Eene O te veel. 6455. Donderdag 3 .Maast» A". 1SC' Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. HENDRIK CONSCIENCE. O i LBIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZEE COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.19. Franco per postE40. Afzonderlijke Nommers0.05. PEIJS DEB ADYERTENTIBN: Van 1—6 regels.1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsrnimte. De Uitgever van het Leidsch Dagblad heeft het genoegen aan de Abonné's tegen betaling van ÏO cents als premie aan te bieden eene novelle van den geliefden schrijver getiteld t Dezer dagen wordt een bon in het L. D. afge drukt, waarop dit werk a contant aan het Bureel kan worden afgehaald. STADS-BEBICHTEN. Do BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis dat door tem aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op don 28sten Februari 1881 invorderbaar verklaard kohier voor de personeelo belasting dienst 1880/S1, zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoes. Leiden, De Burgmeester van Leiden, 2 Maart 1881. DE KANTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van W KOOREMAN, alhier, houdende verzoek om in het pakhuis aan den Ouden Rijn No. 49/61 vartens te mogen houden en mesten; Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de nagstbijgelegen en belendende panden, ten opzichte der informatiën de comntodo et metmmodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 7den Maart aanst., 's voormiddags te elf uren; zullende de belangheb benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar van, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Maart 1881. LEIDESr, 3 Haart. Heden is aan de nniversiteit alhier de heer A. Brouwer, geb. te Gillaarshoek, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Iets over aanvaringen in vol zee." De verkiezingen voor de voornaamste com mission in het Leidsche Studentencorps zijn thans afgeloopen, met dat gevolg dat het bestuur van het corps voor het jaar 306 der academie is opgedragen aan de heeren: M. Van Reenen, praeses; R. A. Vogelsang, ab-actis; C. Beekhuis, quaestor; A. J. Bik, assessor I, en W. F. Van der Wijck, assessor H. Het bestuur der sociëteit „Minerva" is voorden zelfden termijn toevertrouwd aan de heerenW. E. Th. M. Van der Does De Willebois, praeses; E. P. Lenshoek, ab-actis; J. L. W. C. Van Weiier Tot Poel wijk, quaeBtor; A. Mijnlieff, bibliothecarisW. F. Haase, E. A. O. De Casembroot en H. J. Sanden- bergh Matthiessen, commissarissen. Voor het Utrechtsche Trans vaal-Comité ont vingen wyvan een student aan het buffet der Sociëteit „Minerva" f 14. Het Kon. Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde van Nederlandsch-Indië Leeft zijne gewone jaarlijksche vergadering gehouden onder voorzitterschap van den Staatsraad-honorair en oud lid van den Raad van Indië jhr. mr. W. Van Rap- pard. Uit het door den secretaris, dr. Th. Ch. L. Wijnmalen, gegeven uitvoerig verslag bleek dat de financiëele toestand van het Instituut alleszins gun stig mag genoemd worden. Met een enkel woord werd herinnerd aan de namen van mr. P. Mijer en mr. W. H. Dnllert, en vooral een hartelijk weord gewijd aan den overleden oud-majoor der mariniers P. A. Leupe. - Met de uitgave van het tijdschrift, dat nu reeds 28 deelen telt, zal worden voortge gaan spoedig zal ook een nieuw, afzonderlijk werk verschijnen, bevattende rapporten van den Deen- schen reiziger Carl Bock, betreffende zijne reis op Borneo. Tot leden van het beBtnur werden benoemd de heeren mr. F. Alting Mees en H. C. Humme te 'a-Hage en prof. G. K. Niemann te Delft. - Naar aanleiding van een vraag van prof. Nie mann bleek dat door het Instituut reeds adressen zijn gereedgemaakt aan de regeering om aan te dringen dat van de talenten van dr. Matthes worde partijgetrokken. - Tot leden werden o. a. verkozen dr. K. Martin, hoogleeraar; dr. M. Th. Houtsma, adjutor interprets legati Warneriani, en dr. W. Pleyte, conservator van het museum van oudheden, allen te Leiden woonachtig. Door de subcommissie voor het hulpfonds van behoeftige onderwijzers in Zuid-Holland is tot voor zitter gekozen de heer Straub te 's-Gravenhage, tot secretaris de heer Leopold te Delft en tot penningmeester de heer Japikse te Leiden. Tot algemeenen correspondent van Zuid-Holland is door het hoofdbestuur des genootschaps benoemd de heer Yan der Hoeven te Amsterdam. Gedurende de maand Febrnari werden per Leidschen tramweg vervoerd 26,997 personen. Men schrijft ons uit Koudekerk; Gisteravond had alhier een concert plaats ten behoeve van het „Roode Kruis." De school was voor die gelegen heid herschapen in een sierlijke concertzaal. Het zanggezelschap „O. K. K." van Koudekerk en het muziekgezelschap „Crescendo" van Bodegraven ver leenden hunne welwillende medewerking. De uit voering - wy mogen moeilijk critiek leveren - was van dien aard dat de talrijke opgekomenen verge noegd huiswaarts keerden. Een woord van dank aan de leden van het bestuur van „O. K. X."voor de moete in leze gedaan mag niet achterwege blijven. De netto opbrengst bedraagt 38 gulden. Door de leerlingen der openbare school te Leimniden is voor de Transvaalsche Boeren aan prof. Harting overgemaakt de som van f 4. Door den heer P. A. Reede Yan Ondtshoorn, overleden te Yoorburg, is aan de algemeene armen te Oudshoorn f 1000 vermaakt, vrij van successierechten. Voor de betrekking van directeur der Tooneel- sehool te Amsterdam hebben zich 27 sollicitanten aan gemeld. De heer Taco H. De Beer, die aan deze school les gaf in het Duitsch, heeft zijn ontslag ingediend. De heer Abr. De Heer te Rotterdam wenscht dat een man van aanzien en invloed het initiatief zal nemen om den driehondersten gedenkdag aan de afzwering van den koning van Spanje, 26 Juli, alom plechtstatig en feestelijk te vieren. Het verslag der directie van de Rotterdam- sche Handelsvereeniging over 1880, begeleid door een verslag van commissarissen, is verschenen. Er blijkt uit dat de exploitatie der bezittingen op Feyenoord, tegenwoordig het eenige doel der ver- eeniging, niet onbelangrijk verbeterd is, maar dat de toeneming van het verkeer aldaar op verre na nog niet groot genoeg is om met zekerheid te knnnen rekenen op een cijfer, dat noodig zou zijn om de rente te dekken van een hypothecaire lee ning, die gecreëerd en aan de crediteuren ten ender- pand verstrekt, maar nog niet uitgegeven is. Daartoe kon niet worden overgegaan en ook eent poging om met de gemeente Rotterdam eene overeenkomst te sluiten, mislukte, en aangezien de termijn van 31 Mei, wanneer het uitstel eindigt, door crediteuren toegestaan, nadert, is een» spoedige voorziening dringend noodig. Er blijft ons dus niets anders over - zeggen commissarissen - dan voor te stellen om over te gaan tot begrooting van kapitaal, door uitgifte van prioriteits-aandeelen tot het bedrag van het aan crediteuren verschuldigde, plas hetgeen nog noedig is tot voltooiing der werken, of, zoo di© uitgifte niet gelukt, tot liquidatie. Het dcet com missarissen leed dit voorstel te moeten doen, omdat zij vertrouwen blijven koesteren in de zask en overtuigd zijn dat zij op den duur voordeelig zal worden. De winst- en verliesrekening is weder met een verlies van f 634,561.05 verhoogd, dat thans sluit met eene som van f 7,071,080.691/,. Yerschillende afschrijvingen, wegens te hooge taxatie als anders zins noodzakeljjk, waarondor op den post L. Pin- coffs p. m. f 94,000, droegen tot dit verlies bij. Daarentegen hebben verschillende rekeningen tot een bedrag van p. m. f 73,000 betere uitkomsten geleverd dan waarop gerekend was. De salaris- en onkost-rekening is teruggebracht tot 57,379,81'^ en zal in 1881 verder verminderen met circa 8000. De exploitatie-rekening biedt een voordeelig saldo aan van f 169,677.43yr Daartoe droeg de verhuring van het vrij-entrepot bij f 124,433.91, doch de onaangename mededeeling volgt nu dat de directie van het vrij-entrepot heeft kennis gegeven, da* 'ij niet in de mogelijkheid verkeerde het door haar voor den duur van 10 jaren met de vereeniging afge sloten huurcontract gestand te doen, zoodat op die rekening voortaan een tekort zal blyven bestaan. De andere vaste verhuringen brachten het vorig jaar f 29,232.12 op. De bruto ontvangst der exploi tatie van de handelsterreinen bedraagt f 112,247.75 en wijst eene winst aan van 48,755.25. Het ver slag eindigt met eenige verdere mededeelingen al» betreffende de bouwterreinen, waarvoor meer koop lust zich begint te openbaren enz., terwijl vooral voor de toekomst veel waarde wordt geheoht aan het feit dat de ruimte in de oude stad voor de zich steeds uitbreidende handelsbeweging meer en meer onvoldoende wordt. In den toestand van mejuffrouw Beersman» is eenige beterschap te bespeuren, ofschoon zij nog zeer zwak is. Gemengd Nieuws. Ter beschikking van don eigenaar is in de daartoe bestemde bewaarplaats afgezonderd een zwarte, langharige hond met witte borst en lange ooren, van het mannelijk geslacht. Maria Christina De Leeuw, een© Haagsche hondenscheerster, vierde gisteren hare 70ste veroordeeling voor openbare dronkenschap. Theodoras Sshiffel werd voor den 66sten keer en Scheidelo voor de 41ste maal schuldig bevonden. In het geheel veroordeelde de kantonrechter aldaar gisteren 155 dronkaards. Een paar schooljongen» te Amsterdam waren dezer dagen aan het twisten en vechten ge raakt. Een hunner heeft zich daarbij zoodanig op gewonden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen om zijne woede tot bedaren te brengen. De hulp moeht echter niet baten. Het gemoed van

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1