Donderdag 17 Maart. fatsoenlijk Jongeling C. STOLP, Baggerklei. N°. 6467. A0. 1881. Derde Blad. MEDISCHE BRIEVEN. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. Pan- en Tegelfabriek „De Hoop". LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post.a 1.40. Afzonderlijke Nommers.OAS. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels.1.05. Iedere regel meera 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS vak LEIDEN, Gezien het adres van MARCUS HANGJAS, koopman, wonende alhier, houdende verzoek tot het oprichten van een bergplaats van lompen en beenderen in het pand in de Veatestraat n®. 53; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad o». 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 29sten Maart a. s., 's voormid dags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 15 Maart 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 16 Maart. Ingevolge de uitnoodiging van den Russischen gezant werd gistermiddag in de Russische kapel aan den Scheveningschen weg te 's-Hage een plech tige lijkdienst gehouden ter nagedachtenis van den overleden Keizer. Bij deze treurige plechtigheid wer den de Koning en de Koningin vertegenwoordigd door den adjudant-generaal der marine den vice- admiraal jhr. Tan Capellen en den grootmeester van het hof, graaf Schimmelpenninck Tan Nijenhuis. De Koningin werd mede nog vertegenwoordigd door mevrouw de baronesse Van Harden broek Tan Berg ambacht, dame du palais, waarnemend grootmees- teresse van H. M. - De prins van Oranje werd ver tegenwoordigd door H. D. adjudant den kapt. Beyer- man en prins Frederik door H. D. adjudant, den luit.-kol. Barre. De hoofdlijnen der nieuwe bedrijfsbelasting, die ter vervanging van het patent bij het departement van financiën in bewerking is, zijn volgens de ver klaringen van den minister van financiën de vol gende: 1°. Van den grooten kring van industriëelen zal een zeker percentage van de genoten winst (be rekend naar de drie of vier laatste jaren) worden gevorderd met eigen aangifte, geheel op den voet der thans aanhangige rentebelasting. 2°. Van de kleine industriëelen en neringdoenden, wier inkomen beneden een zeker bedrag blijft, zal een belasting worden geheven, meer op den voet van de tegen woordige patentbelasting en dus zonder eigen aan gifte. 3®. Van de ondernemers van publieke verma kelijkheden enz. zal een belasting worden geheven niet naar de genoten winst, maar naar den aard en den omvang van het bedrijf. In de algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Amsterdam is gis teren o. a. besloten een adres te richten aan de Gedep. Staten van Koord- en Zuid-Holland met verzoek om provinciale verordeningen op de rot- kreupel-schapen- f 3000 werd beschikbaar gesteld voor Nederlandsche inzendingen van vee en zuivel op de internationale tentoonstellingen in 1881. In den ouderdom van 83 jaren is te Utrecht overleden S. J. graaf Van Limburg Stirum, gepen sioneerd schout-bij-nacht, oud-lid van 't hoog militair gerechtshof en ridder van de orde van den Neder- landschen Leeuw. Gemengd Nieuws. Omstreeks negen uren verspreidde zich gisteravond een brandalarm door de stad, op welk gerucht de weesburgers wederom spoedig op de zoogenaamde plaats des onheils, het Levendaal, waren. Ze moesten echter, daar aangekomen, geluk kig onverrichterzake huiswaarts keeren, want er was niets van brand te bespeuren. De correctioneele terechtzitting van het gerechtshof te 's-Gravenhage was gistemamiddag tot halfvijf gewijd aan het onderzoek van het appel van een vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij J. J. S., brander, en J. H. B., lid der distillateursfirma V. B. te Leiden, ieder veroordeeld zijn in eene boete van 3628.80 ter zake van: de brander, frauduleus vervoer van twee vaten gedistilleerd ter sterkte van 459 pet. van zjjne branderij naar het pakhuis van genoemde firma; de distillateur, het opnemen van die vaten, wetende dat ze ongedekt waren vervoerd. Het medelid der firma F. W. V. werd toen ontslagen van rechtsvervolgingte zijnen aanzien was de administratie in appel gekomen. Hoewel het getuigenverhoor nader in het licht stelde dat de nachtelijke handeling zeer in het nadeel van de beklaagden kan worden uitgelegd, hielden zij vol dat de drukte in hunne zaken de oorzaak was van hunnen nachtelijken arbeid, maar tevens dat de vaten niets inhielden waarvoor een geleibiljet gevorderd werd. De ambtenaren hadden verkeerde vaten in beslag genomen. Nadat de rijksadvocaat voor zooveel de veroordeelde beklaagden betreft tot bevestiging van het vonnis en wat den derden aan gaat tot vernietiging daarvan en eveneens eene ver oordeeling in eene boete van f 3628.80 geconclu deerd had, werd van de zijde der verdediging op verschillende gronden op vernietiging van het vonnis en vrijspraak van alle beklaagden aangedrongen. Adv. - gen. mr. Bijleveld requireerde de algeheele be vestiging van het vonnis, door de Haagsche recht bank gewezen. De uitspraak is bepaald op Maandag. TeRijnsburgoverkwam Maandag-avond een knaap van elf jaren het volgend ongeval. Met eenige makkers aan het spelen zijnde op den in aanbouw zijnden stoomtramweg, geraakte hij door een toeval onder een op den weg staanden zand- wagen, welke door zijne makkers werd voortge duwd. Vreeselijk was de uitwerking dezer ontmoeting voor den armen knaap. Hoofd, borst en schouder werden zóó bezeerd dat men eerst voor het behoud van zijn leven vreesde, hoewel de ter hulp geroepen geneesheer hoop op herstel gegeven heeft. Op het middaguur, terwijl men aan tafel zat, barstte een hevige brand uit in eene boerderij nabij de vroegere Antwerpsche poort te Breda. De boer, een man op leeftijd, redde nog een koe en een kalf, doch, terwijl hij een paard wilde lossnijden, stortte het brandende dak in en kwam hij met het paard en twee koeien in de vlammen om. Ondanks spoedige hulp lagen huis en schuur bij den feilen wind in minder dan een half uur in de asch. Eene weduwe blijft met zes kinderen achter. De Madrileen sche berichtgever der Bel gische „Indcpendance" geeft uitvoerige mededeelingen omtrent de maatregelen, door het nieuwe Kabinet tegen het spel genomen. De gouverneur der hoofdstad, graaf De Xiquena, heeft zich herhaaldelijk in persoon er van overtuigd, hoe de politie en de gemeente lijke autoriteiten hare taak vervullen, en ieder ontslagen, die door hem op eenige nalatigheid werd betrapt, op één enkelen dag alle inspecteurs vervangende en in één enkelen nacht al de speelhuizen waarvan Madrid wemelde, doende slui ten. Ook de groote clubs kregen aanzegging dat geene verboden spelen langer zouden worden ge doogd. In weinig steden, vervolgt de bericht gever, is de speelwoede zoo groot als te Madrid. Behalve de staatsloterij met drie trekkingen in de maand en de duizenden weldadigheidsloterijen, bestaan of bestonden er eene menigte geheime huizen, met allerlei hazardspelen. Eenige van deze waren met de grootste weelde ingericht, en wanneer de politie verscheen, werd het altijd zóó aangelegd dat zij enkel figuranten en onbeduidende slachtoffers vond. Den volgenden dag werd dan de waakzaam heid der overheden uitgebazuind en 48 uur later ging alles op den ouden voet voort. - Graaf De Xiquena daarentegen heeft in zes uur tijds niet minder dan zes en twintig speelhuizen gesloten en alle schuldigen in hechtenis genomen. Lever- en Galkwaicn. De lever ligt onder de rechterlong en moet als het voornaamste afscheidingsorgaan van het men- schelijk lichaam worden aangemerkt. Haar functie is de afzondering van de gal. Het is voor het wel zijn der menschen van het grootste gewicht, dat geen storing in haar functie ontstaat, daar hare aandoeningen steeds hevig zijn en vele andere organen in haar lijden worden medegesleept. Is de werking der lever gestoord en zondert ze niet vol doende de gal af, zoo ontstaan niet alleen slechte spijsvertering en haar symptomenverstopping, zure oprisping, opgeblazenheid, duizeligheid en beklem ming, maar door de opeenhooping van gal in de lever zelve krijgt men hevige pijnen, een spannend gevoel in de leverstreek, gebrek aan eetlust, bra king en doen zich andere verschijnselen, die een zware ziekte aanduiden, voor. Maar al te veel men schen worden door de genoemde verschijnselen over vallen en deze als op zichzelf en niet met de lever in verband staande ziekten aangezien en bestreden terwijl ze alle een gevolg zijn van de gestoorde functiën van de lever. Wel de helft der menschen heeft met deze kwaal rekening te houden, die vol komen in staat is het organisme in de war te brengen en te verwoesten. Daarom moet men lever kwalen en haar verschijnselen allerminst hetzij oppervlakkig behandelen, hetzij onopgemerkt laten, maar eischen ze daarentegen oen schielijk en krach tig ingrijpen met passende geneesmiddelen. Zoodra de gal zich in voldoende hoeveelheid van de lever afscheidt en regelmatig in het darmkanaal wordt afgevoerd, treed beterschap in, de pijn houdt op, en tevens verdwijnt de reeks van ziekteverschijn selen. Dit genezingsproces moet evenwel niet wor den verkregen door sterk werkende en do inge wanden sterk aandoende geneesmiddelen, maar men moet alleen zacht werkende laxeermiddelen gebruiken. De door den Apotheker RICH. BRANDT te Schaffhausen (Zwitserland) vervaardigde Zwitsersche pillen kunnen terecht aanbevolen worden als een werkelijk in haar werking aangenaam, zeker en onder ieders bereik vallend geneesmiddel. Ze zijn in elke goede Apotheek verkrijgbaar in blikken doozen, inhoudende 50 pillen voor 70 cents, en in kleine proefdoosjes van 15 pillen voor 25 cents. Ook worden ze op bestelling per brief uit het depot voor Leiden van den Drogist N. SWEMER verzonden. In een winkel van Garen, Band en Mode-Arti kelen kan ter opleiding in het vak een geplaatst worden. Franco brieven onder do letters M M aan KOOYKER's Centraal Advertentiebureel, Nieuwe Rijn. Handel in Bouwmaterialen, Waalsteen, IJsel- steen, Portlandsche Cement enz. enz. Valkenburg bij Leiden. In de maanden Maart en April zijn aan het Stoom gemaal te Katwijk nog te bekomen circa 6000 kubieke meter BAGGERKLEI; ook bij gedeel ten. Inlichtingen en conditiën hieromtrent bij A. J. SCHOUTEN te Alphen aan den Rijn.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1