N#. 6465. Binsd&g 15 Maart. A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Punt en ter behemdeUug LBIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maasdenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0-ÖS. PRIJS DER ADYERTENT1EN Van 16 regels.l.OB. leden regel meer Grootere letten naar plaatsruimte. Het gebeurt meermalen dat na uitgifte van een telegram van hot Leidsch Dagblad door eenige Abonné's wordt geklaagd dat zij de bulletins niet ontvangen hebben en ze alsnog verlangen. Zulke bulletins zijn steeds zeer kostbaar en er worden ook niet zooveel exemplaren van gedrukt als van het Dagblad zelf. De uitgifte er van is dan ook iets afzonderlijks en staat niet in verband met het abonnement. Yoor zoover nochtans mogelijk is, worden ze toch verspreid, maar voor hen die ze niet mochten ontvangen hebben, worden ze tegen bil lijken prijs aan het Bureel, waar ze ook steeds wor den aangeplakt, verkrijgbaar gesteld. DE UITGEVER. STADS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Lelden, op Donderdag 17 Maart 1881, des namiddags te twee nrea. 1°. Benoeming van drie leden van de Commissie in zake de assurantie. 2". Idem van een geneeskundige belast met bet geneeskundig onderzoek der opeabare vronwen. (34) 3°. Voorstel betrekkelijk de levering van het Verslag van het verhandelde in den Gemeenteraad. (33) LEIDEN, 14 Maart. Voor onze Transvaalscbe stamgenooten is aan ons bureel nog ontvangen de som van 20.11, gecollecteerd op de feestvorgadering van de onder- officiers-vereeniging der dd. schutterij „Pugno pro Patria" en 1.01 van een verjaarpartijtje bij G. C. M. M. - Wij hebben deze gelden aan jhr. mr. Beelaerts Van Blokland overgemaakt Den 22sten Juni a. s. zal het veertig jaren geleden zjjn dat professor dr. P. J. Veth alhier het hoogleeraarsambt te Franeker aanvaardde. Den lsten Mei 1843 hield bij te Amsterdam zijne inaugureele oratie. Met genoegen verneemt men dat de heer J. E. De Sturler, candidaat in de rechten aan de rijks universiteit alhier en schrijver van het werk „Gra nada en dè Alhambra", door den koning van Spanje is benoemd tot ridder der Orde van Isabella de Catholieke. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Oost-Indië, door middel van bet stoomschip „Utrecht", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den lDden Maart a. s., des morgens te halftwaalf. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk des morgens om zeven uren bezorgd zijn. De onderofficiers-vereeniging der Leidscbe dd. schutterij „Pugno pro Patria" hield Zaterdag-avond in de Stadszaal een feestelijke samenkomst met dames. De zaal was door de firma Van Bemmelen De Graaf netjes gedecoreerd. De Nederlandsche en Oranje-kleuren, de rijks-, Leidsche en provinciale wapenschilden en toepasselijke tropeeën en attributen versierden de wanden. De borstbeelden onzer drie Koningen ontbraken ook hier niet. Het orkest was door den heer J. D. Speet rijk en smaakvol achter groen gedekt. Het feest had plaats met medewer king van het muziekcorps der schutterij onder directie van den heer C. G. Locher en werd met de tegen woordigheid van den burgemeester en den bescherm heer der vereeniging, den majoor-commandant, den heer J. Scheltema, vereerd. Een aantal officieren der dd. schutterij waren mede aanwezig, terwijl ook de verschillende alhier in garnizoen liggende wapens en alhier gevestigde vereenigingen waren vertegen woordigd. Een schoon programma werd op ver dienstelijke wijze uitgevoerd. Zoowel de orkest- als de solo-nommers werden herhaaldelijk door de vrij talrijk aanwezigen toegejuicht. Een zeer geanimeerd bal besloot de feestviering, welke uitstekend is ge slaagd. Bij al de vreugde werden echter deTrans- vaalsche Boeren niet vergeten. Behalve dat hun vlag op voor allen zichtbare wijze was ontplooid, werd j ook ten hunnen voordeele een collecte gehouden, welke met een opbrengst van ƒ20.11 werd bekroond. Onder een hartelijke toespraak van den vice-president werd aan de heeren De Rooy en De Boer wegens hunne bemoeiingen voor het onlangs den oud-strijders aangeboden feest het diploma van eerelidmaatschap uitgereiktaangezien de heer Meyeraan zelf lid der vereeniging was, werd hem bijzondere dank betuigd. De majoor L. J. H. jhr. Teding Van Berk hout en de ritmeester J. Van der Wedden zjjn te 's-Hage a la suite geplaatst van het 3de reg. huzaren; desgelijks de majoor P. E. Van de Merwede Quarles Van Ufford met standplaats Leiden en de 2de luit. A. J. P. Metelerkamp met standplaat» Venloo (rijschool). Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 38.00, 20.00, 4.10 en f 2.00; de laagste f 38.00, 20.00, 4.00 en 2.00. Het Haagsche Dagblad vestigt bij zijne be schouwingen over de in de „Loge" aldaar tentoon gestelde schilderijen in het algemeen de aandacht op het fraaie encadrement uit de fabriek van de firma D. Sala Zonen te Leiden, en maakt in het bijzonder gewag van het prachtige door schilders en liefhebbers bewonderde kader dat het „interieur" van den heer Bisschop omlijst, van dezelfde firma. Dat om het groote schilderij van den heer Israels en de kaders der schilderijen van de heeren Blom- mers, Henkes en Mesdag zijn insgelijks uit genoemde fabriek. In een to Nieuwveen gehouden vergadering tot bevordering van het volksonderwijs zijn met bijna algemeene stemmen benoemd: de heer J. A. Prins als voorzitter, P. Schoenmakers als penning meester en A. Knoppien als secretaris. De met ingang van 1 April a. s. benoemde inspecteurs van den waterstaat, de heeren Rose en Conrad, zullen, naar men verneemt, heiden in Den Haag hun standplaats hebben, alwaar ook de nieuw benoemde hoofdinspecteur Caland gevestigd zal blijven. Omtrent de verder te verwachten bevorde ringen en omtrent de daarmede in verband staande verplaatsingen der waterstaatsambtenaren kan binnen weinige dagen een beslissing worden tegemoet ge zien, die slechts wacht op de daarover door de drie bovengenoemde hoofdambtenaren gezamenlijk in te dienen voorstellen. Bij jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland te 's-Hage is, sedert de vorige opgaaf, voor de Transvaalsche Boeren nog ontvangen van: J. H. 100, Z. 40, V. R. ƒ60, door tusschenkomst van P. Van Schravendijk te Rijnsaterwoude van een Hollander 20, van F. S., postmerk Arnhem, in postzegels 5. Door den heer De Bruyn Kops zijn eenige amendementen ingediend op het ontwerp tot heffing eener rentebelasting. Die amendementen, welke als één geheel moeten worden beschouwd, hebben de strekking om zoowel de inkomsten uit aandeelen in naamlooze vennootschappen alsook de coupons van de effecten van bankiers en kassiers op gelijken voet als andere inkomsten door de rentebelasting te treffen, maar dan tevens het laatste artikel van het ontwerp aldus te lezen: „Deze wet treedt in werking op het-door Ons te bepalen tijdstip. „Alsdan vervallen de wetten en wettelijke ver ordeningen op het recht van patent." Tijdelijk is, als opvolger van den onlangs overleden secretaris der Algemeene Synode, S. F. Van Hasselt, opgetreden de predikant B. A. Over man, te Heinkenszand. Van het wapen der cavalerie zullen worden gedetacheerd bij de normaal-schietschool, van 2 Mei tot 1 Aug. 3 officieren en van 2 Mei tot 16 Juli 12 onderofficieren. De opbrengst van de rijksmiddelen over de twee afgeloopen maanden is nog 360,000 minder geweest dan in Jan. en Febr. 1880. Ten deele spruit dit voort, voor 160,000, uit de achterlijkheid in de betaling der directe belastingen, maar bovendien hebben de accijnzen 280,000 minder ingebracht, met name die op suiker en gedistilleerd en zeep. Daarentegen zijn de indirecte belastingen ƒ160,000 vooruitgegaan, bijna geheel uit de registratierechten. De twee eerste maanden kunnen niet als maatstaf worden genomen ter beoordeeling van de opbrengst over een geheel jaar, maar zeker mogen de genoemde cijfers als een nieuwe waarschuwing worden gebruikt tegen het geloof aan de bewering, dat wij den tijd van financiëele moeiljjkheden te boven zijn en geen versterking der rijksmiddelen noodig is. Op verzoek van den rector der Vrije Uni versiteit te Amsterdam heeft de president-directeur dier universiteit aan een commissie van advies de vraag in overweging gegeven, of het wenschelijk zon zijn dat de Vereeniging voor hooger onderwijs op Gereformeerden grondslag ook een gelegenheid opende voor het voorbereidend onderwijs voor de universiteit, voor wier „Hospitium" nog 25 is ingekomen, makende met het vorig bedrag 16,551. De groote voorjaars-paardenmarkt te Amster dam zal gehouden worden Donderdag 7 April a. s., op de terreinen van de Veemarkt bij de Weesperstraat. De gewone audiënties van de ministers van financiën en oorlog zullen Donderdag a. s. niet plaats hebben. De minister van oorlog heeft, in overleg met de ministers van marine en koloniën, goedgevonden te bepalen: 1°. de militaire studenten verder zelf hunne studiën te doen regelen, alle toezicht daarop, zoowel als repetitiën, te doen vervallen, en 2°. de studenten te ontheffen van het bestaande toezicht op hun gedrag en hunne levenswijze. Het stoomschip „Koningin Emma" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdam; de „Amster dam" is denzelfden dag te Nieuw-York gearriveerd; de „Schiedam" zou gisteren van daar vertrekken; de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde gisteren Dungeness; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam via Marseille, arri veerde Zaterdag te Napels en zette denzelfden dag de reis voort. Z. M. heeft, te rekenen van 1 December 1880, aan G. Van Zijl, gewezen kantoorknecht ten post kantore te Amsterdam, een pensioen verleend ten bedrage van 140 'sjaars; den luit. ter zee 2de kl. R. A. Ee&hout, op verzoek, met den 15don dozer, eervol uit den zeedienst ontslagen; bevorderd tot apotheker 2de kl. bij den milit. geneeskundigen dienst van de landmacht in West-Indië, den apotheker 3de kl» bij dien dienst dr. C. T. Epp. Gemengd Nieuws. Bij aankomst van den trein van 8.6 uit Amsterdam bevonden zich gistermorgen aan het station alhier een drietal studenten, die door den stationschef werden verwijderd, daar hij oordeelde dat zij hinderlijk waren, zoowel voor do reizigers als voor zijn personeel in het uitoefenen der ambtsbezigheden. Eenige oogenblikken daarna verschenen echter van de drie studenten een twaalftal vrienden, die ver langden in de wachtkamer toegelaten te worden. De stationschef weigerde dit, inziende dat dit tot en- aangenaamheden aanleiding zou geven. Hef gevolg

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1