Een exemplaar van den eersten druk van den Bijbel werd Donderdag te Londe* verkocht. Er werd 790 pd. st. voor betaald. Het behelsde slechts het Oude Testament en was te Maintz door Gutenberg in 1452 gedrukt. To Marseille is overleden de bekende koop ma Arnaud; aanvankelijk advokaat, wijdde hij zich later geheel aan industrie en handel. Zijn vermogen wordt op 9 millioen fr. geschat. Te Luik zullen 24, 25 en 26 Juli a. s. schitterende feesten gegeven worden naar aanleiding van de 50-jarige nationale onafhankelijkheid, welke door de geheele kon. familie met hare tegenwoor digheid zullen vereerd worden. Hoewel het officiëel programma nog niet is vastgesteld, weet men toch reeds dat den eersten dag een groot muzikaal festival zal gegeven worden met een kolossalen optocht bij fakkellicht tot besluit. Yoor volks ver makelijkheden op dien dag alleen is 20,000 fr. uitgetrokken, voor het festival 10,000 fr. Op de Maas zal, behalve tal van roeiwedstrijden, een groot Yeneiiaansch nachteljjk feest plaats hebben. Boven dien een internationale schiedwedstrijd, een gymnas- tiekfeost op groote schaal, een nijverheidsoptocht, tentoonstellingen van allerlei aard, om niet eens te spreken van grootsche vuurwerken, illuminatiën, enz. enz. Eindelijk nog een schoolfeest, waarbij door de ki eren een expresselijk vervaardigde cantate zal ten gehoore gebracht worden. Ook te Gent bereidt men zich met allen ernst op een waardige viering vau hetzelfde feest voor. Het schoonste nummer van het programma zal daar zjjn een echt middeleeuwsch steekspel, waarbij het niet aan schitterend uitgedoste ridders en edel- vrouwen zal ontbreken. Het bij Bordeaux opgegraven lijk van den vermoorden boschwachter is gerechtelijk ge schouwd. Uit dat onderzoek is gebleken dat de onge lukkige twee geweerschoten heeft ontvangen: één in het achterhoofd, een ander in de linkerborst. Twee slecht befaamde lieden, op wie zwaar ver moeden rust, zijn gearresteerd. Het Russische Regeeringsblad meldt dat bij het Zondag gehouden jaarfeest der universiteit te St.-Petersburg een student door een redevoering de rust trachtte te verstoren. Yoorts word er van het koor eone oproerige proclamatie onder de in de zaal vergaderde studenten naar beneden geworpen. De rector noodigde de studenten uit, de orde te her stellen. Onmiddellijk werd daaraan voldaan. De professoren Gradowsky en Martens hielden daarop redevoeringen betrekkelijk het feest en ten slotte werd bet volkslied aangeheven. Al de aanwezige studenten protesteerden tegen de poging tot rust- verstoving en brachten eene ovatie aan den minister van onderwijs. Er is oen onderzoek ingesteld. - Een particulier telegram aan de Rott. Crt. maakt er ook melding van dat er tweemaal is geroepen: „Weg met Saburoff!" (min. van openb. onderw.) Naar men zegt, heeft hij zelfs een klap om de ooren gekregen. KOLONIËN. BATAYIA, 20 Januari. Luidens berichten van Atjeh was de benting te Samalangan des nachts weder beschoten. Op Atjeh gaan tegenwoordig in alle richtingen patrouilles van 100 tot 200 man. Blijkens een van den resident van Bantam dd. 10 dezer ontvangen rapport betreffende den gezond heidstoestand in het gewest onder zijn beheer, stierven in de maand December 11. aan koortsen 1465 personen. Te Samarang heeft de Kamer van Koophandel den resident doen weten dat zij niet in staat is om personen aan te wijzen voor de aanslag-commissie bij de patentbelasting. Op Maandag, den 17den dezer, heeft te dezer hoofdplaats in de Benedenstad een groote brand gewoed, waarbij de in de nabijheid der gouverne mentspakhuizen gelegen kampong Baroe, op enkele huizen na, geheel vernield is. Alleen aan de gunstige richting van den wind en aan de door enkele personen genomen krachtige maatregelen is het te danken dat de bedoelde pakhuizen en ook de prauwen op de rivier behouden gebleven zijn. Ware de wind, gelijk den voorafgaanden dag nog plaats had, zuidelijk geweest, dan zouden ook het meer zuidwaarts gelegen kruit- en petroleummaga- zjjn en een daar liggende prauw met kruit groot gevaar hebben geloopen. De aangerichte schade wordt op f 5000 geschat. Volgens de „Sum. Crt." is men in de residentie Benkoelen bezig een spoorweg aan te leggen naar de aldaar ontdekte kolenvelden. Hetzelfde blad vreest dat dit een spoedige ontginning der Ombiliën- kolenvelden zal tegenhouden. Het „Ind. Vad." behelst een bericht uit Timor Koepang, dat aldaar op 5 Januari 11. een hevige aardbeving heeft plaats gehad, waardoor o. a. de nog zoogoed als nieuwe Protestantsche kerk vernield is. Op 8 Januari werd door het Engelsche schip „Anes" bij de Eerste Punt van Straat Banka, op een bank gestrand, aangetroffen het Duitsche bark schip „Alma", kapt. Lahmeyer, van Iloilo naar Falmouth. Ontvluchte kettingjongens bedrijven tegenwoordig struikroof in het Loemadjangsche. Te Batavia en ook te Samarang worden in den laatsten tijd, in en om de stad, gedurig lijken van inlanders gevonden. Bijna altijd kan men zien dat zij aan uitputting gestorren zijn. Ook treft men meermalen uitgeputte persenen op den weg aan, die dan ter verpleging naar het Stadsverband wor den gezonden. Omtrent de veeziekte zjjn geen nieuwe bijzonder heden mee te deelen. De gezondheidstoestandte Batavia is minder goed. De overstroomingen zijn geweken, maar de west moesson duurt onverminderd voort, thans afgewisseld door een paar droge dagen. Handel even ellendig. Door den gonverneor-genera»! ran Ned.-hsiié zijn d» vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Wegens lich. ongesck. voor zijn tegenvr. betr. eervol, de opz. late kl. bfl het bosch wezen op Java en Madura G. Wirth; eervol wet behoud van recht op pens. de comm. op het res.-kant. te Tega! G. F. Schmid- hamer; bij den waterstaat en 's lands burg. op. werken, eervol, de ing. 1ste kl. J. H. H. d'Arnand Gerkens; eervol, met betond van recht op pens., de ambt. op wachtg. J. Kunst; eervol, de gew. comm. 2de kl. bij den ppst- en tel. J. W. A. Kempersj op verzoek eervol als adv. en proc. bij den raad van jast. te Samarang, mr. D. Fock. Benoemd: Tot commies op het rcs.-kaot. te Tegal, C. N. Bisscboff; tot 3den deurw. bij den raad van just, te Batavia, C. Th. PietcrB; tot ing. 3de kl. bij het kad. de bew. 2de kl. W. Van der Rests tot comm. latekl. bij den pust- en tel. A. De Graaff; tot ingen. 2de kl. J. W. Groeuemijer; tot adv. en proc. bij het hoog-ger. mr. 1). Fock; tot ndsp.-coutr. bij bet binn. bestaar op Java en Madura H. W. Hoeke. Tijdelijk gesteld: Ter beschikking van den dir. der burg. op. werken, de ambt. J. H. H. d'Arnaod Gerkens en J. Nohout Van der Veen; ter besch. van den dir. van binn. best., in verband met de in West-Java beerschende veeziekte, W. P. Van Berckel Bik. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: Van of naar Atjeh, de majoor der inf. K. P. Bowles van Lahat naar Mr.- Cornclis en W. A. Schmilan van Atjeh naar Lahat, de kapts. der inf. H. J. A. Eichholtz, van Kedong Kebo, J. Geldorp, vau Willem I. G. 1). S. A. Campbuis en A. H. Spaan, van Welte vreden, benevens de 1ste luit.-adj. J. Van Hartiogsveld, van Weltevreden, allen Daar Atjeh. Ontslagen: Eervol, wegens volbr. diensttijd, met behond van recht op pensde maj. der cav. A. P. T. Boelen; op verzoek eervol de 2de luit. der inf. A. A. F. H. Gijsen. Vau Atjeh worden afgelost en geplaatst in de 1ste rail. afd. de 1ste lnits. der iDf. B. Gordinou De Gouber- villcn; J. G. P. Le Comte; in de 2de mil. afd. de kapt. der inf. J. Wcersma en 1ste luit. der inf. J. W. Wijs; in de 3de mil. afd. de kapt. der inf. H. Begemann; do 1ste luits. der inf. J. L. Begcmann, W. P. A. Steenmeyer; en de 2de luit. der inf. F. H. Donnez; ter Sumatra's Westkust de 1ste luit. der inf. S. J. Cochins; en in de Z.-O. afd. Borneo de 1ste luit. der inf. H. W. Mortier. Van Atjeh worden afgelost de off. van gez. 2de kl. L. Weiss en J. Sprnijt Landskroon. de 1ste luit. der art. J. S. Warnas. Geplaatst: de apotheker 3de kl. H. J. De Wolff, onlangs uit Nederland aangekomen, te Samarang. Departement van Marine. Ontslagen: Eervol, wegens ziekte, de 2de mach. bij de marine J. W. F. Rudolph. Be noemd; Tot 2den mach. bij de marine, W. Boer. Overge plaatst: Van Zr. Ms. st. „Rionw" op Zr. Ms. wachtschip to Soerabaia de off. van gez. 2de kl. B. H. L. Van Olst en hem vergunning verleend te repatriëere»van Zr. Ms. st. „Salak" op Zr. Ms. wachtschip te Batavia, de off. van adm. 3de kl. W. A. H. Doormanvan Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. st. „Salak" de off. van adm. 3de kl. S. Hnmmelinkvan Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. st. „Atjeh" de scheepsklerken P. Vhd Teutem en C. V. Veldman; van Zr. M*,' at. „Madnra" op Zr. Ms. wachtschip te Batavia, de luit ter zee 2de kl. D. J. Boom, om gedetacheerd te worden bij het hydrog. bureel van het departement der marine; van Zr. Ms. st. „At jeh" op Zr. Ms. st. „Madnra", als oudste officier, de lnit. 2de kl. C. Meyboora; van Zr. Ms. st. „Atjeh" op Zr. Ms. st. „Soe rabaia", de luit. ter zee 2de kl. H. E. Bunnik; van Zr. Ms. st. „Soerabaia" op Zr. Ms. st. „Cura9ao", de luit. ter zee 2de kl. G. Jonekheer; van Zr. Ms. wachtschip te Soerabaia op Zr. Ms. st. „Padang" de luit. ter zee 2de kl. W. Van Voss; van Zr. Ms. te Soerabuia op Zr. Ms. st. „Oenarang" de luit. ter zee 2de kl. J. N. W. Kruyl; van Zr. Ms. wachtschip te Soe rabaia op Zr. Ms. st. „Soerabaia" de lnit. ter zee 2de kl. H. J. F. Michelhoff; van Zr. Ms. st. „Oenarang" op Zr. Ms. ramt. „Ko ning der Nederlanden" de luit. ter zee 2de kl. T. C. V. Zwaans hals; van Zr. Ms. st. „Carsyao" op Zr. Ms. st. „Soerabaia" de loit. ter zee 2de P. J. L. De Gijzelaar; van Zr. Ms. st. „Pa- dar.g" op Zr. Ms. st. „Curasao" de luit. ter zee 2de kl. L. E. Vau Diggelen; van Zr. Ms. st. „Soerabaia" op Zr. Ms.st. „Cq- rafao" de lnit. ter zee 2de kl. J. Uartog. Trouw-, Geboorte- en Doodberithten. GEHUWD: J. W. L. Eysbach en F. Van der Werf, Cheribon. J. W. Weusman en W. H. La tjes, Soerabaia. H A. F. Do Does en C. L. H. Lndeking, Soerabaia. L. Jenae en J. Th. De Vrieze, Samarang. J. De Booy en C. M. Van Lennep, Serang. F. A. Bergmans en M. J. Berg mans, Tagai. G. W Hoedt en J. G. Beljaars, Tjandjoer. H. Van Taalingeu en E. I C. Bello, Tjilatjap. BEVALLEN i A. Erdbrink, geb. Van lthijn, Z., Salatiga. E. L. Van der Hucht, geb. Breuer, Z., Djokja. J. Z. Rolff, geb. Dudmau, DSamarang. Jaoobs, geb. Calicher, Z., Samarang. M. L. De Vogel, geb. Van Oordt, D., Samarang. Echtgen. van A. A. Hooper, I), Soerabaia. Echtgen. van Boguardt, Z., Soerabaia. C. W G'harpentier, geb. Kiliaan, I)., Soerakarta. M. A. Ruselje, geb. Brouwer, D Batavia. A. J. E II. A. Van Harrevelt, geb. jkvr. De Rotte, Z., Buitenzorg. Echtgen. van C. G. N. Willemeen, Z., Tagal. A. Oblenbof, geb. Goernat, Z., Batavia. J C. Wap, geb. Elsenaar, Z., Batavia. A. Storm Van 's Gravesande, geb. v. d. Plas, levenl. kind, Batavia. Echtgen. van Marionw, Z., Toeban. M. F. A. Roessel, gab. Neger, D., Poerworedjo. OVEKLEDEN: C. T. C. Brandon Koning, 33 j., Soera baia. Jongste dochtertje van J. M. Sobreiner, 2 ra., Kedirie. David Sr., m, 75 j Djokdja. J. Westhof, m., ?4j,Peka- longan. J. H. De Bruyn, m., 50 j., Samarang. J. M Knaud, m., 69 j., Batavia. Zoontje van L. W. J. Olivier, 3 j., Batavia. Eeoig kiadje van F. C. Föckel, Batavia. R. Joostensz m., 56 j Batavia. BUITENLAND. E 'rankrijh. De heer Devès heeft de regeering in de Kamer gisteren geïnterpelleerd over 30,000 in Griekenland ontvangen geweren. De minister Ferry zeide dat het bericht onjuist was. Griekenland had oud oor- logsmaterieel gekocht, volgens de wet van 1872, maar de 25,000 geweren, die het verlangde, had de minister De Freycinet geweigerd. De heer Gambetta verdedigde zich in eene schitterende rede tegen het verwijt alsof hij een geheim bewind voerde en den oorlog predikte. De Kamer ging eenvoudig tot de orde van den dag over en daarna uiteen. DixïtscliliiiicL Graaf Eulenburg, in het Heerenhuis door den president-minister openlijk gedesavoueerd, heeft zijn ontslag als minister van binnenlandsche zaken ge vraagd en gaat dus den weg op der heeren Delbrüek, Camphausen, Falk, Friedenthal, Hobrecht, Hofmann en zoovele anderen, wien het onmogelijk was op de* duur met prins Yon Bismarck samen te werken. In de zitting van het Heerenhuis op gisteren ver klaarde vorst Yon Bismarck, vóór den aanvang der beraadslagingen over het wetsontwerp houdende toezicht der regeering op het provinciaal bestuur, dat hij zijne toestemming tot het indienen van dat ontwerp reeds Zaterdag-avond door zijn vertegen woordiger had doen te kennen geven en dat hij thans het woord opvatte om eene verkeerde uit legging van de in zjjn naam voorgelezen, maar niet tot voorlezing, slechts tot instructie van zijn com missaris bestemde verklaring te voorkomen. Hij was verhinderd die instructie mondeling te geven en ver wachtte niet dat deze letterlijk zon worden voorge lezen. De daaruit voortvloeiende verkeerde indrukken komen in hoofdzaak neer op onvoldoende onder scheiding van den aard der ontwerpen voor parle mentaire vergaderingen. Het is echter bij alle door Z. M. goedgekeurde ontwerpen veroorloofd, dat vooraf elk minister zijne zienswijze daaromtrent te kennen geeft, en daarbij is het moeieljjk te vermijden dat zich verschil van zienswijze voordoet. Zoodra de ontwerpen do koninklijke bekrachtiging ontvangen hebben, moet echter, als zij uit het Huis van Afgevaardigden in dit Huis komen, de eensge zindheid in het ministerie daarover tot stand zjjn gekomen, hetgeen echter den gang van zaken tusschen de beide huizen bemoeielijkt heeft, aangenomen dat de instemming tusschen beide Huizen den grond voor mijne opvatting billijkte. Als ik van die veronder stelling uitging, dan zou ik in mjjn recht zijn. Het wetsvoorstel is nog niet afgeloopen en ik wilde voor de toekomst mjjn recht haudhaven, om bjj de verdere uitbreiding der bestuursorganisatie de bepalingen te herzien. Dit en niets anders was het doel dat aan mjjne verklaring ten grond lag. Ik kon niet ver wachten dat de zaak zulk een wending zou nemen als later gebleken is. Ik houd do bewering, dat een principiëel verschil van meening in het staatsminis- terie voorhanden is, voor onjuist en wilde hier slechts op het onderscheid opmerkzaam maken tus schen een door Z. M. goedgekeurd ontwerp en dat wat nog in staat van worden is. Een bepaald ver-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2