Onder het vee van den heer A v. Z. te Polsbroek is de tongblaar uitgebroken. De na het verschrikkelijke weder in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Amsterdam "vermiste personen zijn terecht. De agent van politie werd op straat met gebroken been gevonden. Een porder, door den wind voortgestuwd, geraakte in den Amstel bij de Halvemaansteeg te water; ge- rnimen tijd daarna haalde men zijn lijk op. Reeds twee soldaten van het garnizoen te 's-Hertogenbosch, die tijdens de overstrooming te Nieuwkuyk zijn gedetacheerd geweest, zgn aan zware koortsen overleden. Uit Nieuw-York wordt bericht dat op het Wyoming-gebied een ontploffing in een steen kolenmijn heeft plaats gehad. 30 blanken en 20 Chineezen zijn omgekomen; bovendien werden 17 Chineezen zwaar gewond. Een handwerksman uit Sidney, van Duitsche afkomst, die zijne familie in Duitschland kwam bezoeken, was naar Berlijn gegaan om de feesten ter eere van prins Wilhelms huwelijk bij to wonen. „Onder de Linden" kwam hij een jong meisje tegen en gaf haar een kus. Hij werd onmid- delljjk door een agent van politie aangehouden en naar het bureel van politie overgebracht, waar hij niets tot zijne verontschuldiging wist aan te voeren, dan dat „de Miss hem zoo goed beviel". Dat zulk eene manier van doen in Europa niet geoorloofd was, scheen den Australiër niet aan het verstand gebracht te kunnen worden. Hij werd met vijf dagen hechtenis gestraft en kreeg dus niets van de feesten te zien. Ook in de gemeente Lacco, koninkrijk Italië, zijn door een aardbeving zware verwoestingen aangericht. Dertien huizen zijn er ingestort, een groot aantal is zeer beschadigd. Men heeft reeds vijf dooden en twee gekwetsten van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Uit Rome wordt per telegraaf gemeld dat wegens verdenking als zou de pest te Bagdad heerschen, er eene quarantaine is opgelegd aan de schepen uit Turkije, Egypte en de Perzische Golf. De trein van Washington naar Balti more, waarin zich de ex-president Hayes met zijn geheele familie bevond, op zijn reis naar Ohio, is Zaterdag op de hoogte van laatsgenoemde plaats in botsing gekomen met een anderen trein. Twee reizigers werden onmiddellijk gedood en verscheidene zwaar gekwetst. Van de familie Hayes ontving, alB door een wonder, geen enkel lid eenig letsel. Onderstaande advertentie uit „De Afri- kaansche Patriot" van 4 Februari deelt men mede als een voorbeeld, van den echt vaderlandschen geest die de Zuid-Afrikaanders bezielt: Waarskuwing. Alle vuilgewinsoekers, kopers en verkopers, van perde en esels ver die Engelse troepe, teen Trans vaal, word ernstig gewaarsku om hulle voete uit myn huis en van myn plaas te hou as hulle nie op 'n onangename wyse wil kennis maak met 'n ware Afrikaner nie. D r havbtfleisch. Zanddnft, 2 Febr. 1881. P.S. Nou weet julle wie ek is en waar ek waon. Ek hoop dat alle regte Afrikaners myn voorbeeld sal voll. Bij Nieuw-York, op Rockaway Beach, is een Belgische bark, de „Ajax", naar Antwerpen, vergaan. Veertien der bemanning kwamen om het leven, waarvan, naar het telegram meldt, vier zich den hals afsneden toen zij zagen dat het schip reddeloos verloren was. De bewoners van een huis in de ruePa- lestrina te Parijs, die eenige boodschappen moesten doen, hadden hun kind van ongeveer zestien maanden in de wieg achtergelaten met eene groote kat. Toen zij weer terugkwamen, vonden zij hun kind, met bebloed gezicht dood in de wieg. De kat, die niet gewoon was alleen te zijn, had het letterlijk het aan gezicht verscheurd. BUITENLAND. Frankrij h. de bijeenkomst tusschen den president Grévy en dt"n heer Gambetta betreffende den „scrutin de liste", jnoet het gesprek zeer vriendschappelijk geweest zijn. Alles doet gelooven dat zij het eens zijn geworden. De geruchten aangaande eene ministeriëele crisis worden dan ook formeel tegengesproken. Naar men verzekerde, waren Grévy en Gambetta het hierin eens dat het Kabinet zich niet zou mengen in de dis cussie over het voorstel-Bardoux en, terwijl ieder minister vrijheid omtrent zijne stem zou behouden, zou dan de vrijheid der Kamer verzekerd zijn. Gambetta zal "Woensdag weder een bezoek bij Grévy afleggen. De commissie voor den „scrutin de liste" is tegen heden niet bijeengeroepen. Alle debat, het welk verbittering zou kunnen teweegbrengen, wordt tegengehouden, met het oog op de beraadslagingen van den ministerraad over de ophanden zijnde uit gifte eener leening. De „Gaulois" verklaart zeker te weten dat Duitschland kanonnen voor zijn leger in Frankrijk laat maken. Het blad, dat de namen van den fabri kant en van den tusschenpersoon kan noemen, vraagt of de regeering dit feit kent. Groot-Britannië. Zooals gemeld, is sir Evelyn Wood totgeneraal- majoor bevorderd: - waarschijnlijk om hem er voor te troosten dat Roberts boven hem werd gesteld. De koningin heeft aan mevrouw Colley een brief van rouwbeklag gezonden. In het Lagerhuis stelde lprd Stanhope gisteren eene motie voor, waarbij verklaard wordt dat het verlaten van Afghanistan in de tegenwoordige netelige omstandigheden niet in het belang is van Indië. De heeren Arnold en Gordon stelden daarentegen een motie van vertrouwen. Het Huis opende daarna de beraadslaging over de afzonderlijke artikelen der Iersche wapenwet. De regeering heeft besloten tot de inhechtenis neming van Dillon, wegens zijne in de jongste agrarische meeting gehouden rede, waarbij hij den pachters aanbeval, ieder, die tegen de Landligue is, in den socialen ban te doen. Turkije. De Sheikh-ul-Islam, geraadpleegd over het recht van verkoop waarop de heer Lévy in het geschil te Tunis zich beroept, heeft verklaard dat de strook grond, welke in den omtrek van het landgoed Enfida gereserveerd is, alle aanspraak doet vervallen. Er bestaat dus geen aanleiding tot een proces, want de rechten der Marseillaansche maatschappij zijn defini tief gewaarborgd. Het bericht dat de consul van Frankrijk, de heer Roustan, aan den bey van Tunis een ultimatum zou hebben ter hand gesteld, waarin hem het protectoraat van Frankrijk wordt opgelegd, wordt ten eenenmale valsch genoemd. Niets is ge vraagd aan den bey van Tunis en deze had dien tengevolge niets te weigeren. Vereenigde Sta.ten- De Kamers van Koophandel te Chicago, India- nopolis en Cincinnati hebben motiën aangenomen, waarbjj de geruchten nopens het heerschen eener ziekte onder de varkens in Ohio en de Westelijke Staten worden gelogenstraft, met de verklaring dat de varkens daar zeer gezond zijn en dat de verontrustende tijdingen, dienaangaande in Europa verspreid, van allen grond zijn ontbloot. Yolgens bericht uit Panama heeft in Guate mala een bij menschengeheugen ongekende vorst aan de koffie- en suikerplantages eene schade van ruim een millioen dollars toegebracht. Trans-vaal. De strijd aan de Transvaalsche grenzen wordt ook in Oostenrijk met belangstelling gevolgd en de sympathie der Weener bladen is zonder uitzonde ring ten gunste van de voor hunne onafhankelijk heid strijdende Boeren. Het „Fremdenblatt" geeft aan de Engelschen den raad, met de Boeren eene minnelijke schikking te treffen, daar zelfs een ge lukkige oorlog in Zuid-Afrika voor de Engelschen noch voordeelig, noch eervol zou zijn. De commissie der Engelsche Parlementsleden, die eene vredelievende beslechting in zake de Transvaal wenschen te bevorderen, heeft een onderhoud gehad met den heer Gladstone. Deze verklaarde dat de instructiën der regeering op 19 Febr. sir George Colley hadden bereikt. Misschien was er eenige ver traging in de onderhandelingen geweest, omdat de heer Joubert het noodig kon hebben geacht met den heer Paul Krüger te raadplegen, die denkelijk in een ander deel van het land was. De Engelschen hebben mevrouw Jorissen en haar gezin en mevrouw Bok met haar kind staatsgevangen gemaakt. In het Engelsche kamp te Mount Prospect zijn thans 1212 man infanterie en 146 ruiters. Op de Schanshoogte - tusschen het kamp en Newcastle - heeft generaal Wood eene verschansing laten op- werpen. De correspondent van de „Standard" meldt in een telegram van Zaterdag-avond uit Prospect- Hill dat het de laatste 24 uren aanhoudend had geregend. Het Engelsche kamp was ondergeloopen en bij de afzending van zijn bericht waren d9 Ingogo en andere rivieren zoodanig gestegen, dat de weg naar Newcastle geheel was afgesneden. Het 58ste regiment had dan ook den marsch naar die plaats niet kunnen volbrengen. Er viel aan geen troepen beweging te denken zoolang de regen aanhield en de rivieren niet gedaald waren. De correspondént heeft redenen om te gelooven dat de strijdmacht der Boeren in het kamp van den Langsnek-pas op het oogenblik de sterkte van 3000 man niet te boven gaat; maar de Boeren rekenden er ook op dat er nog vooreerst geen aanval op hen zou worden gedaan. Telen waren daarom tijdelijk huiswaarts ge keerd. Doch wanneer het tot een aanval komt, kan men verwachten dat er ruim 5000 man zullen staan om hunne positie te verdedigen. Generaal Roberts, wiens gezondheid nog altijd eenigszins onder den indruk schijnt te wezen van zijne vermoeienissen in Indië, heeft zich Zaterdag begeven aan boord van de „Balmoral Castle", die hem naar Natal brengen zal. Zijne vrouw vergezelt hem. De „Pali Mall Gazette" drukt omtrent hem dezelfde vrees uit als de correspondent van de „Times" te Durban, dat hij nl. te zeer tot strengheid zal overhellen. Eindelijk brengt de telegraaf toch weer eens be langrijker tijdingen tot ons: De minister Childers nl. deelde gisteren in het Engel sche Lagerhuis mede dat generaal Wood en Joubert Zondag een wapenstilstand gesloten hebben tot 14 Maart te middernacht, ten einde Krüger in de gelegen heid te stellen op de door wijlen generaal Colley gedane mededeelingen te antwoorden en om nog andere mededeelingen te doen. Aan de Engelschen is door de Boeren toegestaan om voor acht dagen lang leeftocht aan de belegerde garnizoenen te doen toekomen. Te Londen liep gistervoormiddag een gerucht dat de minister van oorlog per telegraaf bericht had ontvangen dat generaal Wood bij een aanval op de Boeren gesneuveld was. Bij het ministerie van oor log was er echter niets van bekend. Het gerucht wordt daarom als een verzinsel beschouwd. Naar aan de „Daily News" uit Newcastle van Zondag-avond na de samenkomst tusschen Wood en Joubert wordt geseind, blijven de Boeren hunne algeheele onafhankelijkheid en amnestie voor al hunne aanvoerders eischen. De vijandelijkheden zijn dus tijdelijk geschorst. Nu beweert de „Daily News" dat aan de Boeren zulke voorstellen gedaan zullen worden als met Engelands eer overeenstemmen; maar wat gebiedt in dit geval Engelands eer Intusschen zijn de woorden opmerkelijk, welke genoemd blad er op laat volgen „het onrecht, onwillekeurig den Boeren gedaan, „zal goedgemaakt, en de onafhankelijkheid der „ingelijfde republiek zal hersteld worden, - onder de bescherming en met de waarborgen, waarmede de Boeren vooraf verklaard hebben genoegen te nemen." Men vermoedt dat de Britsche regeering voornemens is de Transvaal te plaatsen in een toestand óf gelijk aan Engelands koloniën in Australië, d. i. volkomen autonomie doch als kolonie, óf gelijk aan dien welke vroeger in Servië bestond en thans in Bulgarije bestaat tegenover de Porte, d. i. onaf hankelijk als Staat, doch in naam onderworpen aan een vreemden suzerein. Tclegrammèn. ATHENE, 7 Maart. De moeilijkheden nemen eerder toe dan af. De Albaueezen in het noorden hebben, naar het schijnt, besloten bij hunnen eisch om autonomie te volharden, doch zijn niet onwillig

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2