ui» 'iggga—Kassas i n Uit Anjer Bchrijft men dat op een kleine plaats, Tjorita geheeten, diclit bij Tjeringin, in den nacht van 16 op 17 dezer een brand heeft gewoed, waarbij 38 steenen huizon vernield zijn. Men zegt dat de oorzaak van den brand in boos opzet is te zoeken. Do „Javasche Courant" behelst een besluit van den gouverneur-generaal, waarbij de formatie wordt vastgesteld van het personeel der exploitatie van een gedeelte der Westerlijnen van de staatsspoor wegen op Java. Verder bevat hetzelfde blad het gewichtig besluit, dat de hoofdonderwijzeressen be last worden met de verstrekking der benoodigdheden voor het onderwijs in de handwerken, aan de gratis- leerlingen, waarvoor haar per kind 30 centen 's maands uit 's lands kas wordt vergoed. Men leest in het mail-overzicht van de „Loco motief" van 22 dezer het volgende: „Een gisteren ontvangen telegram meldde het bericht dat de benting te Samalangan wordt beschoten." De onderwijzersexamens te Samarang zijn afge- loopon. Geslaagd zijn: mej. C. G. Van Thielen, van Djokdjokarta, als hoofdonderwijzeres, en mej. F. A. Heynneman, van Samarang, als onderwijzeres in de Fransche taal. Do«r den go«»emeor-|ieoeraitI van Nsd.-Imlié ifln da vol- grode SasahtUriniten geeosnao Civiel Departement. Benoemd: tot onderwjjaer 2dc kl. by het o. I. o. voor Eoropeaocn en met dezen gelijkgeat. in N.-I. de onderw. Sde kl. W. Kooiman; tot hoofdkantoorehef bij den post- en telegraafdienst de ambt. «p non-act. L. R. Priester, laatstelijk kantoorchef der 1ste kl. bij dien tak van dienst; -bij de algomeene secretarie: tot archivaris F. C. M. Simonis; tot expediteur J. Th. Lateperisa; tot commies der 2de kl. bij den post- en telegraafdienst de commies der 1ste kl. V. J. H. Van "Welijtot griffier bij den landraad te Djoewana (Japara) B. De Torbol; tot machinist der 1ste kl. bij den dienst der exploitatie van een gedeelte der Oosterlijnen van do staatsspoorwegen op Java P. H. Soeters. Verleend: Eei 2-jarig verlof naar Enropa, wegens ziekte, aan den hoofdkantoorchef by den post- en tele graafdienst A. K. Van Deventer. Belast: Met de waarneming der betrekking van commies der lsto kl. bjj den post- en tele graafdienst J. 6. Spier. Gesteld: Ter beschikking van den algem. secretaris de ambt. van den burg. dienst J. A. Kroezen en 11. M. La Cbapclle; - bij de commiseia voor het afnemen van het examen voor adjnect-landmeter bij bet kadaster in N.-I., tot lid: F. Ver.-iynen, mg. 1ste kl.; J. A. W. Van Ber gen, ing. Sde kl. bjj het kadaster; J. W. Stemfoort, kapt. bij den gen.-staf, en P. E. C. Schirmer, bewaarder 2de kl. bij het kadaster. Overgeplaatst: Al» hoofdonderwijzer naar de openb 3de lag. school te Soerakarta J. v. d. Lof. Departement tan Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegeua ziekte, aan den 2den lnit. der inf. J. C. Frede- riks, aan den militairen ambt. 2de kl. V. J. Mayerhofcr; en wegens 15 jaren onafgebroken dienst in N.-I. aan den ouder- iritei dant late kl. bij de railit. administratie K. F. Gerth Van Wijk en aan den milit. ambt. 3de kl. J. S. H. A. Nijst. Departement van Marine. Benoemd: Tot bootsman bij de mariue-magazyncH te Batavia de ambt. op wachtgeld J. J. Pas; tot gezaghebber 1ste kl. bij de gouv.-marine W. i. Penard; tot ïnspec'eur van stoomvaartdienst bij het dep. der marine in N.-I. de gewezen lait. ter zee 1ste kl. H. A. Sirks. BUITEN LAND. Duitscliland. De feestelijke intocht van de prinselijke bruid te Berlijn heeft plaats gehad onder het grootste enthousiasme van een overtalrijk publiek en onder gunstig weer. Om halfdrie kwam de optocht aan de Brandenburger poort, waar de opperburgemeester haar begroette, waarvoor de prinses haren dank be tuigde en de hoop uitsprak dat zij door de Ber- lijners spoedig als oen stadgenoote zou beschouwd worden. Om drie uren kwam men aan het paleis, waar de kroonprins en de andere prinsen de bruid afwachtten. De kroonprins geleidde de bruid eerst naar de Zwitsersche zaal, waar de prinsessen haar begroetten, vervolgens naar de Brandenburgsche zaal, waar zich het keizerlijk echtpaar bevond met de vorstelijke gasten. In de konrvorstenzaal werd het huwelijk voltrokken, waarna de keizer de bruid naar hare vertrekken geleidde. Het ceremonieel van de onderteekening der huwe lijksakte is reeds vroeger medegedeeld. Onder da geschenken, die- het bruidspaar ontving, bevindt zich een tafelservies van goud en zilver, kristal en por selein, ter waarde van 409,000 mark, aangeboden door 96 Pruisische steden. De Zaterdag-avond ontstoken illuminatie tereere van het jonge paar strekte zich zelfs tot de meest afgelegen wijken der stad uit. Bijzonder schitterend was de verlichting van de buurt Onder de Linden en van het centrum der stad, van den toren van het raadhuis en van de openbare gedenkteekenen. De pleinen werden afwisselend met bengaalsch vunr verlicht. Dicht opeengedrongen menschenmassa's be wogen zich in de feestelijkste stemming door de straten tot in het late avonduur. Groot-BritanniA Yolgens een Reuter-telegram liep te Newcastle het gerucht dat Wakkerstroom door de Boeren genomen en vervolgens door de Engelschen her nomen was. Dezen zouden verscheiden wagens der Boeren hebben buitgemaakt. Uit Bloemfontein wordt onder dagteekening van Zaterdag geseind dat de Yolksraad van den Oranje- Yrijstaat mat 22 tegen 15 stemmen eene resolntia heeft aangenomen, waarin betreurd wordt dat de Kaapsche regeering, zonder voorafgaande waarschu wing en zonder voldoende beweegredenen, den uitvoer van munitie aan de bewoners van den Oranje-Yrijstaat heeft verboden. Deze maatregel acht de Yolksraad in strijd met den geest der overeenkomst met Engeland, en hij noodigt president Brand uit, aan de Engelsche regeering te verzoe ken eene herhaling van dergelijke handeling te voorkomen. Bij de parlementsverkiezing in Oost-Cumber- land is de heer Howard (liberaal) gekozen met 3071 stemmen. Zijn tegenstander verkreeg er 3041. CS s-ïelten 1 arul. Al de gezanten der groote mogendheden hebben een bezoek gebracht aan den minister-president, den heer Conmondouros. Zij deelden hem mede dat de Porte zich staande de onderhandelingen van eiken vijandelijken aanval op Griekenland zon ont houden, en drongen bij de Grieksche regeering op gelijke houding aan. De heer Conmondouros ant woordde dat Griekenland zich, zoolang de onder handelingen te Konstantinopel duren, naar denwensch der mogendheden zou voegen. Hij hoopte dat Europa zeer spoedig een besluit zon nemen te* opzichte va* de wijze, waarop aan de besluiten der Berljjnsche conferentie uitvoering zou gegeven worden. "Vereenigvl© Staten. Niettegenstaande de paniek op de geldmarkt te Nieuw-York van Vrijdag is nog geen enkel failliet aangekondigd. Verschillende bladen dringen aanöp een wijziging der strafbepalingen van de „funding- bill" en roepen Hayes' tusschonkomst in om de paniek op de geldmarkt te doen ophouden en het vertrouwen te herstellen. Zij beweren dat art. 5 van de „funding-bill" de geldschaarschte doet ont staan door den eisch dat de banken een waarborg in obligatiën storten van 3 pet. van het bedrag der door haar uitgegeven bankbiljetten. In den Ministerraad is de financiëele toestand behandeld. Sherman constateerde, met opzicht tot de beweringen over de paniek, dat hij nog gee nerlei beslissing had genomen. Vele leden van het Congres, die de „fnnding-bill" ondersteunen, be ginnen nu te gelooven dat de maatregel nog niet voldoende is onderzocht en dat zij de noodlottige gevolgen, die art. 5 na zich kan sleepen, niet hebben overwogen. In afwachting eener beslissing van het Kabinet zal Sherman voortgaan met te doen wat hij noodig acht, rekening houdende met de stemming der geldmarkt. Telegrammen. LONDEN, 28 Februari. Eerste Depeche.) Te Newcastle hoorde men Zondag den geheelen dag schieten. De Boeren bestormden het kamp op een heuvel driemaal. Tweede Depeche.) De Engelschen werden verslagen; zes compagnieën zjjn vernietigd. Slechts honderd man ontkwamen. Derde Depeche.) Offioiëel wordt gemeld dat generaal Colley met 500 man is gedood. (Vierde Depeche.) Na gedane verkenning verliet generaal Colley het kamp. Nader wordt nog gemeld: Gebrek aan krijgsbe hoeften is de voornaamste oorzaak van de neder laag der Engelschen. Het vuur der Boeren bleef on verzwakt iedere kogel trof zijn man. De geweren der Engelschen zwegen het een na het ander. Eindelijk werden deze bij een laatsten aanval met de bajonet teruggeslagen. De Boeren rukten schietend voor waarts. Het kamp, nog versterkt, bleef in handen der Engelsche troepen. (Vijfde Depeche.) Generaal Colley heeft te middernacht van Zater dag op Zondag met zes compagnieën een uitval ge daan uit Mount-Prospect en zich meester gemaakt van Spitzkop, een stelling links van Langsnek. Tus- schen Langsnek en de troepen van Colley werden veel Boeren gezien. Newcastle, 27 Febr. 's namiddags. De Engelschen zijn uit Spitskop teruggeslagen en verdreven. Aan beide kanten zijn de verliezen gToot. Verscheidene Engelsche officieren, onder welke van hoogeri rang, zijn gedood of gekwetst. Newcastle, 27 Febr., 's avonds. Alle gekwetste*, die uit het Engelsohe kamp komen, bevestigen dat generaal Colley gesneuveld is. De Boeren hadden viermaal den aanval gedaan, en waren op het punt den aftocht te blazen, toen de Engelschen wegens gebrek aan munitie, genoodzaakt werden terug te trekken. (Zesde Depeche.) Uit Durban wordt van heden geseindUitvoerige berichten over het gevecht bij Spitskop melden dat, toen de munitie begon te verminderen, de slachting vreeselijk was. Ten laatste deden de Engelsche troepen een wanhopigen aanval met de bajonet; maar het was te laat. Het vunr der Boe ren had een doodende uitwerking. Het 60ste regi ment sloeg zich, dapper vechtende, door tot het kamp. Het 58e regiment der Hooglanders, is bijna geheel vernield; slechts zeven man zijn daarvan overgebleven. De artillerie dekte zoogoed mogelijk den terugtocht. Geschut is niet verloren gegaan. Het kamp wordt versterkt. "WBENEN, 27 Februari. De soiree bij baron Yon Haymerle werd gisteren bijgewoond door den Keizer, de meeste aartshertogen, al de leden van het corps diplomatique en de voornaamste hoogwaardigheid- bekleeders. Gisteravond trachtten eenige studenten eene demonstratie te houden voor de woning van den afgevaardigde Lienbacher. De politie joeg de troep uiteen en nam verscheidene studenten gevangen. PERA, 27 Februari. Het antwoord der Porte op de nota's der gezanten zal inhouden de concessie, welke zij geneigd is te doen tot uitbreiding van die in hare nota van 3 October vervat. Server- pacha zal worden aangewezen als gevolmachtigde om met de gezanten te onderhandelen. NIEUW-YORK, 27 Februari. De beweging aan de beurs bleef gisteren voortduren. - De minister van financiën heeft voor 4,700,000 dollars aan obli gatiën gekocht. PARIJS, 28 Februari. Yictor Hugo heeft gisteren, zijn 79sten verjaardag, te twaalf uren de afgevaar digden van den Parijschen gemeenteraad ontvangen. Terwijl zij bij hem waren, werd op de „place de l'Étoile" de stoet der delegatiën van een groot aan tal vereenigingen, maatschappijen en genootschappen gevormd. De optocht zette zich in beweging en legde zijnen weg af te midden eener ontzaglijke volks menigte. Geen incident is voorgevallen. ST.-PETERSBURG, 28 Februari. Yolgens de „Agence Havas" is door de „Golos" ten onrechte bericht dat Rusland het geheele gebied van Kuld- scha aan China heeft afgestaan. Het geldt hier niet afstand, maar teruggave van de provincie Ly, welke door Rusland tijdelijk was bezet. LONDEN, 28 Februari. De „Daily News" ver neemt dat Kandahar in de laatste week van Maart ontruimd zal worden. Naar men verneemt, zal de regeering beslui ten het voor Ierland bestemde ontwerp van wet betreffende het bezitten en dragen van wapenen, dat niet zou worden ingediend, aan het Hoogerhuie voor te leggen. SAINT-DÉNIS, 28 Februari. Tot lid der Kamer van Afgevaardigden is gekozen Roqnes, een geam- nestieerde, die 3530 stemmen verkreeg, tegen 328S uitgebracht op Deschanel, gematigd-republikein. BERLIJN, 28 Februari. De kerkelijke inzegening van het huwelijk tussche* prins Wilhelm en prinses Augusta Victoria had gisteravond te zeven uren in de kapel van het koninklijk paleis plaats, overeen komstig het programma. De plechtigheid geschiedde door den hofpredikant Kögel. Na de huwelijksvol trekking werd in de Witte Zaal van het konink lijke paleis receptie gehouden en daarna galadiner,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2