Men meldt Tan den Hoek ran Holland: Een noodlottig ongeluk trof den waker K. Bos, 50 jaar oud en een der beste werklieden alhier. Geplaatst op de stoomboot, die bij het eggen in zee wordt gebezigd, was hij eren in de machinekamer ge gaan om zioh wat te verwarmen, toen hjj door het slingeren van de boot van de beenen geraakte. Zeker zon hij in het gaande werk zijn gestort, zoo hij zich niet aan den cilinder had vastgegrepen. Daarbjj werd echter zijn rechterhand door de zuigerstang vreeseljjk verwond en geheel opgescheurd. Nadat de lijder naar 's-Gravenzande was vervoerd, heeft dr. Snijder don duimtop afgezet, doch de hand zelf is zoodanig toegetakeld dat het zeer wel mogelijk is dat ook nog tot een amputatie daarvan zal moe ten worden overgegaan. Een ingezetene van Driezura heeft 11. Maandag - den dag in de week, waarop in de Eriesche Wouden het meest gebedeld wordt - nauw keurig opgeteekend, hoeveel personen er dien dag aan zijn huis kwamen bedelen; het waren er niet minder dan 128. Woensdag-avond omstreeks acht uren is brand ontstaan in het krankzinnigengesticht „Coudewater" nabij Berlicnm (N.-B.). De zolder, met de mattenmakerij, is afgebrand. Gelukkig bleef het daarbij. Bij de loting der nationale militie te Dantumadoel heeft een der lotelingen vóór zijne beurt getrokken. Dewijl hij een hoog nummer trok en de ander, die eerst had moeten trekken, een laag, zal deze laatste, naar men meldt, in verzet komen tegen de geldigheid der loting. De toren van de kerk in Rueda, in de provincie Saragossa, is Zondag onder de godsdienst oefening ingestort. Tien lijken heeft men met moeite onder de puinhoopen uitgehaald en men vreest dat er nog meer onder gevonden zullen worden, daar nog verscheidene inwoners worden gemist. Toen Gladstone eergisteren aan zijn hnis uit het rijtuig wilde stappen, gleed zijn voet uit en viel hij met zijn hoofd tegen de voettrede van het rij tuig, waarbij hij een vrij diepe hoofdwonde kreeg. Gladstone moet het bed henden en het verkeer van rijtuigen voor zijn huis in Downingstreet te Londen is verboden. Het accident heeft totnogtoe geen ernstige gevolgen gehad, er is geen koorts bij gekomen; tooh zullen enkele dagen volstrekte rust noodig zijn voor het herstel. De „Etoile beige" bericht datnaaraan- leiding van de Belgische nationale tentoonstelling van 1880 de koning 220 personen tot ridder van de Leopelds-orde heeft benoemd of in die orde tot een hoogeron rang bevorderd. Te Marseille geraakte een spoorwegbe ambte tusschen twee waggons. De arme man, vader van vijf kinderen, werd verbrijzeld. Hij had juist 18,000 fr. geërfd. BUITENLAND. Frankryk. In den Senaat interpelleerde de heer De Broglie gisteren de regeering over het onvoldoende der mede- deelingen van de regeering nopens de zending van generaal Thomassin en van wapenen naar Grieken land. Hij maakte talrijke toespelingen op het ver borgen bestuur van Gambetta. De heer Ferry ant woordde en herhaalde de ophelderingen, Maandag reeds aan de Kamer gegeven. Hij verklaarde dat de regeering aan het verzenden van wapenen en patronen dadelijk een einde had gemaakt, zoodra zjj daarvan kennis had gedragen, en verzekerde dat daarna geen enkel patroon meer uit Frankrijk was gegaan. De eenvoudige en zuivere orde van den dag werd aangenomen met 166 tegen 112 stemmen. De ministerraad besloot in te trekken het besluit van 1872, waarbij de verkoop van wapenen en ammunitie veroorloofd werd. De Kamer heeft de artikelen en het geheele wetsontwerp van den spoorweg naar den Senegal aangenomen. Duitscliland. In den Rijksdag is gisteren de discussie over de begrooting begonnen. De financie-secretaris Scholz wierp een terugblik op den staat der financiën gedurende 1879 '80. Toen werd een overschot van 23 millioen verkregen. Yoor 1881 '82 werd de tabaksbelasting op 26 millioen en de „Matri- cular"-bijdrage op 24'/2 millioen meer geschat. De gewone uitgaven zijn 22 millioen hooger geraamd, waaronder 17 millioen voor het leger. De buiten gewone uitgaven zijn 6 millioen hooger geschat; daarbij zjjn de 23 millioen voor de nieuwe indeeling van het leger niet gerekend. De gewone inkomsten zijn 8 millioen hooger geraamd. Scholz eindigde met de aanbeveling om de begrooting onveranderd aan te nemen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Richter bij het debat over de begrooting, zeide Von Bismarck dat bij zijn 66 jaren en 20 dienst jaren er aan hem weinig te verbeteren viel. Men moest hem nemen zooals hy was of op zij zetten. Geen land kon zoo gerust de toekomst te gemoet gaan als Dnitschland. Yon Bismarck was echter niet alleen verantwoordelijk aan den Rijksdag, maar ook aan den keizer. Een rijkskanselier, die in alles naar den Rijksdag luisterde en geen eigen moening had, was overbodig. Dat hij dikwijls van meening veranderde was onwaar; zijn doel was de zelfstan digheid van het rijk tegenover het buitenland en de rust en de welvaart in het rijk. Met welk rich tingen of partijen dat doel te bereiken was, was hem onverschillig. Groot-Britannië. De correspondent van de „Times" meldt uit Durban den 23sten, dat de colonne, die den 21sten vertrok, geen Boeren op den weg ontmoette. Een detachement word geplaatst in een sterke stelling, welke den overtocht der Ingogo bestrjjkt, met twee negenponders onder luitenant Connolly. Een mijl van het kamp, op den weg naar de Ingogo, is eene compagnie bezig eene versterking op te werpen to Schans-Hoogte. Het is niet waarschynlijk dat eene beweging zal worden gemaakt, voordat alle troepen, die nu op weg zijn, Newcastle bereikt hebben. Het huis van De Wet werd in brand gestoken, omdat zij zich bij de Boeren voegde. Een pest, door de Boeren uitgezet, werd door de voorhoede gevangen genomen. - Yan andere zijde wordt gemeld dat de Boeren versterkingen op den weg maken. Zes lijken van Boeren werden gevonden op de hoogten bij de Ingogo; zij waren door een kanonskogel gedood. De Boeren te Langsnek hebben twee kanonnen. - De correspondent van de „Standard" telegrapheert van Prospect-Hill, Donderdag-avond, dat eenige troepen Boeren, de sterkste ongeveer honderdman groot, dien namiddag daar gezien waren. Hij ver nam dat er oneenigheid is in het kamp der Boeren: de hoofdlieden zouden hevig aangevallen zjjn omdat zij geen weerstand boden aan het trekken der versterkingen over den Biggarsberg. Woensdag was de stolling der Boeren vorkend. Zij heeft eene uit gestrektheid van vier mijlen. De linkerflank is be schermd door de holte van de Buffalo-rivier, de rechterflank door de style heuvels van Drakensberg. De reeks hoogten tusschen deze twee punten zijn versterkt door een linie van retranchementen, waar schijnlijk beschermd door een tweede linie in de flank. De stelling is zonder twijfel zeer sterk en zou uiterst gedacht zijn, als zjj door een voldoende macht was bezet. Maar de Boeren zijn niet talrijk genoeg om haar behoorlijk te verdedigen tegen een krachtigen aanval. De Boeren - schrijft hij - hebben het aanbod van het „Roode Kruis" te Durban aangenomen, dat hun ambulances en geneesmiddelen wil zenden. De Boeren hebben aan de laatste groote behoefte. Telegrammen. LONDEN, 24 Februari. In het Lagerhuis zeide de heer Dilke dat de bey van Tunis tot het oogen- blik, waarop spreker het departement van buiten- landsche zaken verliet, Engelands bescherming niet had ingeroepen. De regeering had eene mededeeling ontvangen omtrent het onderhoud van denbeymet Frankrjjks consul-generaal. De briefwisseling over deze zaak kan hij niet overleggen. - Lord Hartington zeide dat hjj hoopte en geloofde dat Gladstone Maandag de zitting van het Huis weder zou bij wonen. - Gladstones voorstel om het debat over de Iersche dwangwet te zeven uren te eindigen, werd met 371 tegen 53 stemmen aangenomen. Op dat uur schorste de voorzitter het debat en de nog inge diende amendementen. De heer Forster stelde hierop voor het onderwerp ten derden male te lezen, waar tegen de heer Mac Carthy zieh verzette. De derde lezing werd daarop verdaagd. Maandag a. s. zal de begrooting voor oorlog worden ingediend. ST.-PETERSBURG, 24 Februari. (N. R. Crt.) Generaal Skobeleff zal spoedig naar St.-Petersburg terugkeeren. Het commandement over de expeditie tegen Achal Teke zal toevertrouwd worden aan generaal Kourapatkine. Uit goede bron wordt gemeld dat lord Beaconsfield onlangs den Russischen gezant te Londen bezocht heeft om hom te konnen te geven dat de openbaar making der te Kaboel gevonden Russische papieren en de daarover gevoerde beraadslagingen in het parlement geen staatkundig doel der torios tegen Rusland hadden. Een en ander had alleen plaats gehad om pressie op de regeering uit te oefenen tot behoud van Kandahar. KAAPSTAD, 24 Februari. Te Morya werd een vergadering van de opperhoofden der Basutos ge houden. Naar men gelooft, zijn de genomen beslui ten niet gunstig voor den vrede. LONDEN, 25 Februari. Uit Mount-Prospeot wordt van gisteren geseind: Hedenochtend te vier uren heeft generaal Colley een verkenning gedaan met een escorte cavalerie en twee kanonnen. Hij besteeg een berg, van waar hij een goed gezicht had over het kamp des vijands. De Boeren hebben een positie in het nabijgelegen gebergte bezet. Een gevecht is niet geleverd. Te tien uren is Colley teruggekeerd. De Boeren zjjn jjverig aan den arbeid bij het ver sterken van Langsnek. De toestand van Gladstone wordt aanhoudend beter. Bulletins zullen niet meer worden uitgegeven. LEIDEN, 25 Februari. Indien de directie van de Hoogduitsche Opera uit Rotterdam over het Leidsche publiek nu nog niet tevreden is, dan wordt zjj het zeker nimmer. Alle rangen waren toch zóó bezet als men maareenigs- zins verlangen kon. Yelen werden zelfs aan het bureel nog onvorrichterzake teruggestuurd. Dat was een goed teeken; want do heer Pflaging vordiende dit voor de moeite en kosten, aan de opvoering van "Wagners „Lohengrin" in onzen schouwburg ver bonden. Wel bleek opnieuw dat een localiteit voor meesterwerken als deze allesbehalve geschikt is - de komst en het vertrek van den zwaan, bjj de opvoe ring elders vergeleken, moge daarvan o. a. tot voorbeeld strekken - toch mogen we der directie niet anders dan dankbaar zjjn dat zjj alles nog zoo goed mogelijk wist te maken, zóó zelfs dat veler verwachting werd overtroffen. Ook den hoofdpersonen, waaronder de dames Beihl en Jaide, alsmede de heeren Behrens, Ziehmannen Settekorn kan men niet anders dan lof toekennen. Een uitgezochte collectie vormden zjj met den hoofd persoon, den heer Gross, die als Lohengrin zich weder allergunstigst deed kennen. Aan kostumes, decoratief enz. was bljjkbaar de noodige zorg besteed en men wilde schrjjver dezes zelfs verzekeren dat de uitrusting van hem die de titelrol vervulde, een waarde vertegenwoordigde van ƒ25,000. Ze was hem geschonken door eenige vrienden en vereerders. Koor en orkest werkten eveneens verdiensteljjk mede om de opvoering goed te doen slagen en den wensch uit te doen spreken dat het niet lang zal duren alvorens men dit opera-gezelschap hier weer zal zien optreden. Èn in de opkomst èn in de erkentelijkheid van het publiek moge men daarin aanleiding vinden. Bjj het concours der stndenten-gymnastiek- vereenigingen door „Odin" te Delft uitgeschreven, dat gisteravond aldaar plaats had, heeft Delft de overwinning behaald. Niet alleen dat de corpsprjjs aan de Delftsche vereeniging ten deel viel, ook de personeele prijzen werden door leden van „Odin" behaald. „Arena Studiosorum" van Leiden was de eenige die den kampstrijd tegen „Odin" aanvaard had. „Odin" behaalde 1806 en „Arena" 1638 punten. De heeren, die zich belangeloos ten dienste van het „Roode Kruis" hebben gesteld, zjjn: dr. D. H. Zeeman, officier van gezondheid te 's-Bosch, J. C. Yan Schifgaarde, med. doet. en arts, H. B. Van Nes, candidaat-arts en H. Ph. Baudot, cand.- arts, allen te Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2