N°. 6448. Woensdag 23 reSnaui A*. 4881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.16, Franco per post.a L40. Aftoaderiyite Nommers.0A5. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 rtgtU.1.06. Iedere regel meer0.17|. Grootere letten naar plaatsruimte. STADS-BERICHTES. BURGEMEESTER £N WETHOUDERS va* LEIDEN, Gezien het adres van G. C. VAN HILTEN, wonende alhier, houdende verzoek tot ópriehting van eane olie- e» vemitkokerij op den Veatwal hij de Heerenbrng; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatablad n« 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoomd verzoek, met de hjjlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd ii; alsmede dat op Dinsdag der, laten Maart a. s., 's voormid dags te elf aren, op bet Raadhuis, gelegenheid sal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzook in te brengen. Burgemeester en Wetbondcri voornoemd, Leiden, DB KANTER, Burgemeester. 22 Febrnari 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 33 Februari. Gelijk reeds meermalen onder de advertentiën in deze courant is aangekondigd, zal morgenavond in de Stadszaal alhier de familie Becker optreden. Hare komst hier te lande werd langen tijd te veren met verlangen te gemoet gezien. Eindeljjk wordt dezer dagen daaraan voldaan, en overal waar zij tot heden optrad, deed zij dit met den grootsten bijval. De bladen geven telkens de gunstigste beoordeelingen. Doch de naam Jean Becker alleen reeds is vol doende om tot de soirée musicale van morgen de muziekliefhébbers en kenners te doen opkomen. Dat die hier nog velen zijn, bewees het jongste Hey- mann-concert. Haar wij vernemen, zal mad. D'Askoff, van de theaters to Parijs en te St.-Petersburg, den 7den Maart in den Schouwburg alhier weder een voor stelling komen geven en alsdan optreden in de titelrol van „Adrienne Lecouvrour", comedie-drama in vijf aetes, van Scriba en Legouvé. Per Fransche mail ontvingen we de Indische bladen van 15 tot en met 20 Januari. Men herinnert zich zeker nog wel dat in April van het vorige jaar het studenten-gymnastiekgezel- schap „Arena Studiosornm" ter gelegenheid van zijn vijftigjarig bestaan een concours gaf tusschen de ver schillende Nederlandsche studenten-gymnastiekver- eenigingen. De Delftsche vereeniging „Odin" heeft toen den corpsprijs behaald on, begeerig haren con currenten revanche te geven, heeft zij op hare beurt tot een concours besloten. Dit zal a. s.Donderdag- middag te Delft plaats hebben en, naar wij vernemoD, zullen zoowel „Arena" als de Utrechtsche vereeni ging „Olympia" hare vijf afgevaardigden zenden om naar den corpsprijs te dingen. De jury zal be staan uit drie gymnastiek-onderwijzers uit Amster dam. Behalve het concours wachten deze gasten nog verdere feestelijkheden, waaronder een groot aasaut en bal. Bij jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Yan Blokland te 's-Hage is voor het hoofdcomité tot behartiging van de belangen der Transvaalsche Boeren, sedert de laatste opgaaf, ontvangen f 103.50 (waaronder f 4 van C. T. C., f 5.50 „gecollecteerd" én f 2.50 met pluksel); gezamenlijk bedrag f 865.04. Met bijzondere ingenomenheid wordt onder deze giften vermeld een som van f 66.50 van de leerlingen van het gymnasium te Leiden en van f 13.50 van het instituut te Noordwijk. Wanneer ieder doet wat op zijn terrein ligt, kan veel tot stand komen. De Londensche „Echo" verzekert dat de bekende op roeping der Amsterdamsche onderwijzers een diepen indrnk maakt; het blad houdt zich overtuigd dat die vaderlandlievende en menschlievende beweging niet alleen in Nederland steun, maar door geheel Europa bijval zal ondervinden. Het ontvangen pluksel is overgemaakt aan het „Roede Kruis". Men wordt echter vriendelijk verzocht zich te bepalen tot bij dragen in geld. Voor de watersnoodljjdenden is teNieuwveen ingezameld: collecte aan de huizen f 113.26; later nog ingekomen van iemand uit Leimuiden (L. v. L. Dz.) f 5, op de openbare school bijeengebracht f 14.13, te zamen f 132.39. De toestand van den heer Dullert bljjft hope loos; niemand wordt meer tot den lijder toege laten. Zijn ziekte, ofschoon nog sleohts van korten duur, nam zeer spoedig een zeer ernstig karakter aan. Hg heeft gangreen (koudvuur) aan het rechterbeen, veroorzaakt door zwakte van het hart, waardoor dit geen kracht heeft om het bloed tot de ledema ten voort te drijven. (Dit verschijnsel wordt meer bij lijders aan suikerziekte gevonden). Daarenboven was het gestel vam den lijder in den laatsten tijd door langdurige diarrhee verzwakt. Door de telegraaf is de treurige tijding over gebracht van het overlijden van den H.Eerw. Heer Monsgr. Steins, bisschop te Auckland, in Nienw- Zeeland. Gisteren was een lauwerkrans met witzijden strik op het standbeeld van Spinoza neergelegd, ter herinnering aan zijn sterfdag. Op de linten van den strik waren vijf spreuken, aan Spinoza's werken ontleend, gedrukt. Door de leerlingen der H. B.-S. te Amsterdam werd f 120 en door de leerlingen van het stedeljjk gymnasium aldaar f 290 voor de zieken en gewonden in de Transvaal bijeengebracht. Bij het Amster damsche comité in de Transvaal is reeds f 2800 ontvangen. Sedert de opgave van 15 Febr. 11. is bij het hoofdeomité van het „Roode Kruis" nog ontvangen de som van f 11,477.69. Het Staatsblad N°. 26 en de Staatscourant van heden bevatten het koninkljjk besluit van den Sstem Februari 1881, houdende bepalingen nopens de bijdragen voor pensioen en de pensioenen van «nderwijzers en onderwijzeressen bij openbare lagere scholen. Het stoomschip „Rotterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gisterochtend bij Lezard. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft met 1 Maart a. s.1°. den luit. ter zee der lste kl. E. J. Hoos, op zijn verzoek, ter zake van in- en door den dienst ontstane lichaams gebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlij ksch pensioen van f 1300; van een verhooging van dat pensioen ter somma van f 525 'sjaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen2®. bevorderd tot luit. ter zee der lste kl., den luit. ter zee 2de kl. DeYidal de St. Germain; - aan den kapitein-luitenant ter zee J. Spanjaard, inspecteur over het loodswezen, de be tonning, bebakening en verlichting in het 6de district, toegekend den titulairen rang van kapitein ter zee. Gemengd Nieuws. Op de fabriek van de heeren v. H. Zn. aan het Galgewater alhier had hedenmorgen om streeks halfzeven een ongeluk plaats, dat van zeer ernstigen aard had knnnen zijn. Een werkman aan die fabriek, met name B. B., kwam, toen hij een pees over een wiel wilde leggen, daarmede in aan raking, met het gevolg dat zijap kleederen in flarden gescheurd werden en Hij zelf ternauwernood het dreigende gevaar van medegesleept en tusschen de machine verpletterd te worden, ontkwam. Doodelijk verschrikt en geheel ontdaan werd hij door zijne in de nabjjheid werkende kameraden uit zijne ge vaarvolle positie verlost. Naar men ons nader mededeelt, is het niet hot studentengezelschap „Sempre Crescendo", maar „Doctrina", waarvoor de oppasser F., gisteren in Dea Haag terechtstaande, de contributiën inde. Het hoog militair gerechtshof heeft den huzaar J. W. B. te Leiden veroordeeld tot een militaire detentie van zes maanden. Op een avond nl. kwam hij beschonken in de kazerne en schold zijne kame raden uit voor apen en kwajongens; door een kor poraal tot rust vermaand, voegde hij dezen toeaap, kwajongen daar heb jij niets mede te maken, en greep dezen bij zijn mantel welken de korporaal bezig was uit te trokken en behield dezen in han den toen de korporaal aan den huzaar zijn mantel ontnam, gaf laatsgenoemde den korporaal een stomp onder zjjn kin en kort daarop een slag tegen het hoofd, waarna de opgewondene met veel moeite door eenige kameraden in arrest werd gebracht. De Scheveninger die bij de jongste wan ordelijkheden aldaar ruiten inwierp, is döor de rechtbank veroordeeld tot 15 dagen celstraf en f 25 boete. De watersnood-fancy-fair, in den Haa g.. sohen schouwburg door de dames van het Noé jer_ landsch Tooneel te houden, is op heden bepaald afloop der gewone voorstelling zullen de dam eg 0p het tooneel de voorwerpen verkoopen, dir 4 men' daartoe aan de commissarissen heeft èoege De verrassende uitkomst, die een vroegere s B fancy- fair" op de planken heeft opgeleverd, dr >et nn weder het beste verwachten. Van verschoi leveran ciers en particulieren ontvingen comnr' j8saris8en een aantal bijdragen. De firma J. M. Y an Kempen Zoon o. a. schonk een bijzonder sc1 joono en smaak volle collectie bijouterieën; de 'neer E. Rimmel parfumerieënde heer L. LaroyrDe Joncbeere ver gulde lijsten; de firma Prins,te Amsterdam, oen karpet; de heeren Trip C wijnhandelaren, 24 fle8schen champagne ter beschikking van commis sarissen. Naar men vernejfemt, is de korporaal der artillerie, die onwillekeurig de oorzaak is ge weest dat de blinde veerman van Woudrichom, de bekende Bastiaan, zijn been heeft gebroken, veroor deeld tot een militaire detentie voor den tijd van één maand en verwijzing in de kosten. Een ondergesehikt beambte van don Hollandscben Spoorweg aan het goederenstation in de Rietlanden te Amsterdam, is met f 1800, die hem voor eenige oogenblikken toevertrouwd waren, verdwenen. Uit Geldermalsen schrijft men: Verschil lende bladen hebben dezer dagen melding gemaakt van eene fabelachtige erfenis, die een boerinnetje op een dorp in Zuid-Holland is ten deel getallen. Ook onze gemeente heeft van die schatten een ge deelte verkregen, want het meisje, althans dame, bezocht op hare rondreis ook ons dorp, waar zij ieder verbaasd deed staan door hare kolossale uitgaven. Bij een voorstelling van „Lucrèce Borgia" te Hyères viel mile. Agar in de slotscène, waarin zjj door Gennaros mes wordt doorstoken, met het hoofd tegen een stoel. Een bezwijming, die eenige uren duurde, volgde hierop. Mile. Agar ia thans weer beter.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1