Eene O te veel. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. HENDRIK CONSCIENCE, STADS-BEBICHTEN. 6456. &r-it 4 J. *"e. i. e*4&>u «>o DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maandenf 1.1#. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nsmmers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels.1.05. Iedere regel meer0.17-1,. Grootere letters naar plaatsruimte. De Uitgever van het Leidsch Dagblad heeft het genoegen aan de Abonné's tegen betaling van 1© cents als premie aan te bieden eene novelle van den geliefden schrijver GETITELD Dezer dagen wordt een bon in het L. D. afge drukt, waarop dit werk a contant aan het Bureel kan worden afgehaald. ZEEÏIILITIE. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEIDEN, Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie, Tan den lilden Augustus 1861 Staatsblad N'. 72); Noodigen de lotelingen dezer gemeente, die verlangen bij de ZEEMILITIE te dienen, nit zich daartoe aan te melden vóór den l9ten April aanstaande, op een der werkdagen, tnisehon des voormiddags negen en des namiddags drie nren, ter Secretarie dezer gemeente. Bnrgenieester en Wathouders voornoemd, Leid en DE KANTER, Burgemeester. 1 Maart IStl. B. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEIDEN, Gezien da circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den I7den Februari 11. A. n°. 333 (2de afd.), Provinciaal blad n°. 15, waaruit blijkt dat telken jare aan den Heer Minister van Marine een groot aantal adressen worden gericht door lotelingen, die verlangen bij de Zeemilitie te worden ingelijfd; dat nochtans van de zijde van hst Departement van Marine daaromtrent geene toezeggingen kannen worden gedaan, vermits de kenze nit de lotelingen, die zich voor de Zeemilitie hebben opgegeven, wordt overgelaten aan de officieren van de Marina, met de overneming der zee- milieiens belast; Brengen by deze ter algemeene kennis dat het om de hier- voren aangegeven reden overbodig is, voor het vervolg, verzoe ken om folgving by do Zeemilitie tot het Departement van Marine te richten en dat zoodanige verzoeken voortaan bniten beschikking znllen worden gehondendat derhalve belanghebbenden van het verlangen om bij de Zeemilitie te worden geplaatst, uitsluitend behooren te doen blijken op de wijze aangegeven by art. 150 late lid, der Milietiewet, d. i. door zich ingevolge de gedane oproeping vóór den \iten April bij het Gemeentebeatnor *»n te meld». Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DB KANTER, Burgemeester. 3 Maart 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDËN, 3 Blaart. Omtrent het verkeer en de opbrengst van het telegraafkantoor alhier worden de volgende cijfers medegedeeld. Verzonden werden: naar bin- nenlandsche kantoren 30,276, langs de Belgische lijnen 708, langs de Duitsche 928, de Engelsche ■401, te zamen 32,313, telegrammen. Van binnenland- sche kantoren werden hier ontvangen 31,522, langs de Belgische lijn 824, de Duitsche 802, de Engelsche 997, makende te zamen 34,145. Dertien kaarttele- grammen werden naar het buitenland verzonden en van daar ontvangen tien. De geheele opbrengst be droeg f 10,434.20%, waarvan nit het binnen- landsch verkeer f 8,739.59, uit dat met België f 557.81, met Duiischland f 672.371/,, met Groot- Britannië en Ierland f 403.68, en eindelijk aan kaarttelegrammen f 6.75. De 2de luit. H. Noordbergh, van het depot 4de regiment infanterie te Gouda, is overgeplaatst naar het 2de bataljon te Leiden. - Na van 1 November 11. wegens vertrek van den hoofonderwijzer gesloten te zijn geweest, werd de scheol voor u. 1. o. te Bodegraven Dinsdag 11. her opend. Ook van 1 December 1879 tot 15 Maart 1880 werd het onderwijs daar gestaakt. Met inbegrip van de vacantie hebben de leerlingen dier school 6 maanden van de 15 onderwijs genoten. Uit Atjeh schrijft men aan het „Utr. Dbl.": De geschillen tnsschen Gighen en Pedir zijn door generaal Van der Heyden persoonlijk bijgelegd. Hij heeft, vergezeld door enkele officieren van het leger en van de marine, in een bamboeloodsje, waarom heen 75 man kolonialen onder het bevel van 2 offi cieren waren opgesteld, de hoofden ontvangen en den vrede doen teekenen. Om de benting was het bezaaid met Atjehers, tot de tanden gewapend. Er waren er zeker wel 1000 uit elk rijkje, die netjes tegen elkander stonden opgesteld. Zij waren verre van vriendschappelijk gezind jegens elkandermaar 't is toch alles uitstekend afgeloopen, en 't is te hopen dat de vrede tnsschen hen nu lang zal duren. De eerste dag van den schietwedstrijd te Amsterdam ten bate der gewonden en zieken in de Transvaal heeft f 210 opgebracht. De wedstrijd wordt volgende Zondagen voortgezet. Leiden is ook vertegenwoordigd. Vele prjjzen komen in. De gemeenteraad van Gouda heeft besloten tot den bouw eener eerste burgerschool voor meisjes, op het terrein aan de Breedstraat. Op verzoek werd eervol ontslag verleend aan den heer J. A. Vreeswijk, als leeraar aan de stedelijke muziekschool aldaar. Voor de eerste maal na de verovering, zoo meldt het Petit Journal", bevindt zich thans een Nederlaadsch eskader, samengesteld nit de bodems: „Van Galen", „Leeuwarden" en „Marnix", in de haven van Algiers. De vreemdelingen-kolonie aldaar had het voornemen den Hollandschen officieren een feest aan te bieden. Het stoomschip „Madura", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Napels en heeft denzelfden dag de reis voortgezet. Z. M. heeft don kapitein L. W. Muller, van het 5de rog. inf., op pensioen gesteld, en het be drag van dat pensioen bepaald op f 1300 'sjaars; den majoor F. Ermerins, van het corps ingenieurs, mineurs en sappenrs, op zijn aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1600 'sjaars; met ingang van 1 April a. s., aan mr. A. C. Van Heusdo, op zijn daartoe gedaan ver zoek, eorvol ontslag verleend als raad-adviseur bij het departement van binnenlandsche zaken, met dankbetuiging voor de door hem gedurende bijkans 40 jaren den Koning en den lande bowezen diensten mr. C. Pijnacker Hordijk benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijks universiteit te 'Utrecht, om onderwijs te geven in het oud-vaderlandsch recht en zijne geschiedenis; benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Am sterdam, mr. H. N. Teding Van Berkhout, thans substituut-officier van justitie bij gemelde rechtbank tot substituut-officier van justitie bij de arrond.- rechtbank te Amsterdam, mr. D. N. Van Hojjtema, thans substituut-officier van justitie bij de arrond.- rechtbank te Groningen. Gemengd Nieuws. Een bejaard metselaar, die gistermid dag bezig was de goot der woning van den heer H. in de Zuilingstraat te 's-Hage schoon te maken, is daaruit op straat gevallen. De man werd voor dood bij den heer H. ingedragen en van daar per brancard naar het gasthuis overgebracht. Twee brigadiers en één huzaar van het lste regiment te Haarlem hebben 's nachts op ver schillende plaatsen eenigen burgers, zonder de minste aanleiding, met hnnne sabels belangrijke ver wondingen toegebracht, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Tegen de helden is proces verbaal opgemaakt. Een passagier lste klasse nit Apel doorn heeft gisterochtend in den trein, die ongeveer te elf uren te Zutfen aankomt, een revolverschot gelost op een Amsterdamsch medereiziger. Het slachtoffer is gelukkig niet doodelijk gewond; de dader bevindt zich in handen der justitie. De drijf veer tot deze noodlottige daad is nog niet bekend. Twee buarvrouwen te Arnhem kregen boven aan de gemeenschappelijke trap ruzie. Hef tig maar kort was de woordenstrijd, die daarmede eindigde dat de een de ander va* de trap smeet, waardoor deze zoodanig gekneusd werd dat men veer het behoud van haar leven vreest. Te Gent hebben de 750 werklieden van een fabriek, waarvan de eigenaar failliet was ge gaan, aangeboden zijne schuldeischers te betalen door een uur per dag voor niet te werken, hetgeen ge lijkstaat met 33,750 fr. per jaar. Het aanbod strekt zoowel den patroon, wien het gedaan werd, als den werklieden tot eer. Palisa heeft do 220ste kleine planeet ontdekt. - Tot "Watsons opvolger als directeur der nieuwe sterrenwacht te Madison (Wisconsin) is be noemd Holden. Op den bodem van een waterput te Rive-de-Gier (Loire), waaruit de openbare pomp haar toevoer ontvangt, zijn de vormlooze en ver strooide overblijfselen van een man gevonden. Het hoofd was van de romp gescheiden en werd eerst na lang zoeken op aanmerkelijken afstand daarvan gevonden; een been, eveneens met geweld van het lichaam gerukt, was op 30 meter boven de diepte blijven haken. Het lijk werd herkend voor dat van zekeren Claude Bertry. Daar de ongelukkige met een som va* 900 franken zijne wening had verla ten en men in de nabijheid van zijn lijk slechts een bankbiljet van 100 fr. terugvond, wordt het er algemeen voor gehouden dat diefstal de aanleiding tot den moord ia geweest. Nadere berichten omtrent den brand in het katholieke weeshuis te Scranton, in Penn- sylvanië, melden dat er, toen de brand uitbrak, veertig kinderen beneden de twaalf jaren op ééne slaapkamer sliepen. De liefdezusters dedeu al het mogelijke om ken te redden; zij slaagden er ook in drie en twintig naar beneden te brengen. De vlammen versperden haar toen don weg en zij moesten vluchten om niet zelve® in den vuurpoel om te komen. Toen de brandweer later de deur der slaapkamer kon bereiken, vond zij de der tien kleinen allen door de* rook verstikt onder hunne dekens Kggen. Slechts twee van hen had den bovendien lichte brandwonden bekomen. De grootste oliefabriek to Marseille, die van den heer Vermenek, is gisternacht door een hevigen brand geheel vernield. Een veertigjarig minnaar te Parijshad zijn grijzen baard met een gevaarlijk middel geverfd. Dezer dagen kuste hij zijn meisje en liet zich door haar hondje in het gelaat likken. Den volgenden dag bleek het dat hij aldus der eerste eene ernstige ziekte en het arme dier den dood berokkend had. De stad Parij s trektj aarlij ks van de open bare rjjtuigdienstenvan de omnibussen 1,330,000 fr.; van de Noorder-tramway's, de „petites voitnres" en particuliere verhuurders 2,600,000 fr.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1