Eon loteling voor de nationale te Yenloo is door een mede-loteling met een dolk in den rug gostooten, waardoor hem een 13 centi meter diepe wonde werd toegebracht. De dader is in hechtenis. In de gemeente Emmen is het lijk van eene vrouw uit een veenkuil opgehaald. Bij het gemaskerde feest van de Schilder- Academie te Munchen geraakten Yrjjdag de kleederen van eenige der feestvierenden in brand. Yier schil ders waren reeds aan hunne wonden overleden; acht zijn zwaar gekwetst. Yolgens een later bericht zijn nog vier personen aan hunne brandwonden overleden. Fimmerling, Adam, Schnezer en Ein- hardt uit Beieren zijn bezweken. Maier, Kaansz, Hesbacher (Beieren) en Wilhelm Gisecke werden in de eerste berichten zoo zwaar gewond ge noemd, dat weinig hoop was op hun behoud. Waar schijnlijk zijn dan deze vier later overleden. Beeh- hold, Gutermann de beeldhouwer, Adolf Gerke uit Berlijn en Alfons Spring uit Libau in Rusland zijn minder zwaar gewond. Nog anderen zijn licht ge kwetst. Het ongeluk ontstond doordien een der schilders, gehuld in een pak van vlas en werk, een Eskimo voorstellende, in aanraking kwam met een brandende sigaar. In vlam staande, stortte hij zich op de groep eveneens uitgedoste schilders. Het feest werd voortgezet, omdat men eerst later bespeurde hoe ornstig het onheil was geweest. Dezer dagen zijn te Weenen in een dan s- zaal twee politiebeambten dood gevonden. Als ge woonlijk haddon zij het gemaskerd bal voor bewa ring der rust moeten bjjwonen. Zjj namen in een klein kamertje, dat in de zaal uitzag, plaats en bleven daar zitten. Toen de eigenaar van het lokaal hen niet weder te voorschijn zag komen, ging hij eens kijken en vond hen beiden dood op den grond liggen. Men onderstelt dat zij door kolendamp ge stikt zijn, daar er door het kamertje een kachelpijp loopt en de kaohel des avonds zwaar gebrand had. In een bosch bij Bordeaux werd Zater dag het lijk van een boschwachter gevonden. Het was begraven op 25 meters afstand van de plek, waar de man zich den vorigen avond in hinderlaag had gelegd om wilddieven te verrassen. Uit Nieuw-Stottin (Yoor-Pommeren) wordt geseind dat de synagoge, door een kwaad willige hand aangestoken, geheel is afgebrand. Kort te voren had de antisomitendrijver Henrici eene lezing gehouden. De opgewondenheid onder de Is raëlieten is ontzettend. BUITENLAND. Frankrijk. Het „Memorial Diplomatique" waarschuwt hot publiek tegen de neiging om den heer Gambetta eenigszins verantwoordelijk te stellen voor de artike len en redevoeringen van zijne vrienden over buiten- landsche politiek. De heer Gambetta heeft openlijk en formeel de geruchten gelogenstraft, die hem voor stelden als vijandig aan de politiek van den minister Barthélémy de St.-Hilaire. De Senaat heeft het recht van invoer op elk stuk rundvee van 6 op 30 fr. gebracht. Groot-Bri tannic. De Engelsche bladen geven allerlei gissingen en beschouwingen omtrent de vredes-onderhando- lingen met de Boeren. Naar de „Standard" ver neemt, is van den kant der Britsche regeering het voorstel gedaan dat het deel van de Transvaal, waarop de Boeren rechtmatig aanspraak kunnen doen geldon, onafhankelijk verklaard zal worden. Het overige, grootste deel van het land zou dan voortaan door een Britschen administrateur gere geerd en een Britsch resident in de hoofdstad der Boeren benoemd worden. „Reuter's office" verneemt uit Durban dat men geloofde dat een beslissend gevecht zeer aan staande is. De Engelsche troepen worden te Mount Prospect samengetrokken, alvorens den Langnek pas aan te tasten, waar de Boeren in grooten ge tale vereenigd zijn, vast besloten om tot het uiter ste weerstand te bieden. Het gevecht zou waar schijnlijk gisteren of heden, Maandag, plaats hebben. Het Transvaalscho driemanschap heeft een proclamatie afgekondigd, waarin het verklaart bij voortzetting van den oorlog geheel Zuid-Afrika te zullen bevrijden, zooals eens Amerika werd bevrijd. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 20 Februari. De keizer heeft adjudanten afgezonden om de dorpen te bezoeken in de provinciën, waar gebrek heerscht, en geld en andere benoodigdheden uit te deelen. De reglementen op de toelating en censuur over vreemde dagbladen zullen in vrijgevigen zin ge wijzigd worden. Daarmede is belast de commissie voor de herziening der drnkperswetgeving onder Yolujeff. LONDEN, 20 Februari De heer Parnell heeft Zaterdag deze stad verlaten en gistervoormiddag te Clara, in Ierland, eene rode uitgesproken ten aan- hoore van 14- a 15,000 menschen. In verscheidene plaatsen op zijne reis derwaarts werden hem hulde blijken aangeboden. Hij gaf aan het volk, inzonderheid aan de pachters, den raad, standvastig te bljjven en verheugde zich dat door de belemmering van parlementswerkzaamheden, de schorsing van de „habeas corpus act" voor zeven weken voorkomen is geworden. (Tweede telegram.) De heer Parnell zeide in den loop zijner rede te Clara dat, als de pachters bij voortduring het betalen van de pacht weigeren, hij en zijne collega's zich gaarne om hunnentwil zullen laten in hechtenis nemen, indien tegen hetlijdeljjk verzet dwang wordt aangewend. Uit Cape Coast Castle wordt van den lOden gemeld: De Ashantijnsche troepen staan slechts drie mijlen van hier. Er heerscht een groote gisting. Fransche mjjnwerkers verlaten Assim. Yereterkings- troepen met geschut zijn hier aangekomen. De bladen melden uit Newcastle, in Zuid-Afrika, van gisteren: „Generaal Wood is met een escadron huzaren en twee stukken geschut gisteren over de rivier Buffalo getrokken, en heeft over een afstand van tien mijlen voor Wakkerstroom een verkenning gedaan, zonder Boeren te ontmoeten. Het kamp der Boeren vond hij verlaten." PARIJS, 20 Februari. Blijkens de tot halfdrie hier ontvangen berichten van den uitslag der ver kiezing van een kamerlid, in plaats van den heer Dugué de la Fauconnerie, die ontslag genomen heeft omdat hij van Bonapartist Republikein ge worden is, heeft hij zelf 3080 stemmen verkregen, en zijn voorts uitgebracht 4300 op Bausard en 3072 op Levis Miropois. De cijfers uit negen gemeenten ontbreken nog. Herstemming is noodig. MADRID, 21 Februari. Markies Bedmar heeft zijne benoeming tot gezant te Weenen niet aange nomen. - Op een banket van democraten te Toledo is iemand is hechtenis genomen, die een oproerkreet had geuit. Geen incident is verder voorgevallen. - De ministers zullen morgen bepalen wanneer de Cortes ontbonden zullen worden en wanneer de nieuwe verkiezingen zullen geschieden. LKIDENj 21 Februari. Van den heer Beelaorts Yan Blokland te's-Hage is bij de leerlingen van het gymnasium alhier een schriftelijke en vleiende dankbetuiging ontvangen voor hetgeen zij gedaan hebben in het belang der Transvaalsche stamgenooten. De therm. Fahr. toekende gisteravond om 5 u. 36°, 8 u. 34°, 10 u. 34°; hedenmorgen om 5 u. 34°, 8 u. 33°, 12 u. 33° en 's nam. 4 u. 34°. WindN.-O. De oenige zaak, door de Haagsche rechtbank heden onderzocht, was van den Leidschen studenten oppasser F., die zich te verantwoorden had wegens misbruik van vertrouwen. In het einde van het vorige jaar door den penningmeester der vereeniging „Sempre Crescendo" belast met het innen der contributiën van de leden, bleef beklaagde aanvankelijk in gebreke de ontvangen gelden te verantwoorden. Na herhaalde aanmaningen droeg hij oen zeker bedrag af, maar gebruikte daarvoor echter eene som van ruim ƒ80, die hem door een anderen student tot het betalen van rekeningen was ter hand gesteld. Zoo kwam de man van de eene oneerlijkheid tot de andere, hetgeen hij ten volle bekende te hebben gedaan om in het onderhoud van zjjn gezin te voorzien. De substituut-officier van justitie mr. Pape geloofde dat voor bekl., die op zoo schromelijke wijze het in hem gestelde vertrouwen had misbruikt, geen verzachtende omstandigheden konden gelden en eischte zijne ver oordeeling tot 4 maanden celstraf en twee boeten van 12.50. - Uitspraak Maandag a. s. Prof. T. Hirsch, hoogleeraar in de geschiedenis te Greifswald, die onlangs zijn vijftigjarig jubiló had gevierd, is Vrijdag, terwijl hij eene voorlezing hield, nedergevallen en was onmiddellijk dood. De Koning heeft bij de receptie ten hove Zaterdag-middag het Prinsesje op den arm gedragen. Naar wij vernemen, bestaat er uitzicht dat, vermoedelijk in Mei a. s., in den Stadsschouwburg te Amsterdam Sarah Bernhardt zal optreden ala Marguérithe Gautier, Adrienne Lecouvreur en Frou frou. De heer Voitus Yan Hamme heeft haar een aanbod van 24,000 fr. gedaan voor 6 voorstellin gen: drie in de hof- en drie in de hoofdstad. PRINSDOM MONACO. Monte Caklo, Februari 1881. De regeerende vorst van Monaco, Karei Hl, was Zondag niet in de processie, maar al de overig# gezagvoerders en hoogwaardigheidbekleeders maak ten den optocht mee. Daar waren ZE. de Gouver neur-Generaal, de Secretaris Generaal, de attache's en klerken van het Kabinet, de Raad van State, de marine, het leger, do magistratuur, de geeste lijkheid met den bisschop van Hermopolis aan het hoofd, de municipaliteit, de dokter, de schoolmees ters, de vroedvrouw, kortom de geheele lijst vau van Excellentiën, Grootheden en mindere Groot heden die ettelijke pagina's vullen in den almanak en het naamregister voor 1881 van het Vorsten dom, die gisteren is verschenen. Met den lust ons die lijsten in te krimpen, zou men wel kans van slagen hebben, want verscheidene dier grootheden zijn voor meer dan double emploi. Het was een fraai schouwspel die lange rij op gesierde menschen, langs de Condamine, den zacht glooienden weg naar het stadje Monaco te zien op gaan. Muziek en zang ontbraken niet, terwijl nu en dan salvo's, van rots tot rots voortrollend, den donder nabootsten en met dof gerommel achter de bergen wegstierven. Z. D. H. Vorst Karei III is ongelukkigerwijze blind, en de schoonheid der hem omgevende natuur is voor hem verloren. Bedroevende gedachte, dat een mensch, overigens boven millioenen bevoor deeld, moet derven een der voornaamste waarne mingsvermogens aan ons stervelingen toebedeeld. De Vorst hield een maaltijd waarbij de geeste lijkheid sterk vertegenwoordigd was. Z. D. H., of schoon een goed buurman voor de Fransche Republiek en gastvrij voor alles wat uit vreemd# landen komt, is volstrekt niet radicaal en blijk baar tot Rome, i. e. den Paus geneigd. Trouwens als men op de hoogte van Monaco staat, is radica lisme, dat echtscheiding en andere revolutionaire dingen begeert, totaal overbodig. Des Vorsten zoon, de erfprins Albert, Grande lste klasse van Spanje en kapitein in Spaanschen zeedienst, trouwde in 1869 op 21-jarigen leeftijd met eene dochter van den hertog van Hamilton. Rome ontbond dat huwelijk den 3den Januari 1880, eenige maanden later werd het bur gerlijk te niet gedaan, door een besluit van den regeerenden Vorst. Voor Naquet in de Fransche Kamer, waar het voorstel tot wederinvoering van echtscheiding dezer dagen verworpen is, had dit geval een argument kunnen leveren. De erfprins heeft eene zuster, Florestine, die na een zesjarig huwelijk met prins Frederik van Wurtemberg in 1869 weduwe werd. De prinses, met hare twee zonen van 16 en 17 jaren, houdt haar vader thans gezelschap, maar haar broeder doet naar den tegenwoordigen aard van erfprinsen, en is dikwijls afwezig. De Garde d'honneur des Vorsten, ongeveer zestig man sterk, bestaat uitci-devant pauselijke zouaven. Het bevel daarover wordt gevoerd door een Colonel Commandant Supérieur, een majoor, een kapitein, een eersten luitenant en een tweeden dito. De manschappen zien er keurig uit, hun kleeding schijnt hun persoonlijk te worden aangemeten, lichtblauw met' scharlaken afgezet en metalen knoopen, zij dragen hun kostuum met elegantie en zouden zoo maar op het tooneel kunnen verschijnen. In het jaarboekje (Annuaire de la prineï- pauté de Monaco 1881), ruim 300 bladzijden klein 8°., netjes gekartonneerd, vindt men alle

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2