i\°. 6467. Donderdag 17 Maart. A0. 1881. ALEXANDER III, Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. ALEXANDER III, KEIZER VAN RUSLAND. LEIDSCH ?É8! DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meero-m- Grootere letters naar plaatsruimte. de nieuwe Koizor aller Russen, is de tweede zoon uit het huwelijk van Alexander II met een prinses van Hessen-Darmstadt. De oudste zoon uit dat hu- weljjk, Grootvorst Nicolaas, overleed in 1865 in het zuiden van Frankrijk aan eene borstkwaal. De tweede zoon, Grootvorst Alexander, werd toen de Troon opvolger en huwde met de bruid zijns overleden broeders, Prinses Dagmar van Denemarken. De eerste door hem uitgevaardigde proclamatie is reeds onder de telegrammen vermeld. Zijn oudste zoon, thans de Grootvorst-Troonopvolger, Nicolaas Alexandrowitsch, is dertien jaren oud. Tot eenige door hem ontvan gen personen zeide de nieuwe Keizer, dat hij den Troon onder pijnlijke om standigheden besteeg, maar met vertrouwen rekende op de eerlijke medewerking van alle patriotten. Het zou zijn streven zijn, de liefde van gansch Rusland evenzeer te verdienen als zijn overleden vader die verdiend had. Eenige dagen vóór den moordaanslag werd door den adel den Keizer een adres aangeboden, waarin eerbiedig werd verzocht om afschaffing van de wil lekeurige arrestaties en het veroordeelen van personen buiten de vormen der ge wone rechtspleging. Niet zonder reden wordt ver moed dat Loris Melikoff de hand had in dit adres. Andere berichten spreken van den in vele opzichten treurigen toestand des landstelkens worden we der nieuwe misbruiken ont dekt en de wakkerste po gingen tot hervorming stuiten af op de algemeene demoralisatie van de hoo- gere en lagere ambtenaren; daartegenover staat het ge brek aan energie, aan mo- reele kracht van het volk en in plaats van de schuld te zoeken in het volk zelf, werpt men alles op de centrale regeering. Hen herinnert zich het bericht, dat een aantal senatoren naar de gouvernementen waren gezonden om den toestand te onderzoeken; verschillende misbruiken van hooge en lage ambte naren zijn daardoor weer aan het licht gekomen. Dieverij, dronkenschap, knevelarij zijn zoo diep in geworteld, dat zij onmogelijk alleen geweten kun nen worden aan een regeeringsstelsel. Yoor den nieuwen Czaar, die onder gunstiger om standigheden den troon beklom dan zijn vader, daar deze mede den beruchten Krimoorlog erfde, hebben de politieke berichten, welke aan den moordaanslag voorafgingen, niet het minst waarde. Een zware en moeilijke taak rust thans op hem, ook in verband met de woelingen der nihilisten, die eigenlijk'geen beginsel hebben; het nihilisme is eene ontkenning van al wat is in de zedelijke en stoffelijke wereld. Men wil niet wat bestaat; maar men wil ook niets anders: men wil niets. Duizenden en duizenden hebben zich nochtans bij deze secte der nihilisten aangesloten. Ontevreden over hun toestand, zoo zegt de Arnh. Crt., wanhopend over de onmogelijk heid daarin verandering te brengen, willen zij dien opheffen en verbreken; „beter dan dit" is hunleus en zoowel uit de rechtsgedingen der nihilisten als uit de beschrijving van het leven in het Russische Rijk blijkt genoeg dat de aanhangers van het nihilisme wel weten wat zij niet willen, maar geen geformuleerd stelsel hebben van hetgeen zij in de plaats daarvan zouden willen brengen. Onder de nihilisten zeiven zijn er intusschen die hebben ingezien dat eene omverwerping van het geen bestaat toch gepaard moest gaan met het aangeven van de hoofdtrekken althans eener nieuwe orde van zaken, en in een van hunne orga nen, de „Noradnaja Wolja" (de wil des volks), worden dan ook zulke algemeene denkbeelden ont wikkeld. Dit programma komt in hoofdzaak op het volgende neder: Het gaat uit van de bewering dat de Russen worden onderdrukt en uitgezogen door het tegen woordig gouvernement, en dat de eenige weg om hervorming te erlangen is, het bewind omver te werpen met geweld, bij revolutie of samenzwering. De nihilisten, of socialisten, zooals de schrijvers in genoemd blad zich betitelen, zullen dan de teugels van het bestuur onmiddellijk overbrengen bij eene organiseerende vergadering, gekozen door alle Russen zonder onderscheid van rang of gegoedheid. De organiseerende vergadering zal handelen overeen komstig de instructiën van hare constituenten. "Wan neer de organiseerende vergadering gekozen is, zal de socialistische partij aan die vergadering de volgende punten aanbevelen: 1°. Permanente volksvertegen woordiging met volledig beslissende macht in alle quaestiën van Staat. 2°. Uitgestrekt lokaal zelfbe heer met verkiezingen voor alle betrekkingen, onaf hankelijkheid der landelijke gemeenten en economische onafhankelijkheid van het volk. 3°. De onafhanke lijkheid der landelijke ge meenten als een economisch administratief geheel. 4°. Het beginsel, dat het land eigendom is van het volk. 5°. Een stelsel van maatregelen, ten doel heb bende de overbrenging van alle werken en fabrie ken bij de werklieden. 6°. Volledige vrijheid van ge weten, spreken, drukken, van openbare bijeenkom sten, vereenigingen en kies beweging. 7°. Algemeen stemrecht zonder eenige beperkende voorwaarde of census. 8°. Vervanging van het staande leger door een territoriaal leger. Dit programma behoeft niet ontleed te worden; alleen zij opgemerkt dat, zoo er een beginsel in uit gesproken wordt, dit is: dat alle banden, welke de maatschappij samenhou den, moeten worden op gelost; gezag, overheid, is er niet meer, ieder is vol komen vrij en onafhanke lijk en ieder heeft even veel te zeggen in dit rijk van 90 millioen ingezete nen, waarvan negen tien den ternauwernood den naam van beschaafd kun nen dragen. Eene Russische Repu bliek is wel het onzinnigste wat in men schen hersens kan post vatten en zij, die dergelijken toestand be oogen, beoogen slechts nihi lisme. Zulk een Staat is geen Staat, geen maatschappij; het is een chaos, eene anarchie, eene vernietiging van het volksbe staan. Is het om dit plan te verwezenlijken dat de Kei zer vallen moest, dan is men geen stap nader bij het doel, want al mocht het waar zjjn dat Keizer Alexander IH vrijgeviger regeeren zal dan zijn vader - en dit moet nog bewezen worden, want het is een gewoon verschijnsel dat hij die naast den troon staat vrijzinniger is dan hij die op den troon is gezeten, totdat hij ze.f die plaats heeft ingenomen-, zóó vrijzinnig zal hij zeker niet zijn, dat hij het programma der nihilisten tot het zijne maakt. Na korter of langer tijd zal ook hij moeten vallen, want geen regeering is in staat zulk eene partij in het land te bevredigen. Maar nog ondoenlijker is het haar door geweld te bedwingen; elke maat regel, die daartoe strekken moet, zal haar aanhang

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1