Vrijdag 25 Maar 6474. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Herhaaldelijk wordt aan ons bureel ge vraagd om de adressen van geplaatste adver- tentiën, die per brief te bevragen zijn. Wij verzoeken dringend daarvan verschoond te blijven, omdat de personen, welke die adver- tentiën plaatsen, natuurlijk geheimhouding vërlangen. TREDE IN DE TRANSYAAL. o a o o 1 ÜO 1 LEIBSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1A0. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DEB ADVERTENTIEN Van 18 regels.1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere tellers naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. De Wethouder, Voorzitter van het college van Zetters te Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen o;er het 3de kwartaal, dienst 1880/81, bij voornoemd college, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks van een tot drie uren, van 24 tot en met 26 Maart e. k. Leiden, De Wethouder voornoemd, 23 Maart 1881. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. De telegraaf bracht ons de tijding, dat er vrede gesloten is, dat de annexatie is te niet gedaan en dat de Boeren verkrijgen een voorwaardelijke en gedeeltelijke onafhankelijkheid onder Britseh opper toezicht. De bijzonderheden zullen nader blijken; veel moet nog worden opgehelderd, maar thans reeds is het duidelijk, dat voor alle Vrienden van de Transvaal een tijdperk aanbreekt van verdubbelde waakzaamheid en werk zaamheid; opdat niet stuksgewijze worde ontfutseld hetgeen schoorvoetend, karig en gebrekkig is verleend; opdat de gewekte belangstelling in Europa en Amerika niet insluimere; opdat de voorstanders in Engeland van een in werkelijkheid vrije Transvaal worden gesteund; opdat de hulpmiddelen en de weerbaarheid van de Boeren worden vermeerderd. Het vestigen van een blijvende Zuid-Afrikaansche vereeniging hier te lande tot begunstiging en ver dediging van het Nederlandsch element in Zuid- Afrika, zoowel binnen als buiten de Kaapkolonie, kan tot dit alles krachtig bijdragen. Men houde zich verzekerd dat de anti-Hollandsche partij aan de Kaap haar uiterste krachten zal inspannen om dit begin van rechtvaardigheid te verstikken. Men bedenke: dat alle volgers van de traditioneeloBritsehe politiek, dat alle Engelsche speculanten in grond bezit, alle leveranciers van het leger en alle Boeren bedriegers geen middel zullen ontzien om de ware volksstem te smoren, gelijk zij gedaan hebben vóór en sedert de annexatie. Nog enkele bijzondere punten zij bet mij vergund aan te stippen: 1. Het blijft van overwegend belang voor de Trans vaal, dat het Lorenzo-Marques-tractaat tusschen Engeland en Portugal niet tot stand kome. Ieder, die rechtstreeks of zijdelings iets kan bijdragen om de publieke opinie in Portugal voor te lichten en om dit tractaat door de Portugeesche Eerste Kamer te doen verwerpen, wordt dringend uitgenoodigd, onverwijld te handelen. 2. Naar aanleiding van een schrijven, gericht aan den voorzitter van de St.-Nicholas Society te Nieuw- York, verneem ik, dat de statuten dier Maatschappij een recbtstreeksche geldelijke ondersteuning uit de kas niet veroorloven, maar dat de leden persoonlijk gaarne willen helpen en ook anderen tot het zenden van bijdragen met goed gevolg opwekken. 3. Het was te wenschen dat het lioode Kruis de geldeu, die thans nog, vooral uit het buitenland inkomen, uitsluitend voor de Transvaal mocht be stemmen. Kan dit niet, en moet het geld in de alge- meene kas vloeien, met het gevolg dat het misschien over eenige jaren bij een oorlog in een gansch ander land wordt gebruikt, dan ware het niet meer dan natuurlijk om telkens de argoloci ulanders bi ontvangst van gelden vóóraf te waarschuwen en j hun aandacht te vestigen op het hoofdcomité voor j de Transvaal. 4. Sedert de laatste opgaaf is bij mij voor de Transvaalsche Boeren ontvangen door tusschenkomst van het Leidsch Dagblad 69.53'/, en van het Haagsch Mannenkoor f 7.10. De gelden van deze inzameling komen in handen van het Transvaalsch Driemanschap (Kruger, Jouhert en Pretorius) zelf. Deze mannen hebben getoond het algemeene ver trouwen te verdienen. Zij weten het best hoe het geld in de Transvaal het meeste nut doet. 5. Moge ook de Nederlandsche Marine en de Nederlandsche koopvaardijvloot spoedig en dikwijls de vlag aan de Kaap vertoonen. 6. Een woord van dank aan allen, die de goede zaak hebben gesteund en, naar wij vertrouwen, zul len blijven steunen. Een woord van dubbelen dank aan hen, die hun steun reeds verleenden in den moeilijken aanvang, in December en Januari. Een woord van opwekking aan alle mannen van „dat geeft toch niet" en van „dat is te ge vaarlijk", om thans te toonen, dat ook zij hart hebben voor de Transvaal. G. J. Th. Beelaerts Yan Blokland. ,'s-Gravenhage, 23 Maart 1881. LEIDEN, 24 Haart. Leiden kwam gisteren weder in de Tweede Kamer ter sprake, doch niet om haar beloofd nieuw academiegebouw. O neen! Men beraadslaagde over de nieuwe Rentewet, waarbij ook de quaestie der eerljjkheid van het volk op het tapijt werd gebracht, door den heer Yan der Hoeven, in het bijzonder wat betreft de strikte en volkomen eerlijkheid bij aangifte voor de belasting. Op zijn gezegde dat men in den gewonen zin des woords eerlijk en braaf en achtenswaardig zijn kan en toch niet volkomen strikt en eerlijk in zijn belastingaangifte, ontstond een vrij algemeen gelach. Teen spr. dit zeide, vroeg hij aan een lid„Hoe is 't bij u te Leiden?" En wat antwoordde deze? „O, bij ens te Leiden zou de verhouding van 3 pet. veel te gunstig zijn, daar geeft niemand eerlijk op; dat weet iedereen; men zou er op aangekeken werden, als men eerlijk opgaf" (Nogmaals gelach). Men wijst daarentegen op Rotterdam en zegt, dat de opgaven daar wel eerlijk zijn. Nu, Rotterdam maakt dan een uitzondering, doch overigens neemt niemand het zoo nauw in deze met 't fatsoen." Inderdaad, een prachtig brevet voor de ingezetenen van Leiden - en dat nog wel door een onzer afgevaardigdenLeiden nog niet eens in 't bezit van 3 pet. eerlijke lieden "Wanneer men het zielental op 40,000 stelt, ver krijgt men al een zeer treurige uitkomst. De kinde ren moeten er echter van af, als men deze ten minste op het punt van belastingen ook niet van oneerlijk heid wil betichten. Wij hadden heel andere gedachten van onze stadgenooten Door een onbekende zijn aan de bibliotheek van het Loidsehe studentencorps ten geschenke ge geven drie werken en een herinneringsmedaille, alle betrekking hebbende op den uittocht in 1830. Bij het 4de regiment infanterie zijn voor de betrekking van kapitein speciaal aangewezen de kapiteins W. G. Rompelman, A. P. J. Rutten en H. P. Muller, eerstgenoemde te Delft, de beide anderen te Leiden. Het voornemen bestaat - men weet het - om Conscience, „nu hij zijn honderdste werk schrijft", gelijk „de Zweep" meldt, een hulde te bewijzen. De Arnh. Crt. is daartegen. Terecht merkt zij op dat Conscience geen boeken-fabrikant is, wiens roem stijgt naar mate hij meer vellen druks heeft volge schreven. Maar daarom ook wil men den „Vlaam- schen Yan Lennep" geen ovatie brengen. De Arnh. C'rt. vergist zich. In het feit dat weldra, niet zijn honderdste werk, maar wel het honderdste deel van zjjne werken - het licht zal zien, heeft men aan leiding gevonden om op andere wijze dan de lezers dit gewoonlijk doen, een erkenning zijner verdiensten te geven. Ieder weet zeer goed dat niet in de veelheid van zijn boeken het bewijs van de uitnemendheid eens schrijvers gelegen is. In België moet het denkbeeld veel bijval vinden. Men voor spelt althans een schoon feest. Tot raadslid der gemeente Warmond, in de plaats van den heer L. Heemskerk Lz., de vorige maand overleden, is verkozen de heer P. Yan der Geest, landbouwer op de hoeve „Het Zijl-einde." Door den minister van waterstaat is voor den dienst der rijkspostspaarbank, welke met 1 April a. s. in werking treedt, ook aangewezen het hulp kantoor te Katwijk-hinnen. Tot lid van den gemeenteraad van Zegwaard is bij herstemming gekozen de heer J. Uyterlinde mot 35 stemmen. De heer J. Lievaart verkreeg er 32. In de gemeenten Zoetermeer en Zegwaard is ten voordeele van het „Roode Kruis" bijeengebracht eene som van f 75.25. Prinses Hendrik bracht gisteren een bezoek aan de tentoonstelling van schilderijen van oude meesters in de Gothische Zaal. Door de geneeskundige staatscommissie te Utrecht zijn bevorderd tot arts de heeren H. Heller, J. K. H. Brumund, beiden doctorandi, en C. Hes- terman, candidaat-arts. Toegelaten voor het genees kundig gedeelte werden de heeren H. A. Janssen en H. J. Kremer, med. doctorandi. Een gisteren te Middelburg gehouden collecte ten behoeve van de Transvaal heeft ƒ1082 opgebracht. In de gisteren vermelde opgaaf van ontvangen giften door het hoofdcomité van het „Roode Kruis" is in de Staatscourant als totaalcijfer abusief gesteld 82,211.98'/2; dit moet zijn f 8,221.98'/2. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Am sterdam naar Batavia, passeerde Maandag Gibraltar; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, is Dinsdag te Port Said aangekomen en heeft gis teren de reis vervolgd. Gemengd Nieuws. Door de Haagsche Tramweg-mnatsch. en de heeren Crans Co. is reeds eenigen tijd gGleden concessie aangevraagd, heide voor den aan leg van een ljjn Bankastraat-Hollandschespoor. Op nieuw heeft de gemeenteraad er vergadering over gehouden, maar ook opnieuw is er geen besluit geno men. Wanneer wij zitting in de Haagsche vertegen woordiging hadden, zouden we wel weten welke stem nit te brengen. Behalve toch dat het doel van de heeren Crans óók is aldaar een meer ge regelde correspondentie in het leven te roepen, kan de Haagsche Tramweg-maatschappij wat do zinde lijkheid betreft met hare matorialen wel een lesje aan de Leidsche nemen. Wanneer men een verge lijking ging maken en tusschen de wagens - zoowel van buiten als van binnen - en tusschen de paarden en zelfs tusschen koetsiers en conducteurs, vooral wat hunne klesding betreft, dan zouden die van de koninkljjke residentie er al erg treurig afkomen. Hier althans stapt men niet met weerzin in den tram Netheid zoowel 'in het een als in het ander is toch maar alles. Met de Hollandtseiïo zindelijkheid schijnt men bij den Haagschen tram niét al te goed bekend te wezen. Zooals men bereids weet, gaat de voor stelling van mad. d'Askoff hedenavond hier niet door. In Den Haag, waar zo in het Gebouw voor K. on W. zou gegeven worden, heeft ze ook niet plaats gehad, doch onder andere omstandigheden. Terwjjl toch de toeschouwers den aanvang der voorstelling reeds zaten te verheiden, werd medege deeld, dat een telegram was ontvangen, meldende

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1