SEt TT I TE IV LAND. Dnltschland. De „Nordd. Allg. Zeitung" verklaart dat de dag- hladberichten betreffende de zending van graaf Hatz- feld onjuist zijn, en zegt dat de belangen van Duitsch- land in hot Oosten zich beperken tot de handhaving van den vrede, voornamelijk tusschen de mogend heden. De Dnitsche politiek is vrij van alle verzoeking om naar de rol van leidster te streven en zoodoende de verantwoordelijkheid op zich te nemen. De instruc- tiën, aan graaf Hatzfeld gegeven, bpletten hem vol strekt niet zijne goedkeuring te schenken aan andere voorstellen die het behoud des vredes ton doel heb ben. Toen de hoer Goschen te Berlijn was, werd Ton Bismarck door hom en door andere kabinetten nitgenoodigd te verklaren welke handelwijze voor de gezanten te Konstantinopel hem het best voor kwam. De meenfog, door Yon Bismarck te kennen .gegeven, was slechte als het advies van een des kundige aan te merken; zonder eenigeuitsondering keurde hjj het beginsel goed, dat de kabinetten hadden aangenomen. Of nu de eenstemmigheid der kabinetten tot een practisch resultaat zal leiden, blijft af te wachten. In ieder geval komt Duitsch- land het laatst in aanmerking wanneer de poging mislukt. Na eerst onderscheidene depntatiën ontvangen te hebben, hield prins Wilhelm, aan de zijde van zijne gemalin, eone aanspraak, waarin hij zijnen dank betuigde voor de ontvangen blijken van be langstelling. Hjj en zijne gemalin wisten dat die hulde het Hoheozollornsche Huis gold; dat zij zoo veel liefde eerst door stipte plichtsbetrachting ver dienen moesten. Het voorbeeld hunner grootouders en banner onders zou hun leidstar zijn. Zjj legden deze gelofte af als een zwakke dank voor alle ont vangen blijken van liefde en verzochten de depn tatiën aan het gansche vaderland mede te deelen, dat zij hnn geheele loven aan het vervullen hunner plichten zonden wijden. De Rijksdag heeft gisteren do begrooting der posterijen behandeld. De heer Hermes klaagde over de bepaling van het posttractaat met Nederland, volgens welke de Dnitsche afzenders van postwis sels en qnitantiën, onverschillig of zij schuldenaars ef schnldeischer? zijn, het Nederlandsohe zegel moeten betalen. Do postmeester-generaal Stephan antwoordde dat het wegnemen van dat euvel tot dusver op het verzot van Nederland schipbreuk leed. Iïusla ml. Offieiëel wordt gemeld dat Batum tot vrijhaven is verklaard. De „Goloe" behelst het volgende bericht uit Odessa van eergisteren: De Russische ambassadeur te Konstantinopel heeft van deH consul te Bagdad bericht ontvangen dat in Djaffar (Mesopotamië) de pest is uitgebarsten en dat reeds vier lijders daaraan zijn bezweken. De „Agence russe" meldt dat het onlangs ont staan geschil tusschen de Servische regeering en den Engolschen gezant te Belgrado betrekking heeftop zekere bepalingen van het Engelsch- Servische han- delstractaat, welke in tegenspraak zjjn met de desbe treffende bepalingen van het Oostenrijksch-Serviscbe handelsverdrag. Groot-Britannië. De Engelsche bladen deelen eenige zinsneden uit «en artikel van het Amsterdamsche Handelsblad mede, waarin het denkbeeld geopperd wordt dat Engeland, in ruil voor Borneo en Nederlandsch Nieuw-Guinea, de Zuid-Afrikaansehe koloniën aan Nederland zou afstaan, hetwelk dan aan al die koloniën, welke daarvoor vatbaar waren, onmiddel lijk onafhankelijkheid zou verleenen. De admiraliteit heeft eene schikking getroffen met de firma Donald Carrie Co., waarbij bepaald is dat hare groote stoomboot Gr an tuil y Castle" uit den maildienst zal worden genomen, om ter be schikking gesteld te worden van de regeering. Dien tengevolge zal de stoomboot onverwijld gereed wor den gemaakt om .naar Gibraltar te stevenen en aldaar een bataljon troepen in te nemen naar Natal, zender op den tocht te stoppen. Generaal Roberts, de nieuwbenoemde opperbe velhebber, zal Vrijdag aanstaande scheep gaan naar Natal, Hij had gisteren eene bijeenkomst met den minister van eorlog, den heer Childers. Vervolgens heeft hij eene bijeenkomst gehad met den hertog van Cambridge, die opperbevelhebber is van Enge- laDds legermacht. Volgons berichten van de Kaap is er nog geen antwoord ontvangen van Leralhodi of een ander opperhoofd der Basutos. De wapenschorsing houdt dientengevolge op, maar het hervatten der militaire operatiën wordt tegengehouden door den regen. Yam alle Engelsche bladen waagt alleen de „Pall Mall Gazette" het nog een woord te spreken ten gunste eener verzoening met de Boeren. Het Lagerhuis heeft de beraadslaging over de Iersche wapenwet op heden bepaald. Transvaal. Roberts, die de moeiljjke taak heeft aanvaard om de Boeren ten onder te brengen, zeide onlangs in een speech in Mansion House, dat radicale hervor mingen noodig waren in het stelsel van aanwerven bij het Engelsche leger. Volgens Roberts was het Engelsche leger thans niet meer in staat aan zijne roeping te voldoen. De „RépubliqueFrangaise"zegt in haar hoofdartikel dat de nederlagen in de Trans vaal ongetwijfeld tot de hervorming van het Eng. leger zullen leiden. „La France" zegt dat men de onbillijke heerschappij der Engelschen in de Trans vaal als geëindigd kan beschouwen en dat de slag bij Spitskop een revanche is voor den slag bij Bloemfontein. Volgens ooggetuigen is niet gebrek aan munitie de oorzaak der nederlaag geweest, maar hebben de Boeren de schitterende overwinning behaald door hunne uitstekende bekwaamheid als scherp schutters. De slag zou nog verschrikkelijker geweest zijn, indien voor de Engelschen de mogeljjkheid had bestaan, geschut, al ware het maar berg- of Gatling-kanonnen, op de steile hoogte te brengen. Daargelaten het moreele nadeel voor het prestige der troepen van koningin Victoria, is het verlies van de Majuba-hoogte uit een strategisch oogpunt zeer zwaar. De „Daily News" vreest dat haar correspondent onder de dooden of de gewonden is, daar hij tot nog toe niets meer van zich deed hooren. De correspondent van de „Standard" melde Maan dag uit Prospect Hill dat hij als gevangene terug keert naar de Boeren, daar hij slechts ontslagen was op zijn woord van eer van terug te zullen keeren. Het was hem te doen geweest om geneeskundige hulp te bezorgen aan de gewonde Engelschen, en de bevelhebber der Boeren was hem hierin ter wille geweest. Deze correspondent verklaart dat de Boeren, behalve de gewonde Engelschen, een vijftig soldaten en officieren gevangengenomen hebben. To Woolwich is alles in beweging tot het zendea van versterkingen naar de Transvaal. De „Balmo ral Castle" zal ze voor een deel overbrengen. Met dien bodem zullen ook eenige geneesheeren van de Nederlandsche afdeeling van het „Roode Krnis" vertrekken. De berichtgever van de „Daily Telegraph" meldt dat Colley's lijk door.de Boeren naar hun kamp is medegenomen, waarop ze een bode naar de Engel schen zonden om te verklaren dat ze bereid waren het lijk uit te leveren en een wapenstilstand te bewilligen om de dooden te begraven en naar de gewonden te zoeken. De Boeren bezetten en verster ken den Majuba-beuvel (Spitskop). In grooten getale bevinden zij zich op de hellingen en den top. Ook hij verklaart dat hunne verliezen volkomen onbedui dend zijn. Van 1 Maart meldt de berichtgever van bet zelfde blad dat het lijk van Colley naar het Engel sche kamp is gebracht en met militaire eerbe wijzen begraven. Later zal het overschot waarschijn lijk naar Pietermaritzburg worden overgebracht. Aan de „Daily News" wordt nog uit Durban gemeld dat de stad in rouw is. - Generaal Wood heeft aan de huzaren, die op den weg naar Langsnek waren, bevel gegeven terug te keeren, daar hij de wegen niet veilig acht. De beschrijvingen van het gevecht geven meer en meer eenig begrip van de bezwaren, waarmede Enge land nog zal te worstelen hebben. „Terwijl de vijand tegen den heuvel optrok", zoo zegt de „Standard"- correspondent, „hebben onze manschappen nauwelijks een enkel Boer gezien. Ze kropen op door het gras, dekten zich met iederen steen en maakten gebruik van iedere oneffenheid in den grend. Werden z« door ons vuur op één punt teruggedreven, dan kropen ze rond naar een ander, zonder dat ze zelfs elkander zagen en dan kregen wij opeens een hevig vunr, terwijl wij zeiven geen enkelen vijand zagen." Hij sprak ook met Joubert, der Boeren generaal, die hem zei: „Zeg aan de Engelsche natie dat wij er zeker van zijn dat zij en hare ministers willen doen wat eerlijk iB en rechtvaardig. Maar de En gelsche ambtenaren en legerbevelhebbers hebben hunne eigene bedeelingen en verkorten willens en wetens de waarheid. Daarom was de Transvaal tot wanhoop gebracht door het besef, dat het hopeloos was rechtvaardigheid te verwachten. Engeland vocht nu voor zijne eer en voor zjjn gezag; de Boeren streden voor de vrijheid en zij waren bereid er voor te sterven. Do God der heerscharen was met hen." Telegrammen. WASHINGTON, 2 Maart. Het Hnis van Verte genwoordigers heeft de „funding bilP' zooals zij door den Senaat gewijzigd is, aangenomen. De wet zal na aan president Hayes ter bekrachtiging wor den voorgelegd. LONDEN, 3 Maart. Generaal Roberts heeft zijn vertrek naar Zuid-Afrika uitgesteld tot Zaterdag. Een bij den minister Kimberley ontvangen officiëele depeche uit Pretoria van gisteren meldt dat alles goed gaat en de gezondheid voortreffelijk is, daar geen sterfgevallen zich hebben voorgedaan en de voorraad overvloedig is. De Groote Vrijmetselaarsloge alhier hield gisteravond een vergadering. Lord Lathorn, groot meester, deelde mede dat hjj van de Groote Loge in de Nederlanden het door haar genomen besluit betreffende de Transvaal ontvangen had, dat dit besluit aan den prins van Wales is ter hand ge steld en dat daarop een antwoord is gezonden, houdende verklaring dat, aangezien onderwerpen, die godsdienst of staatknnde raken, uitgesloten zij* van de behandeling bjj de vrijmetselaren, het besluit niet in overweging kan gesomen worden. Het Nederlandsche Transvaal-comité heeft een manifest aan de Britscho natie uitgevaardigd, en daarin haar aangemaand niet te verflauwen in haar protest tegen het voortzetten van den oorlog in de Transvaal. „DriDgt aan op h9t terugroepen van de Engelsche troepen", zoo leest men o. a. in dit stuk„zorgt dat de in verafgelegen oorden wonende natie de zegeningen deelachtig worde, welke gij zeiven als vrjje mannen duur gekocht hebt en zoozeer waardeert." ST.-PETERSBURG, 3 Maart. De gouverneur- generaal van West-Siberië, generaal Kasnakoff, is van zjjn post ontheven en tot lid van den Rijks raad benoemd. In zijn plaats treedt generaal Mest- scherineff op. De generaal Obroutcheff is aan den chef Yan den generalen staf toegevoegd. XiWIDffiJS, 3 Maart. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Librecht Lezwijn, Gondsmit, Juta, Bredius, Wilhelmy Damsté, Van der Zweep, Van der Lith, Dercksen, Le Poole, Verster, Scheltema, Du Rieu, Cock, Donner, Zaalberg, De Goeje, De Clercq en Driessen. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat van mej. Engelmaan bericht is ontvangen dat zij de benoeming tot directrice der hoogere burgerschool voor meisjes, en van prof. Zaayer dat hij die tot lid der commissie van toezicht op de 6cholen voor middelbaar onderwijs aanneemt. Een ingeko men adres van de afdeeling Leiden der Hollandsche Maatschappjj van Landbouw bevat het verzoek om in het belang van den boterhandel de Waag beter te doen inrichten. Van de geldleening tot tijdeljjke voorziening is de behoefte aan kasgeld zjjn thans ook de laatste f 20,000 afgelost. Tot derde onderwjjzeres aan de school der derde klasse werd benoemd mej. G. J. Van der Weyde, kweekelinge alhier. Het door B. en Ws. aan den raad gedaan voor stel om een commissie van drie leden uit zjjn mid den te benoemen ten einde advies uit te brengen, aangaande de vraag of de gemeente al of niet zal

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2