N\ 6458. Maandag 7 Maart. A". 1881 Derde Blad Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZEB COURANT* Voor beiden per 8 mrtnden.1.10. Franco per post "X.* >VW« 9 Abonderlyke Nommers.0-05. PRIJS DEB ADVERTENTIEN: Van 1—6 regel#.,... Iedere regel meer>,.». Grooterg letters naar plaatsruimte. *»x» f 106. 0.17$. LEIDEN, Haart. Op de Tierde kunstbeschouwing van „Ars Aemula Naturae" alhier, Woensdag a. s. des avonds van halfacht tot tien uren in de Stadszaal te hou den, zal de portefeuille van jonkheer mr. P. A. Van der Yelden, te 's-Gravenhage, ter bezichtiging gesteld worden. Uit het supplement-programma voor de tentoon stelling van afgesneden bloemen, op 26, 27 en 28 Maart a. s. in het Gebouw voor Kunsten en Weten- sehappen te 's-Hage te houden, blijkt dat de afdee- ling „'s-Gravenhage en Omstreken" der Neder- landsohe Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde veel medewerking voor deze hare tentoonstelling heeft mogen ondervinden. Door ruime uitloving van medailles en prijs voor werpen is 't het bestuur der afdeeling 'mogelijk gemaakt voor alle gevraagde nummers van inzending een lsten en 2den, voor vele bovendien een Bden prijs te bepalen. De prijzen ijn den 5den en 6den Maart a. s. ten huize van tien voorzitter der afdeeling, den heer A. W. Moes- veld, Westeinde aldaar, te bezichtigen. De Koning en prins Fredorik toonden reeds hunne belangstel ling door het schenken van medailles en prijzen; ook de groothertogin van Saxen-Weimar heeft een aanzienlijk bedrag voor deze tentoonstelling ge schonken. De minister van buitenlandsche zaken heeft audiëntie verleend aan een deputatie uit het Nederl. Werkliedenverbond „Patrimonium". Zij bestond uit de heeren: G. P. Ittmann Jr., eerelid, L. 't Hoen, lid der commissie van advies, A. Rienks, voorzitter der afdeeling Rotterdam, S. Yerhoeff, voorzitter der afdeeling 's-Hage, H. De Hoogh, buitengewoon lid, J. Witmond en B. Poesiat, bestuursleden der afdee ling Amsterdam. Die commissie bood den minister een adres aan ten gunste der Transvaal en drong mondeling er op aan dat onze regeering bemiddelend zou optreden bij het Engelsche gouvernement om het staken der vijandelijkheden en zoo mogelijk herstel van de onafhankelijkheid van de Transvaalsche republiek te verkrijgen. Welwillend nam de minister het adres in ontvangst onder de verzekering dat de zaak in geenen deele aan de aandacht der regeering was ontgaan, die integendeel, met een geopend oog voor hetgeen geschiedde, de zaak met onverzwakte belangstelling bleef gadeslaan. De inhoud van het adres zou door de regeering in zeer nauwgezette overweging worden genomen. - De jaarlijksche belooning, verbonden aan het vacante deurwaarders-district Haarlem, kan, na aftrek der kosten wegens drukwerk enz., geraamd worden op f 1300. Het onderzoek van het lichtgas te Haarlem heeft in de afgeloopen maand het volgende resul taat opgeleverd. Het gemiddeld lichtgevend vermogen voor een vlam, welke 170 liters gas per uur ver brandt, bedroeg: 17.66 kaarsen, hoogste lichtkracht 19.00, laagste lichtkracht 17.02 kaarsen. Kaarsen en brander zooals bij contract voorgeschre ven. Het contract verlangt voor dezelfde hoeveelheid gas minstens 15 a 16 kaarsen. Gemiddeld zwavel- gehalte 0.2853 gram; ammoniakgehalte 0.0151 liter; koolzuurgehalte 0.0009 literalles berekend op den M3. Het contract verlangt van een en ander slechts sporen. Zwavelwaterstof kwam, het contract in aan- uterkiag genomen, niet in het gas voor. (H. C De heeren Henri Boers, secretaris der Neder- landsche Centraal-Spoorwegmaatschappij (Utrecht), J. W. R. Gerlach, commissaris der Nederlandsche Tramwegmaatschappij (Utrecht), S. Hamelink, direc teur der Nederl. Tramwegmaatschappij (Utrecht) en K. H. Schadd, directeur der Amsterdamsche Omnibus- maatschappij (Amsterdam), hebben eene circulaire verspreid, waarin voorgesteld wordt de oprichting van eene Nederlandsche Vereeniging voor Locaal- spoorwegen en Tramwegen. Yolgens de ontworpen statuten is het doel „het belang van deze vervoer middelen en dat van het publiek te bevorderen". De Vereeniging tracht dit doel te bereiken door onder linge samenwerking en grondige behandeling van de onderwerpen, welke door het bestuur of de leden ter overweging worden aangeboden. Als leden der Vereeniging worden aangenomen: 1*. alle Neder landsche of in Nederland geëxploiteerd wordende Locaalspoorweg- of Tramwegmaatschappijen2°. alle belangstellenden, die zich voor het lidmaatschap aanmelden. Yoorloopige toetreding wordt vóór 15 Maart gevraagd. Daarna zal eene vergadering worden gehouden tot stichting der Vereeniging. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden dat in de maand April a. s. weder pupillen op de Pupillenschool te Nieuwer- 8luis zullen worden geplaatst. Van de openstaande plaatsen zullen er eenige kunnen worden vervuld door zonen van niet-militairen (waaronder ook te ver staan de gepasporteerde maar niet de gepensioneerde of gegageerde militairen en schepelingen), en wel tegen betaling eener jaarlijksche bijdrage van f 50. De ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot de school worden toegelaten, behooren de aanvraag daartoe vóór den 15den Maart a. s. aan het departement van oorlog te zenden. De Staatscourant bevat een koninklijk besluit, waarbij voortaan de gelden, welke ter zake van particuliere schulden worden ingehouden van de inkomsten van koloniale landsdienaren of gewezen landsdienaren, onverschillig of de inhouding in Neder- landsch-Indië of in Nederland geschiedt, steeds door bemiddeling van het departement van koloniën zullen worden uitgekeerd aan de in Nederland woonachtige schuldeischers, en door bemiddeling van het Indisch bestuur aan de in Indië woonachtige schuldeischers. Gemengd Nieuws. In de overgangsbepalingen van het ge wijzigde wetsontwerp tot beteugeling van drankmis bruik wordt bepaald dat gepatenteerde verkoopers op het oogenhlik dat de wet in werking treedt, binnen 3 maanden vergunning moeten vragen als zij willen voortgaan, onder opgaaf van him debiet in het laatste jaar. Zij die op 15 Mei 1880 tapten, mogen daarmede 5 jaren voortgaan, behalve in bepaalde gevallen. Na langdurige beraadslagingen heeft de gemeenteraad van Breda besloten aan den heer S. Brons aldaar concessie te verleenen tot het aanleg gen en exploiteeren van een stoomtram dóór de stad. De voorwaarden zullen echter nader bepaald worden. De overste van het klooster aan het Heike te Tilburg heeft elke geldelijke subsidie, haar door de watersnood-commissie aangeboden voor de voeding en verpleging der sedert 1 Januari in haar klooster opgenomen watersnoodlijdenden (een 50-tal) geweigerd, en heeft dezen zelfs hij hun vertrek nog reisgeld verstrekt. De oorlog in de Transvaal heeft doen zien dat de kracht van een leger niet zoo uitslui tend te vinden is in de goede organisatie, maar de geoefendheid van den soldaat als schutter van overwegenden invloed is. Het recueil militaire van de Transvaalsche Boeren beslaat misschien geen vel druks, maar elk schot is raak. Onzinnig zon het beweren zijn dat een volk ge noeg deed voor zijne verdediging wanneer het zioh maar in het schieten oefende, maar eene hoofdzaak is het toch, en misschien kan de oorlog in de Transvaal in dit opzicht een nuttigen invloed uitoe fenen en de aandacht vestigen op het belang, dat er gelegen is in de vorming van goede schutters. Het denkbeeld, vroeger wel eens geopperd om reeds de knapen in den wapenhandel, met name in het schijfschieten, te oefenen, gelijk in Zwitser land, vindt in de gebeurtenissen welke den krijg der Boeren kenmerken, een sterk argument. Als onze hoeren het recht hadden om hun erf te verdedigen tegen het wild, zouden ook zij zeker betere schutters worden; maar de wildstand moet worden gespaard voor het vermaak, en de platte lands-bevolking is zoo overtuigd dat dit een ver maak is van de groote heeren, dat slechts weinig dorpelingen een akte hebben of het geweer kun nen hanteeren. ArnhCrt.) Gisteren werd de tweede constitnee- rende vergadering van de Panama-Kanaal-Maatsch. te Parijs gehouden. Er zijn thans 102,230 aandeelhou ders. Daarvan bezitten 80,839 één tot vijf, 19,143 zes tot twintig en 32,080 twintig tot vijftig aandeelen. Onder hen bevinden zich 16,000 vrouwen. Het kanaal zal zeker in 1888 gereed zjjn. Langs den geheelen weg zullen levensmiddelen te krijgen zijn, liggen steden en dorpen, welker bevolking moet toenemen; overal is water en .met den spoorweg begeeft men- zich in drie uren tjjds van den eenen oceaan naai den anderen. Het is bij onderzoek gebleken dat niet 75 millioen, maar 72,900,000 kubieke meters zul len moeten worden uitgegraven, waarvan 44,500,000 bestaande uit alluvialen grond en 28 millioen rots. De kosten voor het kanaal met al zijn toebehoo- ren, zoodat het voor het verkeer kan worden open gesteld, zullen in het geheel 512 millioen franken bedragen. Jean Becker zal met zijne kinderen in het begin van Maart te Antwerpen en te Brussel concerten geven. Te Nizza werd in den schouwburg een meeting gehouden tegen de speelbank van Monaco Cazalet presideerde en de heer Pilatte betoogde onder toejuichingen der aanwezigen, dat Frankrijk moest tusschenbeide komen om aan deze verderfe lijke instelling een einde te maken. Het dorp Brevière (Savoie) werd dezer dagen door een sneeuwval bijna geheel bedolven. Een tweede sneeuwval volgde kort daarop, die 15 huizen en 37 menschen hegroef en over een uitge strektheid van 10,000 vierk. meter de sneeuw tot eene hoogte van 15 a 20 meter deed ophoopen. De schade wordt op 250,000 fr. geschat. Woensdag heeft te Antwerpen een Ita- liaansch orgeldraaier, die voor een aantal gemas- kerden in eene herberg dansmelodieën gespeeld, maar bij zijn ommegang weinig ingezameld had, met een revolver op de dansers geschoten en een hunner in de keel geraakt. Indien de politie hem niet bij tijds ontzet en medegevoerd had, zou hij aan de handen der overigen niet levend ontkomen zjjn.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1