K°. 6453. Dmsdag 2. SEaart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. A0 V' la 1 Oo 1 LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regel»....1.05. Iedere regel meer0.17&. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEP?. Vergadering Tan den Gemeenteraad Tan Leiden, op Donderdag 3 Maart 1881, des namiddags te twee nrea. Punten ter behandeling 1'. Benoeming vaa eene derde onderwijzeres aan de school der derde klasse N°. 2. (28) 3'. Voorstel tot benoeming van eene Commissie in zake de assurantie der gemeente-eigendommen. (24) 3'. Idem betrekkelijk de overdracht vaa de concessie in zake de paardenspoorwegen in deze gemeente. (19 en 29 en 69, 76, 86 en 93 van 1880) 4'. Idem tot afstand van een gedeelte der Biaaenvestgracbt aan Directeuren der Leidache Snjetfabriek. (2i) 5*. Staten van af- en overschrijving op de begrootiag voor 1880 (25) 6*. Verzoek van M. Daemen om naar buiten openslaande denren te maken. (27) 7*. Voorstel tot wijziging van de verordening betrekkelijk de heffing van schoolgeld voor de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (SI) S'. Verzoek van L. Den Houter wz. betrekkelijk de heffing vaa haven- ea doorvaartgelden. (10 en 26) LEIDEN, 39 Februari. De 84ste verjaardag van Prins Frederik wordt heden hier ter stede op de gebruikelijke wijze ge vierd. De nog krachtige vorst viert het feest onder de zijnen to Nenwied. Hedenmiddag ontvingen we per Engelsche mail de Indische bladen van 21 tot en met 25 Januari. De vereeniging „Jacob Cats" hield Zaterdag avond in de Stadszaal hare tweede en laatste openbare vergadering met dames in dit seizoen. Achtereenvol gens werden ten tooneele gevoerd: „De hoed van den horlogemaker", „Burgemeester Pruik" en „De rechte Jozef." Do uitvoering was voor dilettanten hoogst verdienstelijk en toonde dat de spelers aan het instudeeron der rollen behoorlijke zorg hesteed hadden. De levendige toejuichingen, welke hun herhaaldelijk ten doel vielen, waren dan ook welverdiend. Na afloop der tooneelvooratelling had •en zeer geanimeerd bal plaats, dat zelfs in den beginne voor de dansliefhebbers wel wat al te druk was. Nog lang hieven de talrjjk opgekomenen hijeen, •n velen zullen bij het scheiden met leedwezen gedacht hebben aan den langen tijd die hen van een volgende uitvoering scheidt. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen S8.00, 20.00, 4.10 en f 2.05; de laagste 38.00, 20.00, 4.00 ©n 2.00. De Floralia-tentoonstelling, uitgaande van de afdeeling Hillegom der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, is Zaterdag geopend. Door de goede zorgen van het bestuur was de zaal in het logement „het Wapen van Friesland" op sierlijke wijze gedecoreerd, terwijl de inzendingen, door haar groot aantal en pracht van bloemen, zelfs op grootere tentoonstellingen voor vakmannen uitgeschreven, niet misplaatst zouden zijn. De commissie van beoordeeling bestaat uit de heeren W. M. Bijvoet, van Overveen, G. Vlasveld, van Sassenheim, en J. Van Waveren Pz., van Hillegom. Voor het „Hospitium" der Vrije Universiteit te Amsterdam is thans 16,526 bij elkaar. Er zijn thans vijf studenten aan die universiteit. Door het hoofdcomité van het „Roade Kruis" is een vijfde geneeskundige, de heer C. P. Burger, arts te Rotterdam, aan de expeditie naar Zuid-Afrika toegevoegd. Nader verneemt men dat de heer Dullert, wiens vermogen op l'/2 a 2 millioen begroot wordt, daarvan ongeveer 4 a 5 ton voor legaten bestemd heeft, on wel: 50,050 voor het Protestantsch be- stedelingenhuis te Arnhem, 50,000 voor de alge meene armen dier stad, 50,000 voor de Noord- Holland8che en 50,000 voor de Znid-Hollandsche Redding-maatschappij, 25,000 voor het doofstom men-instituut te Groningen, 25,000 voor eene andoro Doofstommen-inrichting, enz. Het overige gedeelte van de aanzienlijke nalatenschap is groo- tendeels bestemd voor eene te Arnhem op te richten Dnllert-stichting, ten doel hebbende het uitkeeren van premiën ten bedrage van 250 aan behoef tige personen. Mejuffrouw Catharina Beersmans, van het Rotterdamsch tooneel, heeft eene vrij ernstige bloed spuwing gehad, die zich later herhaalde. Ofschoon de dokter hoop koestert op herstel, ziet hij den toestand toch niet zonder bezorgdheid in. De gewone audiënties van de ministers van financiën en oorlog zullen Donderdag a. s. niet plaats hebben. dTiienjjd Nieuws. Omstreeks halfelf in den voormiddag van gisteren ontstond ten huize van den heer H., winkelier aan de Breestraat, een schoorsteen brandje dat door middel van kardoezen gebluscht werdterwijl hedenmiddag om kwart voor tweeën aan de bierbrouwerij van den hoer J., op de Oude Vest, een pot met teer, waaronder een vuurtje was aan gelegd, ten gevolge van een lek in den pot in brand geraakte. Den patroon en een der knechts mocht het gelukken door het opwerpen van een deksel en een zak de vlam te bedwingen. De Deventer Courant bevat onder den titel „De reis der Snipsemaatjes, of Zuid-Holland door een eerzaam jufferenpaar bekeken" van Hajo Schunrstra Yzn. een feuilleton, waarin ook een be zoek aan Leiden en natuurlijk daarbij de Rnïne op het tapijt gebracht wordt. Waarom dit plein altijd maar woest en ongebruikt moest blijven lig gen, wordt gezegd dat hiervoor zeer geldige rede nen hestonden, maar dat die redenen, tot aan het laatst der volgende eenw, een diep geheim moesten blijven. Vermoedelijk echter zouden hier ter plaatse eerstdaags een tweetal vijvers gegraven worden, de eerste als een kweekerij voor minderjarige bloed zuigers, de andere tot een zwemschool voor meer derjarige dames. Van zelf spreekt het dat die zwem school overdekt moest zijn. In de afgeloopen week zijn te Katwijk 40 schuiten aangekomen, welke besomden van 80 tot 188 in 5 a 10 dagen. De vischprijzen waren buiten gewoon hoog. Er werd besteed: voor groote tarbot 10 a 14, kleine id. 3 a ƒ5, groote tong ƒ0.50 a 0.70, kleine id. 0.20 a 0.35, kabeljauw 0.50 a 3.50, schelvisch 0.20 a 0.40, ben schol 0.50 a 0.80 per stuk. Levende kantschol gold 9.50 a 14, scharren 5 a 8, roggen 4 a 6 per mandzeesterren per kar ƒ8.50 3 ƒ11. Zaterdag-middag is te Amsterdam op den verbindingsweg door trein 17 van den Rijn spoorweg een jongen overreden, die een paar uren daarna overleed. Den vorigen nacht is in het sigaren magazijn van de firma Weinthal Co. aan het Westnieuwland te Rotterdam een vrij belangrijke diefstal van geld gepleegd, en van eenige sigaren, sigaretten enz. De dief of dieven zijn binnengekomen door een keldergat, aan de straatzijde uitkomende, gi«gen vervolgens door den kelder, daarna over de trap die naar den winkel leidt, en zijn langs den zelfden weg weder vertrokken, daar de straat- of winkeldeur nog als vroeger behoorlijk gesleten was. De sluiting was van dien aard, dat hot nïetnoodïg was braak of geweld te plegen. De schuldigen wor den door de politie opgespoord, welke laatsto een ieder waarschuwt toch vooral ter voorkoming van dergelijke misdrijven voor eene goede sluiting zorg te dragen. T« Rotterdam viel Zaterdag-middag eene 72-jarige vrouw van de trap harer woning. Zij was terstond een lijk. Te Venloo speelde een 2Yj-jarig kind, terwijl de moeder afwezig was, met eenige boontjes deze zijn het kind in de keel geschoten, ten gevolge waarvan het is gestikt. H. L. Van Baarle, te Breda, leverancier van grauwe en groene erwten aan het leger, is door den minister van oorlog voor altijd van verdere levering uitgesloten. Een officier van administratie te 's-Gravenhage ontving- van dien leverancier eene som gelds en gaf daarvan den minister kennis. Nog een der leerlingen van de Schil- ders-acadomie te Mnnchen is aan zijne brandwonden overleden, de heer Ernst Guttermann. Hij is het negende slachtoffer van het ongeluk op 18 Februari. De overige gekwetsten zijn herstellende. Volgens telegram uit Nienw-York kan tusschen 28 Februari en 2 Maart stormweder uit het Z.-O. tot N.-W. op de Britsche en Noordsche kusten verwacht worden, vergezeld van regen. Onschuldig opgehangen. - Vijftien jaren geleden werd in de kas van den gemeente ontvanger te Ottenau, in Baden, een tekort van 1800 florijn ontdekt; de man verklaarde plechtig dat hij er niets van wist, en toen men hem toch van verduistering der gelden bleef verdenken, hing hij zich in wanhoop op, wat voor de groote menigte het beste bewijs van zijn schuld was. Vóór een paar dagen echter stierf een inwoner van Ottenau en op zijn sterfbed bekende hij de 1800 florijnen voor 15 jaar te hebben gestolen. De kassier van de firma Van Leeuwen Co. te Batavia, die zich onlaBgs met 50,000 ten nadeele van genoemde firma uit de voeten heeft gemaakt, is blijkens ontvangen telegraphisch bericht gearresteerd. Hij is een Chinees, die reeds 18 jaar bij de firma in dienst was en het volste vertrouwen genoot. Belast met de 50,000 naar de bank te brengen, heeft hij zich met dit geld „verwijderd" en het, naar men verneemt, verdobbeld. KOLONIËN. BATAVIA, 25 Januari. Tegen den hoofdredacteur van de „Locomotief" is rechtsingang verleend ter zake van het op 4 November 1880 door hem geschreven en gepubli ceerd artikel: „Kan het zoo blijven?", handelende over den toestand te Deli. Uit Samarang wordt gemeld dat door een kaai man in de rivier bij Godong een Javaansch kind, dat daar krabben zocht, meegesleurd en opgegeten is. De bewoners dier buurt doen nu al hun best om de krokodillen te dooden. De „Soerah. Crt." meldt dat hij een proefrit op den spoorweg tusschen Modjokerto en Kertosona weder groote steenen op de rails zijn gevonden, konnelijk met boos opzet daar gelegd, alsmede dat de lijn SidhoardjoMadioe* op 1 Februari a, s. geopend wordt.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1