iV. 6452. Maandag A°. -r'? De» Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. to.-.. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COUR AST: Foor Leiden per 8 maanden............J L1A Franoo per post.a l.dtt. Afzjndertijke Nobubots0.03. PRIJS DER ADVERTENTIES: Vu 1—8 regele..,. iedere regel meer rn.. »-» >^p Groottre iettera-naw plaatsruimte. 1.05. 0.17i Gemengd Nieaws. Heden is door de politie alhier naar het hnis Tan arrest te VGravenhage orergebracht de persoon van C. t. d. V., die zich ten nadeele Tan den sehoenwinkelier L., aan de Hoogewoerd, keert schnldig gemaakt aan de ontvreemding van een paar kinderlaarsjes. In de woning van t. B., in de Hoog- landschekerk-Koorsteeg, ontstond gisternaraiddag een begin van brand, welke echter door de bewo ners zei ren is geblnscht. Met trein 14 van den Ned. Rijnspoor heeft heden aan het station Woerden een verschrik- keljjk ongelnk plaats gehad. De koeriertrein van Duitschland, die te 11.40 van Utrecht naar Rotter dam vertrekt, is aan eerstgenoemd station, ver moedelijk door verkeerden wisselstand, langs de nieuwe veelading geloopen, vervolgens over en door de moplading en toen in het station terechtgeko men. De machine, een van de zwaarste soort, staat geheel overeind. De machinist moet een zijner beenen kwijt zijn en de stoker beide beenen gebroken hebben. In navolging van het regiment grena diers en jagers zal ook te Haarlem bij het 4de bataljon van het 4de regiment infanterie spoedig de nieuwe wjjze van eten (gamelles) worden ingevoerd. Bij den burgemeester van Amsterdam is van een onbekende f 2100 ontvangen voor aan vulling van plaatselijke directe belasting. Het gerechtshof te Elbing heeft een 15- jarig dienstmeisje tot 10 jaren gevangenisstraf ver oordeeld wegens moord. Haar meester had haar dikwijls geslagen en zij had zich voorgenomen zich te wreken. Toen zij op zekeren dag met hem naar het land ging om de koeien te melken, had zij hem, terwijl hij zich bukte, met een ijzeren staaf, die zij daartoe onder hare kleeren had verborgen, op het hoofd geslagen, zoodat hij als lijk neerzeeg. Eene aardbeving heeft op de Azorische eilanden gewoed36 schokken werden waargenomen. Een kerk en 200 huizen vielen in. Terscheiden per sonen kwamen om. Te Charleroi is zekere meTrouw Lignan in arrest genomen, beschuldigd van oplichting door middel van waarzeggerij. De dame, in wier proces niet minder da* 70 getuigen zijn opgeroepen, leefde op zeer grooten voet. Hoe zij zich de middelen daartoe wist te verschaften, moge uit hél volgende blijken. Een moeder komt haar raadplegen over den toestand van haar zieken zoon. De waar zegster belooft den jonkman te zullen genezen, mits haar op een bepaalden dag 1500 franken worden uitgekeerd, die moeten dienen om een bede vaart naar Jeruzalem te doen. De moeder verschijnt op den vastgestelden dag met een gedeelte der som, die zij niet geheel heeft kunnen bijeenbrengen, waarop de bedriegster verklaart dat elke dag verzuim haar daarenboven nog 75 franken boete kost. Den volgenden dag verschijnt de vrouw ein delijk met 1575 franken, die onder zeker gods dienstig ceremonieel door de waarzegster worden in ontvangst genomen. Deze wist daarbij echter hare vreugde niet volkomen te bedwingen, zoodat de bedrogen moeder argwaan opvatte en een aanklacht indiende. TeElberfeldheefteen huisbaas getracht rich op zonderlinge wijze recht te verschaffen tegen over een bakker, die in een hem toebehoorend hnis woonde, maar zijn huur niet betaalde. Hij had hem gedreigd hem het hnis te doen ontruimen en, toen hij daarna weer bij den bakker wilde komen, sloot deze de deur en liet den huisbaas buiten staan. Daarop ging deze 's avonds terug, met een revolver gewapend; hij sloeg eerst de deur stuk en loste daarna in de gang vijf schoten op den bakker, waarvan vier misten, maar het vijfde den aangevallene in den schouder verwondde. De huis baas keerde in zjjn woede naar zjjn woning terug, laadde zijn revolver opnieuw en drong ten tweeden- male bij den bakker binnen, waar hij echter bijtijds ontwapend en aan de politie overgegeven werd. Te East Liverpool, in Ohio, isWoendag- ochtend een woonhuis afgebrand, waarbij acht per sonen in de vlammen omkwamen. Woensdag is te Brussel nit het kantoor der heeren van Oend Loos ontvreemd een pakket effecten, ter waarde van 36,000 fr., naar Amster dam bestemd. De justitie doet onderzoek. BUITENLAND. Dnitschland. ▼oor de trouwplechtigheid waren gisteren reeds te Berljjn aangekomen: de Koning en Koningin van Saksen, de hertog van Coburg, de grootvorst Alexis, de hertog van Aosta enz. De stad ziet er feestelijk uit. 's Namiddags te kwartier vóór vieren kwam de prinses-brnid aan het station to Potsdam aan, waar ze door den kroonprins en prins Wilhelm werd ont vangen. Nadat deze prinsen vooruitgereden waren, begaf zij rioh in het koninklijk gala-rijtuig, vooraf gegaan van een voorrijder en den stalmeester, met een talrijk gevolg naar het Slot Bellevue, waar zij door den Keizer en de Keizerin, den Kroonprins en zjjne gemalin en al de overige prinsen en Prinsessen ontvangen werd. Langs den gekeelen weg tot het slot stond eene opeengepakte menigte, welke de prinses vol geestdrift verwelkomde. De Keizer heeft van vijf uren af de met eene bait en gewone zending aangekomen afgezanten van Spanje, Frankrijk, Portugal, Denemarken, België, Nederland, Rnmenië en Servië ter aanbieding van hnnne gelukwenschen ontvangen. Te zes uren had ten Paleize een groot feestmaal plaats, waaraan de leden dezer gezantschappen deelnamen. Na het diner in het keizerlijk paleis, hetwelk ook door den Keizer, en de Keizerin en alle vorstelijke personen bijgewoond werd, hebben alle leden van het koninklijke 'huis de ballet-voorstelling in de Opera bijgewoond. Gisteravond laat zjjn de prins van Wales, de Hertog van Edinburg en de kroon prins van Zweden aangekomen en op feestelijke wijze aan het station ontvangen. Groot-Britannlë. Uit de Transvaal. Donderdag-ochtend is door generaal Colley een verkenning ondernomen, met een half eskadron huzaren en twee negenponders, op de linkerflank van de positie der Boeren te Langsnek, waar deze aansluit aan de Buffalo-rivier. Deze verkenning is volkomen geslaagd; generaal Colley heeft van oene hoogte nauwkeurig het kamp en de versterkingen der Boeren kunnen waarnemen, wier verschansingen in het front, waar den 23sten Januari de aanval der Engelschen afgeslagen werd, veel sterker zijn dan in de flank. Naar raming kwamen 200 Boeren eenigszins naderbij, zonder dat echter schoten gewisseld werden. Een paar uur na zijn terugkeer in het kamp verscheen een troepje Boeren op de plaats, van waaruit de generaal hun kamp verkend had, waarop door de negenponder» zes granaten in die richting geschoten werden, van welke één blijkbaar in de onmiddellijke nabijheid der Boeren barstte, die daarop in allerijl de wijk namen. - Generaal Wood houdt rioh te Pieterraaritz- burg bezig met het organiseeren van eene vliegende colonne, waarbij inlanders als éclaireurs dienst zullen doen. - Er wordt melding gemaakt van de bezorgd heid in het Engelsche kamp over de houding der Hollandsche Boeren in de districten Newcastle en Dundee in Natal. Deze staan in aanhoudende com municatie met de strijders in de Transvaal en zenden openlijk goed geëscorteerde wagens daarheeD, ter wijl zij herhaaldelijk bijeenkomen en hunne sympathie voor hunne stamgenooten niet verhelen. Men ver moedt dat zij slechts eene gunstige gelegenheid afwachten om zich openlijk bij hen aan te sluiten. In het Lagerhuis heeft lord Hartington gisteren verklaard dat hem niets bekend is van een aan Rusland gegeven belofte om niet te Kandahar te blijven. De heer Grant Duff antwoordde op eene hem gedane vraag dat de onderhandelingen met de Basuto's zonder resultaat zijn gebleven. In antwoord aan den heer Bonrke gaf sir Charles Dilke Lat vol gende te kennen: Griekenland heeft niet zijne ge- heele reserve onder de wapenen geroepen, doch slechts zekere klassen. Wel lag eene algemeene oproeping der reserve in het plan, maar ten gevolge van do afkeuring, daarover door de Mogendheden uitgesproken, heeft de regeering zich tot eene gedeeltelijke bepaald en daarbij verklaard dat zij met die* maatregel hoe genaamd geene bedreiging bedoelt. Engeland heeft Griekenland geraden geen enkelen stap te doen, die als eene poging zon kunnen worden uitgelegd om den te Konstantinopel onderhandelenden ambas sadeurs der Mogendheden de handen te binden. De Mogendheden zijn overeengekomen zoowel Turkije als Griekenland aan te sporen zich van elke daad van vijandschap te ontbonden gedurende de onder handelingen. Wat de vraag betreft of Engeland eene nentraliteits-proclamatie zon uitvaardigen, meende hij te mogen antwoorden dat daarvan eerst sprake zon kunnen zijn zoodra er een feitelijke oorlogs toestand voerhanden is. - Lord Hartington her haalde te hopen, dat Gladstone Maandag weder in het Huis zou kunnen verschijnen, hoewel hij tot zijn leedwezen dit niet met zekerheid kon zeggen. Daarna deelde hij mede dat zijn ambtgenoot Forster eerst Dinsdag zijn wetsontwerp betreffende het wapen- dragen in Ierland zal ter tafel brengen, ten einde aan Childers gelegenheid te geven Maandag de oorlogsbegrooting te kunnen indienen. De heer Northcote en eenige andere conservatieve leden protesteerden tegen de verdaging van deze wets- voordracht, hetgeen eene verkrachting zou zijn van het votum van het Hnis van 25 Januari. De voor zitter antwoordde dat hij niemand kon dwingen een wetsvoorstel in te dienen. Het Huis hervatte daarna de beraadslagingen in derde lezing over de Iersche dwangwet. De Volksraad van den Oranje-Vrijstaat heeft met 36 tegen 3 stemmen een resolutie aangenomen, waarin sympathie wordt betuigd vosr de Transvaal- sche Boeren en waarin de hoop wordt uitgedrukt dat Engeland aan de billijke eisshen der Trans valere zal voldoen en dat de pogingen van den president Brand om een vreedzame oplossing de? moeilijkheid te verkrijgen, zouden slagen.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1