I 'II'I "T- stelijk behoorde; - te rekesea tu 1 April 1881, op pensioem gesteld: den gen.-maj. J. F. Beekman, commandant der 3de divisie inf. tot een bedrag Tan f 2100, en enlks onder dankbetuiging roor de yele en goede diensten door hem aan het leger bewezen den kol. G. T. W. Vijgh, plaatselijk comm. te Amsterdam, tot een bedrag Tan f 2100, den kol. C. L. Hermsen, ooram. van het 1ste rog. huzaren, tot een bedrag Tan ƒ2100; en den lmit.-kol. W. J. H. G. Keeteil, plaats, comm. te Utrecht, tot een bedrag van f 1800 'sjaars; terwijl aan den kapt. J. Van der Lugt, plaats, adjudant te Nijmegen, een pensioen ten bedrage Tan f 1507 's jaars is toegekend; - de kapiteins F. C. P. Donnadieu en J. H. Vrancken, van den generalen staf, met 1 April a. s., in hun rang overgeplaatst, resp. bij het 6de reg. inf. en bij het op te richten 3de reg. veld- art.- den lsten luit. der inf. J. De Blom, a la suite van het kol. werfdepot, op pensioen gesteld en dat pensioen bepaald op f 1795 'sjaars; - aan den met verlof in Europa aanwezigen off. van gez. 2de kl. van het leger in Ned.-Indië J. P. G. Jobansen, ter zake van lichaamsgebreken, met 1 Maart, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws. De commissaris van politie te Leiden waarschuwt de ingezetenen tegen zekeren Jas Van der Bijl, van Koudekerk, die, zich voordoende als schipper of winkelier, gelden ter leen vraagt qn in gebreke blijft het geleende terug te geven. Omtrent het spoorwegongeluk bij Woer den wordt officieel medegedeeld: De sneltrein, te 11.40 van Utrecht vertrekkende, liep te Woerden door verkeerden wisselstand op het zijspoor, dat op de woning van den stationschef uitloopt. De trein rijdt te Woerden door, zoodat er geen gelegenheid was den trein intijds te stoppen. Wel werd zooveel doenljjk geremd, maar dit kon niet voerkomen dat de locomotief in de woning van den stationschef tereoht kwam. De bagagewagen werd gedeeltelijk verbrijzeld, evenals de twee eerste coupés van het eerstvolgende rijtuig. Gelukkig bevonden zich daar geen reizigers in. In de derde coupé was een dame gezeten, die er wonderdadig goed is afgekomen met een zeer kleine wonde aan het hoofd, gelukkig niet van ernstigen aard. De machinist is in geringe mate bezeerd; alleen de stoker heeft een been gebroken en ook het andere is gekwetst. Beiden bleven trouw op de locomotief op hun post, ofschoon zij als het ware het gevaar in den mond liepen. Een conduc teur kwam uit de remkast op den nok van het stationsgebouw te zitten. Verdere persoonljjke onge lukken zijn gelukkig niet voorgekomen. Doordien het ongeval op een zijspoor plaats vond, werd de loop der overige treinen niet gestoord. - Volgens een nader bericht is de toestand van den machinist iets beter. Wat den stoker betreft, er bestaat alle kans dat hij zijn been zal kunnen behouden. De arrondissements-rechtb. te Utrecht heeft den leerling der hoogere burgerschool aldaar, die bij ongeluk zijn vriend doodschoot, wegens on- willigen manslag veroordeeld tot drie weken gevan genisstraf en in de kosten. Eerstdaags zullen wij van ons Zonne stelsel gedurende eenigen tijd de planeten Venus, Jupiter en Saturnus, in zuidwestelijke richting, zoo nabij onze aarde zien, als geen der thans levende menschen het ooit weer zal aanschouwen. Indien Donderdag 3 Maart a. s. de lucht onbewolkt is, zal 's avonds, onder het cirkeldeel der jonge Maan, Venus in haar verblindenden glans prijken en rechts van haar Saturnas, in zijn eigenaardig kwijnend licht, vervolgens Jupiter, met zijn diepe schittering; het zal bij helder weder een prachtig schouwspel zijn. Ter gelegenheid van het carnaval heeft de sociëteit „Momus" te Maastricht 2000 broodra aan de armen uitgereikt. Een Duitsch landverhuizer werdZater- dag door de politie in het ziekenhuis te Botterdam gebracht. Het vermoeden dat hij krankzinnig zou wezen, was nog niet behoorlijk bevestigd, toen hij gistermorgen van een oogenblik dat de oppasser hulp verleende, gebruik maakte om, na een ruit verbrijzeld te hebben, uit het raam te springen. Eenige oogenblikken later is hij bezweken. De „Gazette" weet te vertellen dat het feest in het Paleis voor Volksvljjt te Amsterdam, ten behoeve der watersnoodlijdenden gegeven, 230,000 franken heeft opgebracht. Uit Madrid wordt bericht dat de Ebro buiten hare oevers is getreden; te Tortosa is het land overstroomd. Te Parijs is in de vorige week een on gehoorde misdaad gepleegd. De 15-jarige Felix Lemaitre vermoordde op gruwelijke wijze een knaapje dat hij op straat ontmoette. Volgens zijne verklaring aan den politierechter in het 10de arrondissement, bij wien hij zich vrijwillig aangaf, werd het kind, dat alleen uit school kwam, door den moordenaar met allerlei beloften binnenshuis gelokt en daar met messteken afgemaakt. Ondervraagd naar de redenen die hem tot zjjn gruweldaad geleid hadden, gaf Lemaitre te kennen dat hij gehoorzaamd had aan een onweerstaanbaren trek om een kind tedooden, dat hij alles rood zag, en beriep zich daarbij op een roman, waarin een dergelijke zielstoestand beschreven wordt. Een sneeuwval in Uri heeft veel schade veroorzaakt. Verscheidene huizen en bruggen werden vernield en over meer dan twee mjjl voelde men den grond trillen. De Engelsche minister van binnenland- sche zaken Harcourt ontving per Amerikaanschen kabel een bedreiging met den dood, wegens zijn krasse taal in hetLagerhuis over delerschedwangwet. Al de veroordeelden in het schandaal proces te Bordeaux hebben zich in casatie voorzien. BUITENLAND. Duitschland. Bij de tweede lezing der begrooting heeft gisteren in den Rijksdag de heer Gareis, toen het hoofdstuk Buitenlandsche Zaken behandeld werd, den wensch uitgesproken dat in het belang van de onderdruk king des slavenhandels in de Stille Zuidzee de in- structiën aan de Zuidzee-consuls spoedig kracht van wet zouden erlangen. Prins Von Bismarck stemde met het denkbeeld in, maar wenschte een formeel voorstel. Gf root-Br*i tanulë. In het Lagerhuis zeide de heer Dilke gisteren,«n antwoord op verschillende vragen, o. a. het volgende Engeland en Frankrijk hebben toegestemd bemidde lend tusschen Peru en Chili op te treden indien ook Duitschland en Italië, daartoe uitgenoodigd, bereid mochten zijn. Italië stemde toe, doch Duitschland weigerde. Engeland is niettemin overeenkomstig Frankrijke voorslag bereid; instructies zouden aan de gezanten in Peru en Chili worden geseind, zoodra identieke instructies waren vastgesteld. Het was onwaar dat de vesting Rustschuk hersteld werd, maar de Donau-vestingen waren nog niet geslecht herhaalde voorstellen waren daarover gedaan aan de Bulgaren, doch zij verklaarden dat de meeste steenen werken vernietigd waren, en dat de vestingen zoo vervallen waren, dat dit met een slechting gelijk stondeen totale slechting was uit gebrek aan geld achterwege gebleven. Ook de overige mogendheden hadden voorstellen gedaan en Engeland was met Oostenrijk in onderhandeling over benoeming eener commissie tot onderzoek der quaestie. Lord Hartington verklaarde dat de regeering ge- wenscht had zeer spoedig een landwet voor te stellen, maar dat zij eerst de wapenwet en ten deele de be grootingen van oorlog en marine moest afhandelen. Hij zou heden de urgentie van die ontwerpen voor stellen, en dan de wapenwet indienen. De heer O'Donnell verklaarde zich tegen het voorstel om de begrooting van oorlog in comité te behandelen. Na langdurige beraadslaging werd het voorstel van O'Donnell met 85 tegen 18 stemmen verworpen. De heer Mac Coan lokte hierop een debat uit over de benoeming der Iersche magistraatspersonen. De beraadslaging hierover vulde verder de geheele zit ting van het Huis, zoodat de heer Childers ver hinderd werd het budget van oorlog in te dienen. Het Hoogerhuis heeft de eerste lezing der dwang- wet voor Ierland aangenomen. Particuliere telegrammen, te Londen ontvan gen, luiden dat de vrede tusschen Peru en Chili is gesloten. gg= .i.w» Transvaal. Na het jongste oorlogsnieuws uit Zuid-Afrik» troosten de Engelsche bladen zich met de gedacht» dat de hoofdmacht onder generaal Wood niet bij het gevecht tegenwoordig was en dus verschoond bleef. Daarom, zoo betogen zjj, behoeft de neder laag den gang van zaken niet op te houden. Toch ziet men zeer zeker met belangstelling naar nieuwe tijdingen uit. Vroegere berichten doen echter zien dat de Boeren niet stil gezeten hadden. Een wagendrjjver, die een tjjdlang gevangene der Boeren geweest, maar. ontsnapt was, verhaalde - nog vóór het gevecht - dat het getal der Boeren t» Langsnek 7000 was en dat er nog 400 verwacht werden uit den Vrijstaat en 300 van Heidelberg. Twee kanonnen waren daar gestationeerd, waarvan het eene met jjzeren hoepels samengehouden werd. Zij vreesden dat dit het niet lang zou uithouden, doch zij wachtten nog drie kanonnen uit den Vrijstaat. Een steenen muur was gebouwd over de kruin van Langsnek, vier voet hoog en drie breed. De Boeren bezaten vijfhonderd wagens. Zjj aten voornamelijk vleesch en hun gezondheidstoestand was goed. Velen wilden gaarne deserteeren, vooral die «it Utrecht, maar de Rustenburgers waren vast besloten te vech ten. Verscheiden Natalsche Boeren dienden als spi onnen. Woensdag wilden driehonderd Boeren Langs nek verlaten om vee te Newcastle te gaan rooven en zoo mogelijk de stad aan te vallen, doch Joubert weerhield hen. Volgens de „Standard"-correspondent was te Pot- chefstroom bij een aanval der Boeren een schitte rend succes behaald, daar men een mijn had doen springen en, van de verwarring gebruik makende, een uitval had gedaan waarbij 60 Boeren omkwamen. Opmerkelijk snel is de loop der gebeurtenissen in de Zuid-Afrikaansche gewesten. In de laatste dagen van November jl. trachtte een Boor in Pot- chefstroom de republikeinsche vlag te hijschen; een Britsch officier schoot hem door den arm, en dit was het sein tot den opstand. Pas zjjn drie maanden verloopen en reeds bevindt zich de geheolo Trans vaal, zeven garnizoensplaatsen uitgezonderd, in het be zit der Boeren. Bovendien verkeert de noordelijke kust van Natal, uitsluitend door Hollanders be woond, in - zij het dan niet openbaar - verzet tegen de Engelschen, want alle weerbare mannen zijn naar de Transvaal uitgerukt; en dat do Oranje- Vrijstaat zijn lot niet reeds met dat van zjjne broeders in de Transvaal verbonden heeft, is slechts een gevolg van den invloed van den voorzichtigen president Brand. Ofschoon de telegrammen in de heden ontvangen Engelsche dagbladen nog niet zóó ver gaan, als het laatste van de berichten, gisteren rechtstreeks van Reuters Agentschap uit Durban ontvangen, maken particuliere en officiëele berichten, te Londen ontvangen, toch duideljjker wat er wezenlijk is geschied. Die officiëele telegrammen luiden als volgt: Van kolonel Bond, 58ste regiment, commandee- rende te Mount Prospect, 27 Febr. 4 u. 55 m. nam.: „Hedennasht trok sir G. P. Colley met zijn staf, bestaande uit luit.-kol. Stewart en majoor Fraser op met 20 officieren en 627 man van het 58ste reg., het derde bat. van het 60ste, het 92ste reg. en de navale brigade, om de Majuba-hoogte te bezetten, die de positie van den vjjand bestrijkt. De Boeren vielen hem omstreeks 7 uren des och tends aan; bevredigende berichten werden door den generaal per signaal gemeld en verder getelegra- pheerd tot 11 uren. Omstreeks 1 uur nam het vuren toe en om halftwee was het duidelijk van uit het kamp te bemerken, dat een plotselinge keer had plaats gegrepen in den stand der zaken. Men ontwaarde groote verwarring op den heu vel, maar wegens den afstand was het eerst niet mogelijk te ontdekken of de vijand dan of de onzen terugtrokken. Om 2 uren 20 min. echter was het maar al te duidelijk dat wij den heuvel verloren hadden en de onzen terug trokken onder een hevig vuur. Ik heb met de> grootsten spijt te vermelden, dat ik vrees, naar be richten, die ik ontvangen heb, dat gen.-majoor sir G. Colley onder de gesneuvelden behoort, maar op het oogenblik is de vijand nog in de nabijheid van het kamp. Ik heb geen zeker bewijs ontvangen. Ik

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2