Vrijdag 1® Maart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. N°. 6468. A". 1881. LETDSÖH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nominers......OAS. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—8 regels.1.05. Iedere regel meer0.17|v Grooiere letten naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. De Bm-gemeester der Gemeente Leiden herinnert bij deze den geestelijken en studenten in de Godgeleerdheid, die reeda bij de Nationale Militie zijn ingelijfd, alsmede bnn die daartoe knnnen worden opgeroepen, dat zij tot het bekomen der ontheffing van den werkeljjken dienst, bedoeld bij He lste zinsnede van art. 127 der wet van-den 19den Angnstns 1861, (Staatsblad n°. 72), verplicht zijn tnsschen den 20sten Maart en den lsten April deze9 jaars, hnnae aanvrage, met het daarbij behoorend bewijsstnk, bij den Burgemeester in te dienen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 17 Maart 1881. DE KANTER. LEIBEN, 1? Blaart. Van de vijf antwoorden, ingekomen op de prijsvragen, uitgeschreven door de Nederlandsche Toonkunstenaarsvereeniging, is met algemeene stemmen bekroond het werk onder het motto: „Ich habe gethan, was icb nicht lassen konnte", drie fantaisiestukken voor violoncel en piano, waar van gebleken is de componist te zijn de heer G. H. Witte, muziekdirecteur te Essen. Verder is, insgelijks met algemeene stemmen, een eervolle vermelding toegekend aan het werk onder het motto: „Vita sine litteris mors est (een leven zon der studie is de dood) zijnde insgelijks drie fantai siestukken voor violoncel en piano. De naam van den componist zal worden bekendgemaakt, zoodra hij den heer W. F. G. Nicolaï te 's-Hage de ver gunning zal hebben verleend om zijn naambriefje te openen. Tot secretaris van het hoofdbestuur der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen is door het depar tement Zwammerdam gekozen de heer J. Bruyn met 6 van de 7 opgekomen stemmen. Één stem werd uitgebracht op den heer Kerdijk. De paardenarts Stiekel Schoenmaker is van het 4de hij het 3de reg. huzaren en de paarden arts Dhont van het 3de reg. huzaren naar het 3de reg. veld-artillerie overgeplaatst. Bij jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland te 's-Hage is voor de Transvaalsche Boeren nog ontvangen: van eenige Nederlanders f 375, van eenige juristen 33.50, door tusschenkomst van het Leidsch Dagblad 34.70, van leerlingen der 3de, 4de en 5dp klasse van de Hoogere Burger school te 's-Gravenhage f 88 en van de leerlingen van het instituut van den heer P. J. Treffers, te Oosterhout ƒ51. De geneeskundige staatscommissie te Utrecht heeft bevorderd tot arts den heer J. Graanboom en toegelaten voor het geneeskundig gedeelte den heer J. S. Ckr. Pichal, heiden candidaat-arts. In plaats van den heer Dullert is te Arnhem tot deken van de orde der advocaten gekozen mr. J. M. De Kempenaer. In de toepasselijk versierde zalen van het Genootschap Felix Meritis te Amsterdam is gister middag de feestelijke viering van den 300sten ver jaardag van Pieter Corneliszoon Hooft aangevangen, in tegenwoordigheid van den burgemeester, twee der wethouders en den gemeente-secretaris der hoofd stad en eene talrijke schare van belangstellende heeren en dames. De feestrede werd uitgesproken door dr. W. Doorenbos, die Hooft schetste als den liefelijken en geestigen zanger van het zoetste en zuurste op aarde, den kernachtigen beschrijver van den grooten strijd voor onze onafhankelijkheid, den edelen strij der voor de rechten en de macht onzer taal en don voorganger op den weg van ideale daden en ge dachten. Daarna werden op zeer verdiecstelijke wijze voordrachten gehouden van onderscheidene van Iloofts gedichten door mevrouw Kleine-Gartman, mej. Anna Sablairolles en den heer Jan C. De Vos, afgewisseld door muzikale uitvoeringen door mejufvr. Benedicts en de heeren Joseph Cramer en H. Bos nians. Daarbij waren vooral merkwaardig de bespe lingen van het clavecimbaal en de viola di gamba. die de toehoorders geheel in de dagen van Hooft verplaatsten. Zoowel de uitvoerders als de heer Daniël De Lange, die de regeling op zich had ge nomen, oogstten daarvoor den welverdienden dank van het publiek in. Persoonlijk overhandigde de hoogleeraar De Vries aan mevrouw Kleine den voor haar hestemden bloemruiker, toen zij ten tooneele trad om het auditorium van Hooft's poëzie te doen genieten. Een nummer van het programma, namelijk de voordracht van mej. Jos. De Groot, zou wegens ongesteldheid van deze dame hebben moeten ver vallen, indien niet dr. Jan Ten Brink de welwil lendheid had gehad haar te vervangen. De heer Ten Brink gaf voorts eene bloemlezing uit het proza van Hooft, namelijk eem aantal zijner brieven aan Anna Roemers en aan Tesselschade. Door den heer J. Rogmans werden een tweetal liederen van Hooft gezongen. Na den afloop dezer welgeslaagde „letter kundige en muzikale bijeenkomst" begaven de feest vierenden zich in versierde vaartuigen in optocht naar het huis, waarin Hooft heeft gewoond, op de Keizersgracht, bij de Brouwersgracht. Voor die wo ning aangekomen, hield prof. M. De Vries eene korte toespraak en daarop werd de in den gevel aan gebrachte gedenksteen onthuld. Deze is uitgevoerd in wit marmer, in den stijl der Vlaamsche Renais sance. Het vrijstaande borstbeeld is gevat in eene ronde lijst met het opschrift Pr. Cornszn. Hooft. Aan weerszijden is een kartel aangebracht roet de jaarcijfers 15811647. Op den ondersten sluitrand leest men: „Ter viering van den 390sten verjaar dag van Hoofts geboorte in zijne woning geplaatst 16 Maart 1881." Deze laatste plechtigheid werd door eene talrijke, langs de Keizersgracht geschaarde menigte bijgewoond, hetgeen een recht schilderachtig schouwspel opleverde. Heden heeft de tocht naar Muiden plaats. De gemeenteraad van Dordrecht heeft met 10 tegen 8 stommen besloten, dat de exploitatie van de aan te leggen drinkwaterleiding door de gemeente geschieden zal. In September a. s. hoopt jhr. mr. P. J. Bosch Van Drakestein zijn zilveren feest te vieren als commissaris des konings in de provincie Noord- Brabant. Door den minister van marine is de tweede* klerk bij het departement W. J. Van der Werff, met 1 April a. s., bevorderd tot lsten klerk, terwijl voorts met dien datum tot 2den klerk zijn benoemd F. W. Parker Verboom en J. H. Jullien. Het stoomschip „Schiedam" vertrok Maandag van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Rotterdam",, van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde Dinsdag; Scilly. Gemengd Nieuws. Omtrent het bij den heer P. Somerwil' op de Breestraat in de vestibule geëxposeerde* „portret van den ouwe" kan nog worden medege deeld dat het is geschilderd door zijn zoon, die zooals men wellicht mede weet, ongelukkig ter been is. Yan het kind, dat reeds sedert ge ruimen tijd te Zwammerdam werd vermist, is eindelijk slechts het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerend lijkje gevonden door een vrouw aldaar, terwijl deze uit een wijk, nabij de bijzondere school met een emmer water schepte. Het blijkt daaruit dat het kind toen het even vóór den schooltijd wilde drinken, bij het scheppen van water, van den kant in den Rjjn is gestort. Het lijkje is heden vergezeld van de familie en de ter bijzondere school gaande kinderen ter aarde besteld. In den O o s t e i n d er poelpolder onder Aalsmeer zijn drie groote hoopen haver verbrand, die behoorden aan M. v. d. Zwaard. Ernstig wordt hier aan kwaadwilligheid gedacht, en de zaak wordt streng onderzocht. Hendrik. Conscience zal eerlang zijn 100ste werk schrijven. „De Zweep" stelt voor hem bij die gelegenheid de eene of andere hulde te brengen Door het gerechtshof te Arnhem is de heer J. S. J., notaris te Yeen, vrijgesproken. De heer J. was door het hof te 's-Hertogenbosch met bevestiging van een vonnis der arrond.-recht ank aldaar, wegens misbruik van vertrouwen, driemalen gepleegd, o. a tot drie maanden celstraf ve oor- deeld. Bij arrest van den hoogen raad was de zaak naar het hof te Arnhem verwezen. De verdediger van den heer J. was jhr. mr. De Braauw, adv. te 's-Hage. Bij de lijkschouwing van den Maandag in de cellulaire gevangenis te 's-Hertogenbosch dood gevonden persoon, genaamd Das, is gebleken dat de man niet is gestikt, maar gestorven was aan een beroerte. Aan een particuliere correspondentie uit het zwaar geteisterde Almkerk, ons welwillend voor dat doel afgestaan, ontleenen wij het volgende: „Wij zitten hier nog flink rondom in het water. De weg naar Woudrïchem is nog niet berijdbaar, evenmin als naar Giessen en Rijswijk. Naar Sleeuwijk zou het gaan, maar iemand die zijn paard liefheeft,., spaart het en zet het aan den Uppelschen dijk op stal, waar ook de meeste lui hun gerij hebbem Er is echter een voetpad, genaamd de Almkade, dat op sommige plaatsen zoo geleden heeft dat men er ternauwernood passeeren kan. Op die plaatsen beeft men daardoor planken gelegd. Langs die kade gaan de vrouWen, terwijl de mannen met hunne kaplaarzen de zoogenaamde Yoorsteeg doorbaden, waar nog ruim een voet water staat. Wanneer men èn die kade èn de Yoorsteeg ten einde is, komt men aan den Uppelschen dijk, waar niets dan ellende te zien is. Op de plek, waar vroeger een huisgezin gezellig bij den haard bijeen zat, riet men nu niet anders dan een dak, aan den eeneu kant slechts gestut door een paar balken, waar muschjes en kraaien zich trachten te beveiligen tegew den guren wind en de koude regenvlagen. In den dijk aelf zijn gaten geslagen van 2 a 3 voet diep, gemeten natuurlijk van af de kruin. Het is dan ook niemand geraden bij avond de reis per rijtuig to maken, want men zou wél weten wanneer en hoe men er in steeg, doch niet waar men er uitkwam. De commissie voor den watersnood alhier ifeeffc opgehouden met 'bedoelen, reeds sinds ultimo Fébr. alleen steenkolen worden nog nu en dan gedeeld. Aan den Nieuwen dijk gaat men echter nog voort; hier zegt men, en m. i. terecht, dat de watersnood •nu gedaan is en de armen nu tehuis hehooren bij do verschillende diaconieën. Maar kleederen zouden" 'hiar nog neer welkom zijn, want wat dat artikel aangaat, cijn wij hier niet zoo bedeeld als in ver gelijking met de geleden schade op andere plaatsen gebeurd is.; doch men mag geen gegeven paard in <len bek zien. En nu Te Empel heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De landbouwer Petrus Langenhujjsen geraakte ender .een vrachtkar, waardoor hij zoo deerlijk werd gewond, dat hij weldra aan de gevol gen overleed. Hij Iaat een vrouw met verscheidene kinderen aekter. Te Bergen-op-zoom heeft zich een korpo raal van 't 3de reg. infanterie, uithoofde van beloo- pen straf, doodgeschoten. Door het springen van een stoomketel te Buffalo zijn zes personen gedood en zeven ge wond. - In Arkansas zijn vier negers gelyncht omdat zij een vrouw hadden vermoord. - Te Wake field (Massachussets) is brand uitgebroken in een fabriek; de schade bedroeg 500,010 dollars.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1