6449. Donderdag Februari. A". 1881 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven* IDSC DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden....f 1.10. Franco per post. 1.4a Afzonderlijke Nommers.B 0.65. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Vin 16 regels.1.05. Iedere rejel meerV Greoter» lellen naar plaatsruimte. EEIPI5M. 3?. Eebrearf. Door den burgemeester, den heer L. M. De Laat De Kanter, wordt ons, als bij hem voor de belangen der Transvaalsehe Boeren ingekomen, toegezonden een bedrag van f 5.20, tw.4 als „speelgeld van een felicitatie" en f 1.20 van „een collecte". Daar nu zoowel het comité van prof. Harting als dat van het Roode Kruis, ofschoon op verschillende wijze, in het belang der Boeren werkzaam zjjn, gelieve men nader op te geven voor wolk van beide het geld bestemd is. Mochten we morgenavond die mededeeling niet hebben ontvangen, dan zullen we het aan het Leidsche comité van het Roode Kruis ter hand stellen. De aan den heer J. Rinkes Borger alhier toe gekende gouden medaille met f 50 voor zijn het best gekeurd oritiseh verslag der landbouwtentoonstelling, in Sopt. jl. vanwege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw alhier gehouden, was uitgeloofd door een „voorstander van voorldurenden vooruitgang". Het verslag was ingezonden onder de kenspreuk: „La critique est bisn aisée, mais l'art est difficile". De heer A. Yan Namen Hzn. te Zwijndrecht, die gisteravond in de buitengewone vergadering met dames der Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde alhier als spreker optrad, had tot onderwerp zijner rade gekozen: „Do groenteteelt volgens de Zwyn- drechtsche methode, meer bepaald die van artikelen van uitvoer, benevens een overzicht over de teelt van uien in verschillende deelen van Nederland." Na in het kort het nauwe verband te hebben aangetoond, dat er tusschen de teelt der vmchten en den aard van den bodem bestaat, verklaarde de spreker,-cp heldere wijze de methode, in zijne woon plaats bij het kweeken der producten, hoofdzakelijk bestaande in uien, wortelen, aardbeziën en kom kommers, gevolgd. Niet alleen de uiterst zorgvuldige behandeling, maar ook de uitnemende hoedanigheid van den grond zijn oorzaak dat de Zwijndrechtsche producten op de Londensche markt, die steeds het beste en fijnste tot zich trekt, het meest gewild zijn, waarop alleen de komkommers, de bekende gele soort, eene uitzondering maken. Deze hebben daaren tegen een kolossalen aftrek in ons land zelf, daar zij het meest geschikt zijn om in te leggen, en als zoodanig, vooral te Amsterdam, bij een bepaald ge deelte der bevolking, bijzonder in den smaak vallen. Jaarlijks wordt ie Zwijndrecht voor een waarde van f 500,000 aan groenten uitgevoerd, waarvan alleen aan uien voor een halve ton, zoodat dan ook in den tjjd der drukke verzending het geheele dorp met den doordringenden geur dier gewassen vervuld is. Met het oog ep de gunstige finantiëele uitkom sten bij de uiencultuur verkregen, gaf spreker ten «lotte als zijne vaste overtuiging te kennen, dat, nvanneer men zich meer algemeen daarop toelegde, het publiek daardoor gebaat zou zjjn, terwijl de kwee iers er zeer goed hunne rekening bij zouden vinden. Onze beperkte plaatsruimte laat niet toe dat wij hier de even leerzame als boeiende improvisatie van den Zwijndreehtschen spreker meer in bijzon derheden behandelen. De heer Yan Namen bezit de gave der welsprekendheid in hooge mate en wist met een bewonderenswaardigen tact zijn onder werp, dat, oppervlakkig beschouwd, voor niet-praetici wel eeaigszins droog zou schijnen, door menige geestige opmerking over den maatschappelijken toestand en de levenswijze van tuinder en knecht gloed bij te zetten. Welverdiend was dan ook de levendige toejuiching die hem aan het einde zijner voordracht van de zijde der vergadering te beurt viel. De burgemeester van Leiderdorp ontving van zijne gemeentenareu eene som van 91.30 ten behoeve van de gewonden in de Transvaal en stelde die som in handen van het Leidsche afdeelingsbestuur van het „Roode Kruis". De gemeenteraad van Sassenheim heeft uit de opgemaakte voordracht voor hoofd van de o. 1. school aldaar, bestaande uit de heeren J. Beumer te Stolwijk, T. C. J. De Ridder te Rotterdam en J. G. Yan de Yjjver te 's-Gravenhage, den eerstge noemde als zoodanig benoemd. Men schrijft ons uit Den Haag: Het portret van de Koningin en prinses Wilhelmine, geschil derd door mej. Therèse Schwartze, is in de konink lijke vertrekken geplaatst. Do Koning betuigde herhaaldelijk zijne bijzondere ingenomenheid met dit schoone doek; de gelijkenis der beide vorstelijke personen is voortreffelijk. Wat echter inzonderheid den stempel der kunst op dit werk drukt, is, be halve den barmonieuzen toon, de gelukkige opvat ting. Het stijve, wat dergohjko op zich zelf welge slaagde compositiën dikwerf kenmerkt, is hier ver meden. De kunstenares heeft de jeugdige moeder in eene allerbevalligste houding afgebeeld. Zg treedt den toeschouwer als 't ware te gemoet, met hare lieveling op den arm. Die actie is uitstekend ge lukt. Deze levensgroote portretten behooren dan ook engetwijfeld tot het beste, wat de kunst der laatste jaren op dit gebied hoeft voortgebracht. De gemeenteraad van Den Haag heeft beslo ten dat ter eere van jkr. H. C. A. Yer-Hüell in de Scheveningscbe boschjes een bank van wit marmer zal worden opgericht aan de zijde van het Kanaal, op het punt van waar men het fraaiste uitzicht heeft op de waterpartij. - De inrichting der lokalen van het gemeentemuseum tot muziekschool is door B. en Ws. aan den raad voorgesteldeveneens het plaatsen van een tol bij de Bankastraat. - Twee nieuwe straten tusschen de Riouw- en Malakka- straten zullen hoeten: Celebesstraat en Bonistraat. De heer Metelerkamp, voorzitter van het departement Amsterdam van de „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", heeft naar aanleiding van het debat in de afdeelingsvergadering over de candidatuur-Kerdjjk als secretaris van het Nut, zijn ontslag als voorzitter der afdeeling genomen. De heer Metelerkamp heeft in die vergadering do can- didatuur van den heer Kerdijk sterk ondersteund en de houding van het hoofdbestuur, dat den heer Kerdijk boven op de voordracht van drie candidaten plaatste, met klem verdedigd. De vergadering be sliste echter anders en koos den heer P. Bruyn. In het afdeeliogsbestuur zelf was - volgens de mede- dealing ter vergadering van den heer Willeumier- een minderheid, die tegen het geven van een prae- advies gestemd was. De hoogleeraar F. C. Donders te Utrecht is benoemd tot officier van het Legioen van Eer. Heden herdenkt de stad Steenwijk een der vele gedenkwaardige dagen onzer geschiedenishet laatste gevecht voor de belegerde veste in 1581, gevolgd door het ontzet der stad, die vijfmaanden lang ingesloten was geweest. De oorlog die tachtig jaren zou moeten duren, was reeds dertien jaren oud en menig blijk van moed was reeds gogeven, ook menige stad reeds in het bezit der bondgenooten, en reeds had de Spanjaard zich tot taak moeten stellen, plaatsen die hij eenmaal bezat, zoo mogelijk te heroveren of door eene haastige bezetting voor verlies te behouden. Steenwijk behoorde ender die laatste plaatsen en met een Spaansehgezinde over heid, eene burgerij die onderling nog verdeeld was en troepen die wegens slechte uitbetaling der soldij telkens aan het mniten sloegen, moest Jacob Yan den Koraput, wiens naam thans weer in Steenwijk op aller lippen zweeft, de veste bezetten en ver dedigen togen Rennenberg, die het gewicht der plaats wel inzag, daar zij de gemeenschap met Friesland en Overijsel dekte. Aan do wees-inrichting te Neerbosch bjj Nij megen is eene som van f 1000 gelegateerd door den heer C. Arent Bz. te Rotterdam, en een som vam f 200 door wijlen mej. N. C. Kluit, te Schiedam overleden. De blinde veerman van Woudrichem, die eenige maanden geleden door een paar soldaten mishan deld werd, is hierdoor een algemeen bekend persoon geworden. In „Eigen haard" komt thans een korte novelle voor, waarin hij beschreven wordt. Niet het genoemde laaghartige feit evenwel maakt het onderwerp van dit verhaal uit. Hetzelfde nommer bevat een portret van Jonbert, den opperbevelhebber van de Transchvaalsche troepen. Het stoomschip „Hampton", van Batavia naar Rotterdam, vertrok Zondag van Port Saïd. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat in dit jaar bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, na afgelegd examen, kunnen geplaats worden 36 jongelieden als adelborst voor den zeedienst en 4 voor de mariniers. Nadere bijzonderheden bevat de Staatscourant van heden. Z. M. heeft den heer W. J. Meek, arts, met 1 Maart a. s., benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemachtden met verlof hier te lande aan wezigen kapt. der inf. van het leger van Nederl.- Indië H. A. Wijnmalen, op zijn verzoek, met 1 Maart a. s., eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Door den heer Rinkes Borger, directeur der Leid sche Melkinrichting, werd in de vorige week op eene vergadering van de leden der afdeeling „Zoe- terwoude, Leiderdorp en omstreken" van de Hol landsche Maatschappij van Landbouw eene voor dracht gehouden over de kaas- en zuivelbereiding, zoowel in ons vaderland als in andere landen. Nadat hij had aangetoond dat in het begin dezer eeuw de kaas- en zuivel-industrie langzamerhand meer en meer begon toe te nemen en de prijzen der boter en kaas al liooger en hooger werden, tot omstreeks het jaar 1871, toen deze niet meer ste gen, begon de spreker zijne rede in twee hoofd punten te verdeelon, in deze vragen: wat is de toestand van Nederland op de wijze der kaas- en zuivelbereiding in andere landen? en wat is er te doen om dezen toestand te verbeteren? Bij de behandeling der eerste vraag deed hij uitkomen het verschil dat er bestond tusschen do kaas- en zuivelbereiding in ons vaderland en in andere landen en besprak hij daarbij vooral deze indus trie in Denemarken. In dit rijk werd veel gedaan om haar te verbeteren en het mocht zich verheugen reeds den hoogsten prijs voor de boter op de Lon densche markt te hebben bekomen. - Bij het mede- deelen van den toestand op het gebied dezer industrie in ons vaderland was do spreker van oordeel dat er wel veel goede waar gemaakt werd, doch dat door bedriegerijen, om in het buitenland slechte waar

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1