigszins verzwakt is, geen verdere nadeelige ge volgen van zijn moedige daad zal ondervinden. In een onbewaakt oogenblik is te Til burg een anderhalfjarig jongetje in een kelder ge vallen, die vol water stond; toen de vader kwam zoeken, vond hij slechts het lijkje. Het hof van Bayeux heeft een vrouw doen arresteeren, die haar kind had vergiftigd met luciferskoppen. De brand in den schouwburg te Nizza is door eene gasontploffing veroorzaakt. Na de ont ploffing heerschte er volslagen duisternis in het ge bouw. De indruk was verschrikkelijk en de verbijs tering algemeen. De mariniers van het eskader heb ben bij het reddingswerk eene groote toewijding aan den dag gelegd. Te tien uren waren zij het vuur meester. Yele der slachtoffers van dit onheil be- hooren tot den werkenden stand; de toeschouwers van de eerste rangen waren nog niet in den schouw burg verschenen. De basse-taille Cottoin heeft het leven verloren. De zangeres Bianca Donadio is ge lukkig het brandgevaar ontkomen. De impresario Strakosch is licht gewond. Allerwegen zijn inschrij vingen tot hulpbetoon geopend. - Een te Nizza ver toevend landgenoot seint dat er, voor zoover hij weet, geen Nederlander tot de omgekomenen behoort. De echtelieden Tabard te St.-Etienne hielden samen een smederij. Man en vrouw, die in lichaamskracht elkander niets toegeven, waren jaren lang gewoon geweest in dezelfde werkplaats, een drachtig naast elkander, ieder aan een aanbeeld, te werken. Gisteren echter werd die harmonie door. den man op ruwe wijze verbroken; in een oogen blik van toorn, liet hij nl. den smeedhamer, dien hij juist gereed hield om op het gloeiende ijzer te doen neerkomen, op het hoofd van zijn gespierde levens gezellin nederdalen, met het gevolg dat de hersenen gekloofd werden. Huilende als een kind begaf hij zich vervolgens naar het politiebureel, vertelde daar wat hjj gedaan had, en liet zich zonder eenige tegenweer de boeien aanslaan en naar de gevan genis overbrengen. BUITENLAND. Frankryk. In de Kamer werden gisteren twee interpellaties behandeld, de eene over de arrestaties, op last van Albert Grévy in Algerië geschied, van inboorlin gen van Sidi-Okba, en de andere over de onzekerheid in zijne administratie. De eenvoudige orde van den dag werd aangenomen met 320 tegen 141 stemmen. De opbrengst der indirecte belastingen en inkom sten yan Frankrijk overtrof in de eerste helft van ""'aart d? WJfcing met 8,280,000 fr. Duitsckland. De kroonprins is Dinsdag-avond reeds te vijf uren naar St.-Peterburg vertrokken, zender de komst van den prins en" de prinses van Wales af te wachten, die hem zes uren Mer gevolgd zijn. Czaar Alexan der III had getelegrapkeerd, <fot hij gaarne met den kroonprins een vertronwolijk onderhond wilde hebben, waartoe de gelegenheid ontbreken zou, indien hij te gelijk met hem den prins en de prinses van Wales ontvangen moest. Als een bewijs van je onveranderd, vriendschappelijke verhouding tuss'jhen Rusland en Duitschland heeft dit bericht te Pier lijn een zeer gunstigen indruk gemaakt. Bij de derde lezing van de begrooting werd gisteren door den Rjjksdag na een langdurig debat met 183 tegen 45 stemmen het besluit genomen, dat wat de kosten van de aansluiting van Altona aan het Tolverbond betreft, zoover deze niet door de betrokken Staten worden voldaan, zij door den Rijksdag moeten worden goedgekeurd. Groots 13 i-itniiiiië. In het Lagerhuis deelde de heer Chamberlain gisteren mede dat Nederland de uitnoodiging tot de suikerconferentie had afgeslagen en dat Frankrijk tot toetreding slechts bereid was onder voorwaarde, dat iedere onderhandelende mogendheid vooruit hare bewilliging geeft tot gemeenschappelijke samenwer king tot afschaffing der premiën en daarbij tot op heffing der beperkingen van den invoer. Engeland had geantwoord niet bereid te zijn den invoer door beschermende of compenseerende rechten te beperken. Daarop was Frankrijke antwoord nog niet ingekomen. De heer Stanhope stelde de bekende motie tot afkeuring der politiek in Afghanistan voor. De heer Dilke bestreed haar en verklaarde dat een der eerste daden van den nieuwen czaar was Skobelef terug te roepen en aan zijn jongste operatie in Centraal-Azië een einde te maken. Uit naam der regeering stelde hij voor de motie te verwerpen. Oostenr.-Hong. Monarchie. Naar men uit Weenen verzekert, heerscht er onder de gezanten verschil van meening omtrent Prevesa, welks afstand Engeland noodzakelijk acht. De Turken zijn geneigd tot een voldoenden afstand in Thessalië, met inbegrip van Larissa, maar wei geren Prevesa af tb staan. Yolgens de „Continental Correspondenz" zijn' de afzonderlijke samensprekingen der ambassadeuré te Konstantinopel onlangs aangevangen om de poli tiek van uitstellen der Porte op de meest afdoende wijze tegen te gaan. Rusland. Twee soldaten van het Paulowskische regi ment hebben den onbekende, die bij den moord aanslag op den keizer het leven verloor, herkend als dengene, die de bom wierp, waardoor de keizer getroffen werd. Yan verschillende zijden wordt be weerd dat Hartmann, de chef der nihilisten, tijdens den moordaanslag te St.-Petersburg is geweest. Zekere juffrouw Perowsky, medeplichtige van Hart mann bij de mijnontploffing onder den spoorweg bij Moscou, laatstelijk met Jeliabow samenwonende, is gearresteerd. Er wordt niet aan getwijfeld, dat het doodvonnis over de beschuldigden uitgesproken en door den czaar ook bekrachtigd zal worden, in weerwil van de bedreigingen der nihilisten, die eene nieuw pro clamatie hebben uitgevaardigd. Zij dreigen Alexander HI daarin met den dood, indien hij aan hunne makkers geene gratie verleent en niet binnen zeB weken eene constitutie en vrijzinnige instellingen aan het Rijk schenkt. Dezen bedreigingsbrief vond de nieuwe czaar onder zijne beddekussens. De po litie heeft daarom hare waakzaamheid verdubbeld. Ook voor de veiligheid der te St.-Petersburg aan wezige vreemde gasten, zijn de noodige voorzorgs maatregelen genomen. Een ingezonden stuk in de „PeterburskP Wedo- mosti", onderteekend: Grebentschikoff, meldt toch dat de beide politie-agenten die de wacht houden, aan de kleine poort der Peter-Paul-vesting, waar het lijk van den czaar staat, eergisteren, voor 20 kopeken ieder, zelfs een dronken persoon lieten binnengaan. Yolgens den St.-Petersburger berichtgever der „Kölnische Zeitung" bestonden de bommen, waar mede de moordaanslag van 13 Maart ten uitvoer is gebracht, uit blikken cylinders van 9 duim hoegte en 4% duim in doorsnede, gevuld met dynamiet en nitroglycerine. In die cylinders bevonden zich twee glazen buisjes, zoo aangebracht, dat een van beide bij het neervallen in elk geval breken moest. Die buisjes waren gevuld met chloorzure kali, om geven van geconcentreerd zwavelzuur, terwijl zich daaronder knalpoeder bevond. Door het breken van het glazen buisje verbond zich de chloorzure kali met het zwavelzuur en de daardoor vrijkomende zuurstof deed de ontplofbare stoffen, die door het knalpoeder reeds aangestoken waren, met zoo groote kracht verbranden, dat de bom gelijkstond meteen 120maal grooter vat buskruit. Transvaal. De correspondent van de „Standard" meldt uit Prospect Hill, dat men in de Kaap van oordeel is, dat de vrede het Engelsche prestige in Zuid-Afrika heeft vernietigd. Algemeen is men beducht, dat, hoewel men door onderhandelingen met zegevierende „opstandelingen" een vrede heeft „gelapt", de regee ring niettemin een nieuwen bloedïgen strijd in Zuid- Afrika, en wel binnenkort, zal hebben te voeren. De heer Donald Carrie te Londen heeft een parti culier confidentiëel telegram van president Brand ontvangen, waaruit hij zegt op te maken dat de vrede slechts van duur kan zijn. indien de benoemde commissie billijk en met beleid en tact handelt. Een correspondent der „Daily News" berekent dat de commissie drie maanden zal noodig hebben om haar taak te voltooien. Joubert moet vast besloten zjjn de Hollanders, die naar Natal de wijk genomen hebben, te straffen, door hen niet meer te stellen in het bezit hunner eigen dommen die reeds in beslag genomen werdeD of hun niet meer te vergunnen naar de Transvaal terug te keeren. De heer Gladstone zeide gisteren in het Lagerhuis, dat generaal Wood en de Boeren overeengekomen waren, dat men van beide zijden niemand lastig zou vallen wegens politiek partij kiezen. Generaal Roberts zou aan de Kaapstad een telegram ontvangen om niet naar Natal te gaan, maar om per mailboot naar Engeland terug te keeren. Wood zou het opperbevel behouden. Het getal troepen in Natal zou onverzwakt blijven tot het einde van den arbeid der commissie. Het garnizoen aan de Kaap zou versterkt worden door een colonne artillerie en ammunitie. Telegrammen. WEENEN, 24 Maart. De keizer heeft de volgende dagorder uitgevaardigd: „Ten einde de innige per soonlijke vriendschap, welke tusschen mjj en keizer Alexander II bestond, en de bijzondere genegen heid, welke deze jegens mijn leger ten allen tijde aan den dag legde, in onvergankelijke gedachtenis te houden, moet het elfde ulanenregiment den naam „Alexander II" steeds blijven voeren en wordt tot opperbevelhebber van dit regiment benoemd Alexander III, wiens naam voortaan gevoerd wordt door het 61ste regiment infanterie." LONDEN, 25 Maart. Aan het Parlement is giste ren het Blauwboek over de Transvaal overgelegd. Dat Blauwboek bevat de diplomatieke depeches - 22 in getal - die van het einde Januari tot 22 Maart tus schen het Engelsche gouvernemant en zijne vertegen woordigers in Zuid-Afrika zijn gewisseld. Daar uit verneemt men niet veel meer dan reeds bekend is uit vroegere bijzondere berichten. Slechts kan het ten bewijze strekken van het welgemeende van den wensch der Engelsche regeering, om de Transvaal-quaestie tot een bevredigend einde te brengen, en tevens van haar blijdschap, toen het daartoe gekomen was, dat zij den 22sten Maart een depeche heeft gezonden, houdende dankbetuiging aan generaal Wood voor zijne bekwame en oordeel kundige leiding der onderhandelingen. De minister Har court ontving zeer geheim zinnig een pistool, per post toegezonden, zonder dat men den afzender kent. INGEZONDEN. Mijnheel' de Redacteur, Hiernevens het gedeelte van het „Bijblad", waarin voorkomt wat door den heer Des Amorie Yan der Hoeven in de zitting van jl. Woensdag omtrent Leiden gezegd is, en wat ik n verzoek in uw nummer van heden op te nemen. Het zal genoeg zijn tot rectificatie over de voor stelling - zeker ter goeder trouw - door uw verslag gever van de zaak gegeven. Het zal kunnen dienen om de verdenking van den beleedigden be lastingschuldige, den heer F. Pijper, weg te nemen, alsof een Kamerlid, ingezetene van Leiden, de zegsman van den heer Des Amorie Yan der Hoeven ware. Leiden, 24 Maart 1881. J. H. Donner. Yolgens het Bijblad zeide de heer Yan der Hoeven o. a. het volgende, hetgeen, wat het punt in quaestie betreft, belangrijk verschilt met de lezing, welke het Vaderland er van geeft: Wel, het zij mij vergund den Minister eene anek dote te vertellen; want of de Minister al blijft ver klaren: ik heb een uitstekend denkbeeld van de goede trouw van de Nederlandsche natie, en ik blijf

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2