W. 6460 Woensdag 9 üaart A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor LeideD per 3 maanden.f 1.10. Franco per postL40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17* gTADS-BERICHTEA'. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat het 3de suppletoir kohier der plaatse lijke directe belasting voor 1880 ia goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten dezer provincie, bij besluit vau den 2Ssten Februari 1881, en op heden aan den Gemeeuto-OntvaDger ter invordering is ter hand gesteld, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Burgemeester en Wethonder3 voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 8 Maart 1881. E. RIST, Secretaris. AJEIBE1N, 8 Maart. Opnieuw hadden we het genoegen madame d' Askoff op hare kunstreis hier te lande voor ons te zien optreden. Een genoegen toch is het zeker - getuige de ervaring van vroeger, toen ze voor zich in de keuze der op te voeren stukken volgens sommigen misschien gelukkiger is geweest dan thans het geval was. Het onverwacht ongunstige weder was ongetwijfeld óók niet geheel onschuldig aan de opkomst, want deze was zoodanig dat alle rangen slecht bezet kon den genoemd worden. Op de acteurs en actrices was zulks - gelukkig voor hen die tegenwoordig waren - blijkbaar niet van invloed. Scribes en Legouvés comédie-drame„Adrienne Lecouvreur" werd door het gezelschap opgevoerd evenals het dit waarschijnlijk voor een volle schouwburgzaal zou gedaan hebben. Velen der medewerkenden werden dan ook bij herhaling teruggeroepen en de verdiensten van haar die de titelrol.vervulde, werden bovendien erkend door de aanbieding van t.vee bouquetten: de ééne bij haar eerste optreden en de andere toen de gordijn voorgoed viel. Evenals vroeger kon men ook nu meer dan eens opmerken welke eigenaardigheden de Fransche tooneelisten hoven de onze bezitten. De kostumes waren prachtig. In de maand Februari 11. bedroeg het aantal reizigers op de lijn LeidenWoerden 12,044, met een opbrengst van 5908.43'/2; het aantal tonnen der bagage 13, met een opbrengst van ƒ89.51; het aantal tonnen der bestel-, ijl- en vrachtgoe deren 1626, met een opbrengst van 1969.39; de opbrengst der vervoerde levende dieren en rij tuigen bedroeg 32.41makende dus te zamen een ontvangst van 7999.74y2. De totale ontvangst van af 1 Januari 1881 bedraagt 15,844.39, zijnde per dagkilometer 7.45, en gedurende dozelfde maanden het jaar te voren 17,864.14, zijnde per dagkilometer 8.27. De kerkeraad der Waalsche gemeente te Rotter dam heeft, ter voorziening in de bestaande vacature, het navolgende drietal opgemaakt, namelijk de heeren: L. Bresson, te Tonneins (Frankrijk); C. G. Chavannes, te Leiden; E. Picard, te Dordrecht. Bij jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland te 's-Hage is voor de Transvaalsche Boeren, sedert de laatste opgaaf, ontvangen van: C. v. P. S. 200, C. v. L. 100, C. C. 60, W. 10, G. N. ƒ10, F. 10, Ph. M. 2.50, S. B. 25, door tusschen- komst van het „Leidsch Dagblad" 19.25, van «enige ambtenaren aan het departement van koloniën, onder de zinspreuk „Servata fides cineri" 55.00'/2, van N. N. 25, van de leerlingen van het gym nasium te 's-Hertogenbosch f 58, van eenige werk lieden uit de Anna Paulowna-meubelfabriek te 's-Hage 3.02'/2, van diversen 26.50. Sedert de laatste opgave is door het hoofd comité van het „Roodo Kruis" nog ontvangen een bedrag van 14,470.16, waaronder 25 van het medisch dispuut „Hippocrates" te Leiden. - Het totaal der vorige opgaaf was 8707.82'/2, niet 11,110.52V,. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Alphen en Omstreken, heeft besloten tot het houden eeuer tentoonstelling voor één- en twee- arige rijstieren en van één- en tweejarig fokvee (het tweejarig gekalfd), te Alphen of te Aarlander- veen, lage zijde, op 24 Mei 1881. De mededinging wordt alleen opengesteld voor de afdeeling Alphen en Omstreken; De uitgeloofde prijzen zijn: voorde stieren, 1ste prijs 25, 2de prijs 15, en voor het fokvee 1ste prijs 20, 2de prijs 10. Bij stemming van manslidmaten der Hervormde gemeente te Lisse is besloten tot behoud van het bestaande kiescollege ter benoeming van kerkeraads- leden en beroeping van predikanten. Tot notabele werd gekozen de heer C. Blokhuis. De heer J. H. Weidner, evangelist te Kage, heeft voor eene benoeming, als zoodanig, naar Noor den bedankt. Het is gebleken dat het lokaal, waar gewoon lijk te Delft de „Dies Natalis" gevierd wordt (Stads Doelen) voor den 22stea dezer reeds door een ver- eeniging daar ter stede besproken was. Het gevolg daarvan is dat het feest der studenten op een anderen datum moet plaats hebben, naar men verneemt den 26sten. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb ben de door stoom bewogen person van de firma Roeloffzen Hübner, boekdrukkers te Amsterdam, niet als „molens" beschouwd. Zij achtten een afzon derlijken aanslag mitsdien in strijd met de wet. Noord en Zuid staan hier dus wel pal tegenover elkaar. Mr. M. W. Jolles, directeur der Credietver- eeniging te Amsterdam, vroeger chef der secre tarie van de Nederlandsche Bank, is te Caen in den ouderdom van 37 jaren overleden. Door de heeren dr. J. Ten Brink en A. Vor- sterman Van Oyen, leden der Haagsche subcom missie voor de aanstaande Hooft-feesten te Amster dam, is aan de hoofdcommissie de aanzienlijke som van 1126 overgemaakt. Daartoe zijn zij in staat gesteld door bijdragen van den Koning, prinses Marianne, Prins Frederik en van een vijftigtal par ticulieren in de residentie. Op een gisteren te Rotterdam gehouden verga dering der Handelsvereeniging aldaar is met 256 tegen 10 stemmen het voorstel tot uitgifte van prioriteits- aandeelon tot een bedrag van 7 millioen aangeno men, nadat commissarissen een amendement van den heer Burger hadden overgenomen om, zoo de plaat sing van prioriteitsaandeelen niet mocht gelukken, alvorens tot liquidatie over te gaan, commissarissen en de directie te machtigen nadere onderhandelingen met het gemeentebestuur of met anderen aan te knoopen, ten einde de zaak te behouden. Het verslag over 1889 en het voorstel gaven tot weinig discussie aanleiding; alleen bleek uit het antwoord van den heer Loos dat de crediteuren, wier overeenkomst ultimo Mei vervalt, 14 in getal waren, waarvan de voomaamsten te Parijs, Londen, Luik en Zurich gevestigd zjjn. Tot commissarissen werden benoemd de heeren F. Graubner en A. Plate Fz. De Turksehe gezant bij ons hof, de heer Murad Efendi, is naar Weenen vertrokken om daar een der doctoren te consulteeren over zijn gestel, dat ernstig geleden heeft. De minister van marine heeft de hierbij be trokken autoriteiten gemachtigd, jongens op 131 /2- jarigen leeftijd aan te nemen voor de opleidings schepen, zonder de tot dusver gevorderde tusschen- komst van het departement van marine. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van marine zullen Donderdag en Vrijdag a. 8. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. In den namiddag van gisteren is bij professor Rijke, op de Hooigracht alhier, onder de Btraatdeur geschoven een strookje papier, houdende bedreiging dat, wanneer in den loop dezer week geen f 50 in het Plantsoen werden gelegd, zijne woning in brand zou gestoken worden. De politie is er mede in kennis gesteld. Het schrift en de wijze van plaatsbepaling doen echter denken aan eene verre gaand balddadige jongensgrap. Een practisch middel om de Ruïne, die door de sneeuw en den regen der laatste dagen weder in een onmetelijken modderpoel is herschapen, over te steken, zagen wij hedenmiddag door een school jongen in toepassing gebracht. Op een paar hooge stelten waadde de knaap moedig door de diepste meren en plassen. Met het oog op den langen tijd die misschien nog verloopen kan, eer de staat van 's lands financiën zal gedoogen tot bebouwing van het plein over te gaan, acht men het raadzaam de aandacht van onze stadgenooten te vestigen op deze éénige geschikte wijze waarop het gepasseerd kan worden. De iis- en windperiode die we doorleefd hebben, heeft heel wat stoornis teweeggebracht, voornamelijk echter in de telegraphische verbindin gen hier te lande. De zware klompen ijs die zich om de draden vormden, deden deze op verschillende plaatsen doorbreken, terwijl sommige zelfs de palen om- of schuintrokken. Een felle wind deed daaren boven het zijne. Vooral langs den Hollandschen spoorweg was de verwoesting groot; tusschen Piet- Gijzenbrug en Warmond o. a. waren meerdere palen geknakt en geen enkele was recht blijven staan, ter wijl de draden, die men met alle mogelijke zorg anders zoover mogelijk van elkaar en van den grond tracht te houden, weldra eendrachtig in elkaar gestrengeld op het gras lagen. Overal is het werk volk in de weer om de draden opnieuw behoorlijk geïsoleerd aan de palen te verbinden, in de eerste plaats om althans voor dringende telegrammen den weg weer vrij te maken. - De windhoos van gister namiddag heeft aan de boomen en verschillende perceelen om deze stad veel schade berokkend. Bij een gemengde voorstelling te 's-Hage in het Gebouw voor K. en W. door het tooneel- gezelschap van W. Pierre De Boer, de lucht-koningin miss Wanda en het Wiener Jux-quartet werden ook „tableaux-vivants" gegeven, die wel voldeden, doch minder goed afiiepen, daar reeds bij het eerste tableau de draaiende stelling, waarop de groep ge plaatst was, inzakte, hetgeen de levende beelden noodzaakte achter de schermen een goed heenkomen te zoeken. Het gerechtshof te 's-Hage heeft beves tigd een vonnis der rechtbank aldaar, waarbij een celstraf van zes weken en 8 boete is uitgesproken tegen zekeren C. T., muzikant, wonende te Delft, die zich heeft schuldig gemaakt aan het ergerlijk misdrijf van mishandeling zijner 84-jarige moeder. Ten gevolge 7an een rukwind is te Rot terdam gisteroamiddag omstreeks halfzes een ge deelte van een pand aan de Hoogstraat, hoek Lamsteeg, ingestort, doch zonder ongelukken te veroorzaken.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1