was een hevige kloppartij tusschen de studenten en het personeel, op het oogenblik dat de exprestrein (aa komst 8.18) binnenreed. De stationschef bevond zich door deze vechtpartjj in de onmogelijkheid toen op zijn post te zijn en heeft daarom tegen de twa ilf studenten proces-verbaal opgemaakt wegens belemmering in het uitoefenen van zijne functie. Naar wij vernemen is er ook reeds eene klacht ingediend bij den officier van justitie te 's-Hage. Wij zouden het ten zeerste betreuren wanneer de sta tionschef of directie in het gebeurde aanleiding moch ten vinden, den vrijen toegang tot het perron voor het publiek niet meer open te stellen. Men vergete niet dat hij ten allen tijde het recht heeft de zoo zeer gewaardeerde vergunning daartoe in te trekken. Het thans voorgevallene moet niet voor de eerste maal zijn. Ditmaal ochter moet het spoorwegperso neel den studenten, waarvan er een ook een spie gelruit in de vestibule heeft stuk geslagen, hebben doen gevoelen dat zij met geen kinderen te doen hadden. Bij de namiddag-godsdienstoefening in de Pieterskerk had gisteren omstreeks drie uren een incident plaats, waardoor de voorganger, ds. Brou wer, genoodzaakt werd haar te staken. In het zooge noemde stovenhok nl. bleek een begin van brand ontstaan te zijn, die zich eerst ernstig liet aanzien, doch met behulp van een groot aantal emmers water spoedig bedwongen werd. Op het strand te Zandvoort zijn de vol gende voorwerpen aangespoeld: 1 vlet, 1 winterjas (jekker), 2 seinvlaggen, 1 watervat en 1 photogra- phisch damesportret. Ook zijn er twee lijken aange dreven, ter hoogte van de scheiding van Noord- en Zuid-Holland; het eene, naar gissing 26 a 28 jaar, had tot kleeding: een wit wollen borstrok, rood geruit overhemd, zwart laken vest, oliekiel en broek, grijs bukskin broek, grijs wollen onderbroek, rood gestreepte kousen, gemerkt N., grijze wanten, gemerkt AA., wit wollen das en gestreepte broek draagbanden; het tweede lijk, naar gissing vaneen jongeling van 17 a 18 jaren, was gekleed: blauw gestreept wollen hemd, grijs wollen hemd, blauw geruiten borstrok, zwart laken vest, blauwe jas (monkor), wit wollen onderbroek, grijs wollen kousen, pilo ondorbroek, gestreepte broekdraagband en ééne zeelaars. Beide lijken bleken slechts korten tijd in het water te hebben gelegen en waren dus ook waarschijnlijk afkomstig van het bij Noordwijk gestrande Noordsche schip „Commerce", waar, zoo- alR reeds gemeld is, het lijk van den gezagvoerder is aangespoeld, dat men uit het naamcijfer van een ring, aan de hand, herkend heeft. Bij zeer stil weder zal men trachten het schip te naderen en nog zooveel mogelijk te bergen. Vermoedelijk is het schip te vier uren in den morgen gezonken; althans een klein scheepsklokje, te Noordwijk aangespoeld, is juist op dat uur stil blijven staan. Men schrijft ons uit Katwijk: In de af- geloopen week zijn er 45 schuiten aangekomen, wolko besomden van f 85 tot f 206 in 5/12 dagen. De aanvoer was niet zeer ruim; door het storm achtige weer kon de visscherij niet geregeld worden uitgeoefend. Wegens verzending naar het buitenland zijn de vischprijzen nog zeer hoog. Er werd besteed voor tarbot f 3 a f 12, tong f 0.25 a f 0.60 en bun-schol f 0.50 a f 0.75 per stuk; levende kantschol f 10 a 13, droog-schol f 5.50 a 6.50, scharren f 4 a 7 en rog 5 a 6 per mand; zeesterren f 10 a 12 per kar. Officieel is bekendgemaakt dat de epi demie van mazelen te 's-Hage heeft opgehouden. Dezer dagen beleende eene arme vrouw ia de bank van leening te Gouda eenige goederen en ontving met meer ander geld.een rolletje centen. Toon zij dit tehuis opende, vond zij in het papier geene centen, maar 50 gouden tientjes. Dadelijk bracht zij het goud in de bank van leening terug en werd voor hare eerlijkheid beloond met één gulden. Te Deventer zjjn vijfgevallon van rood vonk onder de manschappen van het éde reg. huzaren voorgekomen. Naar men uit Luik meldt, is in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van den machi nist Lardinois, die, gelijk men zich herinnert, wegens het spoorwegongeluk bij Herstal op 24 Oct. 11. tot vijf jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Het vonnis is bekrachtigd. - Eenige dagen te voren had men op de plaats des onheils met den trein proeven ge nomen om uit te maken in hoever het voor Lardinois mogelijk zou geweest zijn bijtijds te remmen en daaruit was gebleken dat, indien hij daartoe het zijne gedaan had. de ramp zou zijn voorkomen ge worden. Onder de geschenken, die den kroon prins van Oostenrijk bij zijn huwelijk zullen aan geboden worden, komt een klok voor, vervaardigd door eeu der beroemdste uurwerkmakers van Adels- berg, Mathias Petric genaamd. De klok is twee meter hoog en, gemaakt uit stalactieten van de grot van Adelsberg, stelt zij de drie voornaamste deelen van die grot voor. De klok speelt elk uur het Oostenrijksche volkslied en behoeft slechts eenmaal per jaar opgewonden te worden. Koning Jan van Abyssinië is van plan zich in Mei tot Keizer van Ethiopië te laten kronen hij zal gezanten zenden naar de Europeesche hoven. Te Marseille heeft het bankiershuijs Olivieri zijne betalingen gestaakt; het passief be draagt 1,200,000 fr., het actief 600,000 fr. Geveilde perceelen. Gehouden verkeoping aan den Burg alhier, op Zaterdag 12 Maart, ten «verstaan vaH den notaris J. A. F. CoeberghEen huis en erf aan de oost zijde van de Hooigracht, N°. 45, Sectie I, N'. 557, kooper J. Kruik q.q., voor f 4101; een huis en erf aan de westzjjde van den Yliet, aan den hoek der Bakkersteeg, N°. 33, Sectie F, N°. 602, kooper J. Rosdorff voor f 2350; een huis en erf aan de noordzijde van de Bakkersteeg, nabij den Yliet, N*. 1, Sectie F, N°. 603, kooper J. W. Filippo voor 750. Ten overstaan van den notaris mr. H. L. A. Obreen: Een timmerloods met afdak, alsmede open erf, uitkomende met een vrije poort in de Narm- straat, Wijk Y, N'. 186, Sectie B, N°. 1839, kooper J. W. Yan Wingen voor f 826. Ten overstaan van den notaris A. J. Rijshouwer: Een huis en erf aan de oostzijde van het Steen- schuur, N*. 16, met achterhuis uitkomende aan het Levenciaal, Sectie D, N°. 867 en 869, in bod gebracht op f 7000, niet verkocht. BUITENLAND. Frankrijk. In een telegram uit Tunis aan de „Temps" wordt gemeld dat de regeering van den bey de werken voor den Franschen spoorweg van Tunis naar Hamam Ellif tegenhoudt. De Italiaansche werklieden ver wijten hun consul, dat hij de Tunesische regeering daartoe aanzet. Duitseliluntl. De verloving van den kroonprins van Zweden met prinses Yictoria van Baden, kleindochter des keizers, is bekend gemaakt. De prinses is ruim 18, de kroonprins bijna 23 jaren oud. Groot-BritanniS. Yoor het vervoer van troepen naar de Kaap is op de Engelsche begrooting van Marine een extra som van 49,000 pd. st. gebracht. In een thans bekendgemaakt rapport spreekt generaal Colley met warmen lof over de houding van zijne troepen in het gevecht. Hij somt een aan tal dappere daden op, door officieren en manschap pen verricht. Doch ook van de Boeren gewaagt hij met alle waardeering. „Ik moet", schreef hij, „mijn tegenstanders recht doen wedervaren door te zeggen dat zij streden met grooten moed en vastberadenheid. Een groot deel van het gevecht had plaats op den geringon afstand van 20 tot 100 yards; en de Boeren toonden geen vrees voor de troepen, doch kwamen hen veeleer te gemoet. Ik heb ook getuigenis af te leggen van de hoffelijk heid, door sommige hnnner aanvoerders betoond in het verleenen van medewerking bij het verzor gen en vervoeren der gekwetsten." Uit Durban wordt per telegraaf gemeldYan geloofwaardige zijde wordt verzekerd dat groote opge wondenheid onder de pachters in den Oranje-Yrijstaat heerscht. Zij zouden slechts een geschikt voorwendsel afwachten om zich bij de Boeren in de Transvaal aan te sluiten. De groote versterkingen, door Enge land naar de Kaap gezonden, worden door hen met wantrouwen beschouwd, en zij meenen dat daarachter het plan schuilt om ook den Vrijstaat in te lijven. De voornaamste leden der conservatieve partij hebben eene vergadering gehouden, waarin na eene beraadslaging, welke twee uren duurde, eenparig besloten is, om zich nadrukkelijk te verzetten tegen het voorstel, door den heer Gladstone tegen aan staanden Maandag aangekondigd, om voor additio- neele kredieten urgentie te vragen. Rusland. Onder de telegrammen vindt men vermeld op welke wijze de nihilisten - geheel onverwachts - eindelijk in hunne booze plannen zijn geslaagd. Alexander II was den 29sten April 1818 geboren en had dus den leeftijd van bijna 63 jaren bereikt. Hij was zijn vader Nicolaas den 2don Maart 1855 opgevolgd. De nieuwe keizer aller Russen, Alexander Alexan- drowitsch, is den lOden Maart 11. zijn 37ste jaar ingetreden en den 9den November 1866 gehuwd met Maria Feodorowna, dochter van Christiaan IX, koning van Denemarken. De „Agence Russe" bevestigt dat de concessiën der Porte het grootste deel van Thessalië, met Trikala en Larissa, omvatten. Alle kabinetten, ook het Engelsche, zijn van meening dat door deze concessiën de bemiddeling der mogendheden verge makkelijkt wordt. De afzonderlijke voorstellen van Frankrijk en Italië, waarvan de „Nat. Zeitung" melding maakte, hebben op den vroegeren stand van het vraagstuk betrekking. Lord Dufferin spreekt het gerucht tegen dat hij den heer Goschen te Konstantinopel zou vervangen. Telegrammen. ST.-PETERSBURCr, 14 Maart. (Eerste Depeehe). De keizer van Rusland stierf gisternamiddag te vier uren ten gevolge van een aanslag, twee uren vroeger gepleegd. (Tweede Depeehe). De Keizer werd op don terugtocht van de Michael- manége naar het winterpaleis aangerand. Drie per sonen wierpen granaten in de keizerlijke equi page; bij het vallen van de eerste sprong de Keizer op en riep: „Is er iemand getroffen?" Hij bedoelde iemand van de wacht. De Keizer was dus nog ongewond, en sprong uit het rijtuig. Op hetzelfde oogenblik sprong de tweede granaat onder zijne voeten. Het moordtuig rukte den Keizer de beide beenen af. Een stuk van de granaat drong hem in het onderlijf, één boven het oog in het voorhoofd. Twee aanranders zijn gegrepen, een derde ont vluchtte, naar men meldt, zijn vervolger met een revolver dreigende. Ook hij werd echter gevat. De grootvorst-troonopvolger, thans keizer Alex ander IH geworden, verliet te kwart voor vijven met zjjne gemalin het winterpaleis weer en ging in een open slede over de Newsky-prospect, waar hij overal door het diep bewogen volk mot bijvals kreten ontvangen werd. (Derde Depeehe). Keizer Alexander kwam na het afloopen van een parade door de Katharinenstrasse, die hij dóór moest, een tamelijk smalle, links door het kanaal, rechts door een muur begrensde straat. Die muur heeft een manshoogte. Toen het rijtuig des Keizers, omringd door zes kozakken, deze plaats bereikt had, deed zich plotse ling een hevige ontploffing onder het rijtuig hooren. Dit werd gedeeltelijk verbrijzeldeen der geleidende kozakken werd gedood, de tweede werd gewond. Naar men zegt, zijn ook nog twee voorbijgangers, een hooggeplaatst officier en een kind, gewond. De Keizer had eem wond hoven het oog. Zoodra hij uit het rijtuig gesprongen was, volgde de tweede ontploffing met de reeds gemelde ontzettende ge volgen. De zwaar gewonde Keizer werd door de officieren en grootvorsten een eindweegs naar het winterpaleis gedragen. Tot zijn dood bleef de Keizer bewusteloos. De lijfarts Botkin verklaarde terstond dat geen redding meer mogelijk was, ofschoon onmiddellijk beide bee nen afgezet werden. (Vierde Depeehe). Tegen vier uren deden zich de eerste doods klokken van het winterpaleis hooren; een beroerte in de longen maakte een einde aan het lijden van den Keizei', die voor zijn dood de sacramenten neg ontving. De eerst gevatte moordenaar riep zijn kameraad toe: „zeg mijn vader dat hij mij maar onder de dooden rekenen moet." - Drie individuen zijn ge- grepen; één verweerde zich met een revolver. Naar thans bleek, kwamen twee der moordenaars de keizerlijke equipage in een open droschke te gemoet en hielden de in papier gewikkelde gra naten gereed. De eerste granaat sloeg een gat in den grond, dat een voet diep en vier voet in omvang was. (Vijfde Depeehe). De plaats des onheils is terstond met militairen afgezet. De tweede granaat maakte een minder die pen kuil. Bloedende, afgescheurde stukken vleesch bedekten den grond. Tot aan de overzijde van het kanaal waren alle ramen verbrijzeld. Het volk kwam

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2