Maandag 7 Maart. 6458. 1881. Deze öonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. .V o Li LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 waandal.1.10. Franco per post,a 1A0. Afzauderlyke Nonmers.O-OÜ. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regeti....l.W. Iedere regel meer0,17}. Greotere letten nur plaatsruimte. Gemengd Nieuws. De maand Maartheeft,wat zijnberuchte buien betreft, op waardige wijze zijn intrek geno men. De felle zuidoostenwind ging weder van een fijne jacht.sneeuw, ijzel en regon vergezeld, zóó zelfs fiat de straten hier en daar door hun gladheid en- begaanbaar waren en hedenmorgen vertoonde zich, vooral bniten, aan de boomen opnieuw een wintertafe- reeltje. Dat deze daardoor heel wat gewicht te dra gen hebben bleek hedenmiddag o. a. met twee der boomen op de Ruïne aan de Doozastraat, waarvan door den zwaren last een paar kolossale takken afbraken en, gelukkig zonder iemand te treffen, op eens met groot geraas naar beneden stortten. Morgen herdenkt HermannsRemond den «lag waarop hij vóór 25 jaren als onderkoster bij de Wed.-Hervormde gemeente in dienst trad. Thans oefent hij als zoodanig zijne fnnctiën in de Pieters kerk uit. Ten gevolge van het bericht der Gro- ningsche scheermessen welke geen gevaar aanbieden voor snijden, geeft ons „een man van het vak" alhier de stellige verklaring dat ze - hoewel hij ze zelf niet bezit - toch volstrekt niet nieuw, maar minstens reeds vijf jaren verkrijgbaar zijn. De persoon, die in het begin dezes jaars te Scheveningen den aldaar gestationeerden politiedie naar O. zulk een hevigen slag op den arm toebracht dat hij geruimen tijd zijn dienst niet heeft kunnen waarnemen, is ter zake van die verwonding tot een half jaar celstraf veroordeeld. Omtrent het schot, dat «en reiziger op een medereiziger gelost zou hebben in den trein van Apeldoorn op Zutfen, verneemt de „Zutf. Crt." het volgende: „De ontvanger B. te Apeldoorn, gewoon een revolver bij zich te steken wanneer hij te Zutfen gaat storten, deed dit ook gisteren, maar nam er een mee van zijn zoon, niet wetende of hjj geladen was of niet. In den trein zittende, speelt hij met het helsche ding. Niet minder tot zijn eigen schrik, dan tot dien van zijn medepassagiers gaat eensklaps een schot af en vliegt een kogel langs de ooren van zijn medereiziger, den heer Boelen, burgemeester van Almeloo. Deze grijpt den ander bij de keel, maar verneemt spoedig de ware toedracht der zaak. Te Zutfen gekomen, stelt hij evenwel de politie er mee in kennis, die het corpus delicti, dat nog 5 kogels bevatte, in bewaring nam; van een inhech- tenisnemen van den dader was geen sprake." Te Jönküping, in Zweden, heeft, naar men meldt, een werktuigkundige eene zetmachine uitgevonden, die viermaal zoo gauw werkt als de handigste letterzetter. De machine kan - dus wordt beweerd - zes verschillende lettersoorten zetten en kost 900 a 1400. Felix Lemaitre, de 15-jarige knaap, die den ongelooflijk brutalen moordaanslag op een onschuldig kind pleegde, blijft een onverschilligheid aan den dag leggen, die hem tot een psychologisch raadsel maken. Terwijl eergisteren de arme kleine, onder de deelneming en tranen van zijne makkertjes, ten grave werd gedragen, zat de hardvochtige moor denaar in zijne cel een ponneteekening te maken van de kamer waarin het afschuwelijk tooneel was afgespeeld. Geen enkele bjjzonderheid was daarbij vergotenhet bed, de stoel, de houding van het kind, op het oógenblik van den moord enz. enz. In een hoek van de teekening plaatste de met zijn werk tevreden vervaardiger in sierlijk rondschrift: Plan van den moord door mij bedreven. Ten dienste der justitie. Felix Lemaitre. De verliezen, door brand en plundering te Lima geleden op den 15den Jan., worden op 6,000,000 dollars geschat. Op den Hannibal- and St.-Joseph-spoor- weg zakte een trein hij Macon (Missouri) door een brug en een andere trein derailleerde; 7 personen werden gedood, 9 zwaar en 12 licht gewond. Op de lijn Orleans-Rouaan heeft een verzakking van den grond plaats gehad. Twee werklieden werden ouder de aarde bedolven; na vier uren slaagde men er in hunne lijken te vinden. Op den spoorweg bij "Werden, niet ver van Dusseldorp, zag een spoorwegwachter Donder dag een kind loopen, juist toen er een trein aan kwam. Hij snelde toe om hot te redden, en slaagde daarin ook, maar ten koste van zijn eigen leven. De locomotief sneed hem het hoofd letterlijk van deu romp. De man was gehnwd en had verschei dene kinderen. Te St.-Paul, in Minnesota, is Dinsdag avond het gebouw der Wetgevende Kamer in brand geraakt en geheel vernield. Be leden werden door middel van ladders door de Vensters der bovenver dieping gered, niet zonder dat eenigen hunner door het vuur gezengd werden. Juffrouw Maria Therosia Heller, op wie prof. Billroth te Weenen de operatie bij maagkanker heeft volbracht, is thans als volkomen genezen uit het ziekenhuis ontslagen en naar haar gezin - zij is moeder van acht kinderen - teruggekeerd. Hare krachten nemen met iederen dag toe, zij kan alle geneeskundige hulp missen, verteert alle spijzen ge makkelijk en kan zelfs wijn en andere dranken ge bruiken. Zij is opgeruimd en slaapt geregeld en goed. In de gemeente Yigireules (Mouse) heeft een moordaanslag onder de volgende omstan digheden plaats gehad: De weduwe Gilguaire, van wie het algemeen bekend wa3 dat zij het zeer goed kon doen, was 's morgens op de binnenplaats van hare woning bezig met haar kippen te voeren, toen zij plotseling een geweldigen slag met een stuk brandhout op het achterhoofd ontving, die haar bewusteloos deed ter aarde storten. De bedrijver van die laaghartige daad was een daglooner uit de buurt, die reeds een paar uren geleden zich door overklimming toegang'tot de plaats verschaft had en daar, in een hok verscholen, had gewacht tot de ongelukkige vrouw hare gewone morgenbezigheid ging verrichten. Na zijn slachtoffer nog ettelijke slagen toegebracht en de sleutels ontnomen te heb ben, ijlde de moordenaar de openstaande achterdeur binnen om zich van den inhoud der geldkist meester te maken. Het slot wilde echter met de medegebrachte sleutels niet opengaan en toen nu de moordenaar naar de plaats terugkeerde om een voorwerp te zoeken, waarmede hij de kist zou kun nen openbreken, vond hij do arme weduwe op het punt den laatsten adem nit te blazen. Haar doodstrijd was verschrikkelijk. Op het hooren van hot gereutel der stervende en bij het zien van het bloed dat uit de wonden stroomde, ontstelde de moordenaar zoodanig, dat hij, zonder iets mede te nemen, zijn heil in de vlucht zocht. Toen hij den volgenden dag ontdekt en gevangengenomen werd, legde hij onmid dellijk een volledige bekentenis af, en verklaarde hjj zijn wroede daad uit de omstandigheid dat hij binnen een paar dagen in het huweljjk zon treden, en zonder middelen was. BUITENLAND. Duitschland. De Rijksdag heeft gisteren het wederiagcliende wetsontwerp van verloden jaar betreffende dekast- vaart naar de commissie verwezen. Yon Bismarck verklaarde er niet tegen te hebben, dat het ontwerp door de commissie wordt onderzocht. De regeerin gen der Bondsstaten moesten echter verlangen dat het ontwerp niet op de lange baan geschoven of in de commissie begraven werdzij hadden recht de beslissing van den Rijksdag te leeren kennen. Naar aanleiding eener opmerking van een voor- gaanden spreker constateerde de rijkskanselier dat hetgeen is voorafgegaan aan de verhooging van het Russische tarief van invoérrechten bewijst, dat hiermede geen weerwraak tegen het Duitsche tol tarief bedoeld is. Bjj de beraadslaging over een wetsontwerp be treffende de beslissing van aan ambtenaren ver strekte vrjje woningen liet de kanselier zich nit over de volgens hem minder economische dan wel politieke belastingregeling dor groote steden, die, zooals Berlijn, de belasting op het gemaal en het geslacht hadden afgeschaft. Te Parijs, zeide hij, kon men beter en goedkooper leven. Hij voor zich had bij het lezen van zijn door de heeren Bange en Hage - leden der Fortschritts-partij - ondertee kenden aanslag fortschritt-achtige neiging bij zich voelen opkomen. Bij deze woorden riep de heer Strive uit: „Dat is onbeschaamd!" waarop Von Bismarck antwoordde dat deze uitdrukking zelve onbeschoft was. De voorzitter riep den heer Struve tot de orde en op nitnoodiging van dezen laatste trok de kanselier de door hem gebezigde uitdrukking in. Bij rechterlijke beslissing is het bevel tot gevangenneming, uitgevaardigd tegen graaf Arnim, veroordeeld wegens landverraad, tot 21 Augustus geschorst, ten einde hjj voor de herziening van het proces te Berlijn kan komen. De prins van "Wales, een van de 75 vorste lijke personen, die voor de huwelijksplechtigheid te Berlijn bijeen waren, ontving juist op het gala-diner hol telegram waarin de nederlaag der Engelschen bij Spitskop werd bericht. De bevolking van het Duitsche rijk bedroeg volgens ce laatste telling 45,194,127 inwoners; in 1875 was het aantal 42,727,360; in 1871 41,058,792. In de laatste vijf jaren is de bevolking dus, in weer wil van de landverhuizing, toegenomen met 2,466,767, d. i. per jaar 493,555. Vereenigde Staten. De Kamer van Washington heeft 200,000 dollars beschikbaar gesteld voor een. kolenstation aan de landengte van Panama. De uitvoer van Amerika overtrof in Januari den invoer met 29 millioen dollars en in het jaar 31 Jan. 188031 Jan. 1881 met 210 millioen. De invoer va* specie overtrof in Januari den uitvoer met 10'/4 millioen en in het jaar 31 Jan. 1880 31 Jan. 1881 met 73'/4 millioen dollars. Men denkt dat de nationale schuld in Februari met lOmillioea dollars werd verminderd. Heden verlaat Hayes de officieels Presidents woning, White House, te Washington, om plaats te maken voor zijn opvolger Garfield.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1